Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

vyfuk

Nemusím snad připomínat, že hudba Howarda Shora je nejlepší na světě. Podle mě na přirozenost a melodie štěstí se nedokázala prosadit 100% ani u Johna Williamse!!! ()

Joe123

Páči sa mi tento súboj dobra a zla. Po prvom pozretí v Tv ma to veľmi nezaujalo ale po rokoch som si to pustil na DVD a som unesený nad čarovným svetom stredozeme. Báječná fantasy trilógia ktorá je pastva pre oči. 92% ()

Autogram

Vizuálne úchvatné, herecky výborne zvládnuté, len takéto historicko-dobrodružné fantasy nie je celkom môj šálok kávy. Hobiti a ich rajská dedinka; prsteň, ktorý túži nájsť svojho pána a privodiť svetu skazu; obrovské množstvo zvláštnych príjemných postáv a ešte väčšie množstvo odpudivých kreatúr, to všetko stojí za pozretie, ale pre mňa asi iba raz, na druhý krát aj keď po dlhom čase ma to, s prepáčením, nudilo. ()

Mr.KarlAdler

Pokud jde o dokonalou trilogii, je těžké určit, která část je vlastně (pomyslně) nejlepší. Mám ale jednu jistotu. Společenstvo Prstenu se stalo synonymem pro vyváženost. Kontrolovaně jako kreslíř, co při tvoření ani jednou negumuje, totiž Peter Jackson drží na uzdě své sklony k pompéznosti. Tím uchovává tajuplnou atmosféru a nechá vyniknout vše kolem. Od zbrklého Pipina, přes moudrého čaroděje, poloandělské elfy, po nekorunovaného krále - každý má spoustu prostoru zažít svůj díl. Nejsilnější roli ovšem sehrává "lidský faktor" Boromir. Díky němu je možné vnímat příběh skutečně v absolutní celistvosti. Hudbu Howarda Shorea bych zařadil mezi nejužší špičku nejen v rámci fantasy (ani Elfman se nevyrovná), ale kompletně historicky. Obdivuji její detailnost. I po letech však zůstává zarážející, jak povrchně někteří vnímají a zjednodušeně chápou vlastní podstatu Tolkienova díla. Začal bych u distributorů. ()

TheRoller

"You shall not pass." Tento veľkofilm je tak veľký, že na mňa asi až moc. Pozerať tri a pol hodiny film, ktorý je síce pekný, ale nič extra vám nehovorí, len preto, aby ste si pustili ďalší diel, ktorý tiež trvá asi pol života, je na mňa trocha moc. Nie všetko, čo je veľké, populárne a má milióny fanúšikov sa musí páčiť každému - aj to je na filmoch pekné. Ak porovnávame, tak u mňa Harry Potter vyhráva s dostatočným náskokom. Polhodinové titulky to dorazili. :) Z úcty k spracovaniu a vizuálu si to ale inak plne zaslúžené 3* nezaslúži. 75% Najlepší moment: Časť s citátom spomenutým na začiatku. ()

