Kursk

• Česko Kursk (viac)

Film zobrazuje skutočnú katastrofu, ku ktorej prišlo v roku 2000 na palube jadrovej ponorky K-141 Kursk. 154 metrov dlhá jadrová ponorka K-141 Kursk je „nepotopiteľnou“ pýchou Severného loďstva ruského vojenského námorníctva. Počas námorného cvičenia v auguste 2000 sa na palube nachádzalo 118 členov posádky. 12. augusta otrasú trupom Kurska mohutné explózie, ktoré plavidlo pošlú do hĺbky 108 metrov, na dno arktických vôd Barentsovho mora. Pre námorníkov začína zúfalý boj s časom. Záchrannú operáciu komplikuje zastaralé vybavenie a odmietavý postoj ruské vlády prijať zahraničnú pomoc… (Magic Box)

noriaki

Devět let po pádu Sovětského svazu je Rusko na pokraji zhroucení. Privatizace nepřinesla očekávaný blahobyt. HDP kleslo o třetinu, reálné mzdy o polovinu a vyplácejí se nepravidelně. Lidé ve městech přežívají na směnném obchodě a na venkově díky četným zahrádkám. Do čela zbídačeného státu přichází Vladimír Putin. Příběh nešťastné ponorky Kursk je bohužel mnohem zajímavější než Vinterbergův film. Režisér měl k dispozici luxusní námět a spokojil se s tuctovou žánrovkou s několika silnými scénami a skvělými herci mluvícími mezinárodní angličtinou. Drama způsobené šlendriánem prolezlého, zoufale podfinancovaného námořnictva a těžkopádné ruské byrokracie zvyklé nedůvěřovat cizincům, nyní ještě zatvrzelejší vůči NATO po nedávném bombardování Jugoslávie, si zasloužilo silnější snímek. ()

elanius

(84/2022) / Ono je to vždy ťažké točiť niečo podľa skutočnej udalosti. Film potrebuje dávku dramatizácia. Podľa toho čo som čítal o samotnej udalosti sú mimo ponorkové situácie spracované celkom verne, otázka je, čo presne sa dialo v ponorke, tu už ani experti nemajú úplne jasno. Dajme tomu teda, že posádka by prežila dlhšie ako pár hodín a poďme zhodnotiť film. Je z toho cítiť európska produkcia a podľa mňa to pôsobí osviežujúco. Vôbec mi nechýbal hollywoodsky pátos a gradácia príbehu je taká celkom pozvoľná ale nie je to na škodu. Veľmi mi sadol Colin Firth svojim civilným výkonom. Ostatní herci tiež zvolení fajn, aj keď teda v ruštine by niektoré situácie vynikli viac. Technicky film v pohode, pekne natočené. Nebol to strhujúci zážitok ale kvalitný film je Kursk určite. (7/10) ()

JohnSmith

Slušná ponorková záležitost, solidně natočené. Průběh díky skutečné události dosti předvídatelný a to včetně postupů ruské admirality. ()

VanTom

Tíživá bezvýchodnost situace promrzlých námořníků v zatopené ponorce na mořském dně samozřejmě dopadá, stejně jako zoufalost jejich bližních z obstrukcí, lží či stavu vysoké admirality, neochotné přijmout pomoc od západu. Silné téma však negeneruje natolik dostatečnou porci dramatu, aby se zvoleným "pozorovacím" přístupem nevznikla spíše suchá, odtažitá (vyfabulovaná) rekonstrukce, které jakýkoliv náznak hrdinství nebo patosu (plačící manželky a dětské oči pozorující oceán) paradoxně neprospívá. ()

Sany33

Príbeh: Katastrofa na dne Barentsovho mora, kde námorníci z jadrovej ponorky Kursk bojujú o život. Herecké obsadenie: Pre mňa neznámi herci. Ale tie ich ruské kukuče som im uveril. Do role Britského dôstojníka vybrali najbritskejšieho herca zo všetkých a síce Colina Firtha. Prevedenie: V tomto smere nie je moc čo vytknúť, zábery sú profesionálne, pohľad na ponorku či už z vonka alebo z vnútra nemá chybu. Pocity: Hra na pozadí záchrany životov bola emočne hnusná ale vo filme pôsobila veľmi uspávacím dojmom. Na druhej strane dianie na ponorke dej oživilo do tej miery aby som sa od obrazovky neodtrhol. Pridaná hodnota: Celkom silný koniec. Za najväčšie plus hodnotím ten neamerický záver, ale však posúďte sami. 74% ()

lykan9

Kursk je takovým klasickým historickým druhoválečným či v tomto případě studenoválečným filmem. Sice nijak neurazí a kvalitativně je poměrně povedený, ale nepřináší nic nového (vzhledem k tomu, že je inspirován skutečným příběhem ani nemůže). Tím pádem zapadne mezi desítky jiných podobných, které měl již divák moct vidět. ()

