Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Flaveus

Pro mě jednoznačně nejlepší trilogie (když k tomu nezapočítávám Hobita), která kdy byla napsána a zfilmována!!! O tomhle filmu jdou napsat jen samé klady. Ale než všechny plusy vyjmenovávat, stačí jen jedno slovo. Úchvatné :) ()

ElizabethBay

Pán prstenů znamenal revoluci a to skutečnou. Svět už nikdy nebude stejný jako dřív. Pro mě Pán prstenů je celoživotní láska, velikánská vášeň. Nejdříve jsem měla obrovské obavy z toho, jak se film vydaří (či nevydaří), ale adaptace se opravdu zdařila. Musela jsem ale nejdříve přistoupit na to, že film nikdy nemůže být stejný jako knížka, že film je úplně jiné medium než kniha a že prostě mé představy nemůžou být přeneseny na plátno. Po takovémto smíření se s realitou mohu říci, že jsem z filmů nadšená a navíc je první film stejně jako knížka můj nejoblíbenější! ()

xaver

Vidět jednou a dost. Originální zpracování literární předlohy, ale zároveň naprostý útěk od reality do naprosto nereálního světa. Líbit se to může, a to třeba i většině diváků. Ale co tím chtěl autor říct? Fantazy o ničem, o vymyšleném světě s profláklým klišé o boji dobra a zla. Další díly už radši nehodnotím. Kromě efektů, masek a pod. není co. ()

Indy

Po prvom zhliadnutí Spoločenstva prsteňa v januári 2002 som síce bol spokojný, ale nemôžem povedať, žeby ma vtedy film vyslovene odrovnal. Úplne najviac som si celú trilógiu užil až vďaka skvelej rozšírenej verzii, ktorá vyšla neskôr na DVD... Už prológ dáva tušiť veľký zážitok, idylický Hobitov je krásna pasáž a road-movie magickou Stredozemou začína. Film má ohromné množstvo skvelých scén, s ktorých vyberiem aspoň Elrondovu radu, Balroga, Boromirovu smrť a z postáv najviac zaujali Frodo a Gandalf. Všetci herci, ktorí postavám Stredozeme vdýchli život sú takmer na 100% presní, iba Liv Tyler mi tam úplne nesedí. A najprísnejšie kritériá znesie určite hudba Howarda Shora, jeden z top soundtrackov vôbec s fantastickými zbormi. Spoločenstvo prsteňa mám z celej trilógie najradšej, a to aj preto, lebo práve táto časť sa najviac točila v exteriéroch a naplno ukazuje krásy Nového Zélandu, kam by som sa po stopách Pána prteňov raz rád vybral :) 10/10 ()

Chipsonator

Společenstvo mám z celé trilogii nejradši. Proč? Protože všichni hlavní aktéři jsou pohromadě a bojují bok po boku. Frodo, Sam, Pipin, Smíšek, Gandalf, Aragorn, Legolas, Gimli a Boromir (ach jo, proč to vždycky odskáče Sean?). To je prostě fantasy parta jak má být! 95% ()

CSSML

Hodnocení Extended edition. Nejlepší díl trilogie. Náladou nejvíce odpovídá knize, přestože se ve většině detailů s knihou rozchází a oproti knize je zde několik důležitých věcí vynecháno, např. Tom Bombadil. Peteru Jacksonovi se povedlo přenést říši fantazie na filmové plátno a nezničit ji. Jeden z mých oblíbených filmů. ()

Zagros

Středozemi mám velmi rád a často se do ní vracím v podobě knih, filmů i her. Musím říci, že bez ohledu na odklon od literární předlohy je Společenstvo prstenu nádherný film. Je na něm vidět, že všichni tvůrci do jednoho si Středozemi také zamilovali a dáli do toho to nejlepší. Nemá cenu vychvalovat jednu složku filmu po druhé, Společenstvo prstenu je jednoduše skvělé a popravdě si neumím představit, co by na něm mohlo být lepší. Navíc je pro mě také nejlepším z celé trilogie a navždy zůstane v mé topce. ()

velkyvezir

Trilogii jsem četl a nebavila mne. Byla pro mne nepřehledná v postavách. Filmy jsou pro mne dějově průměrem, ale 5* dávám proto, že dvě navíc Peteru Jacksonovi za vizuální stránku a zejména dání tváře postavám. Kdo dnes nejdříve uvidí film a až pak bude číst, neztratí se. Jinak dodnes nechápu, proč brali s sebou Pipina. Takového blba aby svět pohledal. ()

sQelle

Naprosto dechberoucí fantasy i po dvaceti letech. Tenhle film je matkou i otcem fantasy žánru a navždy bude. S knižní předlohou je to natočeno citlivě a přesně. Hudba je stále naprosto strhující. A plejáda, kdysi neznámých herců, je nenahraditelná. ()

WathanajX

„Svět se změnil. Cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno. Neboť již nežije nikdo, kdo by to pamatoval.“ Když jsem tato slova poprvé uslyšela, netušila jsem, jak hluboko mě zasáhnou a jakou nezvratnou stopu ve mně zanechají. "Pán prstenů: Společenstvo Prstenu" je jedním z těch filmů, které vás nejen zaujmou, ale také vás vtáhnou do svého světa s takovou intenzitou, že je těžké z něj vystoupit. A tak pro mě začalo jedno z nejúchvatnějších filmových dobrodružství všech dob. Když mluvíme o epických fantasy filmech, není těžké pochopit, proč je tento snímek považován za jeden z nejlepších všech dob. Ať už je to díky mistrovské adaptaci J.R.R. Tolkienova díla nebo geniální režii Petera Jacksona, tento film vás uvede do světa, kde magie, dobrodružství a odvaha jdou ruku v ruce. Co mě však zasáhlo opět ze všeho nejvíc, byla hudba Howarda Shorea. Není to jen obyčejná hudba; jsou to emocionální příběhy samy o sobě. Howard Shore dokázal vytvořit nesmrtelné dílo, které nám pomáhá cítit každý okamžik filmu ještě intenzivněji a vytváří atmosféru, která bere dech a zanechává diváka v němém úžasu. Nelze opomenout fantastické herecké výkony, vizuální magii a nesmírně precizní režii. Všichni herci se do svých rolích vynikajícím způsobem vžili a společně s hudbou tvoří srdce a duši tohoto filmu. Společenstvo Prstenu je nejen adaptací literárního mistrovského díla, ale také vizuálním a hudebním zázrakem. Není to pouhý film, je to cesta, která nás přivádí do světa fantazie a dobrodružství s takovou intenzitou a vášní, že nás nepustí až do posledního záběru. Pro mě jako dlouholetého fanouška a pro ostatní obdivovatele Tolkiena je to nesmrtelná klasika, která zanechává nesmazatelnou stopu v srdci každého diváka. ()

HiddenDragon

[Extended] Jacksonova saga uz je legendarnim zpracovanim Tolkiena, ktere asi dlouho nikdo neprekona. A ani to neni treba. I kdyz v r. 2024 prece jen uz zkusene oko pozna, kde je (tehdy oscarova) CGI, kde ty stiny a postavicky zkratka nejsou uplne real, stale je to velmi dobre koukatelne hlavne diky vybornemu vyberu hercu a novozelandskych lokaci. To vse doplnene opet nadhernou oscarovou hudbou H. Shorea. Prodlouzena verze ma sice nektere sceny typu "bylo skoda to vyhodit, tak to tam dame, i kdyz trochu na silu", ale par jich celkem dobre doplnuje a rozsiruje lore, ktery v kinoverzi nebyl. Na konci vas pak ceka "minisoundtrack" aka extended credits trvajici 27 minut :)) [4x Oscar 2002: Kamera, Hudba, Masky, Vizualni efekty] ()

cold

Každému, kdo v životě přečetl alespoň jednu fantasy knihu nebo si zahrál "hru na hrdiny" musí u tohoto díla srdce zaplesat. Na takovýto film jsem čekal od dob, kdy jsem viděl Conana (který samozřejmě tomuto dílu nesahá ani po... nikam). Po shlédnutí první úkázky na celou trilogii se můj život naprosto změnil. Asi po šesté jsem si přečetl celou trilogii a čekal jak to Jackson zvládne. Nadešel tížený čas premiéry na kterou jsem měl už 14 dní lístky (a každý den byli pro mě čím dál větší muka). Po úvodních titulcích to začlo. Připomenutí vzniku prstenu a okolnosti jeho zmizení byly naprosto skvělé a já věděl, že Jackson to neudělal pro peníze, ale pro diváka. Po závěrečných titulkách jsem jen povzdychl, že dva roky do konce trilogie to asi nevydržím, ale jedno mi bylo jasné : Takové zpracování filmu jsem dodnes neviděl a asi ani dlouho neuvidím. Jackson dokázal, že i nemožné se může státi skutkem. DĚKUJI TI PANE REŽISÉRE (you're LORD of the directors) ()

Theraphosa

Dlouho jsem přemýšlel, zda patří většího uznání Tolkienovi, nebo Jacksonovi. Pomalu se začínám přiklánět na stranu Petera Jacksona, který dal Tolkienově knižní předloze (dle mého názoru) úplně jiný rozměr. Ani bych mu nevyčítal několik odchylek, které provedl, ba naopak. Celá trilogie je díky tomu řádně okořeněná a mnohem temnější. K filmu nemám, co vytknout. Sem tam se sice objeví nějaká ta chybička a s Johnem Rhysem-Daviesem (Gimlim) se režisér vypořádal docela obstojně, i když je snad největší ze všech herců. 98% ()

noby

Fascinující! Podmanivé! I nezfilmovatelné se dá zfilmovat - stačí na všechno sehnat lidi, kteří o zfilmování právě té látky sní. Z toho, jak tenhle skvost vznikl, mám pocit, že i film o filmu by musel v kinech vydělat stovky milionů… ()

1860

Zpočátku mě trochu zaskočilo nastolené pomalé tempo, ale pak se příběh naplno rozjíždí a exkurze po zemích středozemě je neúnavně výborná.. Podle mého názoru tato část nedosahuje kvalit zbylých dvou dílů právě kvůli počátečnímu pomalému tempu a možná až zbytečně dlouhému stavěním kulis pro další dva zbylé díly.. Kdyby to šlo, dal bych Společenstvu pět a Dvou věžím a Návratu krále šest hvězdiček, ale nějak sem to odlišit musel.. ()

Saj

Můj největší filmový zážitek v kině, který už asi nebude překonán. Byl jsem na tomto filmu v kině několikrát. Přečetl jsem většinu knížek od Tolkiena, takže i proto jsem byl tak nadšený. Doufám, že bude zfilmováno co nejvíce příběhů od tohoto autora. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera