Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Peter Jackson, Nejlepší hudba - Howard Shore, Nejlepší filmová píseň - "May It Be" - Hudba Enya & Nicky Ryan, text Roma Ryan ()

zette

Konecne i ja mel to stesti spatrit Pana prstenu... A vysledek? Velke zklamani a rozcarovani nad tim, jak takovy plytky film muze mit tolik obdivovatelu po celem svete. Specialni efekty vzhledem k datu vzniku filmu a jeho financnim moznostem nejsou nijak vytecne. Namet je knizni, tedy ani zadna originalita. Rezie taky nicim nevynika, strihar vice spal nez strihal. Strasne roztahane a nudne, bez vyraznejsi pointy. Co mi vsak bylo uplne proti srsti byl vyber hercu a jejich vykony. Temer vsichni pusobili strasne neprirozene, umele a bez charisma. Jako by byly pujceni z Ordinace ci VKVecek. Jedine, co tedy muzu pochvalit je vyprava, hudba a priroda. To ale jeste z zadneho filmu neudelalo velkofilm. 2 hvezdicky jsem dal ze slusnosti. ()

pufina

Pán prstenů: moje oblíbená sága! Urputně se snažím vymyslet jedinou věc, kterou bych tomu vytkla, ale jsem v koncích, je to dokonalé dílo. Až se naučím elfsky, dodám komentář v elfštině. Aáá dokonce jsem hrdý vlastník režisérských verzí všech dílů, chacha! ()

pakobylka

Brilantně rozehraný mýtický příběh o věčném boji dobra a zla, podpořený velkolepou výpravou. Je umístěný do neobyčejně atraktivního prostředí, vykouzleného s láskou a fantazií. Všechny jeho prvky jsou v dokonalém souladu - a společně dokážou vyvolat velice silné emoce. Nelze ho neprožívat společně s jeho hrdiny ... především s nejslabším a zároveň nejsilnějším z nich - s Frodo Pytlíkem, který na sebe dobrovolně vzal tíhu zla, soustředěného v magickém prstenu. A jelikož legenda o Pánu prstenů nevychází z našeho reálného světa, má dobro naději, třebaže - objektivně vzato - jeho vyhlídky jsou nevalné. ()

necisty

Velkolepé dílo v podání nejen mnou tehdy ještě nepochopeného, ale přesto úžasného Petera Jacksona. Když porovnávám s Hobitem, tak jsme dnes úplně někde jinde, ale tehdy to prostě byl top a tím to taky zůstane. Vzpomínám si, jak jsem se po nadšení z filmu pokoušel číst knížku, ale to bohužel prostě nešlo:). Po 20ti stránkách, kdy tam Tolkien jen vyjmenovává, kdo všechno se účastní Bilbovi oslavy, to musí přestat bavit i ty otrlejší čtenáře, natož tak mě. Asi už 10 let mám v té knížce záložku, tam kde jsem tehdy skončil... Dále pak z časového hlediska srovnávané dílo s mým oblíbeným Harrym. Ono to ale srovnávat nejde a kdyby šlo, tak je Harry bezesporu lepší:D. Ale i tohle si zaslouží obdiv! ()

PainM8

Vskutku skvělý náběh na naprosto epický filmový zážitek. Tato vášeň se bohužel poměrně brzo vytratí. Je to trošku škoda, čekal jsem od toho mnohem víc. ()

Juto

Mimoriadne dielo, veľkolepo koncipované, brilantne prevedené a divoko zábavné. Film Má skutočnú vášeň, skutočné emócie, skutočný teror a hmatový zmysel pre zlo, ktoré v inom súčasnom filme o čarodejníkoch, zázrakoch a zlobe chýbajú. A, samozrejme, je to len začiatok. 10/10 ()

emo

Jeden z mála skutočne geniálnych filmov. Dvestominútová verzia posúva film až na hranice dokonalosti! Ak sa vám kinoverzia páčila, Special Edition DVD budete milovať! Ak dostanú aj pokračovania takýto doping, stane sa Lord of the Rings jedným z najlepších projektov v dejinách kinematografie vôbec. ()

Jim_Beam

Pro mě je tenhle film pěkně udělanej, co se týče kulis, kostýmů a tak, ale je to hrozná nuda. Sledovat tři hodiny skupinu chlapů, jak jdou, kecaj, bojujou, jdou, kecaj, bojujou a tak pořád dokola s několika menšíma dějovejma odbočkama, mě vážně nebaví... Omlouvám se všem skalním fanouškům, kteří na Pána prstenů nedaj dopustit... ()

Šimpy

Filmový svět nemohl zahájit vstup do nového století a tisíciletí lépe. takovéhle filmy se točí jenom jednou za sto let či za jeden věk. Peter Jackson nás po svých předchozích snímcích donutil si kecnout na zadek. Možná mě proklejete, když prohlásím, že jsem nikdy nečetl předlohu, ale film miluju. Bohužel jsem ho nikdy neviděl na velkém plátně, shlédl jsem ho až na videu. Znáto to...všichni Vám ten film vychvalují, až nemáte chuť to vidět. Nakonec té masáži podlehnete a ničeho nelitujete. ()

WolfR

Výjimečný film! Četl jsem Tolkienovu knižní předlohu a myslím, že Jackson ji převedl na plátno úplně bombasticky. Výborné epické dílo o jedné veliké cestě se skvělými herci, výpravou a tak dál. Je zbytečné se tady rozepisovat o tom, co všechno je výborné, protože výborné je naprosto vše! Zvlášť prodloužená verze filmu ze, které jsem byl naprosto paf. Jackson nezklamal a natočil naprosto dokonalý film. Snad nejlepší zfilmování knihy všech dob! A určitě nejlepší fantasy všech dob! 5 hvězd. ()

BoXBe

Společenstvo prstenu zdůraznilo na dalších osm hodin příběhu dopředu, jaké břímě je mít krk svázaný neomezenou mocí, kterou žádný člověk nemůže ovládat. Společenstvo je z celé trilogie nejstřídmější. V době, kdy přišlo do kin jsme to netušili a nechali naskakovat husí kůži ze scén, které připomínaly Vinettoua a fantastické příběhy, o kterých jsme slyšeli a vždycky chtěli vidět. I přes ty nánosy patosu je Společenstvo velký začátek ještě větší a dodnes úžasné trilogie. Na závěr si dovolím doporučit režisérskou verzi, protože, ukažte mi normálně uvažujícího člověka, který si pustí tu zkrácenou z kina a nechá se připravit o řadu výborných scén? Mimochodem stojí za zmínku, že o natáčení trilogie by se jistě dala napsat celá kniha, osobně ale nejvíce oceňuji, že Peter Jackson navázal na vizuál Alana Leeho a staršího animovaného filmu. Proč taky vymýšlet něco, co už někdo dříve geniálně do ilustrací a animací převedl? Pán prstenů je jedno z nejúžasnějších dobrodružství filmového plátna. P.S. Nedokážu si představit, s vědomím, že existuje, pustit si dnes jinou než rozšířenou režisérskou verzi, která jasně ukazuje, že měl Jackson opravdu hlubokou studnu režijních nápadů. Platí pro všechny tři filmy. ()

dr.fish

Vzhledem k tomu, že jsem měl Tolkiena načteného, žil jsem v domnění, že tohle prostě nemůže nikdy nikdo natočit. Množství postav, dějových linek, staveb, lidí, oživlých stromů, monster atd. Přišla však doba a s ní technologie, která ten převod na plátno umožnila. A řekněme si na rovinu, přišly i obavy, kdo a jak moc tenhle famózní námět neúprosně "zprasí". Očekával jsem nějakého Rolanda Emmericha na křesle rejži, bál jsem se(Brad Pitt jako Aragorn, Angelina Jolie jako Galadriel atd.). Fuj! Nestalo se tak. Nikdo nic nezprasil. S citlivým přístupem k látce, citlivým výběrem herců a šetrným přístupem v rámci možností (redukce postav, zjednodušení děje atd.) se nám vyloupl odnikud film desetiletí. Naplněn herci, kteří nebyli okoukaní (a žili svou rolí), naservíroval nám Peter Jackson "svého" Pána prstenů, tak jak ho vidí on, Fran Walsh a Philippa Boyens. A ejhle, od první minuty jsem věděl, že já ho vidím stejně, že takhle jsem si to představoval, když jsem knihu četl. A když ne, tak mi jejich vize přišla jako ta rozhodně velmi vhodná a přesná. Splnil se mi sen a překonal má očekávání. Vydal jsem se s Frodem na jeho cestu a nemohl se dočkat (celý rok!) na premiéru druhého dílu.... ()

papaJA21

Zrovna jsem dočetl Pána prstenu, následně dokoukal celou režisérskou verzi Pána prstenu a mám chuť napsat, že to je snad opravdu poprvé kdy film je lepší než knižní předloha. Pane Jackson klobouk dolů. Mít tak takovou rozvinutou fantasii a tak bujnou představivost. Rozhodně nejlepší filmová sága všech dob a odvážím si říct i nepřekonatelná. Těžko už někdo natočí s takovým citem tak ryzí dobrodružství, boj dobra proti zlu. ()

mortak

Jackson opravdu dokáže vytvořit magický svět, který vás znovu vtáhne i po mnoha projekcích. Zatímco v kině vyniknou bitevní scény, u DVD se dají vychutnávat pomalejší scény a dialogy. Ovšem Jacksonovým největším nepřítelem je vysoký rozpočet. Zatímco digitální bitvy z úvodu filmu nijak moc nenadchnou, průlety nad Isengardem taky omrzí, závěrečná bitka se Sarumanovými skřety je skvěle natočená v reálu, a divák z ní cítí krev, pot, slzy a smrt. Oproti knižní předloze též Jackson tlačí více na strunu patosu - ty veškerá setkání a loučení podbarvená smyčci. Ano, více prachu, krve, a potu by neškodilo, jenže pak by nikdy LOTR nevznikl. Film je prostě jiné médium, stojí daleko více peněz, což znamená mnoho a mnoho omezení, takže srovnání s knihou vždycky pro něj dopadne hůře. Ale jako film sám o sobě je to prostě nářez. ()

KajusaK

Po několikátém shlédnutí jsem konečně ocenila krásu tohoto filmu. Hudba od Howarda Shore je perfektní, Elijah Wood mě příliš nezaujal ale Cate Blanchett, Liv Tyler, Orlando Bloom, Dominic Monaghan vše vynahradili. ()

Mol

ARE YOU FRIGHTENED? YES! NOT NEARLY FRIGHTENED ENOUGH. I KNOW WHAT HUNTS YOU! Čtyři děcka, dva lidi, jeden narcis se špidlatýma ušima, jeden podmírák a starej dědula o berly jdou zachraňovat svět. Jak to asi může dopadnout. Fajn na tomhle díle je, že tu ještě nemá prostor otravný Glum, kterýho bych nejradši v dalších filmech pověsil na nejbližším stromě. Frodo Pytlík a Samuel Teplouš z Teplouškova neskrývají svou homosexualitu a prodloužená verze je snad prodloužená jen o závěrečné titulky, které trvají neskutečných 28 minut. I přesto napínavý film a slabší místo bych snad viděl jen u lesních elfů. Krásná příroda a krásný příběh. ()

animaxis

Po všech těch letech stále mohu říct, že jestli je na světě film, který bych v mých očích mohl považovat za nejlepší na světě, je jím Pán prstenů. Opravdu si vážím vůbec skutečnosti, že tento film mohl vzniknout díky lidem, kteří byli ve správný čas na správném místě. Mohu také říct, že je to v mých očích nejlepší filmová adaptace knihy. Přestože kniha a film mají trochu jinou atmosféru, jsou si hodně podobní a přeci jen je film knize dost věrný. Naprosto úžasné na něm je i to, že vás dokáže vtáhnout do Středozemě a 3 a půl hodiny (za sebe doporučuji rozšířenou verzi) vás nepustit. To vše díky skvělé výpravě, kameře, neskutečně krásné hudbě, přesvědčivým hereckým výkonům (jen o nich bych mohl napsat několik řádků) a v neposlední řadě i speciálním efektům, bez kterých by něco takového prostě natočit nešlo. První díl mám rád díky jeho přechodům z milého prostředí Hobitína do temných bájí, které ovlivňují celý svět Středozemě a následnému sestavení společenstva, které má za cíl nejnebezpečnější místo v ní a na cestě k ní se dostává do mnoha jiných nebezpečí. Krásné je i to, že tu dokonale fungují klidné scény i ty, ve kterých je skvěle vybudované napětí. Emoce tu pro mě fungují stejně tak. Takový film už opravdu jen tak nevznikne. ()

Thorn

Pán prstenů: Společenstvo prstenu je prvním dílem epické fantasy ságy, která po celém světě vyvolala obrovskou mánii a strhla takovou lavinu nadšených reakcí, jakou lze vidět jen velmi zřídka. V podstatě se jedná o jeden z oněch významných mezníků, které zcela zásadním a bezprecedentním způsobem zasáhly do dějin kinematografie a zanechaly za sebou trvalou a nesmazatelnou stopu. Pán prstenů je zkrátka série, která filmovým divákům představila úžasný fantastický svět zvaný Středozem, jenž na jednu stranu působí podivně a tajemně, ale zároveň také blízce a povědomě. Je to série, která objevila zbrusu nové možnosti, jak vyprávět epický a velkolepý příběh plný napětí, dobrodružství, monumentálních bitev i překrásných lokací. Pán prstenů divákům umožnil hluboce se zasnít a plně se ponořit do světa bezmezné fantazie, který do té doby existoval pouze na stránkách knih. Nic z toho by však nebylo možné, pokud by světlo světa nespatřil právě první díl s názvem Společenstvo prstenu. Právě v tomto prvním filmu nám totiž režisér Peter Jackson představil hobita Froda Pytlíka, jenž se musí vydat na nebezpečnou výpravu za zničením Prstenu moci. V tomto prstenu se totiž ukrývá samotná podstata absolutního zla. Přebývá v něm duše temného pána Saurona, nepřítele všech svobodných národů Středozemě. Pouze v ohni Hory osudu ležící v pekelné zemi Mordor může být tento Jeden prsten zničen. Frodo však na své cestě naštěstí nebude sám. Doprovázet jej bude osm společníků. Mezi nimi jsou další tři hobiti z Frodova rodného Kraje - Sam, Pipin a Smíšek, potom dva lidé - Aragorn, následník královského trůnu a Boromir, syn královského správce, elf Legolas, trpaslík Gimli a moudrý čaroděj Gandalf. Toto devítičlenné Společenstvo prstenu se tak vydává na strastiplnou cestu plnou nástrah, jejíž výsledek je velmi nejistý. Během putování nastane hned několik okamžiků, kdy je osud celé výpravy na ostří nože. Naši hrdinové musejí čelit nejen početným zástupům ohyzdných skřetů, ale také jiným nebezpečným překážkám a vyhroceným situacím. Úklady je čekají nejen ze strany Saurona, ale také z rukou jeho nového spojence Sarumana, jenž hanebně zradil vše, co do té doby zastával. Napětí navíc postupně narůstá i uvnitř Společenstva, kde začíná docházet ke znepokojivému pnutí. Moc Prstenu je totiž svůdná a lákavá a snadno dokáže polapit toho, kdo má v srdci skrytou touhu. Hlavní hrdinové však pořád mají naději, dokud si zůstanou navzájem věrni. Musím říct, že mě tento úžasný epický příběh hned při prvním zhlédnutí naprosto strhnul. Do té doby jsem ještě nikdy neviděl nic podobně čarovného a poutavého. Tento první díl Pána prstenů ve mně zanechal opravdu hluboký dojem a znovu ve mně probudil nehynoucí zájem o svět fantasy. Vlastně je to vcelku ironie, protože když jsem dávno předtím četl knižní trilogii, byl jsem veskrze zklamán. Nelíbil se mi příliš natahovaný a místy nudný děj, jednoduché a ploché postavy, absence jakýchkoliv sofistikovanějších zápletek, téměř nulové emoce, toporný způsob vyprávění a krkolomné dialogy působící velmi nevěrohodně. Dále pak knihy trpí zoufalým nedostatkem ženských postav a absentuje tu také sebemenší náznak nějaké romantiky či jiných lidských citů. Všechno je to zkrátka takové chladné a sterilní. Klíčové scény, jež měly v čtenáři vyvolat silné pocity a emoce, v knize působí jako lehká konverzace u táborového ohně. A právě proto tuto filmovou adaptaci tak neskonale obdivuji. Režisérovi Peteru Jacksonovi se tu totiž podařilo nemožné. Dokázal z unylé a toporné předlohy vymáčknout úžasnou emotivní podívanou, která mě ani na moment nenechala v klidu. Najednou to všechno krásně šlape. Děj má dynamiku, postavy působí uvěřitelně, dialogy mají nádherný spád. Neexistující dramatická rovina z knihy ve filmu funguje na jedničku. Pokud toto není zcela nevídaný režisérský úspěch, tak už opravdu nevím. Filmový Pán prstenů totiž není důstojnou adaptací knižní předlohy. Filmový Pán prstenů je výjimečné dílo, které původní předlohu překonává o několik řádů. Jackson tu dokázal něco, co se snad ještě nikomu jinému nepodařilo. Zfilmoval nezfilmovatelné. Protože řekněme si zcela na rovinu, původní knižní trilogie zkrátka a dobře nezfilmovatelná byla. Už jen proto je pro mě Peter Jackson naprosto výjimečným režisérem a geniálním vizionářem, který se výrazně zapsal do dějin kinematografie. Pán prstenů: Společenstvo prstenu je skutečným seriózním filmovým dílem. Není to jedna z těch ubohých infantilních srágor, které na nás bez přestání chrlí studio Disney. Není to trapná blbina alá nové Star Wars, série Avengers nebo poslední Indiana Jones. Toto není film, který vznikl pouze proto, aby svou plytkostí a povrchností uspokojil nenasytné masy a vydělal mraky peněz. Toto je přesně to, čemu říkám autorský film. Film, který má svou duši. Film, který má myšlenku a smysl. Film, který se zrodil v hlavě jednoho nadšeného snílka. A tento nadšenec pak udělal možné i nemožné, aby svůj velký sen zrealizoval. Peter Jackson svému dílu věnoval úplně všechno. Obsadil do něj ty nejlepší a typově nejvěrnější herce a to i přesto, že byli v té době všichni zcela neznámí. Vybral ty nejpůsobivější lokace a po vzoru Herkula a Xeny znovu objevil Nový Zéland. Vytvořil strhující scény dokreslené úžasnou a podmanivou hudbou. Představil nám nejrůznější fantastické rasy, jakými jsou pohodlní hobiti, vznešení elfové, stateční trpaslíci či hroziví skřeti. Piplal se i s těmi nejmenšími detaily, jako jsou kupříkladu znaky na brněních či různé spony, náhrdelníky a náramky. Vytvořil řadu impozantních scenérií a dal si záležet na tom, aby vše působilo co nejvěrohodněji a nejautentičtěji. Když vidím takovou oddanost své vizi, musím se zármutkem konstatovat, že podobných filmů vzniká čím dál méně. Stačí se podívat na takové škváry jako jsou již zmínění Avengers či nové Star Wars. Právě proto dokážu hluboce ocenit skutečné tvůrčí dílo, jakým Pán prstenů: Společenstvo prstenu bezpochyby je. Mimochodem u závěrečné scény filmu člověk prostě nemůže zůstat zcela netečný. To jak Frodo a Sam sestupují po úpatí hor vstříc temné zemi Mordor za doprovodu překrásné hudby, musí pohnout úplně s každým. Smyslem filmů je, aby plnily lidské sny a právě tomuto filmu se to bezezbytku povedlo. Právě proto mu uděluji to jediné hodnocení, jaké v takovém případě udělit lze. To nejvyšší možné. () (menej) (viac)

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera