Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Rocky88

The Matrix: Rape. Po skončení filmu se mi chtělo brečet. Film je totiž ještě horší, než indikuje zdejší hodnocení, navíc ten pocit umocňuje tragickej remake RatM hrající při závěrečných titulcích. Tenhle výtvor je přesně jako jeho tvůrce - přišel o koule. Nefunguje tady absolutně nic - příběh je nakonec o ničem (vystačí si s love story, na všechno ostatní sere) a jestliže u Reloaded a Revolutions bylo cítit místy krkolomné naroubování na M1, tak tady jsme svědky zašejkované břečky, která nešikovně vykrádá sama sebe. Akce je ubohá (přitom příležitostí tu bylo spoustu, skladiště mohlo být novou entrance hall z M1), close combat souboje jsou dětské (ale vždyť tu opět byl Stahelski, jak to mohl Wachovskej takhle posrat?), absolutně VŠECHNY nové postavy jsou tragické a otravné (přitom původní trilogie skvělýma postavama a jejich herci překypovala), vizuál je horší než v kdejakém seriálu (naprostý opak k laťku zvedajícím třem předchozím filmům). A snad nebudu zmiňovat ty kovové pokémony, který jsou teď na straně lidí. No prostě fakt děs a hrůza, kterou už nechci nikdy vidět nebo o ní slyšet. Hvězdu dávám z nostalgie za flashbacky z původní trilogie. Což je samo o sobě dost výřečný ukazatel kvality. ()

MrPierc

Rozbor staré trilogie v přímém přenosu. Popírání pravidel a nudné opakování či remake scén v novém kabátku. Nudný Neo a jeho zmrtvýchvstání. K tomu nerdovské hlášky obdivovatelů a umělost. Vizuální stránka všemožná, ale nemá to svůj styl. Akce neoriginální a horší než v trilogii. Neo a Trinity jako důchodci a zbytek herců jako děti nebo málo uvěřitelní. Zbytečný díl, který z trilogie a nakonec i ze sebe dělá dobrovolně frašku. ()

ad

Jako film to vlastně vůbec nedrží pohromadě, scénář si neustále protiřečí, nadhazuje stovky témat, ale ani jedno nedotáhne do konce, chování postav nepodléhá skoro žádné logice, digitální vizuál působí lacině a esteticky ošklivě, hudba je nevýrazná, akce nudná, romantika nefunkční... a přesto se po prvním díle jedná o můj druhý nejoblíbenější Matrix! A je to hlavně subjektivní dojem čiré radosti, který jsem z filmu měl, než objektivní hodnocení. Naprosto chápu, proč to Wachowská natočila tak jak to natočila, chápu, proč bylo téma vzkříšení důležité pro Reevese a hrozně mě bavilo, jak ten film neustále zvedá prostředníček na úplně všechny diváky (fanoušky i nefanoušky) a konstantě dokazuje, jak nesmyslné rozhodnutí od Warnerů bylo jej vůbec chtít natočit... Vazba na předchozí díly je naprosto absurdní, tohle je od autorů totální punk! ()

boogieman

Keby sa film oprostil od zbytočného, v hollywoodskej veľkoprodukcii očakávaného pátosu druhej polovice, a miesto toho by viac pritlačil na miestami až Béčkový feeling "komplexnej" metanaratívnej sebaparódie, bol by som spokojnejší. Slovo sebaparódia pritom v tomto prípade myslím v tom najlepšom slova zmysle. Obsahuje to samozrejme mnoho podvratných elementov, a reflektujú sa tu reálie súčasnej blockbusterovej tvorby - zdieľam sentimenty v komentári užívateľa Traffic, len s tým rozdielom, že v tomto prípade mi to na dobrý film nestačilo. ()

Kwaichi

Ako to mám hodnotiť ako film z Matrixu, je to celkom dobrý film. Pre nového diváka môže film pôsobiť mätúco, mnohé scény odkazujú na pôvodnú trilógiu bez dodatočného objasnenia. Hlavná bojová scéna bola podľa mňa dosť cez čiaru. Neviem ako im mohol Continental film schváliť scénu z "ľudskými bombami", pôsobila ako z lacného zombie filmu. Ak keď som film videl na veľkom plátne, špeciálne efekty a bojové scény boli o triedu kvalitnejšie v pôvodnej trilógii. Pár nevydarených scén pokazilo výsledný dojem z filmu. ()

moviefreak

Áno tiež patrím k tým, čo by si radšej zobrali modrú pilulku a... Režisérka filmu stratila doslova (po preoperácii) gule, a síce sme dostali zopár zaujímavých nápadov, dostali sme halvne sklamanie. Teraz je už jasné, že keď bratia Wachowski začínala s Matrixom, mali šťastie na kameramana, strihačov, choreografov akcie a zaujímavých hercov. Matrix jedna bola anomália, ktorá sa už nikdy nezopakuje. Maximálne tak v hre... ()

