Dark

Dráma / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózny
Nemecko, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Réžia:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Daan Lennard Liebrenz, Andreas Pietschmann (viac)

RajAthen

Minimalistický a povedený scifi thriller, který zaujme od prvního dílu svou atmosférou. Klobouk dolů autorům za to, že diváka umně vtáhnou do děje na několika liniích. I když to byl docela zápřah. Konec ve mně trochu zanechal trochu velký otazník, snad si tvůrci - zbytečně - nevytyčili příliš ambiciozní cíl. Otazník stále vizí nad jistým knězem... ()

Dave Lister

Pro mě rohodně velké překvapení. Takhle atmosferickou lahůdku jsem dlouho neviděl. Německý seriál, který dělá dojem severského seriálu víc, než leckterý severský film či seriál. Dark je často srovnáván s americkým Stranger Things. Podobnost je opravdu minimální a daleko temnější a už vůbec ne místy rozpustilé. Je to inteligentní, geniální a atmosféra je vyšperkovaná opravdu maximálně. Už jen úvodní znělkou je jasné, že sledujeme něco vyjímečného. Hudba je naprosto hypnotická. ()

Tirkus

Začíná to jako mysteriozní show s prostým dějem, ale začne se to velmi rychle komplikovat a zamotávat. Druhá season celý děj zamotá ještě mnohem víc (ale přiznám se, že mě bavila víc než první season), ale bojím se, že plánované pokračování z toho udělá takový guláš, že už se v tom nevyznáme. Ale určitě doporučuju, hlavně kvůli druhé season. ()

holub109

Už po prvním zhlédnutí mi Dark připadal dost dobrý, ale napodruhé je to snad ještě lepší. Spousta lidí tento seriál označuje jako německé Stranger Things, což je podle mě totálně mimo. Dark je totiž dospělejší, daleko nepřístupnější a komplikovanější. Někde od 3. dílů mě tento seriál totálně dostal svým skvělým příběhem napříč 3 časovými rovinami. Každý další díl skvěle budoval atmosféru, zvraty a neotřelé nápady jen pribývaly. Jasně, není to pro každého, ale kdo má aspoň trochu rád tématiku cestování časem, bude spokojený. Navíc je ten scénář fakt skvělý a herci také nebyli špatní. Atmosféra spolu s audiovizuální složkou špičková. 1. série - 95% / Druhá řada byla stejně dobrá, jako ta předchozí. Rozjezd je pomalejší, ale od 2.-3. dílů tvůrci skvěle budují atmosféru, pomalu přichází s novými nápady a hlavně nečekanými zvraty. Herecky je to překvapivě moc dobré, audiovizuální stránka je pořád dokonalá. Tvůrci krásně dokreslují dění první série a navíc ho rozšiřují, přidávají nové postavy a také časové linky (1921, 2052). Atmosféra je pořád naprosto skvělá a poslední dva díly totální strop. Závěrečný zvrat s Charlotte totální mindfuck. Jen doufám že tvůrci seriál zbytečně nepřekombinují přidáním alternativních realit. 2. série - 95% ()

