Na obežnej dráhe Zeme sa odohráva extrémne napínavý príbeh. Film je založený na skutočných udalostiach. Let na stanicu Saľut 7, ktorý sa uskutočnil v roku 1985, je považovaný za najťažší let v histórii kozmonautiky. Vesmírna stanica Saľut 7, ktorá obieha okolo Zeme v bezpilotnom režime, náhle prestáva reagovať na signály z centra riadenia vesmírnych letov. Bolo rozhodnuté vyslať na obežnú dráhu záchrannú expedíciu. Vesmírna posádka má za úlohu nájsť mŕtvu stanicu a ako prvá na svete sa spojiť s 20-tonovou neovládateľnou hrudou ocele. Astronauti si uvedomujú, že šance na návrat na Zem sú mizivé. Táto riskantná cesta je však jedinou možnosťou. Ich úlohou nie je len kontaktovať stanicu Saľut 7, ale ju aj oživiť. Dokážu dvaja ľudia zabrániť pádu stanice na Zem a katastrofe netušených rozmerov? Záchranná expedícia na oribte sa mení na napínavý a nebezpečný experiment. (TV JOJ)

Morholt

Technicky si Saljut v ničem nezadá s hollywoodskou produkcí, což je vlastně u ruských filmů z poslední doby zcela běžný jev. K hercům nemám nejmenší námitky a Vdovičenkov mě baví už od dob Brigády. Když dojde na vypjaté chvíle ve vesmíru, je se na co dívat a líbilo se mi, že vzdor dobovému zasazení je příběh prost nějaké výraznější propagandy. Nicméně toho kosmického blbnutí tu bylo na můj vkus až moc. Ze začátku mě to bavilo, ale pak to bylo až na některé momenty monotónní. To platí i o dění na Zemi resp. v letové centrále. Místy zábavné, ale poté jsem měl stejný problém jako s tím nahoře. Nicméně i tak se jedná o hodně solidní počin a i když to byli Sověti, držel jsem klukům palce. A to se počítá. 65% ()

Lacike

Dejovo mi to skôr pripominalo Apollo 13 ako Gravitaciu, ktoru to pripomina trochu vizualne. Ale zdaleka to nevyzera tak pôsobivo. Triky ne su zle, len to pôsobi cely cas umelo a nemal som pocit, ze sledujem astronautov vo vesmre, ale len pekne triky. Dejovo to je strasne nevyrovnane. Neustale sa striedaju pokusy o maximalny realizmus so scenami, ked sa vsetko poserie a tak to rusky hrdina zoberie do vlastnych ruk a zazracne vyriesi. Samozrejme najlepsie zaberie stare dobre pobuchanie po nejakom pristroji. Stopaz je strasne prestrelena a tak sa tu najde kopa nudnych scen. Postavy vyznievaju skôr komicky namiesto toho, aby vo mne mali vzbudit strach o ich osud. Najfascinujucejsi na celom filme je pristup rusov k praci. Americania maju zakazdym pripravenych x premyslenych postupov ako pokracovat a pre istotu sa vsetko este raz overi. Rusi idu krok za krok bez premyslania s vierou, ze to nejak dopadne. Vo filmoch funguju obidva postupy rovnako. Nakoniec ma najviac potesil kratky vyskyt videohry No pockaj, co mi pripomenulo ako som ju tak 28 rokov dozadu drtil ostosest a pozbieral som v nej velku kopu vajec. 4/10. ()

JohnCZ

Salyut-7 je ze všech těch filmů o dobývání vesmírů z ruské produkce pravděpodobně nejambicioznější co se technické stránky týče. Strašně dobře se na to kouká, je to až hollywoodsky napínavé a postavy jsou více než sympatické, ale to je zároveň i problémem. Saylut-7 není historický film. Na to je tam až příliš do očí bijící fantazie, nehledě na patos. Vše ostatní je ale prvotřídní, Rusové tímhle filmem opravdu dosáhli na Hollywood - z mého pohledu především v tom dobrém slova smyslu. ()

berny2468

Pro mě velké zklamání. Na snímky s podobnou tématikou nedám dopustit. Obzvláště jsou-li dle skutečných událostí. Ale Saljut-7 bohužel vyniká jen po technické stránce, kdy je vše fajn natočeno a vizuální stránka je krásně dotažená. Taktéž herci jsou velmi přesní a vy jim po celou stopáž fandíte. Bohužel příběhově už je to takové nezáživné. Některé scény vypadají stejně věrně jako scény ze Star Treku či Armaggedon. Ono i dle vyjádření pamětníků těchto událostíjde poznat jak moc je to dle "skutečných událostí". Ano, přirovnání k Michaelu Bayovi je naprosto trefné. Saljut-7 by evidentně rádo bylo další Gravitací, ale k tomu má hodně daleko. Ve výsledku to ani moc nepůsobí, že film natočili rusové. Což je myslím vcelku škoda. Některé scény splňují vysoké standardy. Bohužel většina nedává ani ty průměrné. Škoda, vcelku promarněná šance na pěkný film. 4/10. ()

agentmiky

Co se člověk doví nových věcí, tomu bych fakticky doposud nevěřil. Ani jsem o této události nevěděl, samozřejmě film byl trochu nafouklý s velikým množstvím upravených věcí, ale ta podstata zůstává stejná. Nečekal bych, že by se Rusové někdy pustili do filmů s vesmírnou tématikou, holt jsem k tomu zachovával menší skepticismus, ale to se vyvrátilo již po prvních minutách. Za přijatelný rozpočet zde filmaři vytěžili z minima maximum, po stránce vizuální se nedá nic moc vylepšovat, zde všechno šlape jak správné švýcarské hodinky. Místy je až obdivuhodné, s jakou bravurou se autoři poprali s tímto námětem, protože film taktéž nabídne slušnou atmosféru doplněnou dunivou hudbou, pár momentů mi uvízne v hlavě na hodně dlouho. Po stránce herecké to taktéž překvapuje. Někdy mě trochu naštvalo chování hlavních hrdinů, pár kroků mi přišlo zbytečných a v daný moment prostě zbrklých, ale pak jsem si uvědomil, že si jeden krok za druhým mohu krásně v pohodě promyslet z pohodlí své židle a oni museli rozhodovat na orbitě. Pak je mi jasné, že chvilkami nervozita mohla hrát určitou roli. Na plný počet to není, ale v rámci tohoto žánru to nedělá žádnou ostudu, ba naopak to pár hollywoodských "fláků" rozsekává na plné čáře. Za mě dávám 82 % ()

slunicko2

Jak si Rusové hrají na Hollywood. 1) Film tak trochu neví, čí je. Je natočen podle skutečnosti anebo není? Sami zúčastnění kosmonauté snímek kritizovali. Scénář byl napsán podle Savinyčovy vzpomínkové knihy, ale filmaři se místy nechali příliš unést fantasií a nerespektovali technické možnosti. Vztah kosmonautů k Bajkonoru se na vlas podobá ambivalentnímu vztahu amerických astronautů k NASA. 2) Český (potažmo ruský či anglický) internet je plný podrobných informací o celé záležitosti. Zvídaný čtenář si může vše potřebné najít bez potíží sám. 3) O ruském původu svědčí i naivní, těžkopádný humor. 4) Druhá půlka snímku je výrazně lepší. 5) Výstižný koment: Niktorius***. ()

italka63

Možná to chtělo mallilinko kratší stopáž, ale celkově velmi povedené. Filmy o dobývání vesmíru mám ráda a před každým kosmonautem, ať je odkudkoliv, se lze jen hluboce sklonit. A skutečně nelze zapomenout, že v té době stále ještě hořela studená válka s šílenou propagandou. Slušné. ()

džanik

Saljut 7 mě vtáhnul víc jak o něco starší Gravitace, a to už je co říct! Celé to bylo, řekl bych, lidštější. O osudy sovětských hrdinů a jejich rodin jsem se taky víc bál. Dopředu jsem si o této misi na webech nic nečetl, ani zdejší komentáře. Jen ten konec je na můj vkus dost rychle utnutý. Film, u kterého se nenudíte ani 1 ms si nicméně nezaslouží menší hodnocení. ()

