American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa hrumsrt k tomuto seriálu (23)

American Horror Story (2011)

AHS jako revoluční seriál a dost možná nejcooltovnější show vůbec. Vymyslet koncept, kdy každou sérii jde o něco jiného s rámcově stejnou skupinkou herců, je v podstatě hrozně tak banální nápad, že jsem až v šoku, že šlo o něco tak svého. Výhodou je, že si nezamilujete jen jednoho herce-postavu, ale máte nespočet možností. Jednou vám nesedne, pak ho milujete a obráceně. Příběhově si to razí svoji strukturu a přijde mi, že ty série jsou vždy originální, přestože se ne vždy podaří nadělit stejně vysokou kvalitu. AHS si razí svoji cestu hlavně přes ty postavy, jak jim fandíte, jak obdivujete ty herecké výkony, Navíc si můžete být jistí, že pro Vás je nachystáno nějaké překvapení. Ačkoli to není vždy úplně Horror, tak je to mnohdy opravdu nepříjemné. Hrozně mě to bavilo, i když mi ně všechno sedlo, tak jsem to nějak přešel a věděl, že v další sérii to bude jiné. Nespočet legendárních postav! Doufám, že někoho nenapadne to po "desítce" zabalit, jelikož potenciál to má pořád neskutečný.  1. série - Murder House - 85%. 2. série - Asylum - 75%. 3. série - Coven - 70%. 4. série - Freak Show - 75%. 5. série - Hotel - 90%. 6. série - Roanoke - 40%. 7. série - Cult - 60%. 8. série - Apocalypse - 70%. 9. série - 1984 - 75%. 10. série - Double Feature - 50%. 11. série - New York City - 75%. ()

Murder House (2011) (S01)

Od tísnivého hororu k absurdnímu drama... Ale vlastně proč ne! V jednom domečku se toho stalo teda hodně, ale proč ho pořád někdo teda kupuje. Lidi se nepoučí a nepoučí. Zajímavý scénář je podpořen opravdu výborným castingem. A děj série? No výborný, dobrá atmosféra, fajn duchařina. Hlavní twist série se tak nějak dal očekávat, ale přesto se tvůrcům fakt povedl! A závěrečný už oddechový díl, má vlastně tak pohodovou atmosféru, že se ani nezlobíte, že jde spíše o vatu. Nejoblíbenější postavy - Constance (Jessica Lange), Tate Langdon (Evan Peters) a Vivien Harmon (Connie Britton). 85% ()

Zrodenie (2011) (S01E11)

"Myslela jsem, že jsi jako já, že tě přitahuje temnota.. Jenomže ty jsi temnota!" ()

Útočisko (2012) (S02)

Tohle je údajně ta nejoblíbenější, ta nejlepší série.. Podle mě však nikoli, když už i ona předchozí se mi jeví lepší. Tvůrci vybočují z hororové šablony a stává se z toho krimi-drama. Co funguje je zase atmosféra psychiatrické léčebny, v tomhle si už jsou tvůrci prostě jistí. Spíše kroutím hlavou, s čím vším to propojili - koncentrační tábory, feministické otázky. První půle mi přišla lepší, jelikož ještě nejsou odkryté snad žádné karty a vy si jen tak proplouváte. Celkově mi to ale přišlo hodně natahované a snad i přesycené - jeptiška, kterou posedne ďábel. V čem se tvůrci podle mě trošku "poučili" je, že až do posledního dílu/scény se tam něco děje. Nakonec všechny postavy byť jen lehce nastíněné dojdou svého vrcholu.. Nejoblíbenější postavy - Lana Winters (Sarah Paulson), Pepper (Naomi Grossman) a sestra Jude (Jessica Lange). 75% ()

Coven (2013) (S03)

Předchozí dvě série byly teda kvalitou úplně jinde. Tentokrát se vsadilo sice na styl, ale za to se vytratil příběh. Zatím jednoznačně největší odklon od horor žánru, kdy místy tohle jevilo spíše znaky teen dramat. Moc mi to nesedlo a několikrát jsem se přistihl, jak se nudím. Často se fakt hodně a zbytečně mluvilo. Ačkoli musím uznat, že závěr se mi už teda líbil. Kde ale jde pořád cítit výborně odvedenou práci, je propracování postav! Závěrem nelze nezmínit brilantní intro seriálu.. Nejoblíbenější postavy - Cordelia Foxx (Sarah Paulson), Sekerník (Danny Huston) a Papa Legba (Lance Reddick). 70% ()

Príchod Sekerníka (2013) (S03E06)

Začínám mít dojem, že jde o další sérii, kterou si Sarah Paulson - coby Cordelia - krade pro sebe ;)! ()

Freak Show (2014) (S04)

Jeví se to daleko více poutavěji a stravitelněji, než-li předchozí třetí série. Nicméně dějově to vůbec není strhující a v přesycenosti postav se jen tak touláte tím příběhem bez spádu a napětí. Zároveň, ale asi i první série, u které si říkám, že bych chtěl vidět více, jakoby dát tomu vůbec samostatný seriál s několika sériemi. Co se povedlo tak, ke kolika postavám si snadno vytvoříte vztah, přestože třeba ani nemají nějak zvláště prostoru, ale jsou už jen sami kouzelné. Nelze neocenit tu provázanost s Asylum, za kterou asi musel být rád každý divák seriálu. Nejoblíbenější postavy - Pepper (Naomi Grossman), Elsa Mars (Jessica Lange) a Desiree Dupree (Angela Bassett). 75% ()

Skúška sily (2014) (S04E07)

A nejroztomilejší postavička série (dost možná celého seriálu) je out. Tohle mě dohnalo až k slzám... ()

Siroty (2014) (S04E10)

Tolik bolesti, tolik emocí... To tihle lidé jsou zrůdy, nikoli tahle báječná a ryzí Pepper. Nádherná epizoda! ()

Kúzlo ľudskej mysle (2015) (S04E11)

Neil je výborný herec, ale tomuhle seriálu by dlouhodobě neprospěl, poměrně rychle si to krade pro sebe, osobně je to až příliš velké jméno na AHS... ()

Hotel (2015) (S05)

V téhle sérii šlo o moje vůbec první setkání s AHS. A bohužel z toho hned bude krajně neobjektivní recenze :). Cesta, která k tomu vede není skrze nikoho jiného než Stefani... Celkově to má hodně dobrou atmosféru, zajímavé postavy. V podstatě i příběhově je to hodně zdařilé, čemuž hlavně napomáhá ta celková aura, která z Hotelu čiší (něco jako v Johnu Wickovi), kdy zhruba první polovinu to má spád a dobrý nános kriminálního tajemna, avšak s odhalením vraha to trošku ztratilo základy, na kterých to stálo. Fakt tenhle twist byl divný..  Ale seriál to ustál! A to hlavně díky tomu, že tahle linka se tím prakticky vyřešila. V podstatě problémem asi ani není ten twist samotný, ale spíše postava skrze, kterou je to provedené. John ztratí veškerý kredit, který ta postava měla, což je hlavně díky psychické nevyrovnanosti a kurvení se navzdory manželskému svazku. Avšak v pozadí zdánlivě hlavní linky se skrývá to pravé! Je to intrikářské vedení Hotelu, se zájmem ho získat pro sebe. V tom celém je zamotaná i Hraběnka (Lady Gaga), která si po pár dílech začne show brát prakticky pro sebe! Geniálně stylová postava, bože a ta propracovanost! K tomu navíc zatraceně hot pózy, šaty, ba dokonce pár opravdu odvážných scén... V téhle postavě byla tolik opřená samotná osobnost Mother Monster, jak to tvůrci ani nezamýšleli. Strašně moc jsem si ji užíval na scéně! Její ladnost, ten prostě úžasný přízvuk, no fantazie. K tomu navíc dárek v podobě Speechless části, kde už šlo vyloženě o krádež! Ale i některé další postavy jsou zatraceně povedené, tedy obzvláště dvojice recepčních! Celý ten Hotel je fakt dobře propracovaný a velmi jednoduše mi přirostl k srdci! Perfektní ochutnávka celého projektu, tak snad se někdy vrátím i k dalším sériím. Stylová série, jako málo co! Nejoblíbenější postavy - Hraběnka (Lady Gaga), Liz Taylor (Denis O'Hare) a James March (Evan Peters). 90% ()

Izbová služba (2015) (S05E05)

Snad jen škoda té dětské odbočky, která byla jen průměrná... Ale pak! Celá ta "Speechless" sekce! Wow, nevím snad jestli se někdo se Stefani poradil, ale tohle byla prostě tak moc Born This Way pasáž, o které jsem ani nevěděl, že na nic čekám! ()

Túži po pomste (2015) (S05E09)

Jen jediná poznámka.... Proč má Stefani přelepené bradavky těmi hvězdami ?! To tak moc chtěli zabrat její dvojčata, ale s nipples by to bylo nepřístupné? Gaga by s tím neměla problém a působilo by to přeci jen přirozeněji.. ()

Súboj kráľovien (2016) (S05E11)

Son of a bitch! Johne jdeš na černou listinu, jelikož Mama se nezabíjí... ()

Roanoke (2016) (S06)

Co dodat no... Vzniklo z toho něco, na co už se nešlo ani dívat. Vždyť nakonec tomu tvůrci chtěli pomoc i Lanou Wintersovou, což je fakt tragická krabička poslední záchrany. První půle (dokud jste v té podivné show, ale ještě nevíte, že jde o show) aspoň nějak funguje, ba pak i to odhalení funguje poměrně dobře, ale od něj se to sune do fakt extrémního bordelu! Je to nesourodý, všechno je tak nějak random a nemá to žádné větší souvislosti. Nevím, jak ostatní, ale dovedu si představit to nějak dojet s těmi "herci" a s tím, že zapojí postavu Čarodějnice (Lady Gaga), která teda vizuálně působila fantasticky, ale tvůrci se na ni úplně vykašlali. Nejde ani vyjádřit moje znechucení druhou polovinou série! Abych dával, kterémukoli filmu/epizodě odpad!, tak už musí být totálně tragická... Je mi až zle z toho, kam to zašlo! Atmosféra otřesná, tyhle experimenty si nechte někam jinam! Takhle kazit tak zajetou značku.. Tohle není příběh hoden kvalitám tohoto seriálu! Je až k nevíře z toho vytáhnout nějaké normální herecké výkony, když všichni, kdo dostali nějaký prostor si to do*urvili! Nejoblíbenější postavy - Řeznice (Kathy Bates), Čarodějnice (Lady Gaga) a Matt (André Holland). 40% ()

Cult (2017) (S07)

Nelze si nevšimnout toho masivního posunu oproti předchozí Roanoke, ale celkově jsme přeci jen někde na průměru. Murphy a celé osazenstvo okolo AHS měli snahu udělat z toho přeci jen hodně kampaňovité rozhodnutí, což mě asi až tak nevadilo, ale v USA to nemuselo být u každého přijato. Ale co mi vadí je, jak vlastně nehorrorovitá tahle série vlastně je. Naprosto rozumí, jak moc tahle sezóna může někomu nesednout, ale mě se prostě i tentokrát líbilo, co hrála Sarah Paulson, bez ní bych se už trápil. Tentokrát tady je absence toho velkého twistu, na který jsme zvyklý v téměř každé sezóně a i příběhově je to hodně nahodilé, čemuž nepomáhá ani rozdrolená časová linka. Ale nakonec se to prorvalo až k kvalitě a závěr už mě bavil. Nejoblíbenější postavy - Ally Mayfair-Richards (Sarah Paulson) a Kai Anderson (Evan Peters). 60% ()

Síla ženského hněvu (2017) (S07E07)

Za to tím Zodiacem bych jim nejradši dal pár facek.. Navíc když se nám ještě ukázal v Hotelu. Úplně zbytečný, ve výsledku jen střela do vlastní nohy! ()

Apocalypse (2018) (S08)

Konečně je kvalita přeci jen zpět! Po dvou slabých sériích je nám naděleno něco speciálního! Postapokalyptické AHS? Vlastně proč ne.. Ale tady se od toho poměrně rychle odbočí k fakt masivnímu fans-service! Mně ani ten Coven tak nebavil, ale to proto, že se tam řešilo kulový, tady jsou nám známé čarodějky poměrně v jiné situaci, kdy musí na sklonku světa zachraňovat, co se dá. Každá z nich mě bavila a hodně tlačily kvalitu, jak to jen šlo. Když k tomu ještě přihodili celé to odkazování na Murder House už jsem si říkal, jak na nás fans někdo myslí. Snad jen škoda, že to mělo tolik zbytečných dílů a extrémně slabou hlavní linku. Ve výsledku jen 10 epizod, kdy už fakt díky některým přesahují tu hranici únosnosti, což je teda seriózní problém. Sama o sobě je tahle série bohužel totálně nesourodá a nezvládnutá, ale když už jste viděli Coven (což se tak nějak očekává), tak budete spokojení.. Nejoblíbenější postavy - Madison Montgomery (Emma Roberts), Myrtle Snow (Frances Conroy) a Mallory (Billie Lourd). 70% ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)