Sorjonen - Série 1

(séria)
Fínsko, 2016, 10 h 19 min (Minutáž: 55–59 min)

Tvorcovia:

Miikko Oikkonen

Ville Virtanen, Anu Sinisalo, Matleena Kuusniemi, Kristiina Halttu, Ilkka Villi, Olivia Ainali, Lenita Susi, Max Bremer, Matti Laine, Jasmin Hamid (viac)

Talentovaný detektiv přijme práci v malém městě, protože chce trávit více času s rodinou. Brzy se ale zaplete do vyšetřování děsivých vražd. (Netflix)

*CARNIFEX*

Obsah zavádza a Fíni nie sú Dáni. Séria je zaujímavá akurát vďaka mimoriadnym schopnostiam hlavnej postavy, no štruktúra je kopírkou mnohých iných krimi seriálov, kedy sa politika a zločin prelínajú viac akoby bolo treba. Nie je to zlé, no čakal som niečo iné, no hlavne nie akési roztrúsené vyšetrovanie viacerých prípadov, ako pri nejakom klasickom, “obyčajnom” seriáli. Niekoho to možno nadchne, na taký “Broadchurch” sa to nechytá ani z tretiny. ()

jojinecko

Nevyužitý, priam zabitý potenciál (hlavnej postavy, mesta pri Petrohrade, atď atď)... Idem si dat radšej druhú sériu Karppi, nech si napravím chuť na Fínov :) V mojich očiach nuda a slabé ako čaj z druhého nálevu ...sorry.. ()

Necrotongue

První sezóna seriálu mě bavila, ale necítil jsem, že bych byl finskými tvůrci příliš ohromen. O tom, že mi vadily uspěchané závěry jednotlivých minisérií, už jsem psal v komentářích/ recenzích k epizodám, navíc jsem se nemohl zbavit dojmu, že se Finům velice líbil Most, a protože žádný vhodný nenašli, natočili si takovou Karelskou šíji. Ale dost bylo rýpání, u první řady jsem se dobře bavil a pokračování určitě nevynechám. ()

sofiapetra

Další kousek ze severu. Nic ultimativně mimořádného, ale neurazí to: vyšetřovatel Kari je sympatický, divný, geniální Fin a ve spojení s ruskou terminátorkou Lenou jim to docela klape. Přesto si neodpustím upřesnění: první série není jednolitá, řeší se 4 různé případy chronologicky po sobě, takže je docela divné nazývat to sérií... To samé platí i pro druhou a třetí sérii. ()

M.i.k.e

pro severské kriminálky mám slabost a musím uznat,že tohle mě hodně bavilo.Zdánilvě to sice není nic vyjímečného,ale ta finská mentalita a prostředí je zase někde jinde než je člověk zvyklý ze švédských,potažmo dánských kousků a už jen proto bylo zajímavé Sorjonenovi případy sledovat.Epizodičnost - v tomhle případě co dva díly nový případ - mi nevadila.Ba naopak,vzhledem k tomu že nesleduji "klasické" TV kriminálky mi to přišlo fajn,jelikož seriálů kde se jeden případ řeší deset dílů je poměrně dost...80% ()

kocik1

Sorjonen je takový neosobní finský Děd Vševěd, všechno ví, všechno zná a všude byl nejméně 2x. Tím mě iritoval od samého začátku. Nakonec jsem viděla jen Domeček pro panenky a i když v něm byl hlavní padouch nakonec dopaden, chybělo mi dokreslení širších souvislostí, Bylo to prostě, jako když usvědčíte nájemného vraha a kdo ho platil, už nikoho nezajímá. Mě ale jo a tak jsem v dalších příbězích už nepokračovala. ()

petikacka

Tak tohle si dám líbit...Finská krimi u nás není téměř známá...Nedávno viděné 10 -atero hříchů mě teda nenadchly...Zato Sorjonen to je jiná liga...Sympaťák v hlavní roli, k tomu dostatečně divný a tajemný...Zvláštní případy a dosud nepoznaný kus země mezi Finskem a Ruskem v Karélii, o kterou spolu před válkou bojovali...No, je zajímavé sledovat ty příhraniční vztahy 80.- át let poté...Za mě 88% ()

chrispe

Sorjonen nebyla láska na první pohled, ale už na konci prvního dílu jsem musela uznat, že je to sympaťák. Rozhodně neuhrane, ale je dost zajímavý na to, aby tohle krimi utáhl. Za to jeho dvě ženy - Paulina a Janina mi prostě nesedly a za celou dobu jsem si k nim nedokázala najít cestu. S Lenou to byla delší cesta, herečce jsem její postavu moc nevěřila, ale nakonec mě dostala a rozhodně patří k mým oblíbencům ve vyšetřovacím týmu. Líbilo se mi, že se první sérií netáhne jeden velký případ, ale máme tu případů hned pět, více či méně zajímavých. Seriál rozhodně není pro slabé povahy, protože tvůrci se toho nebojí. Nebojí se šokovat,i ukázat ošklivé věci.Těším se na další řadu. ()

kokofek

Severský styl, ale trochu občas chybí logika, trochu moc rozvláčnosti,prostě už jsem viděla lepší ! Přesto mé vysoké hodnocení ovlivnila seversky zvláštní hlavní postava. A taky ,že děj je nepředvídatelný. ()

kacka274

Jednoduchá barevnost, výprava, hudba… herci super. Kari fajn, chytrej a hodnej mimoň. Zajímavý prolínání případů, osobní roviny příběhů postav, vzhledu do minulosti… některé epizody lepší, jiné slabší… ale celkově vysoká úroveň. Akorát ta severská ponurost z toho sem tam kouká víc… Vyhovuje mi velice systém 1-3 dílů/1 případ. Když člověk nemá čas a chuť dlouhodobě a denně sledovat seriál (ono se ty krvavý případy a vyšinutý lidi dlouhodobě ani bez následků sledovat nedají… člověk to musí prokládat občas oddechem nebo komedií) může si dát oraz po skončení případu a pokračovat později. Nenutí to člověka trávit jeden večer za druhým u seriálu. To se mi líbí. ()

AutiXrist

Nudá nudá nudá na Netflixe, až narazím na Kariho, divný, geniálny ale velmi milý pán, ďalší v rade za Sagou, Carlom, Nickom ...... Atmosféra dobrá, primitívna politická scéna v meste, skoro pohraničie s Ruskom teda podobnosť s Mostom. Zaujalo, uvidíme či si udrží kvalitu alebo spadne do blbosti. Ale určite poteší pri čakaní na ďalšie Oddelenie Q 🤔? ()

pupopony

Parada, parada, parada. Kari sympatak. Dostane se pod kuzi. Nedivim se, ze ns CSFD nedostava plne hodnoceni. Pro zdejsi hodnotitele je to asi moc dospělé. Neni to prvni pripad, kdy super serial nebo film byl znehodnocen hodnocenim, i kdyz si to opravdu nezaslouzil. A naopak naivni, detinsky porad typu Stranger Things nepredstavitelne nadhodnocen, byt se jednalo o detsky porad ()

mike7777

První řada velmi dobrá až na finále kdy je obviněna dcera hlavního vyšetřovatele, což mě přišlo už moc přitažené za vlasy. ()

stret

Prazdne. Zvlast iritovala ruska agentka FSB. Ozaj ju museli obsadit starou obeznou rachomejtlou? Ked tam boxovala tak ten pohyb bol na smiech. A ako tam ta rachomejtla obstastnovala mladikov. Neveril som jej ani ze dycha. Jednotlive pribehy nic moc. ()

Bavary

První série je ze všech tří nejlepší. Čím déle tento seriál sledujete, tím více Vás ale budou iritovat nějaké nesmysly nebo příšerné změny v chování některých postav. Pro hlavního hrdinu mám ale velkou slabost. V této sérii se mi celkově líbily rodinné i přátelské vztahy, i pracovní vztah Kariho a Leny měl velkou jiskru. :) ()