Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

NikiVai

Hodně realistický film s velmi závažným tématem. Je to těžká podívaná pro duši i pro mozek, ale je důležité o tématech rasismu a nacismu mluvit pořád a stále dokola. ()

Bragi66

Velmi dobře zpacované téma masinví invaze cizí kultury, které v Use dobře znají a žíjí si to tam,. To že si přistěhovalí černoušci a muselmíni začnou nárokovat zemi, do které se přistěhovali, to se stane, jakmile jich je na to dost. Tento film řeší také otázku automatického nároku na pomstu, a to je sakra kláda téma. Revange akčňáky se nás snaží často vmanipuluvotat do pocitu oprávněné pomsty, která legalizuje odplatu stejnou krutostí. Jisté je ale to, že násilí je sice potřeba odporovat, avšak s ohledem na to, že zlo je zrcadlo, které jakékoliv zlo vrací přinejmenším dvakrát. Odporovat zlu je potřeba, ale rozhodující je stav mysli. ()

Ammit

Pohádka o tom, jak nácek, kterému černoši zabili tátu, se po setkání s jedním (1!) fajným černochem v base obrátí na multikulturní víru. ()

Miroslav.Zac

Viděl jsem spoustu "nazi/fashos/hooligans" filmů, ale i kdyby z nich sestříhali jen ty nejlepší filmy a stvořili jeden megahustej film, nesahal by téhle legendě ani po kotníky. ()

antaran

Filmů, jako je Kult hákového kříže se točí v americe bohužel velmi málo. Film velmi realisticky popisuje problém rasizmu v tak "dokolalé" zemi, za jakou se Amerika vydává. Film popisuje, jak se v průběhu času mění pohled na svět a životní hodnoty mladého muže pod tlakem událostí. Až díky zážitkům z věznice, a pod vlivem svého učitele pozná, co je důležité....jenže po propuštění zjistí, že jeho mladší bratr vzhlíží k jeho minulosti. Podaří se zachránit i bratra?? Strhující film, skvělý herecký výkon Edwarda Nortna, nečekaný konec...orginalita.... Jasných 5/5 ()

jarhead

To není možné, že Dereka a toho uťáplého kněze z Rabína, kněze a krásné blondýny hraje stejný herec...Nortonův obličej plný vzteku a zároveň hrdosti nad "vykonaným obrubníkovým dílkem" se jen tak z paměti nevymaže. Vím, že napravení skinheada zní velmi utopisticky, ale proč ne? Velmi silný film, pro jistotu jsem se díval podruhé až s odstupem několika let. ()

marocco

Vcelku reálny pohľad na rasizmus v Spojených štátoch. Edward Norton exceluje, Furlong je výborný. Nie je veľa filmov pri ktorých ešte 15 minút po skončení titulkov pozerám "do blba". Toto je jeden z nich .. ()

milution

American History X nám pomáhá si utvořit jasný obrázek o neonacistické kultuře. Dává jasně najevo, že 'náckem' se člověk nerodí, ale stává se jím. Ať je to výchova, prostředí či určitý životní zlom, tak nikdy nevíme co si pro nás život přichystal. Vyzdvihl bych výkon Edwarda Furlonga, jeho postava se mi zdála uvěřitelnější než Nortnova. ()

Pattrick

Tomu filmu chyběly už jen drogy a měl by všechny části co do takového žánru patří. Silné drama, věžeňské prostředí, nějaká ta převýchova, slzy, atd. Celý film drží skvělý výkon Nortona, jak v jeho počátcích, tak ve vězení a když vychází z něj. Příběh je prosťoučký, ničím nepřekvapující náckové proti jiným rasám a pokusit se pochopit že dobro je lepší, než zlo, kde se ho snaží pochopit jak starší bratr, tak mladší. Což se nakonec podařilo či ne bylo hodně šokující, že jsem se z toho musel ještě chvilku vzpamatovat. 90% ()

chroust992

Je tu hodně dobře zpracované aktuální téma rasizmu. Oba Edwarové podle mě ztvárnili své role velmi dobře. Celý film je realistický i střídání černobílého a barevného obrazu se do filmu hodí. Konec mi však přijde docela naivní a uvítala bych nějáký dozvuk celého toho konfliktu. Vzhledem k tomu, ze jsem po obou popravách zobrazených v tom filmu seděla a tupě zírala na obrazovku, dávám 5*. ()

cane991

zakusni sa do obrubníka,,,,,len škoda,že Kay nemohol vydať film tak ako chcel a zlikvydivaly mu poslednú 1/2 hodinu z filmu ktovie ako by sa zmenil charakter filmu ()

Arry

Velmi nepravdepodobné snád len v licencii filmu s nejakým posolstvom ... ale ani EN tento film bohužial nespasí ... je to aspoň pre mna neskutočne nepravdepodobný kalkul a s realitou to nemá nič ... no jo, zámer vyšiel a ožehavé téma pritiahlo kopec divákov ... a im z kapies kopec ... veď viete čoho :) ()

baba-jaga

Dvě hvězdičky jsou za filmové zpracování, víc dát nemůžu filmu o "správném" klukovi, kterému bylo potřeba jen otevřít oči ... proste nevěřím scénáři ()

MATO13a31

Edward Norton zde zahrál naprosto bravůrně průlom mezi dvěma přístupy k životu. Neuvědomělým a fanatyckým způsobem života plného násilý a nenáviti, který vede pouze k záhubě života a ztrátě svobody. A následným prozřením k opravdové pravdě, kde už nejde jen o mstu a prvenství. Tento film bych doporučil všem dnešním neonacistům, kteří v této ideologii našli svou pravdu. Možná je tento příběh poučí dřív, než je poučí jejich vlastní život. Tyto příběhy ze života mají v mém výběru už připravenou cestičku. Ale toto zpracování a herecký výkon Nortona, tomuto snímku zabezpečil nejvyšší kredit. ()