Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Bauer

Co napsat když už tady bylo vše napsáno?? No...tak četl jsem knížku která je super ale bohužel strašně nudná.A film??? Má minimum nudných scén.Jinak všechno je prostě fantasticky.Pod 5* nemůžu jít ani náhodou. ()

becki_tu

Peter Jackson sice nevládne všem, ale historií světové kinematografie už stačil zahýbat dosti viditelně. Měl jsem možnost zhlédnout toto vyjímečné filmové dílo v rozšířené verzi. Ano, teď už můžu říct vyjímečné a jestli to není pravda, tak ať se do Mordoru propadnu. Napadají mě samá superlativa a slova chvály, které míří k Peteru Jacksonovi a jeho tvůrčímu týmu, který radši nebudu ani vyjmenovávat, abych náhodou na někoho nezapomněl. Do party kolem Froda Pytlíka jsem se zamiloval hned a jen těžko přetěžko Středozemi opouštím, obvzlášť po tom všem, co se všechno událo a hlavně potom, co bude následovat. Naštěstí ji ale opouštím jen do té doby, než ke mě dorazí druhý díl. Už teď ale mám sbalen hábit a prsten a jsem připraven se svými věrnými přáteli opět vyrazit na osudovou pouť po Středozemi. ()

Beastmaster4

Nejlépe natočené fantazy všech dob. P. Jackson naprosto přesně pochopil dílo Tolkiena a převedl ho na filmové plátno. Až na pár detailů, které se ve filmu neukázaly, jde o jeden z nejlepších scénářů dle knižní předlohy. Famózní kamera, herecké obsazení (zde zejména stojí za pochvalu výběr herců dle hlasového fondu). Nemá cenu hovořit o kostýmech, výpravě a hudbě. Jackson vytvořil naprosto dokonalý obraz Tolkienova světa. Jenom škoda, že další díla známých fantazy autorů se nedočkají takového zpracování. Nejvýše si cením také toho, že Jackson film neodlehčuje "vtipnými" gagy jako tomu je dnes v módě aby se film zalíbil masově komerčním divákům. Pán prstenů má po celou dobu svou hutnou, temnou atmosféru, stejně jak ji můžeme cítit na stránkách knihy. Středozem se ocitá na prahu zkázy a jediný kdo ji může zachránit je ten, který nese prsten. Srdcová záležitost a naprosto dokonalé. ()

Will_X

Hrozně dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak nějak originálně shrnout každý díl.. No, bohužel se mi to nepodařilo a tudíž napíši jeden komentář, který bude ke všem a dovolím si pak metodu Copy&Paste. Doufám, že mi za to nikdo hlavu neutrhne. Já neberu každý díl jako samostatnou kapitolu, ale jako jeden celek, který byl rozdělen na tři části. V LotRovi nalezneme nesmírně krásné lokace Nového Zélandu, naprosto úchavatnou, dechberoucí hudbu, která naprosto vystihuje každou situaci a bez ní, bych si nebyl schopen přestavit film samotný. Další kapitolou je samotný příběh a celé zpracování snímku. Příběh jako takový mě naprosto uchvátil a k tomu nemám co více dodat.Navíc některé hlášky,humor jsou naprosto legendární( pro mě) a parádně zasazené do děje!"Je tu ale trpaslík, kterého nepolapí tak snadno - má oči jako jestřáb a uši jako rys!! A dýchá tak nahlas, že bychom ho zastřelili i ve tmě..." Zpracování a detailnost, na kterém si dal Peter Jackson bez pochyb nesmírně záležet, je naprosto precizní. Herecké obsazení a výkony snad netřeba komentovat, zvládnuto naprosto bravůrně. Původně jsem viděl "pouze" neprodloužené verze, které mě samozřejmě dostaly. Dalším krokem bylo to, že jsem shlédl prodloužené verze, které mě dostaly ještě mnohem více a je naprosto, ale vážně naprosto úžasná! Takže trilogii jsem si oblíbil zase o stupeň výše. Pak jsem se do toho ponořil až tak, že jsem si sehnal kompletní edici na Blu-ray, kde je jak prodloužená verze, tak momenty z natáčení, rozhovory atp. No, a tímto si mě "LotŘík" získal úplně ve všech směrech. (Dokonce mě "donutil" přečíst knižní předlohu, což překvapilo i mne samotného, ale to už zase odbíhám od filmu. :-D) Celá trilogie je pro mě nezapomenutelná, řadí se mezi mé nejoblíbenější a vždy se na ní velice rád podívám, i když už takhle jsem jí viděl nespočetněkrát. Závěrem si dovolím přiložit pár odkazů: Kompletní tracklist z celé trilogie. Povedený a zábavný remix hudby, ke každému dílu jeden - 1, 2, 3 Sečteno, podtrženo.."Čaroděj nechodí pozdě, Frodo Pytlíku. Ani moc brzo. Přichází tehdy, když on chce." BEZKONKURENČNÍCH 100% ()

luka4615

Peter Jackson touto trilogií rozpoutal takovou menší filmovou "revoluci". Po těchto snímcích už filmový svět potažmo i filmová technologie nevypadali jako dříve. Režisér více než skvěle a s patřičnou pompou převedl na plátna fantaskní knižní svět z pera J.R.R Tolkiena. V jeho rukách světy, démoni, čarodějové a tajemný Prsten Osudu ožívají tak jak by si to doufám autor sám představoval. Všechny tři filmy disponují tříhodinovou epickou fantasy jízdou plnou rozmíšek mezi národy, epických bitev, přelomových digitálních triků a dechberoucích záběrů úžasné novozélandské krajiny. Toto všechno patřičně dotváří a navozuje patřičnou atmosféru. Byť bitvy vypadají vážně skvěle a jsou natočeny s patřičným spádem, hlavní linie se točí okolo hobita Froda a jeho zničení Prstenu Moci. Tyto dvě linie se navzájem skvěle prolínají a přechody mezi nimi nepůsobí nijak rušivě. Režisér ve všem snímcích rozpoutává "trikové orgie" na tu dobu nevídané a nutí Vás jen užasle sledovat zručnost animátorů a všech ostatních lidí, kteří se na tomto projektu podíleli. Jsem velkým fanouškem knižní předlohy LOTRa a musím říci, že režisér byť odstřihnul různé části (Tom Bombadil, bitva v Kraji, atd.) se věrně drží předlohy a servíruje nám Tolkienovu vizi Středozemě v epickém balení, které neztrácí nic ze své originality ani po letech. Troufám si tvrdit, že kdyby Tolkien sám tuto trilogii shlédl, řekl by si: "Takhle přesně jsem si to představoval." Trilogie LOTR je pro světovou filmografii a pro fanoušky základním kamenem, dílem, ke kterému se vždy vrací a které jim všem něco dá. Ať už pocit zasněnosti či náhlé nadšení pro starověké bitvy. I já jsem po zhlédnutí celé trilogie a po přečtení knih nezůstal nedotčen. Uchvátila mě ta precizní animátorská práce, ten cit pro zachování všech základních prvků knihy a i ten svižný spád, díky kterému Vám ty tři hodiny uběhnou jako voda. Zkrátka a dobře, trilogie LOTR i její režisér Peter Jackson zůstanou navždy zapsáni zlatým písmem v učebnicích moderní filmařiny. Jak pro zboření všech zavedených filmových technologií, tak i pro úžasné převedení knižní podoby do filmového balení které je dechberoucí i po xtém zhlédnutí. A za to mu já i všichni fanoušci moc děkujeme. „You cannot pass! I am a servant of the Secret Fire, wielder of the Flame of Anor. The dark fire will not avail you, Flame of Udun! Go back to the shadow. You shall not pass!“ ()

