Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

PAVLIS

S přihlédnutím k tomu, že jde o TV film, překvapivě dobrá kombinace rodinného dramatu a katastrofického filmu. A na pozadí toho všeho se dá dozvědět i hodně zajímavého z historie. Plus se mi ani nechce věřit, že je to B. Hlavenkové první filmová hudba. ()

adakraj

Velice emotivní film, který vypovídá o tragické nehodě na Dukle. Nejdřív plňme normy a pak teprve koukejme na následky. Druhý den pak jedeme zase podle norem, jako by se nic nestalo. Musí to být hrozné, takto přijít o kamarády a znovu jít do té samé práce. Krásně shrnuté v bodech. Děkuji za skvělý ač smutný zážitek. ()

brzozin

Myslím si, že na něco takového se hodně dlouho čekalo. Hraných dokumentů už tady byly hromady, filmových adaptací skutečných událostí jsme si taky užili. Ale filmové drama, které se místy mění v thriller a přitom neztrácí na dokumentaristické snaze věrně zachytit fakta, ducha doby a místa (včetně návazného dokumentu a interaktivního webu), to jsem v produkci ČT ještě neviděl. A to už pomíjím fakt, že je to perfektně napsané i zahrané. Výprava taktéž vysoce převyšuje televizní standard. Tomuhle dílu by klidně slušelo i filmové plátno. Hodně lidí se otírá o pražské herce a jejich snahu mluvit "ostravštinou". Já jsem chachar z Ostravska, aji po našymu umím, ale necítím se nijak pobouřen. Naopak, před jejich výkonem musím smeknout. ()

dalibor.durcak

Já, havířovský rodák, tento televizní počin hodnotím velice kladně a děkuji České televizi za rekonstrukci případu a exkurzi do roku 1961. Musím se přiznat, že mne to dostalo do úzkých a na konci filmu mi bylo všelijak. Celé je to navíc umocněno mým rodným Havířovem, na který se ve filmu krásně dívá. Chtě nechtě musím vyzdvihnout herecké výkony pana Taclíka a bohužel i Marthy Issové, kterou opravdu nemohu ani cítit, ale zde se s rolí matky vypořádala bravůrně a já na svou antipatii k této herečce zapomněl. Ještě jednou díky za celé tohle dílo! ()

Pitryx

Kurnik, mlady ani na osobni odděleni nemusel, tak byl rychle přijaty. A už po prvni šichtě očiska jak stary haviř. A za scenu rvačky haviřu a zachranařu by autoři zaslužili po pyštisku, kaj na to přišli, na taku chujovinu, že by se spolem prali. Když jsem se ve zkratce koukl na snímek podruhé, zjistil jsem, že kromě Milana tu není jediná sympatická postava. (Myslím hlavní role). Kupříkladu Petr (Hes) je zralý na dvě, popřípadě i tři facky, Jana tak na deset a o Milanově babě Majce ani psát nebudu. Ta by zaslužila skopnut do šachty a zasypat. Královsky jsem se bavil při pokusu o nářečí. Ne celé, celkově to bylo jakž takž v pořádku, ale také měl někdo hlídat, aby tak mluvili furt, ni raz tak a raz tak. Nuže jak nyní na hodnocení. Některé scény byly hodně silné, hlavně ta rvačka o vzduch. Prostě, co bylo točeno dole, bylo vynikající. Nahoře však spousta nesmyslů, ale v podstatě to jelo bez hluchého místa. Já to udělám tak. Dám osmdesát ze sta a po dalším zhlédnutí uvidím. Protože tohle ještě jednou vidět stojí určitě za to. ()

Ivoman

No nevím. Hlavní co mě na z filmu dýchlo byl proklamovaný alkoholismus a debilismus havířů v roce 1961. Netuším jestli to takto opravdu vypadalo, ale jestli ano, tak to bylo opravdu ubohý. Ale Marek Taclík za 5 *. ()

iz67

V hrůze bídy české televizní produkce to může vyčnívat a taky to vyčnívá. Ale quality TV to fakt není. (A scenaristicke i herecké pojetí mladého páru fyzicky diváka bolí, takže opravdu trpí společně s postavami díla. ) ()

nula87

Jeden z nejlepších televizních počinů posledních let, který by s přehledem strčil do kapsy i většinu toho, co vzniká pro kina. Pečlivé vykreslení postav, skvělé budování napětí, a bezvýchodně natočená tragédie. 85% ()

Gamekeeper77

První díl obrovská spokojenost. Jediný, co bych vytknul, tak to byl dost topornej dialekt některých herců. Co se týče herectví, tak super. Taclíka mám hodně rád, ale tady mě svým přirozeným projevem uchvátil dvojnásob. Příběh je zpracovanej naprosto nenásilně a dialogy i veškerý scény mě fakt dostávaly. Už se těším na druhou část. Zatim 85%...."Zas pod zem, jdou pod zem, blíž k dveřím pekel jeskyně, zas pod zem, jdou pod zem, blíž k dveřím ďáblovy svatyně, na pozdrav satana odpoví mu klidně - Zdař Bůh!". První část se mi libila víc, byla dějově rozmanitější, tohle už byla "jen" smutná a krutá rekonstrukce jedný velký tragédie. Já bych tam dolu nevlez ani za zlatý prase. 80%. ()

MirkaP

Díky za doplňující komentář od @sator. Něco takového jsem očekávala v závěrečných titulcích. /// K tomu dialektu - fakt si všichni kritici myslíte, že uhlí rubali jen čistokrevní ostravaci (nejlépe se zkouškou ze spravne kratkosti jazyka)? Pokud si dobře pamatuju, nábor probíhal po celé republice, ve výsledku se tam mohlo mluvit strašnou směsicí všeho. ()