vyfuk

Je hodně věcí, které při dělání takovéhoto filmu mohou zůstat v něčím oku. Tady je na to přímo ráj. Ať už je to film o ruských námořnících mluvících anglicky s občasným ruským halekáním, nebo určitou tuctovostí, a tak dále. Je zde mnoho věcí, které by mohli vadit, ale jazyk to zde ani není. Pan režisér si v tomto udělal jasno a film díky tomu je film o dost více koukatelnější. O vyřešení ruského přízvuku ani nemluvím, jelikož byl vyřešen skvěle. Mladý Míša má tak nějak všechno na salámu, což dokáže vytvořit atmosféru suchého filmu, ale nevypadá to moc věrohodně. A to je asi problém celého filmu. Nevzbudí ve vás emoce. Ano, uvědomíte si, že se hrůzy dějí i v dnešní moderní době. Ano, uvědomíte si, že Rusáci jsou egocentrický kreténi, kteří raději nechají zabít své muže, než by přijali pomoc demokratických zemí. Co více říci. Obecná škoda je v tom, že k postavám nemáte vztah. Ať se stane cokoliv, je to těžké a smutné, ale nijak vás to nezasáhne. Autentičnosti jsem se od Vinterberga nebál. A hudba dokázala plně vynahradit nedostatky neruského jazyka, herců a podobně. ()

Killda

Z filmů o sovětské (pardon - ruské) nabubřelosti, která zapříčiní nějakou tragédi, se už stává pomalu subžánr novodobých katastrofických filmů. A já stejně jako u Černobylu nebo u české Dukly, necítím nic. Funkční emoce to postrádá, postavy jsou jednorozměrné a příběh je zbytečně rozlítaný po všech čertech. Já si tak ani pořádně "neužiju" to skutečné peklo uvnitř ponorky, ani to emocionální vypětí manželek, kterým je lháno do obličeje. Odstavec na Wikipedii mi dal mnohem víc, než tahle Vinterbergova průměrnost. 5/10 ()

Autogram

Odkladanie záchrannej operácie nie je to pravé pre takéto prípady, a tá neschopná admiralita dokonali svoje. Mohli by sme obviniť aj zostarnuté tesnenie alebo nešikovnosť námorníka, výsledok by sa nezmenil. No film je to napínavý aj pri vopred známom výsledku, takže za poctivé štyri hviezdy. –––– Oni splní svou povinnost. Vaše povinnost je čekat. –––– Rozkazy zní jasně: Žádné cizí vměšování. ()

ilonaho

Máte-li pocit, že Rusko bylo, je a bude děsivé, pak vám ho tento film nevyvrátí... Ano, neznáme detaily, co se tam dole dělo, ale známá fakta stačí... ()

herr_carter

Pýcha a nabubřelost, ruku v ruce s byrokracií zavraždila přes 100 námořníků v ponorce a člověk se až diví, že v roce 2000 nestihl nikoho z vysokého ruského důstojnictva vojenský soud - co je v Rusku, zůstane v Rusku?......................moje hodnocení = 8 z 10. ()

aquiver

Dobře natočený a především důležitý film obviňující politické zbabělce se špatným rozhodováním. Událost je veřejně známá, ve scénáři jsou určité konvence, stejně jako užitá angličtina. Vinterberg režii umí, užívá padnoucí minimalistickou hudbu a má kvalitní herce. Celkově, vzhledem k obětem, rozhodně důstojný film. 70 % ()

Krabak

Velká škoda. Moc ééémerické, moc "dojemné". Mohlo to být natočeno drsně, reálně a nechat to v divákovi mrazení v zádech, jaký jsou rusáci až tak hrdí, že klidně za to obětujeme životy nevinných. Než aby sme zažádali o pomoc. Potenciál obrovský, zužitkovaný na: --->65% ()

SpaceOdyseus

Tragedii jsem sledoval po ocku pred temi 19 lety a dnes jsem se tedy nedozvedel moc novych skutecnosti. Kursk je nudne zklamani, ktere by slo prokratit o hodku, nebo pridat na vypovedni hodnote. ()

Hanys_

Jako další ukázka ruské arogance a neochoty stáhnout ocas nebo snad dokonce přiznat chybu, funguje Kursk hodně dobře. Jako ponorkový záchranářský thriller už to ale tak vtahující není. ()

Warle

Mám filmy o ponorkách strašně rád (takže je jasný, že každý film s ponorkou má u mě o hvězdu víc automaicky), ale tohle se za mě moc nepovedlo. Přišlo mi to celé takové strašně rutinnérské a zívající. Chápu, že se to snažilo být historicky co možná nejkorektěší, ale takhle to na mě působí až skoro dokumentárním dojmem, což sice chápu, ale podle mě je to škoda. Ale krásně to dokazuje smutný fakt, kam až dokáže jedna velmoc zajít i přes možnost spolupráce. A pak vám tvle někdo ještě řekne, že východ je výhra. To je výhra, kterou bych teda milerád nechal někomu jinému. 60% ()

Sochorisko

Tak po delší době jsem opět shlédl nějaký historický snímek a musím říct, tohle se opravdu povedlo. Budu hodnotit film jako takový-nikoli skutečnosti odehrávající se v realitě a onu absurditu odmítnutí spojenecké pomoci atd.. Říkal jsem si, že začátek je takový vleklý, až moc vleklý a že tam nejsou informace. Postupně jsem ale začal zjišťovat, že ty emotivní dějové linie upředené na samotném začátku budou mít v průběhu ten největší vliv na zážitek z celku. Perfektní drama o smutných událostech. Moc doporučuji. ()