Dark - Season 1

(séria)
Dráma / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózny
Nemecko, 2017, 8 h 22 min (Minutáž: 45–57 min)

Réžia:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Anna König, Louis Hofmann, Maja Schöne, Oliver Masucci, Angela Winkler, Jördis Triebel, Daan Lennard Liebrenz, Lisa Vicari, Moritz Jahn, Stephan Kampwirth (viac)

Pohřešování dítěte vede čtyři rodiny ke zběsilé honbě za odpověďmi a odkryje zarážející tajemství, které se táhne napříč třemi generacemi. (Netflix)

ZeroCZ1233

Patřím mezi tu řadu lidí, které seriál Stranger Things dostal do kolen a když jsem se dozvěděl, že Dark je něco podobného (což se nakonec ukázalo pravdivé asi z takových 10%, možná i to je moc), tak jsem neodolal a začal jsem o tento evropský (!!) projekt zajímat. Ale z nějakého důvodu jsem to neustále odkládal a odkládal až do předvčerejšího dne. A za dva dny jsem to slupl jako hořkosladkou malinu. A byl jsem uchvácen. Německo je země, která nemá v očích filmového fanouška takový prostor, naše zraky se nejčastěji otáčí na americkou, britskou a někdy i francouzskou produkci, ale Skopčáci nás nikdy moc netáhli. Což Netflixu přišlo líto a tak dal našim sousedům do ruky rozsah deseti epizod a ti to s chutí vzali a vytvořili jeden z nejoriginálnějších počinů posledních let. Děj nás zavede do maloměsta jménem Winden, kde se začne pohřešovat chlapec a místní police i početné obyvatelstvo po něm začne pátrat, do toho se začnou otvírat podobné případy z minulosti a už se to rozjíždí. Jediné, co se podobné se Stranger Things je pohřešování chlapce, maloměsto a státní komplex, který je kousek za městem. To je vše. Dark je mnohem, ale mnohem temnější záležitostí, které plně využívá prostředí, ve kterém se odehrává. Dojem známé krajiny na vás dýchne hned v prvním záběru, protože přeci jenom, fauna a flóra Německa a naší republiky není tak rozdílná. Takže se nám dostane atmosférické sychravosti, deště, široké pláně lesů a prostě vše, co tak důvěrně známe a co nás hned dostanou do depresí, které do samotného konce neskončí. A to jde ruku v ruce s temnotou (heh) celého příběhu a stylu, který si Dark drží. Tady oproti Stranger Things nenajdete plno barviček, občasného humoru a dalších osvědčených věcí, které ST používá. Tady se jede na vážnou notu po celou dobu stopáže a díky schopnosti tvůrců to nepůsobí kýčovitě ani trapně. Co rozhodně musím vyzdvihnout je také scénář. V něm si na nás tvůrci nachystali plno skvělých dějových archů, ale hlavně i zvratů, které jsou perfektně vypointované a vsazené do děje. Nejlepší ale je ten aspekt, kde si celou dobu myslíte, jak je děj předvídatelný a jak tento zvrat čekáte, ale pak se ukáže, že to bylo cílené a prásknou vám do obličeje bombu, která vás odrovná. Také musím ocenit práci s charaktery, kterých je sice možná trochu moc, ale o všechny je díky bohu postaráno s péčí, takže žádná postava tam není jen tak do počtu a má nějaký smysl, proč nám ji scéna ukazuje. Na konec musím smeknout za práci herců, která se většině případech povedla na výbornou, to samé platí pro kameru a asi nejvíce pro hudbu, jak originálně složenou, tak výběr songů (Goodbye v intru mi vždy dodala pocit té osudovosti, kterou tento seriál skutečně nese). Menší chybka může pro některé být pozvolnost vyprávění a pro osoby, které nejsou schopni docenit možnosti tohoto média to musí býti nestravitelné, o což se sám seriál snaží, za což rozhodně plusy nahoru. Silných 9,5/10, teď se jde s chutí na sérii druhou. ()

Streeper

Zatím naprosto boží. Chytlo mě to hned od začátku. Je pravda, že to můře být trochu zmatečné kvůli vysokému počtu postav (i teď ve druhé sérii se trochu ztrácíme), ale jinak super námět, který je skvěle zpracovaný. Miluju seriály, které v divákovi nutí vymýšlet si různé teorie a nakonec je to úplně jinak. ()

Spiker01

Německá odpověď na Stranger Things? Tohle tvrzení slýchám pořád, ale nemůže to být vzdálenější od pravdy. Oba seriály mají společné snad jen to, že jsou mysteriózní a zaplatil je Netflix. A že je to mysteriózní tedy fest. Osobně z výsledku nejsem bezpodmínečně nadšený, hlavně kvůli několika dílům ze začátku, které si nedržely tak dobré tempo, dělal jsem dobrovolně velké pauzy a ačkoliv jsou všechny záhady zaštítěny líbivou atmosférickou hudbou a co se týče audiovizuálu, je se pořád na co koukat. Ovšem celá první série pro mě nadále zůstane malinko překombinovaná, hlavně tedy kvůli nabalování dalších a dalších záhad v posledních čtyřech dílech, kdy už jsem se poměrně ztrácel v komplexnosti dějových linií, které nejspíš velmi záměrně zůstaly nedořešeny. Nashle u druhé série, snad bude stát více na vlastních nohou. ()

silentname

Pre všetkých, ktorí dopozerali druhú sériu "Stranger Things" ostanú podľa mňa nadšení aj z nemeckého projektu "Dark". Je super, že Netflix otvára možnosti aj pre iné krajiny, než len USA a dostávame nečakaný seriál, ktorému prajem veľmi úspešnú budúcnosť. Nemyslím si, že to osloví každého a dokonca si myslím, že niektoré veci sú trošku komplikované pre bežného diváka, no rozhodne to nerobí z tohto seriálu fail. Myslím si, že naopak to ponúka veľmi zaujímavé možnosti, otvára na konci priestor na pokračovanie, ktoré určite chcem, aby bolo a najmä mám pocit, že tu máme veľmi dobré postavy, ktoré chcem sledovať od prvej časti až po poslednú. "Dark" som zhltol všetkých 10 dielov za 2 dni a môžem osobne povedať, že som nadšený. Človek sa v tom možno občas stráca a treba dávať veľký pozor na to, čo sa vlastne deje, kto je kto a podobne, ale keď si človek trošku zvykne, že tu nebudeme tráviť čas iba v roku 2019, myslím si, že sa postupne dopracujeme k tým skvelým momentom, ktoré chceme vidieť. Ako napríklad práca s kamerou. Vynikajúca, Hudba je na tom rovnako. Skvelá atmosféra. Možno trailer trošku zavádzal k niečomu viac hororovému, kým mám pocit, že je to viac zamaskovaná dráma, no je to rozhodne vynikajúca dráma, ktorú môžem len doporučiť. Skúste si to pozrieť, myslím si, že je tu dosť vecí, ktoré by vás mohli nadchnúť a ja sa teším na druhú sériu. A dúfam, že to ostane rovnako silné ako to bolo počas prvej. Ukončiť to teraz by bola podľa mňa chyba. Ale bohužiaľ my nemôžeme vedieť, aká bude budúcnosť. A nepocestujeme do roku 2050 na to, aby sme zistili, či sa podarilo mať "Dark" pokračovania a aké boli. Jediné čo nám ostáva je byť trpezliví a uvidíme čo sa udeje. Hodnotenie: A- ()

Anderton

Temný mystery sci-fi seriál dostál skutočne svojho názvu a pripravil vážne depresívnu záležitosť. Pripravil nám síce otrepanú hru s cestovaním v čase, časovými paradoxmi a kriminálnou zápletkou a vychádza z viacerých predobrazov, ale jeho mytológia je celkom slušne vymyslená a prepracovaná, či to ale skutočne tak je, sa asi dozvieme až v nasledujúcich sériách. Tvorcovia miestami ešte tápu, občas zbytočne dej naťahujú, asi by postačilo osem epizód. Všetkých odpovedí sme sa ešte nedočkali, osudy postáv sú "husto" otvorené, o čo ale v podstate ide, je jasné už od prvých epizód a s dávkovaním informácií sa pracuje našťastie s citom. Asi by to chcelo ešte zlepšiť v dialógoch, občas mi k vizuálu nesadla hudba, miestami sa tlačí na pílu, ale v celku som veľmi slušne s výsledkom spokojný a určite sa pustím do ďalších sérií. ()

• V epizodě zazní píseň „Wishing Well“ od hudební skupiny Stomper. (Doomcourier)
  • Ke konci epizody hraje píseň „Me and the Devil“ od rakouské hudebnice Soap&Skin. (Doomcourier)