Trevor

Ak tvrdnete pri pohľade na americkú vlajku a tečiete pri počutí ich hymny tak to rozhodne nepozerajte. Pre ostatných, normálnych ľudí, ktorý za najväčšiu ruskú propagandu nepovažujú klub BoRUSSIA Dortmund film ponúkne príbeh podobný americkej Gravitácii, žiaľ až príliš podobný. Napriek tomu sú to tri hviezdičky za pomerne zaujímavý obraz vtedajšej doby, ktorý režisér nijako neprikrášľuje a hrdinov Sovietskeho zväzu opíše najlepšie asi mladá slečna na nočníku. Žiaľ, takto podobne je tomu aj dnes, len už to nie sú hrdinovia zväzu ale Únie. A ako je možné, že filmu som dal 4 hviezdičky a píšem o troch? Jedna naviac je za samotný záver. Nie ten úplný po titulkoch so skutočnými zábermi, aj keď aj ten mal svoje čaro, za ten záver pred titulkami. Salut zdravý rozum. 70% ()

honajz2

Z těch tří ruských vesmírných filmů mi Saljut-7 nakonec sedl asi nejvíc. On ani jeden není špatný, ale Gagarin je plný patosu a Spacewalker mě většinu času spíš nudil a taky tu byl patos, i když to celé mělo skvělý vizuál. Sice nevím, jak moc to tady odpovídá realitě, ale jinak Saljut-7 šlapal přesně tak, jak měl. Je to napínavé a atmosférické, některé scény vizuál to má skvělý, patetických scén je tady nejmíň ze všech těch tří filmů a namísto toho to dokáže působit spíš realisticky. O postavách jsme sice mohli vědět víc, ale na potřeby toho, čím ten film je, to vystačilo. Jen bych teda někdy vyměnil hudbu a konec je divně utnutý, ale jinak už snad ani nemám co vyčítat. Své mínusy to rozhodně má, ale jinak je to povedený film. 4* ()

Martin741

Dlhodobo viem, ze Rusi miluju bojove filmy, najlepsie o preinformatizovanej Druhej Svetovej Vojne. Tu nic take nehrozi, naopak mam vesmirne lety, orbitalna stanica, kozmicky program. Zaujimava bola Ruska mentalita . isli krok za krokom, kazdy krok mali starostlivo naplnovany s tym, ze to nejak dopadne. Dopadlo no a ako ? to si uz mui kazdy zistit, najlepsie pozeranim filmu  : 74 % ()

C0r0ner

Moje nejobvyklejší výhrada - mělo to být kratší - což je ovšem tak jediná vada na krása dalšího ruského vesmírného filmu, který nám tentokrát nabízí excelentní vizuál, parádní příběh, soundtrack, napětí, emoce..., takže škoda té stopáže, protože jinak to byla špička. 85% ()

Juto

Ruský film ktorý stojí si pozrieť. Vizuálne spracovanie je skvelé a dokazuje ,že rusi vedia tiež natočiť po technickej stránke výborný film. Réžia je tiež výborná, len niektoré scény sa mi zdajú prehnané ako napríklad hádzanie stoličky do okná. 7/10 ()

zette

Jak jsem byl z filmu Vremja pervych nadseny, zde musim optimismus trochu krotit. Krome samotneho nametu me ve filmu nic zvlast nezaujalo. Po technicke strance mi to prislo obycejne, i na ruskou produkci. Ty oslavne zavery taky filmu neprospivaji. Ale uplne zle to neni, pro fanousky kosmonautiky povinnost. ()

Martrix

Prý ruská odpověď na Gravitaci. Hahaha. Sovětský kosmonaut stojí na plášti orbitální stanice, která se nekontrolovatelně řítí kosmickým prostorem a buší kladivem do krytu čidla. Gravitace byla skvěle udělaná hollywoodská kravina a Saljut je parádně udělaná ruská kravina. O mnohém vypovídá i prohlášení účastníků této mise, že je film plný chyb a nesmyslů. Takže žánr historický? Ani náhodou. Rusi mají hromadu skvělých režisérů a kameramanů, umí parádní triky, mají krásné herečky a vcelku dobré herce, ale všechno jim to kazí scénáristi a pravděpodobně producenti, kteří nepochopili, že SSSR už není ve studené válce, takže není nutné dělat prolhané a matičku Rus donebevynášející epopeje, ani si poměřovat pindíky s USA. Takový vrcholný představitel křížení hollywoodsky rozmáchlé sračkovitosti s rusky patetickou agitkou ve skvělém kabátku, je scénárista Oleg Malovičko. Přitom je to taková škoda! Saljut má nádherný vizuál, silný příběh, dobré herce a to všechno zvládl Šipenko za blbých 7 mil. USD. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (viac)