L'occhio nel labirinto

• Kanada Eye in the Labyrinth (viac)

tenebrae86

Další film z řady netradičních, italských thrillerů/hororů, který mohu fanouškům doporučit. Můžete tomu klidně říkat giallo, i když tomu tak úplně není. Děj je pohodový a místy i dost úsměvný (hlavně v první půlce jsem měl skoro pocit, že sleduju nějakou černou komedii), atmosféra pěkná a je tu pár povedených snových a halucinogenních pasáží. Příběh se začne ke konci dobře zamotávat. Konec pak sice moc nepřekvapí, ale divákovu pozornost si film udrží po celou stopáž. Své dělá i příjemná jazzová hudba, která zní skoro pořád, což je moc fajn. Ani mi moc nevadilo, že to celé působí hodně béčkově a místy i dost amatérsky. Co naopak filmu chybí, je napětí a pořádné násilné scény :( . ()

Karlos80

Zcela neznámý a dnes již zapomenutý film žánrově spadající do subžánru giallo, i když to tak skoro není. Toto bylo hodně atypické a divné giallo, spíše se dá mluvit o jakési bizarní psycho-halucinogenní (Signumd Freud by měl radost) detektivce (eurocrimi-thrilleru), které režisér Caiano ("Milano violenta", "Napoli Spara" atd) uměl. Sleazy VHSková atmosféra byla místy opravdu velice dobrá, úvod v labyrintu omšelých chodeb předznamenával něco velkolepého, symetrický příběh byl podle mě napsán dobře, byl hodně spletitý a zmatený, téměř do konce si nejste jisti, kdo je ten podezřelý, jenže jak už zde bylo napsáno, mezitím příliš vaty, nesmyslností a nudných scén. Celkově tedy lepší průměr, čekal jsem větší biják, více násilí a nápaditých vražedných sekvencí. Momentální hodnocení na IMDb 69% ze 72 hodnocení zůstalo daleko za mým očekáváním, já to vidím na pěkných 60%. Rosemary Dexter byla pro oko diváka okouzlující, ale překvapil i euroveterán Adolfo Celi v roli darebáka, uchu lahodná jazzová hudba ve stylu Milese Davide se hodila. Film mi nakonec v něčem připomínal "Top Sensation", což ale nebylo giallo, to podle té skupiny excentrických lidí pořádajících zvrhlé slavnosti na ostrově. ()

darkrobyk

Julie se vydává hledat svého přítele Luca, který odjel a doposud o sobě nedal vědět. Když konečně najde místo, kde Luca naposledy pobýval, začne se vyptávat a vyzvídat. Naráží však na hradbu mlčení. Všichni jí tvrdí, že Luca nikdy neviděli, jenže Julie postupně nalezá střípky důkazů a ví, že skutečnost je jiná. Divák nakonec zjišťuje, že se nechal zatáhnout do hry, u níž nezná pravidla. Občasné zdánlivě nesmyslné chování Julie je nakonec vysvětleno... Zdařilá kamera s velmi dobrou hudbou (Roberto Nicolosi ) a výbornými herci, mezi nimiž vyčnívá padouchovská ikona Adolfo Celi (mj.Largo z Thunderball) a chladná Alida Valli (mj.Suspiria, Inferno...). Jinak jsem čekal o něco temnější snímek. Horor ne, ani giallo bych neřekl (postrádám klasické znaky, byť jistá podobnost zde je), spíše jen kriminální film s prvky thrilleru na italský způsob. ()

JohnnyD

Žiadne giallo, ale skôr novovlnové béčko, ktoré sa viac ako v tajomstve vyžíva v slnečnej scenérii a opaľujúcich sa mladých ľuďoch. Nuda. ()

Anderton

Po väčšinu stopáže nie príliš napínavé giallo/detektívka, pretože dej je mierne zmätočný, našťastie to dá na konci relatívne zmysel a všetko sa vysvetlí. V podstate až posledných desať minút zaraďuje tento film vďaka krvavým vraždám a nejakej tej pochybnej psychológii a motiváciám do gialla, film dovtedy zaujme skôr atmosférou letoviska, samozrejme nesmú chýbať vysoké útesy a fetiš pre opálené chudé sexi telá. Že tak ide o pomerne málo známy kúsok, nie je prekvapivé. Videné s jednoduchým anglickým dabingom, ktorý dokáže slušne ubrať na konečnom zážitku. ()

Flego

Málo známy film sa tvári ako giallo, skôr ide o psychologický thriller s dobrými nápadmi ale i zbabranými scénami. Herecké obsadenie je fajn, pointa je slušne vymyslená, ale chcelo to lepšieho režiséra. ()

Ten Druhy

Zaujímavé, netradičné giallo, ktoré zostáva neprávom zabudnuté. Hneď v úvode sa objaví citácia z J. L. Borgesa: Labyrint bol postavený, aby zmiatol ľudské duše... Atmosférou je spočiatku halucinatívna a snová, neskôr sa stáva goticky temnou, najmä vo chvíli, keď sa dianie presunie do zvláštneho domu so zvláštnimi obyvateľmi, v ktorom hrdinka hľadá svojho strateného milenca. Základná schéma príbehu je veľmi podobná s Amadiovým giallom Alla ricerca del piacere (1971), a to aj nábojom erotizmu, samozrejme, ak si odmyslíme lesbický nádych. Caiana takisto, ako v jeho staršom horore Amanti d'oltretomba (1965), inšpirovali poviedky E. A. Poa. Táto inšpirácia sa odrazila na atmosfére. Zmes rôznych vplyvom je v tomto prípade zárukou bizarného filmového zážitku. Navyše je príbeh situovaný v prostredí ostrova Elba a sprevádza ho jazzová hudba. L´Occhio nel labirinto určite stojí za pozornosť, pre fanúšikov gialla nepochybne... ()

pepua

Julie se vydává hledat svého přítele Franka, který bez udání důvodu jednoho dne zmizel. Stopy zavedou Julii na do malé vesničky a poté na odlehlé místo u moře, kde ve vile společně bydlí několik mladých lidí, kteří, jak Julii připadá, před ní skrývají pravdu o Frankovi… Hned úvodní snová scéna navodí dobrou atmosféru a je jen škoda, že podobných scén tam není víc, v podstatě na mne začátek pak zpětně působil trochu zmatečně. Příběh ovšem dokázal překvapit, zpracování je krásné (zde bych ale uvítal shlédnout film ve větší kvalitě, než v jaké jsem jej viděl, věřím, že spoustu detailů bych si užil víc) a jazzový soundtrack atmosféru výborně dobarvuje. Tento film rozhodně doporučuji všem fandům gialla, ačkoli využívá jen některé jeho prvky, jsem přesvědčen, že se bude líbit. ()

Martin741

Karlos80 dobre pise, ze to nie je dzallo. Skor ta atmosfera ako Karel popisal tam je. ja som mal problem vobec dostat sa do deja a do filmu, jediny znamejsi bol pre mna Adolfo Celi /prizrak svobody, Bratr Slunce, sestra Luna/, no i toho zomlela reziserska rutina. Reziser Caiano /Napoli Spara, Milano Violenta/ sa ani nijak nesnazil, odbil si to svoje a nechal tak. Baby a samice tez nic moc  : 46 % ()

forsythia

Italové prostě nikam nespěchají. Oni mají na všechno dost času. A člověk si pak může závěrečnou gradaci opravdu náležitě vychutnat. Co mě na tomhle filmu znepokojuje, je několik detailů, které mě spojují s hlavní hrdinkou. Třeba prstýnek má stejný jako já. Raději nedomýšlet. ()

majo25

Film mal pred 6 rokmi hodnotenie 80 %, dnes o 14 % a bude postupne klesať asi ešte ďalej, pretože sa jedná o brakovú záležitosť. Čiastočne ju z nej vytrháva nečakaný záver a celkom pekná herečka v hlavnej úlohe, aj keď plochá ako lata. Zápletka je ale inak jedna veľká nuda, herci mizerní a mysterióznosť nie je divákovi prezrádzaná postupne dejom, ale iba slovne jednou postavou a to dosť naivne a dopodrobna. ()

Koly

Film, který se těší na Imdb hodnocení 7,6 / 10 sliboval mnohé. Ale nakonec mě jenom zaujala zvláštní parná atmosféra a nečekané rozuzlení příběhu. Přitom samotný scénař není nic světoborného a našlo by se tam i spousta zbytečné vaty. Přesto hodnotím za čtyři. ()

vitekpe

Psychedelicky (mirne giallo) filmek se zajimavym castingem a celkem nezazivnym dejem. Potesila ucast slavnych jmen vcetne Alidy. P.S.: opet vynikajici muzika. ()

clint123

Slušné psychologické giallo. Celkovo dej obstojný a napínavý, výborný úvod filmu, potom sa to pomalšie akoby ťahalo, ale napokon sa napätie stupňuje až do záveru, kde sa odhalí totožnosť vraha a motív. Hudba je nevýrazná a je jej vo filme málo, čo v niektorých záberoch doslova chýba. Kamera a detailné scény sú fajn. Celkovo obstojné giallo. ()