Mŕtvy muž

• Česko Mrtvý muž (viac)

Mladý účtovník William Blake práve prišiel o rodičov a rozhodol sa hľadať si nové miesto na Divokom západe, tam kde sa končia aj železničné koľajnice. Po príchode do mestečka však zisťuje, že má mesačné meškanie a majiteľ oceliarní si už za neho dávno našiel náhradu. Zdá sa, že William Blake nie je správnym mužom na správnom mieste. Ako by toho nebolo dosť, neznalý miestnych pomerov. dostane sa do konfliktu a v sebaobrane zabije muža. Následne musí s ťažkým zranením utekať do divočiny. Jeho útek sa mení na tajomnú duchovnú cestu, počas ktorej sa z nesmelého mladíka stáva vydedenec a vrah. Na tejto ceste stretne Indiána, ktorý ho považuje za anglického básnika a výtvarníka rovnakého mena. Stáva sa Mŕtvym mužom, ktorý s ubúdajúcimi životnými silami stále viac rozumie životu a spoznáva ho z jeho tajomnej strany. (STV)

blixadovan

Tenhle opus magnum Jima Jarmusche lze sledovat i posté a stále je možné se do něj ponořit a nechat se unášet stejně tak, jako je unášen William Blake na kanoi. Film se vyznačuje naprosto dokonalou stylovou čistotou, neskutečně přesnou a éterickou Youngovou hudbou a zejména vynikajícím výkonem Johnnyho Deppa v titulní roli. Už když přijíždí vlakem do města je na něm vidět, že jeho osud je zpečetěn a nelze se mu vzepřít. Krásné je, kterak se mění vizáže spolucestujících směrem dál a dál na západ. Temnou atmosféru skvěle podtrhují delší tmavé předěly mezi scénami. Mistrovské dílo, skutečně. ()

Sir-Filip

Přes spoustu skvělých recenzí jsem byl filmem zklamán. Nepřinesl nic nového, chyběla mu šťáva a ani tolik vychvalovaný hudební doprovod mě příliš nezaujal. Místy jsem si opravdu přál, aby už byl konec. Film nikam nespěchá a v poklidném tempu se plíží do konce. Chyběla mu prostě ta pomyslná jiskra. Navíc to byl přesně jeden z těch snímků, kde podle mě humor ubírá na kvalitě. Na závěr se navíc nechá "masový vrah" až najivním způsobem zastřelit. Celkově to pro mě tedy znamenalo bohužel zklamání, a proto nemohu hodnotit jinak. "ENJOY IT !!!" ()

IMPAIRED

Johny Depp se nechává unášet dějem, líně s otrávených výrazem zabíjí bělochy a nechává se pomalu rozstřílet, a poslat na moře, bez jakýchkoli zbytečných otázek, a film se tak prakticky nikde dlouho nezdrží, i když se to na první pohled nezdá. Po Las Vegas nejlepší film s Deppem. Kytarový doprovod se může zprvu zdát jednoduchý, možná primitivní, ale nakonec na své místo pasuje lépe než nejlepší orchestr. 120%, a pořád o hvězdu míň než si zaslouží. ()

voleman

Velmi originální a velmi stylový western, který nemá obdoby. Skvělá vizuální stránka a snad ještě lepší hudební složka od Neila Younga dělají z tohohle díla zcela netradiční, skvělou a zábavnou podívanou. Bez Johnnyho Deppa by tenhle film taky určitě nebyl tím čím je, tady je v roli Williama Blake opravdu nepřekonatelný. Tenhle film je po všech stánkách opravdové umělecké dílo. 90% ()

standsiller

O Jimovi Jarmuschovi som počul prvý krát v spojitosti s týmto filmom a Johnnym Deppom. Schválne som si ho preto tak dlho odkladal. V konečnom dôsledku ide o nápadito spravenú komédiu prebíjajúcu všetky konvencie najvtipnejšie ladenými esami, ale napriek tomu sa nejedná o najlepší film čo som od Jarmuscha videl. Stojí v rade ďalších aj menej zvučných a obávam sa , že za to môže práve domnelé merítko a váha úspechu sám veľký a poklonami neustále venčený JD. Ale možno iba zbytočne trepem, lebo hral už skoro všetko a ide mi dobre na nervy. Možno by si ma získal, keby hral pár rokov že nehrá nič. ()

Ne__Ty

Opět jsem si Jarmusche nesmírně užil a ani Depp mi zde nevadil. Technické aspekty jsou na špičkové úrovni a určitě se nad nimi strávilo spoustu času, ale kdyby to bylo jen o nich, tak by výsledek byl sotva poloviční. Viděl jsem tu přesah, černou komedii i záměrné utahování si z uměleckosti. A určitě bych si z filmu něco odnesl, i kdybych ho jen poslouchal, nebo se na něj naopak pouze díval, tak široký záběr má. ()

lewwin

Opět skvělý Depp, Jarmuschova parádní režie, precizní kamera a hlavně dechberoucí hudba. Taky epizodní rolička Iggyho Popa zahřála. Na tenhle film se rád podívám někdy znova. ()

vincent

Samozrejme, že za 5! To sa už ani u Jarmuscha ináč nedí. Pro tomto filme som si uvedomil, že jeho filmy s lineárnym dejom (oproti Káve a cigaretám a Noci na zemi) sú predsa len lepšie. Jarmuschovi to viac svedčí. Jarmusch už ako uznávaný režisér má možnosť pracovať so známymi a zaujímavýmo hercami. Depp, Henriksen, Byrne, Molina, Mitchum, Pop a tak dále, a tak dále a tí mu jeho pozvanie do filmu odplácajú dvojnásobne. A to i v prípade, keď si zahrajú len zopár štekov. Absolútne brilantná je hudba Neila Younga a to aj napriek tomu, že pred filmom som jeho hudbu nijako zvlášť nevyhľadával. No a film samotný je presne taký ako sa dá od Jarmuscha očakávať... svojský, pekvapivý, s podmanivou atmosférou, s pomalým plynutím. Po tom všetkom sa mi dostavila katarzia a ani som tým nebol prekvapený. Jarmusch je jednoducho pán majster, ktorému ak prídete na chuť odmení vás veľkou porciou kvalitného filmového umenia. ()

Chise

Kdo by byl řekl, že se dá natočit lepší western i v devadesátým pátým...bylo to roztomile absurdní a Johnny Depp dokázal, že byl talentovaný už zamlada :). Zajímavé je, že tak v šedesáti procentech Jim Jarmusch připomíná Tarantina...a musím ocenit výbornou kameru i hudbu. ()

ethos

Skvely pribeh dost tazky na pochopenie, niektore myslienky su dost skryte. Ma take miesta o ktorych si poviete tak to si mohli odpustit, ale ten koniec a to vpointovanie to vynahradi. ()

Hortenzia

kolosálna nuda....nebyť johnnyho deppa a kamarátky,ktorá mi to zakázala vypnúť,tak nevydržím dlhšie ako trištvrte hodinu,druhu polovicu som strávila pozeraním na hodinky čakajúc na koniec alebo konečne na nejakú aspoň minimálnu akciu...koniec prišiel skôr,ale nie dosť skoro... ()

Mr.Jackass

Asi jsem doposud nedorostl formátu tohoto filmu. Je možné, že až se na něj podívám z odstupem několika let své hodnocení přehodnotím. ()

fruitbueno

Trpěla jsem jako zvíře. Možná to bylo hladinou alkoholu v krvi (3,6 moje značka), možná tím, že je to nesnesitelná nuda, možná vším obojím. Ale atmosféru to má a Jeníka bych milovala i v reklamě na toaleťák... ()

MaMitti

Pro mě osobně zklamání roku (je prosinec, tak doufám, že žádné další už nebude…). Jarmusche postupně poznávám, mám ho ráda (Noc na zemi a Zlomené květiny asi nejvíc), přesto tenhle druh existenciálního putování jedné lidské duše v kafkovsky střiženém kabátě mi nesedl. Nemám nic proti bezvýchodnému filosofování o smrtelnosti člověka a nesmrtelnosti duše, o putování bezútěšným životem s útěchou osudovosti a předurčenosti, o polemizování nad realitou snu a zdánlivé skutečnosti, nemám nic proti moudrosti Nobody (bylo jí tam „za mák“ a tak mohla vyniknout a vnímavý divák si jí bude pamatovat opravdu nadosmrti), ani proti Nobodyho grotesknímu vzezření (byl k sežrání komický, víc vtipnější figurku jsem dlouho neviděla, o to víc to kontrastovalo s jeho Nobody filosofy), nemám nic proti všem těm hlubokým myšlenkám o naší civilizaci (např. město s nejvýstižnějším jménem jaké si umíme představit – Machine), nic proti tabáku, nic proti brýlím (všechno to chápu a beru), nic proti žádnému z herců….přesto – nenene. Koukala jsem na něj celou dobu celá napjatá a pořád čekala. Nic…Pár úžasných momentíků a myšlenek, celková atmosféra i zajímavé provedení, včetně podmanivé, i když monotonní hudby, je málo na to, co ve mne bylo připraveno k přemýšlení, k přesahům, k odkazům….Navíc – další věc, která se neshoduje s podstatou mé maličkosti – vyznívá zvláštně pesimisticky (prostě kafkovsky) a přestože „kafkovské věci“ v mém životě místo mají, nehrají v něm prim…Dám mu šanci znova, rozhodně ale s vodkou po ruce a s vědomím, že od tohoto pseudowesternovsky laděného psycha zas tolik čekat nebudu…No jsem zvědavá, jak mi to bude vyznívat pak. ()

OughJay

Tenhle film je jak báseň... Mrtvý muž, provázenej Nikým, pronásledovanej všema, na cestě na věčnost... Nikdy jsem neviděl tak poetickej film, jako je tenhle, a ještě větší hloubku tomu dodala ta dramatická hudba. Vybrnkávání na elektrickou kytaru tak skvěle zapadlo do starýho západu, jak bych to nikdy nečekal... Ta černobílá kamera, ten klid, souznění s přírodou, ve mě nechalo fakt velkej dojem... Obzvlášť výkon Johnnyho Deppa, kterej jako již tradičně byl naprosto famózní. Velice zdatně mu sekunduje sice tichej, ale zato dostatečně bezsoucitnej a bezkrevnej Lance Henriksen. Zvláštní film, zvláštní pocity... Poprvý, co mám fakt problémy vyjádřit dojmy z filmu... "Víš jak se používá tahle zbraň? Nahradí ti jazyk. Bude za tebe mluvit..." A z Williama Blakea se stala legenda... Nejdřív jsem dal 4*, ale strašně mě v tomhle filmu zaujal ten pohled na smrt. Filozofičtější už to bejt nemůže a fakt to svym způsobem promlouvá do duše, takže 5*... ()

mohamedsfinger

Abych řekl pravdu, tak tenhle kultovní snímek mě docela nudil, ale nejsem si jistý proč. Je tady krásná kamera, docela dost postav (a dobře zahraných), které mají na to film utáhnout a také několik opravdu skvělých hlášek. Ale pořád jsem trochu postrádal nějaký výraznější moment, který by mě vytrhl z pouhého sledování toho všeho a přidal nějaký prožitek. Co ale film vytahuje nad průměr, je rozhodně hudba Neila Younga, za niž tu čtvrtou hvězdu s chutí přidám. ()

vitekpe

Prumer. Proc? Prilis zdlouhave, chvilemi zmatene, dvakrat jsem usnul nez jsem to dokoukal, muzika (ano soundtrack je peknej, ale kdyz Vam zni jeden riff porad dokola celej film, to uz me vylozene stvalo), a co jim udelal Mitchum, ze ho museli obsadit do role totalniho debila to uz vubec nechapu... Pozitivem je pak ucast mnoha hvezd, krasne Mili Avital, kterou jsem neznal, a par zajimavejch napadu/vtipu. Leta jsem tenhle film obchazel obloukem a asi jsem vedel proc...radsi se kouknu na jine Jarmuschovy filmy. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

Hvězdně obsazená zombie komedie

15.07.2018

Jim Jarmusch rozhodně ví, jak na svůj příští počin přilákat pozornost. Režisér snímků Kafe a cigára nebo Mrtvý muž totiž čerstvě oznámil, že chystá novou zombie komedii, ve které se objeví ty… (viac)

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (viac)