Topco

Prvá polhodina bola príjemne nostalgická. Fajn nápad, že Matrix 4 si sám seba uvedomuje, ale nie ako trilógiu filmovú, ale videohernú. Neo ako autor matrixovskej hry (s merčom na stole) chodiaci k psychológovi – uveriteľný a aktuálny nápad, navyše s príjemne satirickým nádychom. Keď sa však Neo vráti do Sionu, štartuje neraz bezduchá, ľahko zameniteľná akcia a záchrany v poslednej sekunde. Ako hovorí jedna z postáv vývojárského tímu: „Potrebujeme nový bullet-time!“. A tu je problém. Kung-fu scény aj bullet time vyzerali lepšie v 1999 než v 2021. A romantická zápletka rozhodne nepotešila. PS: Kým Keanu s wickovským lookom zreje, Carrie-Anne Moss pôsobí vyšumelo. Veľká škoda, že sa to v prvej tretine zlomilo... ()

C0r0ner

Tak rozporuplné pocity jsem neměl, ani nepamatuju. Na jednu stranu je to úplně zbytečné, nepřináší to nic nového, akorát to opakuje některé věci z původních filmů, nedočkáme se ničeho přelomového, v čem byla právě původní trilogie jedinečná a absence Weavinga a Fishburna je bolestně znát. Na druhou stranu to dobře utíká, dá se na to v pohodě koukat a samostatně by to jako akční sci-fi na pohodu uspělo. Samozřejmě nebýt to Matrix. Takže za mě na půl cesty. 60% ()

dubinak

Na nový Matrix se mi nechtělo ani do kina, protože jsem z toho cítila prostě průser. Nakonec bylo štěstí, že jsem dala na intuici. Sice mě to do určitého bodu výrazně donutilo dávat na ten příběh opravdu pozor, aby mi toho uteklo co nejmíň, ale ten začátek byl tak prapodivně zkonstruovaný, že jsem stejně nevěděla, kde si stojím. Mou pozornost si to ale samozřejmě udrželo díky celkem bujné akci, která tam ten děj prošpikovává poměrně celou dobu stopáže. Na rozum mi ale nešly ty odfláknuté, bezcharakterní vedlejší postavy postrádající jakoukoliv osobitost (např. agent Smith a Merovijec?). Neil Patrick Harris je taky naprosto příšerný záporák, který mi byl leda tak pro smích. Nový Matrix navíc těží čtvrtku času hlavně z flashbacků, které nostalgicky podněcují diváka koukat dál. Scény ze Sionu jsou opět nuda a obecně mám spíš největší problém s tím, že jsem nějak nepobrala vážnost situace a pointu celého toho scénáře. Přišlo mi to prostě jako mnoho povyku pro nic. ()

Martrix

Možná je má jen schované v zavařovačce, ale faktem je, že Lana Wachowski má pořád koule. Přiznám se, že jsem měl tendence ji jako tvůrce podceňovat. Měl jsem za to, že v jejich filmech lidi hledají hloubku, která tam ve skutečnosti není, resp. když někdo bude dost dlouho mluvit v jinotajích a bude konspirovat, tu svou pravdu si nakonec najde. Když ale uvážím, co Wachny a David Mitchell předvedly s Atlas mraků, zdá se mi být pravděpodobné, že nový Wachtrix má opravdu inteligentní scénář. Samotný příběh je na mě zdlouhavý a primitivní...everything is about love..., ale bavilo mě, jak bylo naloženo s postavami i se samotným fenomenem Matrixu. Snaha neopakovat se vs touha vstoupit do stejných vod, budovat nové vs dělat si srandu z toho starého... . Ta podvratnost se občas přechylovala až v sebeparodii, ale pořád bylo moc fajn vidět Nea a Triniti, resp. sledovat ten vzájemný magnetismus, který byl ústředním motivem tohoto příběhu. A místy to dokonce sklouzlo do solidní sci-fi, to když se ocitneme v Io. Na druhou stranu...ubylo sice filozofování a plků o svobodě, či svobodné vůli, ale pořád zůstala nesmyslná hromada rvaček a stříleček bez efektu...nikdo se nemůže trefit, zase. I ten hlavní konflikt, je jako jeden z dílků puzzle, neskrývá se v něm žádný pořádný náboj a přestože vymyšlené to není špatně ...nijak zvlášť mě to nebavilo. Nic jsem ale nečekal, takže zklamaný nejsem...vlastně jsem spíš příjemně překvapený tím, že Wachovská nedělá blbce z (některých) diváků, ale spíš si utahuje z popkultury dnešní doby a dokonce neváhá střílet do vlastních řad. A to už se jí narozdíl od matrixovských agentů, daří trefovat líp. ()

PROCESOR

Měl být vůbec natočen čtvrtý díl po tak dlouhé době a co vůbec od toho tvůrci čekali? Matrix byl nedostižnou modlou nejen zpracováním, ale i ústřední myšlenkou. Co může pokračování více jak po dvaceti letech upřímně nabídnout? Za mě nic. Působí to, jako by to někdo natočil hned po třetím dílu a nechal v šuplíku. Ted to někdo vytáhnul a počítačově trochu nechal zestárnout hlavní hrdiny. Není tam nic co by mělo příběh posunout dál. Za mě je to úplně zbytečný film. Bitky, honičky, efekty vše mě nudilo, příběh také, žádné napětí. Nebavil jsem se. ()

necisty

Já vím, že je těžké natočit úctyhodného pokračovatele filmu, který nám všem na přelomu tisíciletí otevřel pusu dokořán a donutil přemýšlet, jestli žijeme svůj skutečný život. A i když je to už skoro 22 let a nechali jste nás vydechnout, tak se ptám "proč"? Kdyby tohle byl druhý díl a přišel už tehdy, tak možná trošku přimhouřím oko. Ano, bylo tam pár silných momentů - třeba, když se Neo znovu potká s Trinity. Ale kolem toho byla ta omáčka takový zbytečně natažený blivajz, že vážně netuším, co nám tím tvůrci chtěli říct. Tam se vůbec nic nestalo. Nechápu, že na to třeba Keanu kývnul, už při čtení scénáře musel vědět, že je to sračka. Mimo mnoho efektů to pak taky vypadá jako nízkorozpočťák, když v celém Ió bylo tak možná 20 lidí a stroje s něma vlastně proč spolupracovali? To nemělo hlavu ani patu! ... GA Cinema ()

MovieKings

Free. Your. Mind. Když jsem seděl na druhé projekci, došlo mi, jak moc mě ten film baví. V dnešní době, kdy Netflix, HBO Go, Amazon Prime a celý slavný Disney chrlí jeden generický snímek za druhým, jsem byl rád, že se najde ještě někdo, kdo má odvahu jít proti proudu, nebát se riskovat a zkusit se podívat na 20 let starý materiál z jiný perspektivy. Reloaded a Revolutions mám pořád rád, ale z celé té obsáhlé mytologie vlastně pracují jenom s tím, že stroje jsou špatné a je nutné je porazit. V pohodě, nic proti. Resurrections naopak otevírá spoustu jiných témat (stroje už jdou proti sobě, najdou se i takoví, kteří nechtějí ven z Matrixu, Neo/Thomas jako zlomený antihrdina, Bugs jako geek toužící po svém velkém příběhu...) a se samotným světem Matrixu si hraje lépe než dva předchůdci. Viz. třeba ještě návaznost na Animatrix a povídku Matriculated. Vyprávění je fajn, je vidět, že Mitchell přispěl svojí rukou k dílu a před očima se zhmotňují literární proudy posledních 50 let od postmodernismu (Pynchon bledne závistí) až k samotné dekonstrukci (Derrida a jeho binární opozice vrní blahem). Buď vám to sedne, nebo ne. Nic mezi asi není. Ale ve srovnání s různými pokračováními a zakončováními jiných filmových sérii je to skoro zlato. Chvílema pro někoho možná kočičí, ale účel splňující. ()

PavelVanekArt

Naštěstí jsem nečekal nic většího než průměrný sci-fi se známým světem a tupým příběhem. A to jsem taky dostal. Ten film je od první až do poslední minuty úplně zbytečnej. Jediný pozitivem bylo vidět, že se Keanu umí otáčet i mimo Johna Wicka a že se Carrie nerozpadne hned u první věty. Svět Matrixu to otevírá o něco víc ale ne natolik, aby se kvůli těmhle pár změnám nebo úpravám v systému točil celej film. Bylo to prošpikovaný detaily, který mě zaujaly, ale majoritní stránka filmu byla mdlá a místama nudná. Ani jednou se mi nestalo, že bych se u trilogie nudil, tady to začalo už někdy u začátku. Storyteling, postavy, akce, efekty, legendární bullet time, všechno špatně. Tu trochu pozitiva dalo rozvětvení světa, NPH jako upgrade z Architekta na Analytika, pomrknutí na starší filmy a usazení agenta Smithe, ale tam by se dalo na ten nápad taky plivnout. Suma sumárum jsem tři hodiny sledoval něco, co už nikdy neuvidím a okamžitě to vymažu z paměti. Anál Wachovský už nenavázal a nikdy nenaváže, takový deja-vu nečekám. 2* a.k.a 30% ()

Flynn odpad!

Koukal jsem to na dvakrat s asi 14ti denni pauzou. Prvne jsem prestal v case hodina dvacet a rikal si to je hnus a odpad. Nakonec jsem se donutil to dokoukat a ten zbytek byl jeste horsi nez ta prvni pulka. Logiku nehledat, efekty uz nenavodi wow efekt. Napad nula. Herci toporni. Vypada to jako nejake nepovedene béčko až céčko. Radeji si pustte jednicku, udelate 100x lip. Hnus. ()

campix

Naprostá zbytečnost, to už bylo jasné z první trailerů. Nějaká šance na to, že čtvrtý Matrix bude stát za to tu byla, ale bohužel překvapení se nekoná. Warner Brothers strašně tlačili, aby další díl této legendární trilogie vznikl a na výsledném produktu je to hodně znát. Asi už se nedozvíme jestli to Lana Wachowska sabotovala všechno naschvál  nebo na to už prostě nemá, protože na jednu stranu se konzumu a velkým studiím vysmívá a na druhou stranu je naprosto ukázkovým případem všeho špatného. Sice se vrací staří známí v čele s Keanu Reevesem a Carrie-Anne Moss, ale všichni ostatní okolo, tak nějak pouze vyplňují prostor. Včetně Jonathana Groffa, což je škoda, protože toho jsem si velmi oblíbil. Opravdu mě to strašně štvalo a nic nezachránila ani zlepšená druhá polovina. ()

Wormboy

Do Resurrections je velmi lahke kopnut si a nie raz si to film aj zasluzi. Na druhej strane, prva tretina filmu je skutocne osviezujuca, nasledna akcia je dynamicka, film napriek dlhsej stopazi nenudi a zaverecne "rozuzlenie" logicky zapada do celkoveho konceptu a prinasa prijemny usmev na tvar. Cakal som pruser, ale pobavil som sa. Za mna ok. ()

Juto

Toto je ťažkopádny reštart, ktorý neponúka iný presvedčivý dôvod svojej existencie, ako vyžmýkať peniaze od fanúšikov Matrixu, ktorí sú pokorne napojení na nový obsah. Film nemá nič, čo by sa blížilo dychberúcemu „bullet time“. ” (akčné sekvencie, ktoré preslávili pôvodný film.) 5/10 ()

BoXBe

Film, který se dělá chytřejším, než je a který promarnil 160 milionů dolarů na to, aby se nad ním mohli rozplývat zhýčkaní filmoví konzumenti, které nudí koukat se na to, co je dobré a jsou u vytržení už jen u bizarností. Vypořádám se s tím vcelku rychle. Je to meta vata. Nedosahuje kvalit ani těch nejslabších momentů trilogie a nedělá půl filmu nic jiného, než že se na ni odkazuje. Ve filmu je několik záběrů, které stojí za vidění, snad možná i v kině. Realita je ale taková, že je to překombinovaný intelektuální maglajs, zaseknutý v retrospektivě, a jen ve dvaceti minutách filmu jde někam dopředu a i to sám o sobě zpochybňuje. Reeves nehraje ani trochu dobře a je pomalý a stříhaný až běda. Některé scény patří jen na VOD, vůbec ne na plátno. Postavy se nestihnou ani usadit, ani vyvinout a nemají v sobě špetku sympatií nebo vášně a nevyvolají zájem a vůbec u mě neobstojí alibistická prohlášení o účelovosti, koukat se na to nedá. Gamifikace trilogie je až nasírací koncept, scénář je slovem game zamořený, jde tím na ruku budoucím kupcům her v Unreal Engine 5 více než divákovi v kině a vstříc prodejnosti budoucího herního titulu, ale trilogii spíše degraduje. Merovingianova scéna je vyloženě navíc, jen aby se něco dělo. Potenciál tam je, ale tenhle scénář schválil blázen, který neotevřel cestu k ničemu novému, zajímavějšímu, lákavému, hledí to do sebe a přináší jen zklamání a nudu. Dal bych přednost nápaditějšímu Animatrixu 2, než sledovat utahaného Reevese znovu. Po pravdě, budu se snažit spíše zapomenout, ne že bych nepřál všem popkulturním konzumentům jejich nadšení. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách