Cesta na Mesiac

• Česko Cesta na Měsíc (viac)

V roku 1902 Georges Méliès, jedna zo zakladateľských osobností kinematografie, vytvoril krátky film Cesta na Mesiac, inšpirovaný románom Julesa Verna. Bohatosť jeho fantázie a vynaliezavosť jeho pestrofarebného a do detailov prepracovaného filmového stvárnenia neprestávajú divákov fascinovať ani dnes, po takmer 120 rokoch. (RTVS)

Easykk

Velká poklona!!! Někteří soudobí režisejři nedokáží takhle vyšperkované dílko natočit ani dnes a to na to maj udělátek až hanba. :) ()

Thomassi

V roce 1902 natočil Francouz G. Mélies první film s příběhem, který pojednává o vystřelení několika lidiček na Měsíc, kde se setkávají s měsíčními obyvateli a následně se úspěšně vracejí na Zemi. Film je točen při 16 snímcích za sekundu a skládá se opravdu jen z postav a z několika málo kulis. A věřím, že tenkrát to musel být naprostý zázrak vidět takový film. Dnes si spousta lidí řekne, co je to za šaškárnu, ale tenkrát a tímto filmem se zrodil FILM. Proto nemůžu jinak než za pět. ()

major.warren

Zásadní dílo, které pomohlo vysvětlit "co je to film" a významně přispělo k popularizaci kinematografie coby nového druhu umění, leč v té době stále považovaného primárně za pouťovou atrakci a chvilkový trend. Jen těžko si lze představit, že jej Georges Méliés natočil v roce 1902... ()

JohnMiller

Toľko inovácií, nápadov, nádherného obrazu, kostýmov a efektov zvolených veľmi múdro som vo filme datovaného do tohoto roku nečakal. Bol som totálne uchvátený. Atmosféra je tu neopísateľná videl som ručne maľovanú verziu (s tým muselo byť hrozne veľa práce) a nemôžem než povedať na dnešné pomeri stále nádherný fantastický film. Interiéri boli spracované tiež dokonale či už išlo o dielňu, raketu alebo samotný mesiac zo svojim bujným mimozemským životom . Prekvapili ma zelený ufóni ktorých hrali akrobati a robili veľmi zaujímavé kúsky skákali hore dole. príbeh vystrihnutý zo Julesa Vernea . S takými efektami to muselo byť prelomové dielo. ()

Trevor

Povinnosť každého filmového fanúšika, kolorovaná verzia s hudobným doprovodom je bonusom. Na dobu vzniku nadčasové dielo a skvelá sonda do myšlienok a predstáv ľudí vtedajšej doby o vesmíre. Milý, naivný a dokonalý, taký bol prvý science fiction film. ()

L_O_U_S

Jeden zázrak z počátku 20. století. Úžasné je především sledovat, jakým způsobem se Méliès snaží okouzlit diváky nově se rozvíjejícího média. Podařilo se mu to tehdy a daří se mu to i po 110 letech. (711., 14. III. 2012, 13. XII. 2013) ()

Aleee89

Když tak projíždím němé krátké filmy, nemohla jsem vynechat ani Cestu na Měsíc, klasiku to Georgese Meliése. Jak už je uvedeno v názoru pode mnou, člověk se při sledování takových filmů musí podívat na datum vzniku a porovnávat je v kontextu doby a nesrovnávat s dneškem apod. Na svou dobu je to totiž mistrovský kousek. Příběh, který má vývoj a nejedná se "jen" o nějaký jeden záběr, který spíše slouží k demonstraci toho, co všechno už umíme udělat, či nějaký gag k pobavení. Triky na svou dobu také skvělé. Prostě sci-fi, které se dneska může zdát někomu naivní, ale když se oprostíme od takových přízemních myšlenek, musíme uznat, že je to povedený film! ()

radektejkal

Cesta na měsíc se zřejmě obecně považuje za první filmové dílo, jak mu rozumíme dnes. Na počátku je tedy sci-fi a groteska, ale také dobývání (dalších) nových světu. Pokud budeme o tomto filmu uvažovat společně s Porterovou Velkou vlakovou loupeží natočenou o rok později, pak tu máme všechno - od komedie až po akční western, od velkého studia a komparsu, po plně plenérové záběry. Co zde (snad) chybí, je charakterní herec - herectví má zřejmě delší historii než filmování (i když je tato profese mnohem staršího data). Proč film je od té doby, dodnes, a zřejmě i nadále, tak oblíbeným uměleckým prostředkem tedy nespočívá v technice (tak jako v literatuře ne na kvalitě papíru a písma), ale tak je to u všech uměn: na nápadech, idejích, a fantaziích, projevených obsahem a formou. Cákryš, vždyť jsem vůbec nic neřekl... ()

Lauri

Na svou dobu velice pokrokový snímek, krásný, poutavý, kouzelný. Na pět to u mě není, přeci jen jsem zvyklá na trochu jiné věci, nicméně tento krátkometrážní snímek je příjemný flashback do filmového stylu před dobrými sto lety. ()

janek85

První, úspěšný nedá se říct film, spíš snímek, který byl natočen už v roce 1902. A co se týče Meliese, tak kinematografii nakopl dopředu.90% ()

easaque

Díky filmu "Hugo a jeho velký objev" jsem si připomněl tuto klasiku. Na svou dobu to byla rozhodně "bomba" a ztvárnění letu na Měsíc má i po stodeseti letech své kouzlo. Rozhodně to patří k základům světové kinematografie a kdo to myslí s filmy vážně, tak bez něho to nejde. Doufám, že moje 4* neurazí a přece jen je to v dnešní době už poněkud naivní, ale krásné a usměvné. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()