Príbeh služobníčky

• Česko Příběh služebnice (viac)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvorcovia:

Bruce Miller

Predloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (viac)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (26)

Príbeh služobníčky (2017)

Po první sezóně jsem byl v podstatě spokojen, téma bylo skvělé, příběh mě bavil a těšil jsem se na pokračování, o to větší bylo mé zklamání. Druhá řada velmi rychle pohřbila všechno to, co se mi na seriálu líbilo, a věnovala se převážně emocionálnímu vydírání a neustávajícími close- upy na Offredin obličej, což bylo opravdové utrpení. Vývoj postav se v podstatě zacyklil ( střídaly se pouze světlé a temné stránky povahy), logika, atmosféra i tempo příběhu se vytratily do neznáma a po druhé sérii se tedy vytratím i já. ()

Season 1 (2017) (S01)

První řada seriálu ve mně zanechala smíšené pocity. Bez mučení jsem například ochotný uznat, že je Elizabeth Moss dobrá herečka, ale na druhou stranu je tu fakt, že mi pohled na ni není příliš příjemný. A jako mně naschvál se v sérii vyskytovalo velké množství detailních mnohavteřinových záběrů na její tvář, což bych klidně oželel. Přestože se poměrně rychle ukázalo, že jde o feministickou záležitost, nevadí mi to a ani mě to nikterak neuráží, protože jsem si nikdy nemyslel, že by měly ženy mít v bytě vyšlapanou cestičku jen mezi kuchyní a ložnicí. Naopak, celkem náladu seriálu chápu, protože někteří američtí konzervativní politici by jistě rádi vrátili práva žen někam do doby kamenné. Vadilo mi, že se v závěrečných dvou epizodách, od kterých jsem toho očekával nejvíc, projevily některé nedostatky, takže jsem byl trochu zklamán. Mou nejoblíbenější postavou se každopádně stala Serena Joy Waterford v podání Yvonne Strahovski, na kterou se mi jednak dobře dívalo a navíc zahrála svoji chladnokrevnou "mrchu" naprosto přesvědčivě. ()

Offred (2017) (S01E01)

Jako obvykle jsem před seriálem vynechal přípravu, přečetl jsem si jen velmi stručný obsah, takže to byl krok do neznáma, kterého zatím nelituji. Zajímavě si filmaři představují budoucnost v zemi Velkého Bratra, nejdříve přišel Panem, teď se objevil Gileád a jak se říká, jde to z tlustejch do tenkejch. Po první epizodě jsem vcelku spokojen, seriál má paranoidně- depresivní atmosféru a ti zlí si upravili program Lebensborn k obrazu svému, takže jsem zvědav na další vývoj. ()

Deň pôrodu (2017) (S01E02)

Z vývoje děje by měl pan Orwell určitě radost, mě kupodivu druhá epizoda dost rozesmála, protože jsem už viděl tandemový seskok padákem, ale tandemový sex a hlavně tandemový porod mě fakt dostaly. ()

Pred časom (2017) (S01E03)

Ještěže nejsem šovinista, jinak už by tu odpady svištěly! Předchozí dvě epizody byly feminismem ovlivněny jen lehce, ale třetí díl jím byl přímo prosáklý. Naštěstí jsem realista, takže si uvědomuji, že konzervativní kongresmani by podobné zákony velmi rádi odhlasovali již zítra, takže proč ne, jen do nich. ()

Nedovoľte tým bastardom, aby vás zlomili (2017) (S01E04)

Podobně jako v předchozí epizodě jde i tentokrát o silně feministický díl, ale nevadí, pořád lepší feministky než pánbíčkáři. Mám větší problém, už v seriálu Mad Men jsem si nemohl zvyknout na Elizabeth Moss a mám s ní problém i teď. Je sice kvalitní herečka, ale nikdy mi nepřipadala jako objekt sexuální touhy, vždycky, když ji vidím, vzpomenu si na žábu. Na druhou stranu hraje Yvonne Strahovski panovačnou mrchu (a hraje ji tuze dobře), ale je mi krajně sympatická/ sympatyczna. ()

Oddanosť (2017) (S01E05)

A je to tady, mrzký hřích si vždy najde cestu a v domě Waterfordových tak dochází k různým zakázaným praktikám. I tato epizoda si udržela výbornou tísnivou atmosféru a všeobecně zoufalou náladu a to je dobře. ()

Postavenie ženy (2017) (S01E06)

Netuším, čím si v životě prošla autorka předlohy, ale musí mít s muži příšernou zkušenost, protože jsem při sledování této epizody téměř podlehl nutkání k autokastraci, jak jsem se cítil trapně za to, že jsem muž:D. Ale ne, pohoda, vzhledem k tomu, že vím, jak se značná část mužské populace v USA staví k tomu, že bylo svého času ženám umožněno volit, tak tu frustraci chápu. Příběh je pořád zajímavý, Yvonne Strahovski je pořád výborná, jen Velitele Waterforda by mohla odpravit nějaká zuřivá atentátnice, protože Josepha na rozdíl od jeho bratra opravdu nemusím. ()

Druhý breh (2017) (S01E07)

Sedmá epizoda byla otravně opisná, průměrně inteligentní divák si jistě dokázal domyslet, jaký byl průběh událostí předcházející první epizodě. Takže jsem třičtvrtě hodiny sledoval Lukovo utrpení, které mi bylo v podstatě lhostejné. ()

Jezabel (2017) (S01E08)

Já prostě této epizodě víc hvězdiček dát nemůžu, protože jsem byl po celou dobu přesvědčován, že je Offred krásná, až oči přecházejí, ale pro mě je to totéž, jako by mi byl podán citrón a já bych se měl tvářit, že je sladký. Ne, tohle už jsem tvůrcům opravdu nedokázal uvěřit. ()

Most (2017) (S01E09)

Devátá epizoda se vrátila k vývoji příběhu a došlo tak ke zlepšení proti předchozímu dílu. Všechny události směřují podle všech ukazatelů k velkému finále, jen se obávám, aby mě pak závěr nezklamal. No, uvidíme. ()

Noc (2017) (S01E10)

Závěrečné epizodě jsem udělil čtyři hvězdičky, i když jsem velmi dlouho uvažoval jen nad třemi. Příšerně mě naštval vítězný pochod k domovu po velké chvíli vzdoru, vypadalo to hrozně lacině a už tam chyběly jen podpůrné výkřiky z davu typu: "Anooo!" a "To je ono!". Přesvědčily mě silné momenty, které má na svědomí paní Waterford, to je správná ledová královna a já už se zase přikláním k temné straně síly, Mirek Dušín promine. ()

Season 2 (2018) (S02)

Z první sezóny jsem sice nebyl nadšený, ale byl jsem spokojený, druhá řada na mě proto působila jako úder klackem přes hlavu. S výjimkou dvou epizod šlo o strašlivým způsobem natahovaný příběh, v němž se tvůrci vykašlali na atmosféru, která se v první sérii tolik povedla, i na logiku a všechno vsadili jen na hru na city a vyplňování obrazovky detaily na obličej Elizabeth Moss. Byla to zoufalá nuda, jediným pozitivem je to, že se nemusím příliš rozepisovat, vše podstatné už přede mnou napsali KM Phoenix a bubun, kterým tímto děkuji. ()

June (2018) (S02E01)

Z první epizody druhé sezóny mám hodně smíšené dojmy, přičemž ty horší převládají. Měl jsem pocit, že je veškerá pozornost soustředěna jen na Offred/ June, tento můj pocit mocně podporovaly opravdu velmi dlouhé detaily na její obličej. Já se nechci do Elizabeth Moss nijak navážet, ale můj typ rozhodně není, takže bych tyto close- upy klidně oželel. Každopádně jsem se tentokrát nedozvěděl nic navíc, epizody předchozí řady se mi zdály být mnohem zajímavější. ()

Neženy (2018) (S02E02)

A to mám za to. Předchozí epizodu jsem zkritizoval, protože jsem se nedozvěděl nic navíc, tentokrát jsem zase viděl jen to, co mě vlastně nezajímalo vůbec. Konfederace politických vězňů by měla zvážit podání oficiálního protestu, pokud se toto škrábání lopatou o zem vydává za nucené práce, dehonestuje to lidi, kteří si prošli například jáchymovskými doly. Abych to shrnul, byla to nuda, kolonie byly legrační a sex hlavní hrdinky děsivý. ()

Psychická záťaž (2018) (S02E03) odpad!

Hmmm, tak nám ta úroveň pěkně klesla. Kdybych se dokázal do osudů ženských hrdinek víc vcítit, musel bych někoho požádat, aby mi na půdě přehodil přes trám smyčku, protože bych nedokázal žít s tím, jaká jsme my muži odporná svoloč. Děj epizody byl velice chabý a závěr nasadil všemu korunu. ()

Iné ženy (2018) (S02E04)

Návratem k tetě Lýdii a následně k Waterfordovým se zase vrátil náznak atmosféry z první řady, ale zklamalo mě kolik času tvůrci věnovali všem těm obřadům před narozením dítěte, všechny jsem je už jednou viděl, takže jsem si nejsilnější dojem odnesl z opravdu děsivého detailu na Offredin obličej v jedné z úvodních scén. Podobné záběry se pak objevily ještě několikrát, takže jsem upřímně rád, že nemám plazmovou obrazovku, do níž by se mi mohl její výraz trvale vpálit a děsit mě tak každý den znovu a znovu. ()

Semienka (2018) (S02E05)

Hodnocení páté epizody mohlo být u mě vyšší, protože mě zaujalo Fredovo intrikování (přitom se ten křivák tvářil, že si čte noviny a příliš neposlouchá) i šalamounské řešení, kterým se Nicka zbavil i nezbavil. Problém byl v tom, že tím klady prakticky skončily. Návštěvy kolonií byly pro mě ztrátou času (zhroucení ženy, kterou neznám, Emily přijde o zub, svatba dvou žen, které neznám, pohřeb ženy, kterou neznám, přestože jsem ji už třikrát viděl), Offredina situace mě nudila, i kdyby si ta nešťastnice uřízla ruku, asi bych se nudil, protože by to strašně dlouho trvalo a jistě by nechyběly strnulé záběry na její obličej, které ve mně vždy vzbudí obavu, že se mi sekl DVD přehrávač. ()

Prvá krv (2018) (S02E06)

Tak tohle byla první epizoda druhé sezóny, která se mi opravdu líbila. Konečně jsem se dočkal kvalitní atmosféry z první řady, bavily mě i flashbacky, protože se nezabývaly citovým vydíráním, ale přišly se zajímavým děním kolem Waterfordových a kupodivu jsem se nenudil ani tím, co se dělo kolem Offred a Sereny. Závěr mě jednoznačně potěšil, škoda, že Ofglenn nemohla zvolat nějaké úderné protivládní heslo. ()

Potom (2018) (S02E07)

Po zdrženlivém nadšení z předchozí epizody přišel těžký útlum. Ze závěru minulého dílu se dalo tolik vytěžit, ale tvůrci se raději rozhodli pro pohřeb všech mých nadějí. Dějová linie s Cushingem byla jedinou, která za něco stála, zbytek mi připadal jen jako zbytečné natahování děje. ()

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na… (viac)

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (viac)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (viac)