Mikah

Pán prstenů mě vždycky míjel. První film jsem viděla ještě v dětských letech a tehdy mě nudil. Trvalo mi dalších dvacet let, než jsem si k němu našla cestu. Chtěla jsem se s Pánem prstenů seznámit, a tak jsem si přečetla první díl a ihned po něm následoval film, rovnou čtyřhodinová rozšířená verze. Jelikož jsem měla předlohu v hlavě, celou dobu jsem s ní film porovnávala. Jako největší změna mi připadá to, že zatímco v knize sledujeme pouze Froda a jeho družinu, ve filmu je zobrazeno i dění kolem, což neberu jako minus. Co je podle mě ale škoda, že ve filmu osekali putování horami a vymazali některé postavy a důraz je kladen spíš na různé jednotlivé potyčky. Z jedné věty, kde Frodovi něco chňapne po noze, udělali několikaminutový souboj, a boj v Morii je nekonečný. Docela zbytečně přidali laškování s hobitkami a Aragornovo zamilování (v knize není ani náznak milostných vztahů), stejně tak Frodova vidění. Naopak se mi líbilo, že vložili humor a povedlo se i obsazení hlavních postav, až na to, že Aragorn a Boromir jsou si k nerozeznání podobní. Mé výhrady způsobilo porovnávání s předlohou, kterou považuju za tu „správnou“, ale filmová verze je určitě působivá a zábavná a jako dílo samo o sobě funguje skvěle. ()

Sawy

Film podle jedné z nejlepších knih vůbec dopadl výborně.Nevím,koho napadlo svěřit režii do rukou Petera Jacksona,ale nápad to byl spásný.Jackson vypustil z knihy méně důležité pasáže(jen mě trochu mrzela absence Toma Bombadila) bez kterých se film dobře obejde a nechal jen základní dějovou kostru.Je dobře,že neobsadil profláklá jména,ale spíš méně známé,ale výborné herce.Viggo Mortensen,Elijah Wood,Ian McKellen nebo Sean Bean jsou výborní a s postavami dokonale sžití.Scény jako souboj Gandalfa s Balrogem nebo závěrečná bitva si budu pamatovat ještě hodně dlouho.Společenstvo navíc disponuje nejidiličtější a nejpohádkovější atmosférou z celé trilogie.Jasně,kniha je lepší,ale to se dalo čekat od začátku,ne?95 % Extented edition: Rozšířené verze Pána Prstenů jsou ve filmovém světě něčím naprosto jediečným.Oproti jiným takto doplněným filmům jsou totiž scény do filmu vraceny,ne vkládány,takže každá nová scéna působí naprosto přirozeně i pro člověka,který kinoverzi viděl desetkrát.Nové scény příběh,postavy a svět skutečně rozvíjejí,mají své pevné místo v celé trilogii a bez některých už si teď jen těžko dokážu film představit.Například dary Galadriel,pochod lesních elfů nebo Gandalf mluvící řečí Mordoru,to jsou skvostné momenty hrdě se řadící k nejpůsobivějším z filmu.Společenstvo bylo skvělým filmem už v kinoverzi.Ale vidět rozšířenou verzi bylo bez nadsázky jako vidět film poprvé.Dechberoucí,omamné,kouzelné.Až tady jde mluvit o skutečné adaptaci Tolkienova díla a právě Společenstvo pro mě v rozšířené verzi představovalo ten nejsilnější zážitek. 100 % ()

Lucasion

"So do all who live to see such times. But that is not for them to decide. All we have to decide is what to do with the time that is given to us." Težko uvěřit, že už je to přes dvacet let. Ano Svět se vskutku změnil, ale ten ve Středozemi paradoxně zůstat fantastický jako před lety. Za sebe mohu konstatovat, že se mě vždy dotkne jak jsou filmy někdy staré. Ale u Čelistí, Nové Naděje, Dobyvatelů ztracené archy to tak nějak člověk očekává. I když jsem je viděl, když mi bylo pět. Ovšem Pán Prstenů je doslova moje generace. Filmy na kterých jsem nejel vyrostl, ale rostl s nimi. Podobně jako u Harryho Pottera. Pán Prstenů byl fenomén, který byl tehdy všude a nemohl mu nikdo uniknout. Fantastické na tom je, že i po více než dvaceti letech má tento epos velmi mnoho co nabídnout. Pířběh Froda a Prstenu je dokonalý jako před lety. Znovu jsem usedl k televizi a prošel se Společenstvem skrze Středozem. Ano, teď už to nejsou videokazety a velikost televize, která by byla dnes k smíchu. Prostorový zvuk, remasterované vyhlazený na nových discích bluray a hlavně perfektní rozlišení nových televizí. Rozšířené verze všech filmů jsou samozřejmností. A i přesto si připadám jako tehdy ten malý kluk, co usedl právě k té videokazetě a pustil se do tříhodinového fantasy, které mi změnilo pohled na filmy i popkulturu obecně. Už to asi moc okecávám. Společenstvo od Jacksona je prostě nádherné, dojemné, dobrodružné, fantastické a nejvíce výpravné. Od nádherného Kraje, přes elfí Roklinku až k děsivým dolů v Morii. Herecky si pan Jackson asi nemohl vybrat lépe a díky mnoho talentovaných herců ožívá Středozem i její nesmrtelné postavy. Nechybí dokonalý hudební podkres a tehdy ještě kvalitní filmařina. Je fakt, že při vysokém rozlišení je už parkrát to CGI poznat, jak nepěkně zestárlo. Ale to je zkrátka úděl všech filmů. O to víc oceňuji jak moc se tvůrci snažili tlačit na poctivou filmařinu. Cesta skrze Středozem tímto začíná. [Extended] (98 %) ()

TheJokerCZ

Pán prstenů je prostě srdcovka. Tyto filmy mohu vidět klidně tisíckrát a nikdy mne neomrzí. Celá trilogie a vlastně vše, co jsem od Tolkiena četl je tak neskutečně propracované. Takový příběh jsem snad ještě nikdy v životě neviděl. Nikdy nepochopím někoho, kdo může plácnout takovou kravinu, jako že fantasy umí napsat každý. Vymyslet tak propracovanou historii, postavy, vlastní písmo a mnoho dalšího je pro mne nepochopitelné. Tolkien tomu zasvětil opravdu svůj život a je to i poznat tím, co si nechal vytesat na náhrobek... Pro mě nejlepší díl celé trilogie a také jeden z nejlepších fantasy filmů, které jsem kdy viděl. Knihu jsem četl a pár věcí mi tam bohužel chybělo, ale chápu, že se tam nevešlo úplně všechno. To by musely filmy rozdělit na další tři pokračování, což by pro každého fanouška bylo jen dobře. Ale naštěstí existuje prodloužená verze, která ještě doplňuje a zdokonaluje pár střípků. Parádní zpracování, skvělá výprava, nádherný soundtrack a mnohem, mnohem více se zde nese ruku v ruce. Mimochodem myslím, že si lidé oblíbili mnohem více P. Jacksona, ale také J. R. R. Tolkiena a to je jen dobře, protože je to pro mě nejlepší autor fantasy, který kdy žil. 10/10 ()

jerry12

75%. Nikdy jsem nebyl a nebudu fanoušek podobných fantasy světů. Přesto by byl hřích tvrdit, že trilogie Pána prstenů nepatří ke špičce současné světové kinematografie, především po stylistické stránce. ()

Handle

Chtěl jsem, aby můj 1000. film tady na ČSFD byl nějaký kult, no a volba byla úplně jasná. Když jsem někde řekl, že jsem ještě nikdy neviděl Pána prstenů, všichni na mě vykulili oči, že to snad ani nemůžu myslet vážně. Je o mně ovšem známo, že nejsem fanda Fantasy a proto se mi do něj upřímně nikdy ani moc nechtělo. Jsem však hrozně rád, že jsem se k němu nakonec dokopal. Je to fakt nádherný a velkolepý film snad po všech stránkách.. Je zbytečné vyzdvihovat všechno zvlášť - ať už efekty, masky, herce, režii, kameru nebo výpravu, protože je to po všech stránkách prostě precizní práce, kde snad ani nelze něco kritizovat... Jen bych se snad zastavil u hudby, která je neuvěřitelná. Je to opravdu jeden z nejlepších soundtracků, který jsem kdy slyšel a já osobně ho beru možná jako nejlepší složku ve filmu, protože bez něj si neumím představit tu pravou atmosféru Pána prstenů - snad kdykoli, kdy začala hrát hudba, jsem měl husí kůži. Za zmíňku stojí také vynikající akční scény, které dokonale dokázali navodit napětí. Peter Jackson bezesporu natočil vyjímečný a nadčasový film, na který asi nelze zapomenout. Jen příběh pro mě nebyl až taková pecka, aby se pro mě Pán prstenů stal nějakou srdeční záležitostí. A nebo je prostě natočený tak dokonale, že to dalo příběh do pozadí - ani si nejsem jistý, ale na plný počet to bohužel není. I tak mě to ale celkově dostalo a jsou to velmi, velmi silné 4*... PS. "May it be" nedostalo Oscara???! ()

ScarPoul

Jackson sa pustil do nesfilmovatelnej knihy, teda údajne nesfilmovatelnej lebo ako vidíme sfilmovať sa dá. A parádne. Krásne vtihnutie do deja , do čarovného sveta, s ktorého cítiť magickosť s každého políčka. Osobne doporučujem režisérsku verziu ktorá je obohatená o pár scén ktoré celkovo dotvárajú obraz a tým je stotožnenie s postavami o niečo lepšie a silnejšie. Až po určitom odstupe si uvedomujem, že dôležitosť tohto filmu funguje rovnako ako v prípade hviezdnych vojen, Pottera a iných ság, kedy sledujeme hrdinu vysporiadať sa so zlom v niekoľkých častiach. Všetky tie vety ktoré padnú v tomto diely až po zhliadnutí toho posledného dávajú príbehu nový rozmer. Vieme čo sa stane a preto už prvé nástrahy Frodovho boja prežívame intenzívnejšie. Česť všetkým zúčastneným a vďaka za Shoreovú skvelú hudbu. ()

Lacike

Prva tretina v Hobitine ma prekvapivo celkom bavila, ale jak sa zacalo neustale putovanie, tak moje pociatocne nadsenie postupne klesalo k podpriemeru. P.S. pre fanusikov serie: nezblaznil som sa, ale holt fantasy zaner nie je moja salka kavy. ()

PROROK14

Spolu s trilógiou o agentovi Jasonovi Bournovi je táto trilógia moja najobľúbenejšia. Tento film je proste fantastický. Jedno z najlepších filmových dobrodružstiev čo som zažil. 90% ()

BoPo

2024 - edit komentára: PP Společenstvo Prstenu som videl doteraz len raz, a to v časoch jeho VHS premiéry. Vtedy mňa to rozhodne nechytlo. V rámci môjho vtedajšieho nastavenia extrémne dlhé (dnes už len dlhé) a priveľmi uchodené. V rámci dnešnej optiky najprv ocením vizuálnu stránku. Uplynulo 20 rokov a drtivá väčšina záberov je stále skvelo padnúca. Problém nastáva len v okamžikoch keď bojujú veľké armády pri pohľadoch z diaľky, alebo hrdinov chce rozdrtiť obr. Tam poznať trikový letopočet. Čo naopak vôbec nestárne je vzhľad skřetů. Radosť pozerať. Z postáv mňa svojim významom a aj herectvom najviac bavil Gandalf. Príbeh je klasická rozprávková zápletka. Čistý a úprimný dobrák sa vyberie na nebezpečnú cestu plnú nástrah. Cestou naberá viac a viac rôznorodých kamarátov, a ruka v ruke prekonávajú fyzické, a hlavne morálne nebezpečenstvá. Len na rozdiel od rozprávky tu nie je žiadna postava len plochý nástrel. Má svoje motivácie, ktoré vychádzajú z jeho zážitkov, z jeho pôvodu. Je tam cítiť tá dejepisná péče, keď nič nie je len preto, aby to bolo. Hodne mňa bavilo, ako Peter Jackson dokázal rozbiehať scény v ktorých išlo o krk. Predovšetkým nástupy nazgúlov. Teším sa na refresh dojmov z dvojky a trojky. ()

Tommassi3

"Tak co jsi slyšel ??" - "Nic důležitého !! Jen něco o nějakém prstenu, o Temném pánu a konci světa.." ;) Věčný příběh Středozemě, příběh největšího souboje dobra a zla, příběh o nepatrné jiskřičce naděje.. King Kong Peter Jackson dokázal, co se zdálo nemožné, když adaptoval skvostný legendární Tolkienův román, a učinil z Nového Zélandu bájnou Středozem a ze své filmové trilogie nejúchvatnější dobrodružství stříbrného plátna všech dob.. Nenapadá mě mnoho jmen režisérů, kteří dokáží tak šikovně mísit žánry, zvláště ku prospěchu věci.. Jackson si touto sérií splnil sen a vlastně si i postavil svůj vlastní pomník.. Audiovizuální podívaná monumentálních rozměrů, jíž takřka není co vytýkat.. Inspirativní i fascinující se mi jeví zejména Jacksonova hravost, s níž skloubil svou zřejmou poctu plnou odkazů vůči klasickému Hollywoodu s ozvláštňujícími moderními prvky a postupy, jež snímek, respektive celou sérii, činí tak zajímavým i pro mainstream.. ()

argenson

Tady já budu za ignoranta. Tolkiena jsem nečetl, tudíž nemůžu soudit, nakolik se film drží románové předlohy, ty příběhy mě nijak zvlášť neoslovily. Herecké výkony mi nepřišly nijak oslnivé, na nich to navíc ani nestojí. Do kina jsem šel jenom proto, že jsou filmy, jejichž vizuální a zvuková stránka vyžaduje velké plátno a bylo by kacířské čumět na to doma. V tomto ohledu ano, podívaná pěkná. Nicméně stačilo jednou a podotýkám, že druhej a třetí díl jsem v klidu odkoukal doma v televizi. ()

Baxt

Od dětství až ke třicítce. Pokud pod kůrou mé mozkovny nedojde opravdu k zásadním změnám, bude pro mě Společenstvo prstenu zásadní nejspíše až do smrti. Před pár dny, léta od posledního zhlédnutí, mě ten film opět překvapil a naprosto uzemnil. Do odchodu z Roklinky je Společenstvo výborné, jeho druhou polovinu mám ale za naprostý mastepiece. Plně se zde projevuje Jacksonova schopnost přehledně, srozumitelně a efektivně pracovat se skupinou tak, aby na prostoru všech sekvencí každý člen společenstva zužitkoval své vlastnosti a zazářil. Sám nositel Prstenu přitom ani po boku zkušených bojovníků není pasivní „přívěšek“ – Jackson mu dopřává dostatek samostatnosti a užitečnosti. Nejlépe je to vidět na sekvenci v Morii, která je celá naprosto skvostná. Obecně mám ale nejraději občasné tiché momenty. Jako vše ostatní i ony jsou skvěle načasované a plní navíc funkci kontrapunktu k následným monumentálním nebo akčnějším scénám. Příkladem může být scéna Samova posledního kroku nebo rozmluva Froda a Gandalfa na křižovatce v Morii. Emocionálně mnou Společenstvo stále mává jako dokonalý stroj, tentokrát jsem na něm ale také zpozoroval, jak se podobných účinků domáhá bez osvědčených filmařských zkratek. Mnohdy zůstává charakter klíčových scén i po jejich odeznění nejednoznačný – Jackson, Boyensová a Walshová jejich prvotně rozpoznatelnou povahu narušují prvky, které předvídatelnost a potenciální obřadnost narušují. Je to např. scéna loučení s Bilbem v Roklince (sentimentalita/rozklad pod vlivem Prstenu) nebo smrti Boromira (očištění/beznaděj). Tvůrci zkrátka nekoncipovali tyto scény v rámci vyprávění krátkozrace a dokázali jim vtisknout hodnotnou mnohoznačnost. _____ Jacksonův styl je obdivuhodný. Ty nečekané jízdy, expresivní rakursy, komplikovaná a rozmanitá schémata svícení, záměrné diskontinuity mezi záběry… Přitom to není nějaká předvádivost, ale prostředky Jackson užívá napříč filmem a také je náležitě rozvíjí (viz zpomalené záběry a víceexpozice, které vrcholí u říční scény Froda a Sama). _____ Kinoverze se mi stále zamlouvá o něco víc. Scény z rozšířené edice sice osvětlují skutečností z mnohovrstevnatého světa a objasňují jisté motivace, mám ale pocit, že na několika místech film trochu zpomalují a figuru Boromira trochu okatě démonizují. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera