La frusta e il corpo

• Francúzsko Le Corps et le fouet (viac)

V devatenáctém století se po letech vrací na domovský zámek krutý a sadistický šlechtic Kurt Menliff (Christopher Lee). Hned po návratu má spor se svým invalidním otcem a také s mladším bratrem, který se oženil s jejich sestřenicí Nevenkou, dřívější Kurtovou milenkou. Ještě tuto noc je Kurt nalezen ve své ložnici zavražděný. Následně se v zámku začínají dít divné věci. Jeho nenávistný duch se nevzdává naděje na pomstu své smrti. (Chatterer)

J*A*S*M

Tak se zdá, že gotická Itálie na mě funguje mnohem líp než gotická Anglie. Hodně se mi líbí, jak si italští filmaři hrají s barvami. Sem tam osvítí hradní zeď červeně, sem tam zeleně ... a ono to neuvěřitelně pomáhá atmosféře. K tomu démonický Christopher Lee a výsledkem je velmi milej nadprůměr - sice slabší než například Prokletí smrtí, ale i tak stojící za pozornost. Horror Movie of the Year ()

JohnnyD

Absolútne bravúrna gotika, ktorá skvelo pracuje tak s romantickou ako aj hororovou rovinou žánru. Christopher Lee je démonický a aj zvyšok castingu hrá na talianske pomery výborne (aj ten dabing je uchádzajúci), ale vrcholom je jednoznačne precízny vizuál Maria Bavu, ktorý bol bezpochyby inšpiráciou pre Del Tora a jeho Crismon Peak. Scenéria je geniálne nadizajnovaná, prevládajú chladné farby a odtiene zelenej a modrej a vo vypätých scénach Bava peckuje modré a červené halogény. K tomu sado maso motív a decentné erotické dusno. V priebehu približne jedného roka Bava pustil do kín 4 absolútne fantastické filmy, ktoré zásadným spôsobom prispeli do svojich žánrov (a jeden i vytvoril). Takýto streak asi nemá v kinematografii obdoby. ()

sidzej

Na jednej strane uznávam že film má slušné kostýmy, hercov, hudbu a hýri krásnymi farbami, no chýba mu to podstatné. A tým je príbeh.....žial nudil som sa od začiatku do konca, postavy absolútne ploché vďaka čomu sa divák nemá s kým vžiť a o koho sa strachovať. Lakačiek a hororových prvkov je tu minimum....strašidelná hudba a pochmúrny zámok k vytvoreniu dokonalej hororovej atmosféry skrátka nestačí. 45% ()

corpsy

Gothic horor, prívetivý presne tak, ako si to u tohto žánru želáme. To, že scenár opäť stojí za starú belu, je predvídateľný ( teda vlastne existovali iba dve pointy, ktoré mohli snímok ukončiť ) a v mnohých pasážach aj nudný. Výprava a kamera však nesklamali a vzniklo dielo, ktoré môže byť po vizuálnej stránke vzorovým príkladom tohto umeleckého druhu filmu. ()

Bloody13

Ponuré rodinné sídlo, tajemné vraždy, rozlehlé tmavé chodby plné pavučin, skučící vítr za okny a přízrak Christophera Lee, který se očividně vrací ze záhrobí, aby se pomstil na celé rodině za své vykázání z domova. Do toho zhrzená milenka milující sado-maso, odtud ten bič z názvu filmu. Je až s podivem, kolik se toho dá vytřískat z úchvatně nasvícených scén (mrtvolná ruka deroucí se ze tmy válí) a vhodně zvolené hudby. No nebudu to víc rozebírat, tohle je zkrátka ten pravý gotický Bava, jak ho máme všichni rádi. Sice méně známý, ale o to větší pozornost si zaslouží. ()

• Filmový kritik Leonard Maltin označil tento film za Bavovo nejzdařilejší dílo. (Chatterer)
  • Natáčelo se v Tor Caldara v Laziu v Itálii. (Chatterer)
  • Na scénaři se podíleli tři scénáristi - Ernesto Gastaldi, Ugo Guerra a Luciano Martino. (Chatterer)