Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Elassar

Velmi drsný a zajímavý film. Flashbacky v průběhu filmu jsou velmi silné, ale co teprv ten konec. Abych řekl pravdu dostal mě, nevím pořádně, co si o něm myslet. Ale takové filmy, které v nás zanechají právě tyto hluboké myšlenky si snad ani méně, jak 5 hvězd nezaslouží. (Viděno díky profilu Aknah, kde jsem narazil na tento film) ()

mouzi

Minulost nejde smazat a mnohdy se jeji pozustatky tahnou s nami dal. Udelat za necim tecku zkratka neni vzdycky uplne jednoduche. ()

nightstalker

Neskutečně emotivní kousek. Tato problematika je zde ukázaná v naprosto realistickém pohledu a je doplněna vynikajícími výkony herců. Tohle se musí vidět. ()

DwC

Neonacismus? V současné době velmi diskutované téma. Kult hákového kříže se ovšem nestaví na stranu neonacistů, jejich odpůrců ani barevných. Hlavní myšlenkou filmu nejsou jen vyholené hlavy, zdvižené pravice a hákové kříže. Poukazuje se zde především na to, jak rodiče mohou ovlivnit své děti a jak také člověk může platit za chyby, které vykonal. Kromě sdělení těchto užitečných informací v zajímavém podání, se můžete těšit na výborný herecký výkon Edwarda Nortona. Každý by si měl z filmu odnést určité ponaučení. ()

evca_007

Opravdu skvělý film. Líbilo se mi tam snad úplně všechno. Hlavní postavy, příběh, myšlenka filmu i provedení. Ten konec mě fakt zamrzel... ()

Trinculo

Jednoduché a všechno ve větě: Tady jsi černý ty! A venku je to víceméně stejné, až na to, že ve většinové společnosti se rasismus vždy dokáže skrýt a ti, kterých je míň a mají nežádoucí barvu pleti, jsou na tom hůř. Jinak jsou na tom všichni stejně. Jediné čím se liší hrdinové filmu je barva pleti, jinak žijí všichni ve stejném kanále. Což se ostatně na konci ukáže na záchodě. ()

Jack_F.

Určitě byste nechtěli, aby vám spadlo mýdlo ve sprše plné nácků. Jenom zamyšlení, co by se stalo, kdyby tam byli nějací komanči...i když těm by se to asi líbilo. ()

Braga

Skvělý film . Edward Norton je bezchybný, přesvědčivý a dokonalý. Má správnou figuru, po hlasové stránce je 100% a tetování na správném místě. Scéna u stolu s rodinou a novým matčiným přítelem Vás zarazí do sedadla a nepustí. Další scéna ve vězení, kdy si sundá tričko a dá na odiv vytetovaný hákový kříž je rovněž velmi silná. Rovněž další ve vězeňských sprchách. Podobných scén je více. Nejděsivější a nejbrutálnější je bezesporu zastřelení dvou černošských zlodějů a hlavně vražda jednoho z nich o patník. V kterémkoliv hororu vidíme spoustu různých způsobů jak zabít ale tento je opravdu děsivý. Nejen provedením ale především nepředstíranou nenávistí a myšlením. Závěr filmu je velmi silný a myslím, že Norton, respektive postava kterou ztvárňuje, si uvědomí až kam ho jeho myšlenky dovedly a co všechno způsobily ()

OK11

S těma pěti jsem to přehnal. Nechal jsem si to rozležet v hlavě a musím povědět, že škoda přeškoda toho konce. Vzhledem k tomu, v jakém duchu a poslání se nese celý děj tohoto jinak úžasného filmu, tento konec vyznívá opravdu banálně a trochu mě až uráží. Naservírovali nám to jak blbečkům dychtícím po afektivním zakončení a věřte nebo ne, já jsem to tak nechtěl. Škoda toho, poněvadž když Norton střílí do černochů, umíral jsem s nimi. Když negr vykládá o usmiřovacím sexu, smál jsem se s nimi. A když strhávali plakáty s hákovými kříži, zaskočila mi slza. ()

Eldrazi

Až po pár minutach po konci filmu sem se teprve rozkoukal a všechno mi to došlo. Je to úžasné. Tento film přináší úplně jiný pohled na rasismus a nacizmus. Skvělý výkon všech herců. DOPORUČUJI. !! ()

wačnatec

Ignorovat tenhle film je chyba. Norton je borec. Téma neonáckovství + jedinec vs. společnost je tu podané opravdu mistrně. Svůj názor ale nevnucuje a nechává tím prostor pro diváka, aby si to sám přehodnotil. Děj dobře graduje a některé scény jsou nezapomenutelné. Jediná moje připomínka směřuje ke konci filmu. Děj v samotném závěru je sice lehce nečekaný, zasloužil byl si více rozvést a také by filmu prospěla delší stopáž. ()

Aidina

....." Neser mě jo, já jsem postrach celýho krimu, a víš proč? Dělám do prádla..." Naprosto excelentní Edward Norton a jeho Derek Vinyard. Velmi silný a drsný příběh, který vede k zamyšlení a na který nelze zapomenout. ()

david666

V době vzniku to byl pro mě totální kult. Po 15 letech už to není taková síla ale pořád se jedná o solidní práci - Norton je tedy fakt dobr. ()

Paserak

Tak tohle je Nortonova srdeční záležitost. Naprosto hustej film neberoucí si servítky při obnažení hloupé rasové nenávisti. Nenávisti čpící lidskou hloupostí a malostí. Všichni vyholený paka co řvou na ulici debilní hesla tak povinně tenhle film shlédnout! ()

LencaN

"Nenávist je přítěží. Život je totiž příliš krátký na to, abysme byli pořád naštvaní." Nadupaný příběh nejen o tom, jak je důležitá rodičovská výchova dětí, jak se to nesmí podceňovat, protože ač chceme nebo ne, tak rodiče nám vštípili i mnohé co vůbec nezamýšleli, ale v nás se třeba jejich jedna myšlenka usadila a vyrostlo z ní něco zlého. Je to taky příběh o tom, jak naše činy ovlivňují naši rodinu, kamarády, naše blízké a i když jsme svobodní a můžeme se sami rozhodovat podle toho co je podle nás nejlepší, tak nakonec může výsledek našeho chování dopadnout na ostatní, aniž bychom chtěli. Proto v tomhle filmu vidím jednoduché, ale důležité poselství: 'Lidi, používejte hlavu!' Ze začátku filmu mi dost vadila hudba, vůbec mi to k obsahu nesedělo, ale postupně děj tak 'dospíval', že hudbu už jsem vnímala jen podprahově a tak to má být. Velká chvála patří Edwardu Nortonovi, který přerod skinheada ztvárnil se vším všudy. Drobný SPOILER: dech mi braly scény zakousnutí do chodníku, vězeňská sprcha, obměna výzdoby, pohled do zrcadla a o závěru snad ani mluvit nebudu. ()

Cazzysvjet

Kdyby film neskončil po Emericku alá napravený rasista, mohl to být nejlepší film Nortona. Takhle zapadá do šedého průměru nadprůměrnosti. Škoda. 80% ()