Maska démona

(festivalový názov)
  • Taliansko La maschera del demonio (viac)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

Dzonysek

Na film z roku 1960 celkem slušný. Místy humorný, ale má to i povedený momenty - dobrá kamera, některý efekty. Pak to má taky slabší momenty, třeba herečku v hlavní roli. Takovej mix mezi upíry, čarodějnicemi a zombíky, od každýho trochu. Lepší průměr, kterej se dá zábavně sledovat až do konce. ()

Rozjimatel

"You have no reason to fear the dead. They sleep very soundly."     Temný gotický horor, ktorý má slušnú hrôzostrašnú atmosféru ešte aj po 60 rokoch, čo je na horor veľmi neobvyklé. Bol som veľmi príjemne prekvapený, aký silný účinok to na mňa malo, ako parádne je budovaná atmosféra napätia, aj vďaka výbornej znepokojivej hudbe. Najviac ale musím vyzdvihnúť výbornú kameru, doslova čarujúcu so svetlom a tieňmi, tvoriacu pôsobivé obrazy v úžasnom prostredí plnom tajuplných zákutí. Oceňujem, že postavy (a ani dialógy) nie sú tak tupé, ako býva v takýchto filmoch zvykom. Zo všetkých najviac sa mi páčila postava chladnokrvného a racionálne uvažujúceho doktora Kruvajana (Andrea Checchi). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Cong

Někteří režiséři si už svým prvním samostatným celovečerákem nastaví laťku sakra vysoko. Stačí vzpomenout jen na Orsona Wellese a Občana Kanea a pokud jde o žánr hororu tak třeba na Romera a Noc oživlých mrtvol. Mario Bava debutuje rovněž naprosto suveréně a celej film je jako učebnice vizuálních fines gotického hororu - hra světel a stínů, mlha, vlající závěsy, lomený oblouky, tajný chodby, sklepení, masky. Jedinou vadou na kráse je tak ta často zmiňovaná naivita příběhu a chování postav. Na klasiky třicátejch let - Draculu a Frankensteina se dnes kouká s pochopitelným přimhouřením očí, ve filmech Rogera Cormana a u "hammerovek" naivitu kompenzují uvědoměle béčkově přehrávající hvězdy s velkou porcí charismatu jako Vincent Price, Christopher Lee a Peter Cushing. Tady je sice skvělá Barbara Steele jako vamp ale zbytek ansámblu zapomenete ještě před začátkem závěrečných titulků. ()

Vlče

Geniální horor. Neuvěřitelně silná atmosféra, výborná stylizace, bombastická kamera a hudba... Tohle je klenot pro těch pár diváků, kteří se nebojí hledat. A to, že jde o údajně nejoblíbenější film Tima Burtona naprosto chápu, takovýhle filmy se dneska už netočí... minimálně horory ne. ()

pend

Ve své době tohle musela být naprostá horrorová pecka. Bava jako kameraman je naprosto perfektní, atmosféra je celou dobu velice pochmurná, mlha, vylidněný zámek, sochy, obrazy. Proti Upírům je to úplně jiná úroveň. A určitě se jedná o jeden z nejvíce citovaných filmů ve svém žánru. ()

Petrus1

Jen chci poznamenat, že jde o mé 666 hodnocení...ať už to znamená cokoliv :-D Původně sem chtěla po úvodních minutách filmu napsat: maska démona = au, au...moc auvajs!, ale to by bylo trochu málo. Taky sem chtěla napsat, že mi to na rok vzniku přijde docela drsné, ale pak sem se podívala na rok výroby a docela mě překvapilo, že nejde o až tak starý film, jak jsem si původně myslela (což zřejmě ovlivní i mé závěrečné hodnocení). Co už ale napsat chci, že musím vyzdvihnout dobře vyvedené masky a jednotlivé proměny...tak proč u všech satanských masek, tak naprosto odfláknutá scéna s netopýrem?! To bylo tak na úrovni Eda Wooda. "Tento netvor mě z nějakého důvodu napadl." To mě odrovnalo. Netvor to fakt nebyl - řekla bych, že spíš přerostlej plyšovej netopýr na provázku, kterej hrůzu teda vůbec nenaháněl. Taky bych řekla, že se tam vyskytuje až moc ústředních motivů - satanismus, čarodějnice, upíři a vlastně i zombíci...vše splácané do jednoho. Celková atmosféra je sice docela dobrá - tajné chodby, rodové prokletí, náhlé úmrtí, hřbitov, vylézání z hrobů, hrůzné detaily, popravičky...ale místy mi to prostě nefungovalo. Hlavně mi docela vadí i to okamžité pobláznění a zamilovanost, láska a pohled plaché laně za doprovodu romantického klavíru...to bych u hororu úplně vynechala (sice chápu, že jde i o jakousi okouzlující pohádku, ale prostě mě to sem nesedí). Navíc mám takový pocit, že sem si všimla i nějaké té chybky (křížek na krku), ale to odpouštím. A i když se jedná o teprve třetí horor v dějinách italské kinematografie (předcházely mu Upíři a Caltiki - il mostro immortale), který proslavily sadistické scény vsazené do pohádkové atmosféry a stal se nejnádhernějším fantastickým filmovým hororem, který kdy byl v Itálii natočený a proslavil italský horor ve světě...proslavil i hlavní hrdinku Barbaru Steele - "nejpodivnější sexuální bohyni, jaká kdy hrála v hororu a která se stala panující královnou italského hororového filmu šedesátých let", ale i samotného režiséra a kameraman v jednom - Maria Bavu (což není málo)...já mu prostě plnej počet dát nemohu (z důvodů zmiňovaných výše). Ale je fakt, že určitě patří ke klasice hororového žánru a za zhlédnutí jistě stojí. "Snímek proslavila rovněž Bavova práce s šerosvitem, jímž navodil jedinečnou, snovou a děsuplnou atmosféru, stejně jako bohatýrská výprava a režie klíčových scén plných krutosti a hrůzy. Svým dílem odkryl zvrácenost katolického protikladu, ztělesněného Steelovou: duality panny a děvky." Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Deleatur

Velké zklamání. Působivý gothic horror to byl jen do jisté míry a především díky výborné černobílé kameře. Ale Steeleová mi po L’Orribile segreto del dr. Hichcock jen potvrdila, že je toporná herečka a rozhodně ne tak krásná nebo uhrančivá, ani s tak svůdným hlasem, abych jí věřil, že muže ovládá pouhou sugescí. Navíc se horror na začátku při brutální popravě jen tvářil protikřesťansky. // 30% ()

GOREGASM

Okultní atmosférický horor v šerosvitem vypilovaných zámeckých kulisách se všemi žánrovými neduhy i klady. Atmosféra, kterou tvoří zejména precizní režie a napínavě plíživá kamera, funguje přesně kde má a v rámci hodnocení žehlí dobově "věrohodné" herce, přesto i tento aspekt dodává Black Sunday punc žánrové speciality. Všeobjímající naivita v chování všeho a všech je potom očekávanou samozřejmostí. Za masivní knír hlavního kosiče, Igora Javutiche, přihazuju velmi osobních 5% :-). 55% ()

MickeyStuma

Italská režisérská legenda hororového žánru Mario Brava a jeho naprosto fenomenální snímek bortící snad všechny přesahy filmové hororové tvorby. Už úvodní scéna inkvizičního upalování čarodějnice nenechává jedinou chviličku na pochybách. Úžasná atmosféra vytvořená s tak dokonalými černobílými záběry, že i lecjaký noir film musel zblednout závistí. Využívají se veškeré profesionální aspekty dokonalého filmu, co se týče využití světla a stínu plně zvýrazňující obrysy postav i okolí. Mlha plížící se po hřbitovní půdě, kouř od ohně, i harmonický déšť a to v prostředí s temnými stíny a dokonalými detaily, nad kterými se až tají dech. Na gotický styl jsou krásné i kulisy vyobrazujíc vše podstatné. I když přísné divácké oko dokáže odhalit prostředí ateliéru. A když se k tomu přidá skromný scénář se svým minimalismem ohledně složitosti, vznikne nestárnoucí filmový fenomén ve své děsivosti. Tento snímek, konkurující neméně povedenému počinu ´The City of the Dead´ (1960), musí být pro každého hororového fanouška diváckým základem. ()

foundation

Krásna dobová chutovečka ktorá má svoje najsilnejšie momenty paradoxne hneď zo začiatku. Škoda že film neudrží ten pekný úvod a v strede to celé začne trochu drhnúť. Takisto záver nemá až také grády ako som si predstavoval, skôr je to taký nad slnko jasný dojazd. Ale nevadí, ja som si to užil oveľa viac ako som čakal. Tá čiernobiela mi v poslednej dobe naozaj sedí a Barbara Steel v nej vyzerá ešte krajšie a démonickejšie. 80 percent. ()

bubblebobble

Trochu sklamanie. Čakal som nejaké hororové orgie ala Argento a filmový exhibicionizmus, ktorý sa nedostavil. Je to na svoju dobu zrejme veľmi vydarené dielko ale mňa to neoslovilo. Hlavne ma štvalo neustále odpadávanie hlavnej predstaviteľky a to, že všetky strašidelné scénky sú založené na vypúlených očiach záporákov. Škoda lebo milujem tieto čarodejnícko-záhrobné príbehy a práve preto som sa na tento film tešil. Tri hviezdičky dávam len kvôli môjmu priateľovi, ktorý mal z toho nočné mory. Zrejme to svoju úlohu splnilo. ()

Jablek

No...už ani nepamatuju, kdy jsem se naposled takhle nudil u filmu a chtěl ho vypnout někde v půlce. Tahle klasika mě teda moc nezaujala :/ ()

kwaicheng

Horor dobrý, horor starý. Prvky starého filmu jsou zde jak chtěné a okouzlující, což je příklad příběhu samotného, masek, výpravy, tak i nechtěné a film degradující, jako např. ultranaivní hrdinové a omdlívající Barbara Steele. U té se ještě zastavím. Její herecký projev byl jeden z nejhorších, jaký jsem kdy viděl. Kdybych zavřel oči a jen poslouchal její scény, měl bych spíš pocit, že se dívám na retroporno z NDR. Komicky na mě taky působil závěr filmu, kde byli záběry na romantické zaláskované znovusetkání hlavních protagonistů doplněné něžným polibkem prostříhány záběry na smečku rozdivočelých vesnických pakostů, kteří s bestiálním nelidským řevem upalovali mladou ženu (no tak to byla čarodejnice a co..). To teda byly zvuky, to se zase jednou komparz předvedl. A když se objevil titulek "The End" doprovázený zhýralým ďábelským výkřikem jednoho z vesničanů, dovolte mi citovat: "Hehehehééé!!!!!!!", tak jsem také omdlel, bohužel mít při tom orgasmus jako Barbara Steele se mi nepovedlo. Poslední hloupá věc byla volba moldavských jmen, které hlavní postavy sami nedovedli pořádně vyslovit a proto na sebe volali pokaždé jinak. Jinak skvělý starý film.......................ještě doplním: Film s názvem "Maska démona" uvedli pod názvy: "Maska satana", "Černá neděle", "Dům hrůzy", "Pomsta upíra", "Hodina, kdy přichází Dracula"........To mě teda poserte, mohlo se to taky jmenovat třeba "Prdel svatýho Šebestiána" nebo "Vampejr & Upejr: návrat" ()

Knor

Tenhle film je obrovský atmosférický zážitek. A přes svoje stáří si to pořád drží kouzlo a z několika scén šel velmi nepříjemný pocit. Mě osobně nejvíc nadchnul úvod filmu, který hned řekne, že půjde o poctivý horor. Černobílý obraz, všudypřítomná temnota, starý zámek, tajné chodby, mrtví vstávající z hrobů..to všechno dohromady v krásný hororový klasice. ()

nick_sekac

Tenhle snímek přesně ukazuje, proč nerad koukám na starší filmy, které sice mohou mít po filmařské stránce prvotřídní, ale po herecké stránce se mohou v dnešní době srovnávat akorát s lechtivými snímky. ()

Clark_Kent

Úžasná černobílá hororová akce z doby minulé. Při akci kdy Kruvajan mlátil netopýra na drátech, jsem se krásně zasmál. Zkrátka klasická atmosféra, zafungovala výtečně. ()