Učitel - Série 1

(séria)
Poľsko, 2016, 9 h 10 min (Minutáž: 55 min)

Kamera:

Marian Prokop

Hudba:

Atanas Valkov

Grzegorz Damięcki, Piotr Głowacki, Cezary Łukaszewicz, Maciej Stuhr, Mateusz Więcławek, Malwina Buss, Magdalena Cielecka, Katarzyna Dąbrowska (viac)

octopuska

Dobrowice, milý název pro sympatické městečko. Ha, ha. A při tom tam paradoxně bují zlo, jak zhoubnej nádor. Místní mafie v čele se sofistikovaným parchantem Molendou, kterého luxusně zahrál Grzegorz Damiecki v padnoucím obleku a intelektuálských brejličkách, co se prezentuje, jako mílius neviňátko, filantrop a příkladný občan. A při tom je to ultra hajzl, který ovládá celé město. Ovšem v rukavičkách a na špinavou práci má bandu hamížných tajtrlíků, kteří pro love udělají cokoliv. Samozřejmě s něma táhne basu vyžrané policejní prase, které je extra ve formě a převyšuje všechny o hlavu. Do toho se tam, jak na potvoru stane zločin a přiláká to jednoho učitele z Varšavy, který v tom má osobní interes. Je jak osina v prdeli a pořádně rozčeří hnilobné, stojaté vody Dobrowic a kompletně to tam rozjebe, takže mafiáni se musejí mít sakra na pozoru a pomalu začíná jít všechno šejdrem. O tom co tam předvádí spratci z místní školy, není třeba ani mluvit, ti si s dospělými v ničem nezadají a mnohdy je s přehledem trumfnou. A Evelína, ambiciozní, třídní čubka je horší, než pytel štěnic a ještě všechno násobně komplikuje. Takže je opět zaděláno na slušnou, napínavou a atmosférickou jízdu, jak to Poláci umějí na jedničku s hvězdičkou. První série výtečná. ()

mira007

Maciej Struhr přijíždí na malé město jako učitel na střední školu, jejíž studentku někdo zavraždil a on se dá do pátrání po vrahovi. Postupné odhalování jednoho zločinu plynule přejde v rozkrývání mocenských struktur na malém městě - korupce, klientelismus, obchod s drogami apod. Dobře vystavěný příběh, vykreslení postav a herecké výkony parádní. Poláci si zkusili něco jako severskou detektivku a mně to bavilo tak jako dlouho nic jiného. ()

NinonL

První série této polské kriminální ságy se hodně podobá serverským detektivkám. Ponuro, tajemno, hlavním hrdinou je člověk s mnoha osobními problémy. Vražda studentky místního gymnázia se vyšetřuje po celou dobu, ale přibývají další případy a další mrtví. Maciej Stuhr hraje hlavního hrdinu, učitele, velmi dobře. ()

Radko

"Keře jsou na březích řeky dost husté, děti se navečer rády toulají. Na hubování, na vyptávání, na otázky neodpovídají. Ptáci zpívají, nebe je modré, křičí Učitel a drží si brýle." Tajomná realita poľského vidieka, kde všetci vedia všetko, ale nik nechce nič riešiť naplno a otvorene pred novo pichádzajúcim učiteľom, ktorý si sem prišiel napraviť účty súkromnej minulosti. Veľmi dobré spracovanie drží diváka v napätí do konca série. Kvalitný poľský príspevok do radu výborných krimi seriálov. Na úvod komentára som len citoval z piesne "Učitel" kapely Z kopce (text: Petr Váša). Prišiel mi k seriálu tak nejak príhodný: mlčanlivý žiaci držiaci kopec vnútorných tajomstiev pod pokrievkou, túlajúce sa deti i dospelí po okolitých lesoch, kde bola objavená mŕva študentka strednej školy, učiteľ snažiaci si podržať si dôstojnosť, čosi deti naučiť a čosi aj vyšetriť. ()

Crocuta

Na podobnost výchozí situace s "Twin Peaks" tu už přede mnou upozornili jiní a já k tomu dodám, že sovy, jak známo, nejsou tím, čím se zdají být. Rýsující se rozuzlení vypadalo zprvu lehce banálně, pak se ukázalo, že vše bude patrně poněkud složitější a když byla nakonec jako hybatel řetězce nešťastných událostí a morálně nejzkorumpovanější osobnost odhalena postava, která mi byla po celou dobu asi nejsympatičtější, musel jsem před odvahou a důmyslem tvůrců smeknout pomyslnou rogatywku. ()