Maximilianus

1. séria: Prvých päť či šesť dielov je to taký pomalší, ale veľmi pútavý rozbeh, v podstate nie je nejaký veľký problém sledovať, kto je kto. Potom sa to začne komplikovať a vzniká výborná zápletka. Tvorcovia veľmi dbajú na to, aby divákovi priebežne pripomínali, kto je kedy kto, ale predsa len, väčšina si asi bude musieť trochu googliť, aby neprišla o spojitosti. Až na trochu slabšie efekty v poslednej časti veľmi profesionálny vizuál na úrovni americkej produkcie. Zatiaľ ma toto baví o dosť viac ako Strenger Things, aj keď tretia séria ST sa mi páčila veľmi. Za mňa to zatiaľ nie je na jednoznačných 5*, ale dám ich motivačne. Ďalšie série ukážu, či oprávnene. 2. séria: Nemôžem povedať, že by bola lepšia ako tá predchádzajúca, ale mala viacero skvelých momentov. Seriál si udržal kvalitu na vysokej úrovni, dokonca to bolo menej komplikované ale stále zaujímavo zamotané. Koniec nabudil na tretiu sériu, tak som zvedavý, čo prinesie záverečná časť. 3. séria: Aby toho nebolo málo, tvorcovia si pre nás pripravili alternatívny svet a pár nových časových období. Záverečná séria spočiatku vyznieva odlišne od predchádzajúcich a 6 dielov taká v podstate aj je, ale v posledných dvoch postupne všetko dovysvetľuje, doplní a krásne uzavrie celý príbeh. Skutočne klobúk dole, ako to pekne vedeli poprepletať a sami sa nezamotať. Fakt premyslené. Síce pár vecí vyšumelo do prázdna, najmä Aleksander Tiedemann bol taký, že sa motal okolo hlavných postáv, ale nikdy poriadne nebolo vysvetlené kto je, čo urobil a ako sa dostal do Windenu. Taktiež Agnes by nezaškodilo viac priestoru. Inak super. Zo záveru nie som úplne ohromený, ale spravili to opäť zaujímavo. ()

onlavu

TOTAL MIND-FU*K, jak by řekl klasik. Ale casting na výbornou, občas jde něco pobrat, nevím, proč se na to dál dívám, asi ze zvyku kvůli postavám, tajemna ... ()

FreeDooM44

Uff sem bratranec sestry tvojí matky ze strany tvého strýce... poměrně složité, ale to ten seriál dělá výjimečný. Pěkně promyšlené. Konečně něco, co není tak přímočarý, něco u čeho se člověk musí se i zamyslet... Řekl bych, že to je i na druhé shlédnutí, asi každýmu některý niance uniknou, některý i schválně - co se doprdele stalo s tím okem??? Každopádně sem četl ve spoustě komentářů, že jsou špatně vykreslené postavy, což bych neřekl ani náhodou. Právě že mi přišlo že když se člověk zorientoval ve všech časových variantách postav, tak měli přesně definovanej a vyrýsovanej charakter... To se ale člověk právě musí trochu zamyslet:) ()

Loxias

Zklamani, ze to nedotahly na finalnich 7 svetu, kde to konecne zaclo davat smysl. Ne vazne, ze veho nejvic je to podbne tomu, kdyz nekdo zacne vypravet pribeh a nekdo jiny v nem musi pokracovat, ale tady byla stafeta predana tak stokrat. Nedotazene a nedomyslene v mnoha ohledech a vlastne docela sracka. ()

rublik05

Je až neuvěřitelné, jaké geniální dílo se tvůrcům povedlo. Dovolím si tvrdit, že něco takového tady dlouho nebylo. Jen stěží lze chápat, jak moc měli tvůrci seriál promyšlený, aby po celou dobu dával smysl a neustále udržoval diváka v napětí. Propracovanost scénáře, pomalejší, nikoli však nudné tempo, funkční dialogy, no něco neskutečného. Rovněž jsem nechápal, jak moc se povedl casting, protože ta podoba mezi jednotlivými herci v různých časových obdobích je prostě neuvěřitelná. Nutno podotknout, že všichni herci odvedli skvělou práci a není zde nikdo, kdo by svou postavu nezvládl. Hned zpočátku na diváka útočí drsná a temná atmosféra, doplněná o tajuplné prostředí malého městečka a okolních lesů. Všemu dopomáhá naprosto uhrančivý hudební doprovod, kdy některé melodie jsou samy o sobě velmi atmosférické, místy až děsivé a temné, a také skvěle podtrhují silné a emotivní scény. Kamera rovněž na velmi dobré úrovni. Klobouk dolů před všemi, kteří se na tomto seriálu podíleli. Jednoznačně se jim povedlo vytvořit vskutku impozantní dílo, jednoznačně jeden z nejlepších seriálů na Netflixu. Velká škoda, že se tvůrcům příliš nepovedla poslední série a také finálové zakončení. Jinak by to byl jasný plný počet. 8/10. ()

vovarano

Take cele nemecke, strohe bez tahu na branu, same zatvaranie deti do pivnic, vsade samy incest, Ich bin enttäuscht 40 percent za kazdy jeden raz co povedali v serialy Zeit-machina ()

joeko13

Prvá séria kvalitne upútala pozornosť, druhá séria sa rozbehla a vygradovala na maximum, žiaľ tretia séria stratila dych a začala sa vliecť, ale nakoniec celý seriál zachránil grandiózny záver. Takže za mňa lepšie štyri hviezdy, alebo slabších päť za seriál ako celok. ()

Tygger

Dark je ze začátku výtečnou záhadnou detektivkou o mizení dětí v malém městečku, kde jsou všichni nějak propletení a každý skrývá svoje tajemství. Natočené je to nádherně a účelně, spousta výjevů se zvláštní šedožlutou paletou se podobá obrazům od Simona Stålenhaga, a dokresluje to výborný soundtrack. Němci někde vyhrabali tunu zajímavých a schopných herců a asi jsem nikdy neviděl tak padnoucí casting starších a mladších verzí postav - skoro vždycky mi bylo jasné, na koho se dívám, i když ho najednou hrál někdo jiný. Přidejte k tomu [SPOILER!!!] cestování v čase tak zapletené, že se vám z něj začne (za mě podnětně) trochu vařit mozek, a je to náběh na dokonalý seriál... Jenže! Během druhé a třetí série se ten ambiciózní propletenec začne drolit pod vlastní vahou. Na obranu tvůrců - je vidět, že měli vše naplánované před první sérií, jelikož to do sebe nepřestane zapadat a jde o jeden ucelený příběh (což bohužel není samozřejmost) - ale prostě mi čím dál míň záleželo na tom, co se tam děje. Místo pomalejšího vykreslování psychologie postav s trochou záhad, se čím dál víc a zběsilejším tempem řeší samotné cestování v čase a postavy se stávají jen náhodnými figurkami, jejichž motivace převážně je, že jim někdo řekl, aby něco udělali, protože už to udělali, a nezbývá čas ukázat, jak to prožívají. I mou největší kratochvíli - dedukování a kreslení příbuzenských vztahů - mi ve třetí sérii zkazili naservírovaným diagramem, a poslední díly jsem sjížděl spíš, abych to už měl za sebou. Nicméně úplný konec, ač přišel dost narychlo, se mi líbil a hezky to uzavřel. ()

GTS_PUNK

Sci-fi-mysteriózno-dramaticko-kriminálny (uf, dosť veľa prívlastkov) počin z dielne streamovacej služby Netflix, ktorého prvá séria uzrelo svetlo sveta v roku 2017, vytvorený dvojicou Baran bo Odar a Jantje Friese, predstavuje námetovo veľmi zaujímavé dielo. Predovšetkým spomenutá prvá séria mimoriadne dobre pracuje s tematikou cestovania v čase, čím si dokáže naozaj ľahko získať divácku pozornosť. Pre takto "namlsaného" diváka má následne pripravené ešte ďalšie dve série, od ktorých človek logicky očakáva, že budú minimálne rovnako dobré. Tu však nastáva badateľný zlom. Tým je postupne citeľná klesajúca kvalita príbehu, ktorý sa pred divákovými očami mení z kvalitnej záležitosti o cestovaní v čase na komplikovaný a prekombinovaný paškvil, ktorému ku koncu nemôžu poriadne rozumieť ani jeho tvorcovia. Na jednu stranu je smutné, že výborný príbeh dokáže takýmto spôsobom kvalitatívne klesnúť, pričom "vrcholí" nezáživnou a zamotane pôsobiacou treťou sériou. Na druhú stranu je svojím spôsobom zaujímavé sledovať takýto jasne badateľný úpadok epizódu po epizóde. Práve v prípade tohto seriálu sa hodí povedať staré známe, že "menej je niekedy viac". Zároveň možno dodať, že tu to potom platí dvojnásobne. Ak ktokoľvek nechce prísť o dobrý dojem z výtvoru dvojice Odar - Friese, mal by ho prestať sledovať po prvej sérii. Kritika voči postupne upadajúcej kvalite seriálu je oprávnená. Počin však ponúka aj viaceré pozitíva. Okrem už spomenutej prvej série ako celku je to napríklad dobre zvolený soundtrack, ktorému dominuje predovšetkým otváracia skladba. Za zmienku takisto stojí obstojná výprava do fiktívneho mestečka Winden či viac-menej dobré a zaujímavé herecké obsadenie. Dark začína ako príbehovo mimoriadne kvalitné dielo so záhadnou zápletkou a viac než solídnou atmosférou. Z nadpriemerne kvalitného seriálového počinu sa však, bohužiaľ, postupne prepadáva až na hranicu priemeru, predstavujúceho kvalitatívny súčet všetkých troch sérií dohromady. Nápad seriálu nemožno v žiadnom prípade uprieť, ten je skvelý. Ale jeho realizácia (v druhej a tretej sérii) je nakoniec tým, čo mu najviac škodí. Menej je niekedy viac. V ktoromkoľvek čase, v ktoromkoľvek svete. ()

seiffs

Kdybych mel stroj casu, tak se vratim zpatky do minulosti, abych sam sobe vysvetlil, ze me na konci te napinave serie neceka vubec zadne rozuzleni a ze se na to mam radsi vykaslat jinak me to strasne nasere. ()

hazdrova

Dark je celý tajomný a zamotaný. Musím sa priznať, že som skoro celú druhú polovicu stále pozerala rodokmeň na googli, aby som nebola úplne mimo kto je kto, v minulosti a prítomnosti. Nemecké tváre sa mi očividne dosť zlievajú. Pochmúrna atmosféra seriálu aj celkovo je to vystavané veľmi obstojne. Častokrát som analyzovala, ako to asi môže byť a čo to všetko asi znamená. Hudba je za 5*, naozaj skvelý výber. Jediné, čo ma strašne, ale že strašne sklamalo, bolo celkové rozuzlenie, ktoré teda mňa ako diváka veľmi nenadchlo, skôr mi to pripadalo odfláknuté. Ak sa Vám seriál páči, nepozerajte posledný diel, ten celý dojem skazí - radšej zostaňte v nevedomosti. 4* ()

Zombiepod

Keby sa ma niekto spýtal, ktorý seriál od Netflixu považujem za najnápaditejší, poviem mu, že je to práve Dark. Názov samotný o ničom nenapovie, snáď len doslova vystihuje atmosféru (ktorá je dokonalo temná a depresívna). Ide o jedno z najzaujímavejších poňatí cestovania časom, aké som mal doteraz možnosť vidieť, zároveň krásne zmiešané s temnou kriminálkou a malomestskou drámou. Výborne napísané postavy, ktorých je síce možno až priveľa, no každá má v deji dôležité miesto a spojitosť s každou kľúčovou situáciou. Uznávam, že séria trochu kríva v logike, najmä vďaka tomu, koľko otázok zostáva nezodpovedaných, no verím, že druhá sezóna začne tento časový kruh uzatvárať trochu rozumnejšie. Spletitosť deja ide občas až príliš do extrému, v ktorom sa divák veľmi ľahko stráca, no najmä preto je Dark snáď jediným seriálom, pri ktorom mozog zapnete na plné obrátky, a otvorí priestor aj na dlhšie diskusie pri pive. Nemci sa vytiahli tak ako už dávno nie, vyslovene sa trasiem na pokračovanie. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě

03.01.2023

Možná až příliš ambiciózní byli tvůrci kultovního seriálu Dark od Netflixu. Jejich novinka 1899 totiž opět vrstvila jednu záhadu za druhou, aniž by to však dělala natolik uspokojivým způsobem, jako… (viac)

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

20.11.2022

Tento týden vyšel seriál 1899, mysteriózní thriller o záhadě ztracené posádky velkého parníku. A premiéra to byla opravdu úspěšná. Netflix se do propagace novinky docela opřel, na sociálních sítích… (viac)