American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa Trevor k tomuto seriálu (128)

Návštěva (2018) (S08E08)

Michael Langdon potom, ako čarodejnici pod vedením Cordellie upália Miriam Meadovú prežíva krízu viery, ktorú mu navrátia až technici verný satanovi potom, ako sa Michael zúčastní čiernej omše a spozná ľudí uctievajúcich zlo a čakajúcich na Apokalypsu. Liberálny fašisti Murphy a Falchuk si opäť potrebovali uľaviť a opäť narážali na prezidenta štátov nacistických. Hlavne však ukázali intelekt tejto skupiny ľudí, kedže Cordellia v jednej z predchádzajúcich častí sama priznala, že jej schopnosti sa Michaelovým nevyrovnajú, avšak v tejto epizóde Michaelovi oznámi, že jej kúzlo nedokáže prelomiť. Ďalším zrkadlom liberálneho odpadu je to, že tvorcovia použili melódiu z Orffovej opery už druhýkrát v súvislosti zo satanizmom, pričom texty z ktorých opera vychádza sú náboženské. Ak by už satanisti niečo spievali, bola by to Masked Ball od Jocelyn Pook, pretože tam je aspoň náboženský text spievaný odzadu dopredu, tak ako to prívrženci LeVeya majú radi. Takže rovnako ako slovenský liberálny odpad, uctievajúci Čaptavú a Klistríka aj ten americký v podaní Falchuka či Murphyho má intelekt na úrovni osadníkov z chatrčí, avšak na rozdiel od nich oni majú pred menami vysokoškolské tituly. ()

Oheň a poroba (2018) (S08E09)

Michael Langdon s pomocou Meadovovej vtrhne do Covenu napriek ochrannému kúzlu Cordellie, pretože mu pomôže čierna mamba Dinah a jej sen zabiť všetky biele dievčatá sa takmer podarí. Cordellia pošle Misty do minulosti, kde sa tínedžerke takmer podarí zastaviť ruskú revolúciu. Slečna "Prívetivá" má sľúbené miesto v jednom z úkrytov, ktoré majú pomôcť vyvoleným prežiť Apokalypsu a má sa stať jeho šéfkou. Výraz Sarah Paulsson je dokonalým vyobrazením toho, ako sa tvári žena, ktorá je úplne neschopná, ale povýšia kvôli tomu, aby boli ženy aj na riadiacich pozíciach. Michael následne predvída, že Cordellia poprosí o pomoc čarodejníkov a tak všetkých zavraždí. Nakoniec sa stretne s členmi Spoločnosti a predstaví im svoj plán na Apokalypsu. Táto epizóda je tak nezmyselná až je dobrá. ()

Tedy apokalypsa (2018) (S08E10)

Plány Michaela Langdona neprekukne nik iný ako Cordellia a tak ho nakoniec stará dievka porazí za pomoci ostatných čarodejníc. Vďaka schopnosti cestovania časom si na udalosti spomína iba Mallory. Pri proteste proti detskej práci, ktorú organizuje čierna mamba,rozleje na bieleho mladíka Timothyho kávu a tak, prirodzene, liberálny fašizmus v podaní dvojice Murphy a Falchuk musí byť prítomná v každej epizóde, vytečie nielen káva ale aj chudák Timothy a tak spolu multikultúrne porodia nového Satana. Záver ako každý v AHS, Sarah Paulsson zvíťazí, potom s bičíkom vytrestá Falchuka s Murphym a ich egá (a niele tie) sú ukojené. Už by to chcelo vybehnúť z koľají stereotypu. ()

1984 (2019) (S09)

Dôstojná pocta slasherom 80tych rokov, ktorá však priniesla mierne chaotický dej. Od začiatku bolo zrejmé, že tvorcom sa do 9 častí nepodarí natiahnuť iba dej v kempe počas jedného leta a tak ho poňali svojským spôsobom, pre AHS už typickým a s využitím množstva flashbackov dej série natiahli na slušných 9 epizód. Je škodou, že sa im nepodarilo zapracovať niektorú z postáv z predchádzajúcich sérii AHS, avšak v konečnom dôsledku bola celá séria dôstojnou poctou hororom 80tych rokov, ktoré doteraz patria k tým legendárnym. Hercov, na ktorých se boli v AHS zvyknutý sme sa už nedočkali, ale napriek (a možno práve vďaka) tomu bola táto séria opäť výnimočná a hádam nikto na začiatku epizódy netušil, čo sa udeje na jej konci. ()

Tábor Redwood (2019) (S09E01)

Brooke ktorá je v Los Angeles nová sa na aerobiku zoznámi s partiou mladých ľudí, z ktorých jeden prijal ponuku pracovať ako vedúci v letnom tábore a keďže sa v meste začínajú letné olympijské hry nemá problém presvedčiť ostatných aby sa k nemu pridali.Brooke najprv odmietne, ale potom čo ju v noci prepadne Nočný stalker sa rozhodne s novými kamarátmi do tábora Camp Redwood vyraziť. Po príchode sa zoznámia so svojráznou vedúcou tábora ale najmä s desivou minulosťou kempu, v ktorom v roku 1970 Benjamin Richter známy ako Kľúčiar zabil 9 mladých ľudí. Brooke ani nikto v kempe netuší, že sa Benjaminovi podarilo újsť z ústavu pre duševne chorých...K zaujímavostiam, ktoré tvorcovia pri otváracom ceremoniály olympiády vraveli asi toľko - je pekné, že si spomenuli na černošského športovca, ktorý v Berlíne v roku 1936 vyhral niekoľko pretekov. Mohli však spomenúť aj to, že v roku 1964 bol v Tokiu posledným bežcom 19-ročný Jošinori Sakai, mladík, ktorý sa narodil 6. 8. 1945 v Hirošime, v deň, keď Američania na ňu zhodili atómovú bombu...tento skutok sa podľa liberálov Murphyho a Falchuka zrejme nestal. Vďaka pocte hororom na ktorých som vyrastal (Piatok trinásteho či Halloween), ktorým tvorcovia vzdávajú poctu o jednu hviezdičku vyššie hodnotenie, toto retro ladenie AHS celkom sedí. ()

Pan Rolnička (2019) (S09E02)

Do kempu prichádza pracovníčka z ústavu pre choromyseľných aby vedúcej tábora oznámila že Benjamin Richter utiekol a sama sa s ním neskôr stretne. Brooke vystraší vrah známy ako Nočný stalker ktorý ju sledoval až do tábora. V Camp Redwood tak pobiehajú dvaja vrahovia a Brooke s priateľmi sa rozhodnú z tábora újsť za každú cenu, ale...Herci svojimi výkonmi aj samotný režisér či kameramani vzdávajú poctu slasherom 80tych rokov a preto je celý príbeh vrátane nelogických krokov postáv úspešným retro príbehom, ktorý však mladšiu generácciu príliš neosloví. ()

Slashdance (2019) (S09E03)

Potom ako ľudí v tábore napadne Benjamin Richter sa Brooke ocitne sama s Ritou, Ray s Chetom uviaznú v pasci a Trevor s Montanou a Xavier v lese narazia na tínedžerov, ktorí sa v kempe objavia kvôli výročiu vrážd páchaných Richterom ale nakoniec sa sami stanú jeho obeťami. Ray sa pokúsi újsť z kempu na motorke potom ako v pasci nechá Cheta, ktorému sa na pomoc vyberú Trevor a Xavier...vďaka flashbackom sa dozvedáme viac o Rayovi a Rite a séria naďalej pokračuje ako pocta slasherom 90tych rokov. ()

Opravdoví zabijáci (2019) (S09E04)

Dozvieme sa, že pravda o Benjaminovi "Kľúčiarovi" možno nebola taká, ako bola prezentovaná a že Margareth zďaleka nie je tým za koho sa vydáva...Pomerne skoro bol celý kemp vyvrazdený a tak tvorcovia stavili na mindfuck v štýle Covenu. Treba dúfať ze to majú celé dobré premyslené lebo retro štýl má svoje čaro ale mám obavy že tvorcovia opäť trochu prestrelia. ()

Rudý úsvit (2019) (S09E05)

V Camp Redwood už umrie každý, čo napokon zistí aj Brooke keď objaví v chladničke hlavu Raya ktorý ju tesne predtým pripraví o panenstvo, Ramirez využije pomoc Satana aby oživil Benjamina Richtera a keď majú konečne do kempu prísť deti sú svedkami toho ako Brooke zavraždí Montanu. Tá sa však, ako všetci v kempe vracia naspäť a chystá sa užiť si zábavu. Nedalo sa čakať že na 10 epizód dokážu Murphy s Falchukom natiahnuť udalosti v kempe bez toho, aby prišli s niečím takýmto ale tentokrát fakt iba málokto tuší, ako sa to bude odvíjať ďalej. Za zmienku stoja hodnotenia odpad s týmto seriálom končím a pozriete si ďalšiu epizódu a týpek to pozrie a hodnotí opäť. I tak še da... ()

Epizoda číslo 100 (2019) (S09E06)

Rok po masakre v kempe Redwood čaká Brooke v cele smrti na svoju popravu za vraždu 11 ľudí. Benjamin začne nový život na Aljaške potom, ako policajtom udal Richarda a sám si našiel manželku s ktotou má malého Bobbyho, Margaret sa rozhodne opäť otvoriť kemp Redwood a pri tejto príežitosti usporiada koncert a Madison s ostatnými veducími prežíva v kempe a túžia po pomste...Tvorcom sa to podarilo relatívne zaujímavo zamotať a AHS už priniesol aj horšie scénare. ()

Bílá paní (2019) (S09E07)

Benjamin sa vracia do kempu Redwood kde jeho "nesmrteľným" obyvateľom vysvetlí, kto je záhadná žena v bielom ktorú často v lesoch stretávajú a tak sa dozvedia odkedy je miesto, kde sa kemp nachádza prekliate...množstvo flashbackov dej trochu vyjasní ale stále séria stojí predovšetký na vynikajúcej retro atosfére, kamere a hudbe a dobrých hercoch, ktorý sa doslova vrátili včase a 80roky zvládajú na výbornú, pretože dej nie je najsilnejšou stránkou tejto série. ()

Odpočívej v loji (2019) (S09E08)

V kempe Redwood sa opäť stretávajú Benjamin a Richard a Benji je rozhodnutý pomstiť svojhu manžellku a ochrániť svojho syna, v tom mu však zabráni najprv Margeret a potom ostatní vedúci tábora. Na miesto sa dostane aj Brooke, ktorá má príležitosť vyrozprávať svoj príbeh reportérke...Neboli by to Murphy s Falchukom aby nasilu navtlačili rasistický podtext proti ľuďom bielej farby pleti, na druhej strane reportérka konštatuje známe fakty - novinári kašlú na pravdivosť faktov, ide im o príbeh ktorý zaujme. Záver s vynorením Bobbyho opäť pripomenul odkazy na horory ktorým AHS 1984 vzdáva poctu, ale príbeh tým do značnej miery trpí, pretože dobrých nápadov je stále menej a ide predovšetkým o retro štýl a hudbu ktoré sú zvládnuté stále na výbornú. Pre porovnanie séria Slasher dokázala tento zámer realizovať podstatne lepšie. ()

Poslední dívka (2019) (S09E09)

Po 30tich rokoch, v roku 2019 do kempu Redwood prichádza syn Benjamina Richtera s nádejou, že nájde svojho otca. Postupne spoznáva nielen Montanu a Trevora, ale aj Nočného Stalkera, kvôli ktorému z kempu utečie. Nakoniec aj Donnu a Brooke, a napriek ich varovaniu sa do kempu vráti, pretože sa túži stretnúť so svojim otcom. Netuší, že v perku stretne aj Montanu, o ktorej boli všetci presvedčený že sa jej nadobro zbavili...slušný slasher a dôstojná rozlúčka s kempom s využitím novej postavy, ktorej mohli duchovia Redwoodu vyrozprávať svoj príbeh a niesť trochu svetla aj pre nás divákov. ()

Double Feature (2021) (S10)

5-5-4-3-5-2-2-2-3-2...nie je to kód na aktivovanie čipu u zaočkovaného obyvateľa South Parku, aby nožom zaútočil na niekoho v Tescu ani výpis známok z matematiky z indexu náhodného gymnazistu. Sú to hodnotenia jednotlivých epizód v Double Feature a ako to už v AHS býva po skvelom úvode prišiel voľný pád. Tentokrát nie až na úplné dno, ale ďaleko od neho to nebolo. Kým tupíři boli zvládnutý veľmi dobre, alienom sa to už veľmi nepodarilo a tak za celú sériu slabšie 3*, aj keď hodnotiť to ako celok je pomerne náročné a v tomto prípade by sa skôr hodila hodnotenie 4/2*. ()

Mys hrůzy (2021) (S10E01)

Harry, spisovateľ ktorý prežíva vo svojej tvorbe krízu, sa spolu so svojou tehotnou manželkou a dcérou Almou nasťahovali do malého opusteného pobrežného mestečka Provincetown kde dúfa že nájde novú inšpiráciu. Mestečko hneď od začiatku začína odkrývať rôzne tajomstvá...policajný šef žena afroameričanka, nefunkčná rodina je pochopiteľne bielej farby pleti a dojde aj na pilulky, pretože fet je ďalšou z obľúbených tém libtárdnej propagandy. Ale odhliadnuc od toho výborný úvod. ()

Bledí (2021) (S10E02)

Harry nachádza nielen inšpiráciu pre svoju tvorbu ale prichádza na chuť aj iným veciam a jeho vzťah k tehotnej manželke a dcére Alme sa zhoršuje...dve poznámky ktoré utrúsil synovec boli: neznášam keď spomínajú staré filmy ktoré nepoznám (Čeluste 2 aj s vysvetlením ich osudu) a už si to videl? (keď som mu vravel čo spraví Harry potom ako mu nechutil sendvič s tuniakom) Presne vieš čo sa stane, aj keď neprekvapí to nikoho ale opísať scény presne to ho naozaj prekvapilo. Pokračovanie vo veľkom štýle. ()

Žízeň (2021) (S10E03)

Harrymu dochádza prečo sa zmenilo správanie sa Almy a situáciu mu komplikuje aj návšteva jeho vydavateľky...o niečo slabšie ako úvodné dve epizódy, ale naozaj iba nepatrne a nad zábermi v závere pri rozhovore Almy so šerifkou som žasol. Bohužiaľ aj nad tým že všetci feťáci sú belosi a neporiadok v dome bieleho Maculaya Culkina bol neopísateľný. Bradovi Falchukovi asi kúpim jednosmernú letenku do Richnavy. ()

Krvavá hostina (2021) (S10E04)

Epizóda popisuje príchod mladej sebavedomej afroamerickej alfasamice s vysokoškolským titulom z Harvardu a jej experimentálne lieky (dúfam že v dohľadnej dobe čo najviac osadníkov z Katanu bude mať vysokoškolské tituly a nebude liberálne korektne pred obchodmi po sociálkach ktoré dostanú od štádu rozhadzovať pred obchodmi papiere z obalov či plasty) liek, neúspešného bieleho muža ktorý sa zmení na zombie bez štipky talentu, bývalého feťáka ktorý aspoň v seriály odmietne byť závislý keď to v skutočnosti nedokázal, bielu staršiu ženu nespokojnú vo svojom manželstve a jej bieleho muža tyrana ktorá svoju kariéru naštartuje práva vďaka pilulkám...k tomu prirátajme travesty šou a libtárdny koncert korektnosti tak pokazil ešte o čosi viac z návratu do minulosti, aby sme sa pred veľkým finále dozvedeli aspoň čo to o osudoch jednotlivých postáv. ()

Manipulace (2021) (S10E05)

Škoda záveru na pláži vážne som dúfal v epický koniec v štýle Interview s upírom v ktorom by si Karen nabrúsila kosu tak ale vyzerá to nádajne aspon v tom ohľade že Doris nepovedala svoje posledné slovo a Alma s Uršulou nakoniec dostanú čo si zaslúžia. Aj keď AHS dokáže občas (ne) príjemne prekvapiť. Dokonalá depresívna atmosféra a vynikajúca Doris... ()

Zima zabíjí (2021) (S10E06)

Evidentne dvojici Falchuk s Murphym došli pilulky alebo im zadržali ich obľúbeného dílera, toto človek ani nemá chuť okomentovať respektíve komentáre ostatných užívateľov hovoria jasnou rečou. A tá korektnosť... ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)