Učitel

• Poľsko Belfer (viac)
Poľsko, (2016–2023), 22 h 27 min (Minutáž: 43–55 min)

Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Grzegorz Damięcki, Paweł Królikowski, Józef Pawłowski, Sebastian Fabijański, Aleksandra Grabowska, Piotr Głowacki (viac)

Učitel je jedním z nejúspěšnějších polských seriálů posledních let, který byl uveden v mnoha evropských zemích. Jeho protagonistou je polská hvězda první velikosti všestranně nadaný Maciej Stuhr, syn slavného herce a režiséra Jerzy Stuhra. Nejenom hvězdné obsazení mezinárodně známých polských herců ale zejména ponor do atmosféry menšího města, a jeho problémy s korupcí, životním prostředím, pronikáním ruské mafie, kvetoucím nelegálním obchodem a především osobními zájmy mocných, činí tento seriál tak atraktivním. Díky tomu tento thriller, přesvědčivý v detailech a v rozpracování jednotlivých motivů, přitahuje nejen milovníky tohoto žánru ale celé spektrum diváků. Zkušený režisér Łukasz Palkowski (Bohové, v ČT uvedeno) se ujal první desetidílné řady, na jejíž úspěch pak navázala druhá řada o osmi epizodách. (Česká televize)

Kangaroo

Velká poklona k severním sousedům. Už dlouho se mi nekoukalo tak dobře na seriál kde jsem si připadal tak skoro doma jako v Pustině. Rozuzlení do poslední chvilky velice utajené, herecké výkony na úrovni, scénář i režie nádherně vyvážené.... Proetě paráda s velkým P ()

FeroFabus

Naprostá bomba, to se Polákům opravdu povedlo, i když druhá řada byla trochu překombinovaná(hlavně ten konec) zaslouží si seriál 100%.Do poslení chvíle ani u jedné serie jsem netušil kdo je pachatel. Učitele bych zařadil na úroveň severských kriminálek jako Most nebo Milenium. Když to porovnám s těmi našimi Modravami, Krajemi, Poldami, Raplami, Specialisty apod. tak už chápu proč mají poláci pořekedlo. Je to blbý jak česká detektivka. ()

bearmeedek

Hurááá. Má to hodně bodů, všichni to chválí, bylo to úspěšné i v jiných zemích - tak honem do toho a kdybych byl náhodou rozpačitý, tak pro jistotu to budu taky chválit. Leda prd. Dal jsem dva díly a mám jasno, že u tohoto nechci trávit čas, protože si raději aktuálně pustím třeba Pád (The Fall). Učitel je laciná polská snaha napodobit temné kriminálky a nejlépe snad i trochu "severského chladu". Nic z toho tu nefunguje a to kopírování místy působí dost uměle a nuceně. Poláci kopírují odjakživa kde co, ale ta kvalita je jiná. ()

Dave Lister

Učitel (Belfer) je jedním z těch seriálů u kterých vydechnete až na samém konci. Skvělá režie pod vedením Lukasze Palkowského a naprosto precizního scénáře, který nemá jediné hluché místo. Velmi brzy zjistíte, že sledujete absolutní skvost. Polští tvůrci se již dávno mohou řadit mezi špičku evropského filmu. Každý počin, který vznikne v zemi dřeváků a pirohů, to bezpečně dokazuje. Seriálu pomáhá také jeden zásadní aspek, a to, že se hlavní role zhostil syn slavného herce a režiséra Jerzy Stuhra, Maciej Stuhr. Celkově se však výběr hlavních i vedlejších postav opravdu zdařil. Seriál vás vtáhne už v prvních minutách a nepustí do posledních vteřin. Je v něm úplně vše a v určité zázračné kompatibilitě v něm také vše funguje. Škoda, že to nejsou vlastnosti většiny seriálové tvorby. Poláci prostě umí! ()

Sakee

Provinční seriál, který se hodí na všední odpoledne do programu TV Nova. Eh. Čím si to zasloužilo tak vysoké hodnocení? ()

ervina

Jsem moc ráda, že jsem objevila tenhle seriál. Vůbec jsem netušila, že Poláci tak umí. Jdu hledat další perly mluvené jazykem, na který si ještě musím zvykat. ()

subic

Maciej Stuhr, toho vedu v povědomí už od romanťárny Noc plná zázraků (2011). On vypadá tak jako nemastně neslaně, přitom docela válí. U nás takový seriál nikdo neumí natočit, protože by to bylo spíš směšné, a musím říct, že mě to hodně bavilo. To co mi ale vadí, je poměrně překotné rozuzlení v posledních dílech druhé řady. ()

MyrnaAlec

Učitel polštiny pátrá po vrazích své tajné dcery v kulisách maloměsta. které ovládají místní mafiáni a zkorumpovaný šéf policie. Vsadím se, že tvůrci viděli Twin P. Nechybí místní Jednooký Jack, drogy mezi středoškoláky, učitel teda samozřejmě není agent Cooper, ale jistým charismatem vládne. Plus ekologická zápletka a absence mysteriózního pozadí. Vyústění příběhu není nijak dramatické, víc než vypátrání vraha mě bavilo budování atmosféry. ()

DeDanu

Po první řadě, schroustané ve dvou dnech, dávám plný počet, protože tak dobrou detektivku aby člověk pohledal. A navíc - nádherně vykreslili tu atmosféru, což? Jako by to ani nebylo u sousedů, ale doma:-))) ()

Andinistka

Po protrpěné první sérii: Nerozumím tomu vysokému hodnocení zde, byla to naprostá hrůza! Chvílemi, ne pardon, téměř celou dobu, to připomínalo parodii na kriminálku. Už prosím nikdy více. ()

ostravak30

Tak nevím, zda seriál Učitel nemá lehce reflektovat současnou situaci v Polsku. V první sérii se na pozadí vraždy odhalují místní poměry. A obrázek je to vskutku nelichotivý. Policie zkorumpovaná, podnikatelské záměry hrubě překračující zákon, novinář slabý a bojácný a mládež není zrovna vizitka dobré budoucnosti. A v tom všem se snaží zorientovat nový učitel, který má s žáky více než přátelský vztah. I jeho způsob vyučování je novátorský, ale nejspíš jen seriálový. Ano, teď když jsem to napsal, tak bych skoro řekl, že seriál opravdu na jedné malé obci poukazuje na současné Polsko. A nic na tom nemění ani série číslo dvě. V ní se zase organizují vnitřní síly pro svržení moci a aby to nebylo tak vlažné, ještě se nám do toho míchá obchodník s drogami. I v této sérii jsou studenti mírně řečeno moderní a chovají se velmi zvláštním způsobem, což nakonec vysvětluje závěrečné rozuzlení. Učitel je jistě pozoruhodná série, kterou lze brát jako napínavé a dramatické zpestření. Když ovšem akceptujeme fakt, že v první sérii je sice policie zkorumpovaná, ale ve druhé totálně neschopná a nebýt učitele, tak nevyřeší snad vůbec nic. Pokud mám parafrázovat jeden slavný výrok: "Bodaj by sme aj my mali takých učitelov." ()

JoannaB

Tenhle seriál jsem si v Empiku koupila čistě náhodou, vlastně jen kvůli Mačkowi, ale je to bomba, úplně mě to dostalo, neskutečné. Takhle se dělají seriály, bravo Polákům!!! ()

jfaba

Dlooooooouhý úvod, dobrý konec. Druhou sérii si nechám ujít. Kdo byl horší "děti" či "dospělí". Děti se měli od koho učit. No, že bych tomu dal 83%? *** stačí. A to jsem lidumil. ()

Bilky

Po 3 dieloch sa určite nenaplnilo veľké očakávanie z pozitívnych referencií na tento seriál: Okrem klasických schém a klišé ma asi najviac rozladilo laické a nevieryhodne podané konanie polície. Pri vražde 16/17-ročnej stredoškoláčky a ďalších podozreniach na sex.zneužívanie by v tom malom mestečku bola už dávno špeciálna skupina z okresu či inej nadriadenej policajnej inštitúcie. Rozumiem, že tvorcom išlo o to poukázať na všetky súčasné nešvary, ale taký megamix kriminality, korupcie a klientelizmu je snáď niekde v latinskej Amerike ale pochybujem že je bežný v 5tis. provinčnom mestečku kde sú len 2 školy a ani poriadna autobusová stanica. V takom zapadákove sa naopak všetci poznajú a striehnu jeden na druhého. Takéto seriály sa produkujú aj v SR a CZ. Ani M.Stuhr ma nepresvedčil, že za svoj renomé nevďačí len slávnemu tatkovi. Btw: Jerczy bol naozaj klasa. 66% ()

uhlerado

Poľsko dokáže produkovať kvalitu. Podobne ako českí bratia, je nám prostredie a reálie veľmi blízke. Pátranie po vrahovi nás od začiatku láka na tip. Sympatický a inteligentný polonista ma viac rozumu ako policija a idete s nim po celý seriál. Nebudete sa nudiť ()

brasek

Dnes sa ospevuje a vychvaľuje hocijaká hlúposť. Seriál je pre mňa iba priemerná záležitosť, ktorá rieši všetko a nič poriadne. Podľa mňa nepresvedčivé a preceňované. ()

Saxos

Dvě uvedené série jsou velmi odlišné. První je stručnější, přímočará, stručná. Prostě v jednoduchosti je krása. Druhá až zbytečně překombinovaná. Klady: pohled do polského života studentů. Zápory: v druhé sérii náš hlavní hrdina, učitel, se dostává spíš do role tvrdého agenta. Závěr: druhá série hodně sráží první, přesto lze doporučit. S01 - ☆☆☆☆☆, S02 - ☆☆☆. ()

kuře.gril

První série bez debaty 5*, za druhou 3.5*, škoda že u druhé se scenárista nedržel trochu při zemi. A polština mi nikdy nezněla tak dobře jako v tomto seriálu. ()

Mejkby

Policie je vlastně jedna velká mafie, a jediný schopný vyšetřovatel je učitel. Moje Polská premiéra a určitě to stálo za to. Jediná výtka, ke konci druhé série bylo těch "agentů" už nějak moc. ()