Athree

Natočeno pěkně. Volný příběh zajímavý. Ale obsazení mohli dát pro lepší autenticitu slezské. A jelikož jsme již po generace rodina horníků, tak lidi, prosím Vás, nevěřte všemu, co jste v tomhle filmu viděli. ()

George8

Podepsal bych se pod tuhle stvořenou kvalitu. Ten scénář je tak silný a kvalitní, že nás rovnou zavede na Duklu, kde tenkrát bohužel došlo k obrovské katastrofě. ()

hrumsrt

1. část - Výborně odvedená práce s havíři! Perfektní "kulisy" dolů. Třešničkou je už jen excelující Taclík, avšak podkopává to nosná linka s synem, který si udělal malé dítě. Bohužel pokud nejsme v dolech, tak to nemá šťávu! Jakože " učení, jak se vede domácnost"?! 2. část - Tak tentokrát mi to mnohokrát připomnělo seriál Černobyl.. Dramatičtější, emotivnější a daleko více strhující atmosféra a příběh. První část se trošku vleče, ale pak se to dobře rozjede. Ondříček se úplně odklonil od svých žánrů a ponořil se několik metrů pod zem do dolů. Výborná práce s herci, kteří museli mluvit s tím ostravským nářečím. Ale v pohodě se to dalo udělat o polovinu kratší.. 1. část - 70%, 2. část - 80% = celkově 75% ()

Plastík

To je opravdu veliká nádhera. Issová a Taclík? To je síla, fakt herečtí machři. I Langmajer, který chudáček všude byl skvělej. Všechno to bylo bezvadný. Takže to fakt naši lidi umí. ()

Stejšn

Po prvním dílu k tomu mám dvě věci: 1) chytlo mě to a čekám na druhý díl, 2) někteří herci jsou na předabování, protože pražština havířovských postav trhá uši (sám jsem pražák). Po druhém dílu: dobré, jen ten závěr tak nějak vyšuměl. A dobré je za 3. ()

subic

Mohl by to být velmi dobrý seriál, kdyby to byly 3 60iminutové díly, kdy v tom posledním by taky byla vidět práce záchranářů, hašení požáru apod., když už za 2 dny znovu fárali. A taky by mě zajímalo, zda došlo k vyšetřování nebo se to zametlo, což mohlo být třeba jenom zmíněno v závěrečných titulcích. On to sice doplňuje dokument Černé zlato (2018), ale já bych to měl radši všechno v jednom. Takže 6,5/10 ()

ostravak30

Tak v tomhle ohledu si socialismus s kapitalismem opravdu nemá co vyčítat. Podcenit nebo šetřit na bezpečnosti jde totiž napříč všemi dobami a týká se téměř všech velkých firem a společností. Těžbu uhlí nevyjímaje. Bohužel roku 61 to znamenalo velkou tragédii, ale také smrt horníků. Pustit se do takového tématu je vždycky ošidné, jelikož většina herců jsou Čecháčci a samotný Ondříček Pražák. A zrovna Ostravsko je hodně specifické, co se dialektu týče. Tedy Ostravsko - Karvinsko, abych byl přesný. Samozřejmě, že řada herců ze severomoravské metropole logicky ve filmu hrála. Třeba Marku Taclíkovi naša řeč moc nešla přes pysk, zatímco Martha Issová působila zvláštně, ale uvěřitelně. Oskar Hes a Antonie Formanová si tu střihli první filmové role, Jakub Režný a Matěj Podzimek napsali první scénáře. Zvláště J. R. už točil Černé zlato, takže z Ostravska nějaké zkušenosti má. Bohužel je škoda, že horníci jsou ztvárněni v klasickém klišé - všichni pijou. Nesmyslnost je vidět hlavně v hospodě, kdy horníci zmlátí záchranáře, přitom ty si naopak předcházeli. Že se chlastalo v té době je jasné, ale já sám mám otce horníka a je nutné podotknout, že to nebylo pravidlem. Nicméně celý film je perfektně natočený, scény v dole uvěřitelné a parádně se podařila zachytit atmosféra.  ()

Prubner

1. díl: No, zatím nic moc. Za 80 minut prvního dílu tvůrci stačili představit jenom jednu jedinou rodinu s dvěma havíři, přičemž celé to rodinné drama je absolutně nedůležité a zbytečné z hlediska tématu filmu, jímž je důlní neštěstí. Ostatní havíři jsou zcela zaměnitelní, nejsou skoro vůbec divákům představeni a hrají je neznámí herci, takže jsem si zapamatoval akorát tak Roberta Mikluše, protože ho znám z Doktora Martina. Nevím, jestli byl dobrý nápad nutit herce do ostravského nářečí, je to zbytečné, působí to rušivě (a komicky) a stejně jim to nejde, takže mluví každý jinak. Martha Issová mi připadá moc mladá na matku tak velkého kluka a moc vyfintěná na manželku havíře. Ale chápu, Ondříček ji musel obsadit, jinak by měl doma peklo. Hes a Formanová byli obsazeni jako proč ? Kvůli hereckému umění těžko. 2. díl: Tak jsme se konečně dostali k té katastrofě a co myslíte ? Ne, točit katastrofické filmy jako Američani prostě neumíme. Sekvence požáru v dole byla natočena dost nenápaditě, místy nepřehledně, ale hlavně se tvůrcům nepodařilo z toho vymáčknout žádné emoce, žádné napětí, o akci ani nemluvím. Ondříčku, pouč se u Camerona, v Titaniku vymáčkl z každé situace, co to šlo. A Langmajerova komická karikatura komunistického ředitele se sem vůbec nehodí. Takže suma sumárum: Událost roku ? Ani náhodou. Není to ani událost týdne. ()