Dr.Okamura

"Give up the halfling, she-elf!" Peter Jackson dostal za úkol přivést na velké plátno knihu, která byla mnoho let považována za nezfilmovatelnou, což dokazují i dřívější nepovedené pokusy o její adaptaci. Režisér nesmrtelných (a také naprosto odlišných) filmů typu Braindead či Meet the Feebles si s tím však poradil více než bravurně a hned v prvním díle, Společenstvu prstenu, dosáhl vrcholu celé trilogie. Narozdíl od dvou pokračování, která sázejí hlavně na velkolepost a monumentální bitevní scény, je ze Společenstva nejvíce cítit láska k předloze. Film po celou dobu neustále zrychluje své tempo, kdy se pomalý a pohádkový začátek v Kraji, ve kterém se divák seznámí s většinou hlavních postav a se zápletkou celého filmu, s přibývajícím nebezpečím postupně zrychluje, je vystřídán útěkem do Roklinky, zformováním společenstva, jeho putováním přes polovinu Středozemě a následným rozpadnutím. Díky tomuto gradování ve filmu prakticky neexistují hluchá místa a i přes svou nekřesťanskou délku dokáže po celou dobu udržet divákovu pozornost. Herci si natáčení očividně užívají a CGI triky Jackson používá pouze na místech k tomu určených a ne v každém záběru (ehm, Hobit). K dokreslení celé atmosféry pohádkové Středozemě slouží záběry nádherné novozélandské přírody, kdy nám v pozadí Howard Shore hraje svou kouzelnou hudbu, která je plná neuvěřitelných motivů - někdy optimistických (Kraj), jindy nahánejících husí kůži (motiv nazgûlů). Existují i místa, kde Shore přebírá otěže filmu a zážitek daných scén stojí pouze na jeho bedrech, jedná se zejména o prolog a útěk společenstva přes Morii. V obou pokračování sice přichází s několika novými motivy, ale komplexnosti a kvalit hudby v tomto díle již nedosahuje. Společenstvo je nepochybně nejlepším dílem celé trilogie. Je nejpohádkovější, nejbarevnější, postrádá sice megalomanské bitvy, nahrazuje je však rozvíjením vztahů jednotlivých postav a celého příběhu. V první polovině neustále přivádí na scénu nové charaktery a právě díky tomuto filmu si diváci zamilují všechny hlavní postavy a zajímají se o jejich další osudy. Vzhledem k putování přes velkou část Středozemě se film neustále mění a vyvíjí, jedna zajímavá lokace střídá druhou a putování společenstva nabírá na své vážnosti a osudovosti. Film jako jediný také funguje samostatně. Zatímco Dvě věže a Návrat krále jsou úzce propojeny a figurují spíše jako jeden sedmihodinový film, Společenstvo má jasně daný začátek i konec. A jako třešničkou na dortu disponuje i nejlepší akční sekvencí celé trilogie, a to Arweniným útěkem k brodu, kdy v pozadí hraje impozantní Give Up The Halfling... uff, ještě teď mi běhá mráz po zádech. Bravo, Peteře, bravo! ()

Jaro.Krafcik

2,9K hodnotenie si toto zaslúži. Legendárne fantasy ktoré som dodnes nemal hodnotené a iba málo si spominam z tohto filmu, kedže som ho videl velmi dávno. Neskutočne postavy, hudba. Radost sa pozerať a aj cez tú dlhú dlžku ma film neustále bavil. Konkurent do mojej top 10 filmov. No ešte mám v pláne pozrieť 2 časti a uvidíme ktorá sa mi budd páčit najviac. Jeden prsten vládne všem. 5* ()

Death

Spolecenstvo prstenu je pro me obrovska filmova bomba a jeden ze splnenych snu. Jsem velkym fanouskem J.R.R. Tolkiena a musim rici, ze Peterovi Jacksonovi se povedlo natocit tuto temer nezfilmovatelnou trilogii genialne. Nezapomenutelna vizualni stranka decentne doladena spickovymi triky, skveli herci, kteri mi do tech postav opravdu padnou, vytecna hudba a spousty ale opravdu spousty jedinecnych velkolepych a nezapomenutelnych scen. Spolecenstvo je nejvice pribehove ze vsech tri dilu a mne osobne teda ani na okamzik nenudilo. Pán prstenů: Společenstvo Prstenu jednoznacne sedi na trunu fantasy filmu spolecne se svymi nemene povedenymi bratricky a jen tezko ho muze nejaky film sesadit. Ono se totiz dostalo, alespon z meho pohledu i mezi nejlepsi filmy vsech dob. ()

Luksa

Mohlo to dopadnout ještě lépe? Pochybuji, Jackson překvapil a natočil epické fantasy, které už se troufám tvrdit nikdo nepřekoná, stejně jako nikdo dosud nepřekonal staré Hvězdné války na poli sci-fi pohádek. O kvalitách této citlivě natočené adaptace jedné z mých nejoblíbenějších knížek se již tady rozepsali jiní, já bych jen dodal, že tímto filmem mě, jakožto fanouška fantastiky, byl splněn dlouholetý sen. ()

MrMar

Znal jsem celou sérii nejdřív knižně a měl obavu, jak se Jacksonovi podaří převést ji na plátno a musím uznat, že se mu to povedlo dokonale... ()

Philoun1

První film z trilogie je spíše vypravěčský, seznamujeme se s postavami a jejich vztahy mezi sebou, je tu krásně vykreslená krajina a skvělě nás připravuje na velkolepé bitvy, které přijdou v dalších dílech. I když jsem Společenstvo prstenu viděl už tolikrát i v prodloužených verzích nedokázal jsem najít jedinou chybičku, pro mě je to dokonalý film, který nikdy neomrzí a vždy dokáže nadchnout. ()

deckardx

Zacatek fenomenalni trilogie zacina ponekud zvona a pohadkove a az v dalsich dilech se schyluje k poradne akci... A me se mozna prvni dil libi ze vsech nejvic tim jak ve me dokazal vyvolat emoce a hodne sem prozival s hlavnimi hrdiny.. Je to velkolepe a genialni a jen tezko by se to dalo natocit lip.. ()

Kangaxx

Jackson svojim kolegom ukázal, ako sa robí správna adaptácia knihy na filmové plátno. Kto má rád Tolkiena bude mať rád aj tento film. Kto Tolkiena nečítal, ale má rád fantasy bude takisto nadšený. Komu mocní hrdinovia, elfovia alebo trpaslíci nič nehovoria, nech radšej pozrie Hornblowera. ()

Borat

Přiznám se, že jsem o Pánu Prstenů před jeho zfilmování skoro vůbec nic nevěděl, vlastně vůbec nic. Jelikož mě ale fantasy s elfy, skřety a různými postavami vymyšleného světa baví, neváhal jsem na film se podívat. Byl jsem unešen. Fantasy svět J.R.R. Tolkiena mě natolik nadchl svojí atmosférou, dějem a osudy, že jsem se stal jejím velkým fanouškem. První díl jsem si přehrával pořád dokola jako blázen. Během dvou dnů jsem ho viděl snad 10krát. Tolik ke světu Středozemě. Jelikož jsem svět neznal, nevěděl jsem co čekat. Peter Jackson se své role režiséra zhostil s bravůrou. Natočil snímek s charizmatickými herci, krásně vytvořenou Středozemí a lákajícím příběhem. Scény s Nazgúly byly jako stvořené z akčních filmů, velké bitvy zas jako z válečných a nechyběl ani milostný příběh mezi Arwen a Aragornem. Film Pán Prstenů se mi líbí už jen z toho důvodu, že v sobě kloubí skoro všechny žánry. I když je trilogie teprv v jedné třetině, Jackson natočil snímek, který je dobrou reklamou pro další dva díly.|95%| ()

manonfire

Děs běs. Směju se, když vidím, jak někdo ryje do patosu v určitých filmech a pak se zde rozplývá nad takovou zhovadilostí jako je Pán Prstenů. Žádné moudra, jen další nákladná zvrhlost s postavičkami jakoby okopírovanými z Mrazíka. Naprosto směšné mi připadne být fascinován takovou pouťovou atrakcí, natož abych nedejbože patřil do fanklubu. 20% ()

ssfan

Tak tento film je skutečnou špičkou v rámci svého žánru. Po technické, dějové i herecké stránce se jedná o jeden z nejlepších filmů, jaký jsem kdy viděl. A to nejsem v žádném případě fanouškem tohoto žánru. Vynikající režie, kamera, hudba i střih. Díky dobrým hercům i kvalitní výpravě zkrátka nesmírně kvalitní filmový počin, kterému nechybí ani špičkové triky. Pro mě zaslouženě plný počet. I přes dlouhou stopáž film drží diváka u židle, a to se cení. 98% ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera