Dramatický príbeh profesora Zbigniewa Religu, ktorý vykonal prvú úspešnú transplantáciu srdca v Poľsku. Podarilo sa mu napriek krajne nepriaznivej finančnej situácii, odporu starších kolegov, či nedôvere pacientov a ich blízkych, spôsobenej ich silnou katolíckou vierou, či hlboko zakorenenými predsudkami. Religa sa však nikdy nevzdal a neochvejne išiel za svojim cieľom, aj za cenu osobných obetí. (STV)

marhoul

Sexy Kocour mě dostal ve Studené válce. Životopisný snímek o Otci transplantací srdíček v Polsku se mi podařilo zhlédnout až dnes a Kot si mě zase spolehlivě omotal kolem prstu. Nenormálně charismatický chlap, vynikající herec, kamera ho doslova miluje. A já taky. Porodní bolesti královského lékařského oboru snímek vystihuje věrně, přestože chvílemi působil až moc zadýchaně. Pár deci kardioplegického roztoku by mu prospělo. Každopádně se jedná o film kvalitní, atraktivní, perfektně nasnímaný, zahraný, s výborným scénářem, dobovou výpravou a s notoricky známou, parádní fotografií na konci filmu. Dosud jsem netušila, že je na ní zrovna docent Religa. Polská kinematografie je ve výtečné formě, BRAVO! 💗👍 ()

*CARNIFEX*

Keď človeka posadne nejaká myšlienka, len ťažko horko ho niekto zastaví, nech mu hádže akékoľvek polená pod nohy. "Bohovia" je veľmi zaujímavý snímok, ktorý sa zaoberá serióznou problematikou, kedy Poliaci, jakošto národ služobníkov samotného Krista, priečiaci sa novej metóde záchrany života, popúšťajú opraty, nakoľko si začínajú plne uvedomovať, že Boh nie je jediným, kto môže za určitých okolností rozhodnúť o bytí holej existencie ľudskej schránky. A dobre sa stalo! Neviem síce posúdiť nakoľko je táto dráma realistickým počinom (nie som totiž lekárom), pričom niekoľko scén mi naozaj prišlo mierne pritiahnutých za vlasy, no každopádne, daná téma budí obrovský rešpekt. Plusom sa taktiež stávajú občasné humorné vložky, ktoré určité napäté pasáže vhodne odľahčili. Ja môžem "Bogow" len odporúčať. ()

Fr

„NECHÁPU, PROČ SE VY, KARDIOCHIRURGOVÉ, POVAŽUJETE ZA BOHY…“ /// Film o počátcích vyřezávání tlukoucího srdce z těla člověka v Polsku. Mám rád náš Skalpel, prosím. Dokázal přiblížit doktora k vobyčejnýmu člověkovi. Tady jde ovšem přímo o budování celý kliniky – navíc v socialistickým hospodářství, takže můžete zavzpomínat, jak fungovala tahle „vyspělá“ společnost. Špetka humoru vyvažuje míru dramatičnosti a životopis prof. Zbigniewa Religy, člověka pohlcenýho touhou porazit přírodu, rozhodně stojí za vidění. Tenhle machr by totiž klidně mohl makat v Knickerbocker Hospital. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám pumpu od Religy. 2.) Ženská mě dostane jedině na hada z arteriální kanyly. 3.) Thx za titule „Kenol“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Anderton

Religa bol kardiochirurg, ktorý fajčil jednu od druhej. Mal slabosť pre vyhadzovy, tak na 1 minútu až maximálne 1 deň. Jeho spolujazdcom by ste nikdy byť nechceli a možno ani manželkou. Pacientom tiež nie, pretože určite nechcete mať nikdy problémy so srdcom. Napriek všetkému je to podľa filmu jeden z najúžasnejších ľudí 20. storočia. Asi to nebude ďaleko od pravdy. Bohovia nie sú dokonalý film, majú problém s tempom, ale herecký výkon Tomasza Kota dokonalý je. Samozrejme silná téma dostatočne vyvažuje všetky nedostatky. ()

honajz

Jako natočené je to zručně, zahrané svěže, ale není to holt film pro mne. Nejenom jistým zjednodušováním tématu a rozhozením na hodné a zlé (nic mezi), ale z osobních důvodů nemám ani moc rád nemocnice a dívat se na skutečně explicitně podané operace srdce taky nemusím. Kdyby to zůstalo jen v psychologické rovině jako třeba čs. filmy Operace mé dcery nebo Skalpel, prosím, asi by se mi to líbilo víc. ()

• Zbygniew Religa byl v letech 2005–2007 polským ministrem zdravotnictví. (majky19)
  • Zbygniew Religa se svým týmem provedl první úspěšnou transplantaci srdce v Polsku v roce 1985. (majky19)
  • Ako je vo filme vidieť, Dr. Zbigniew Religa (Tomasz Kot) bol tuhým fajčiarom. V roku 2009 zomrel na rakovinu pľúc. (IceQueen)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)