American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa Trevor k tomuto seriálu (128)

Do horúcich pekiel (2014) (S03E12)

Fiona, ktorá vie že umiera, sa rozlúči so svojou dcérou Cordelliou. Tej sa vracia dar videnia a pri dotyku Fioniných rúk vidí budúcnosť Covenu. Fiona prezradí svoje plány Sekerníkovi a kedže si nepredstavuje spoločnú budúcnosť,Sekerník ju zavraždí. Queenie prežije svoje osobné peklo vďaka spojeniu s Papa Legbom a zavraždí Delphine. Tá je potom, v paralernom svete spolu so svojimi deťmi mučená čiernou rasistkou Marie Laveauvou. Queenie vráti život Misty a kedže podobný kúsok sa podarí aj Zoe na výlete s Kyleom, obidve sa vratia do Covenu s cieľom stať sa ďalšou najvyššou. Čarodejnice sa najprv pomstia Sekerníkovi a napokon sa pred portrétom Fiony od Myrtle a Cornellie dozvedia o termíne, kedy sa rozhodne o novej Najvyššej. Najmä pasáže zo Sekerníkom sú vydarené a seriál speje k svojmu záveru. ()

Sedem divov (2014) (S03E13)

Zoey, Queenie, Misty a Madison podstúpia skúšku siedmych divov. Tá, ktorá ich zvládne bude ďalšou Najvyššou. Počas návratu zo sveta duchov sa "nevráti" Misty, počas transmutácie umrie Zoey. Queenie sa ju nepodarí oživiť, Madison to odmietne. To nahnevá Kylea a Madison zavraždí a jej telo si opäť vezme Spalding. Myrtle vyzve Cordelliu, aby podstúpila skúšku a tá uspeje. Stane sa tak Najvyššou, predstúpi pred médiá a povie im pravdu o Covene a Myrtle požiada Najvyššiu o trest za svoje zločiny. A tak sa brány Covenu otvoria ďalším dievčatám, ktoré prestanú svoj dar skrývať. Niekoľko zvratou v záverečnej epizóde prekvapilo, najmä osud Fiony, inak bol však záver pre mňa sklamaním, avšak dojem z celej série to až tak nepokazilo. ()

Freak Show (2014) (S04)

AHS Freak Show sú spolu s Asylum doteraz najlepšími sériami, nakoľko Elsa,Dandy, Jimmy, Dell či Ma Petite sú postavami, ktoré si rýchlo obľúbite a samotné prostredie panoptika pridáva seriálu skvelú atmosféru. Tentokrát je po Covene, kde boli hlavnou témou rasové predsudky, hlavnou témou predsudky voči postihnutým ľuďom a inak orientovaným jedincom a opäť si seriál servítku pred ústa nedáva. Miernym sklamaním je úplný koniec, avšak celkovému dojmu to príliš neuškodilo. ()

Monštrá medzi nami (2014) (S04E01)

V meste Jupiter, štát Florida, sú v roku 1952 privezené do nemocnice siamské dvojčatá Bettle a Dot Tatlerové potom, ako ich rozvážač mlieka objaví zranené v dome spolu s telom ich brutálne zavraždenej matky. Majiteľka cirkusu s "monštrami" Elsa Marsová sa z miestnych novín dozvie o ich existencii a nakoľko so svojim cirkusom vystupuje neďaleko tohto mesta rozhodne sa ich získať ako ďalšiu atrakciu. Elsa dvojičky zoznámia s ďalšími členmi cirkusu, Jimmym Darlingom a jeho matkou Ethel. Medzitým Twisty, klaun zavraždí mladý manželský pár, rodičov chlapca ktorého unesie a drží v ukrytom autobuse spolu s ďalším mladým dievčaťom. Plagát. ktorý vyvesia aby prilákali na novú atrakciu dvojčiat. priláka do cirkusu policajného vyšetrovateľa, ktorý ich upodozrieva z vraždy svojej matky. Jimmy darling ho však zavraždí. Hneď prvé vystúpenie je vypredané, v hľadisku však sedia iba dvaja diváci, Gloria Mottová a jej syn Dandy. Gloria chce od Elsy dvojičky kúpiť, tie sa však rozhodnú ostať v cirkuse. Po vystúpení sa pri prezliekaní v šatni ukáže, že Elsa má obe nohy amputované pod kolenami. Uvidíme, ako sa bude príbeh odvíjať ďalej, úvod pripomenul legendárny film Freaks z roku 1932. Osvedčený herci a zaujímavé prostredie sú prísľubom ďalšej dobrej série. ()

Masaker za denného svetla (2014) (S04E02)

Polícia prichádza na pozemok, kde stanuje cirkus a pátra po zmiznutom detektívovi a oznámia Else, že v meste platí zákaz vychádzania v nočných hodinách. K cirkusu sa pripojí silák Dell Toledo, ktorý je Jimmyho otcom a jeho manželka Desiree. Elsa svje rozhodnutie zamestnať Della čoskoro oľutuje, pretože ignoruje jej príkazy. Avšak jeho nápad usporiadať poobedňajšiu šou sa ukáže ako dobrý nápad, pretože zažiaria dvojičky s ich spevom. Dandy po neúspešnom pokuse pripojiť sa k cirkusu prichádza domov, kde sa ho matka pokúsi rozveseliť tým, že mu zaplatí vystúpenie klauna Twistyho. Neskôr ho Dandy sleduje k jeho autobusu a pomôže mu chytiť chlapca a tínedžerku, ktorých Twisty uniesol. Else sa spolu s Jimmym pokúsia z vraždy policajta obviniť Della, avšak podstrčený policajný odznak Dell presunie do maringotky Meepa. Toho odvedie polícia do cely a neskôr jeho telo vyhodia pred cirkusom. ynikajúco zvládnutý pokus Jimmyho a ostatných "monštier" zapadnúť medzi ľudí v bistre a vysporiadanie sa americkej polície s "páchateľom". Tému predsudkov si seriál berie na paškál už v druhej po sérii a opäť si servítku pred ústa nedáva. Prekvapí aj vynikajúca práca s kamerou, ktorá v porovnaní s predchádzajúcimi epizódami značne "ožila". ()

Edward Mordrake, 1. časť (2014) (S04E03)

Dvojica podvodníkov Stanley a Maggie Esmeralda sa pokúsi predať v múzeu kuriozít falzifikát. kurátorka múzea ich podvod odhalí, avšak zároveň im oznámi že jej klesá návštevnosť (obdobne ako hokejistom Lz Liptova na "domácich" zápasoch v mojom meste) a oznámi im, že by za akýkoľvek pravý exemplár bola ochotná zaplatiť nemalú čiastku. A tak sa Maggie Esmeralda pridá k cirkusu, pretože vie ako sa zapáčiť Else. Dandy sa stáva čoraz viac posadnutý Twistym a chc sa mu podobať, čomu prispôsobí aj svoj kostým a dostane sa do konfliktu z ich slúžkou. Ethel Darlingová sa dozvie, že jej kvôli cirhóze pečene ostáva najviac rok života. Po návrate od lekára vysvetľuje v cirkuse, prečo nevystupujú počas Halloweenskej noci. Ako sa neskôr ukáže, legenda o Edwardovi Mordrakovi je pravdivá. Twisty unesie ďalšieho človeka, tentokrát tínedžera a Dandy sa prírastku poteší...Spoveď Ethel bola skvelá avšak to spojenie s legendou o Edwardovi Morddrakeovi mňa osobne príliš neoslovilo. ()

Edward Mordrake, 2. časť (2014) (S04E04)

Mordrake sa dozvedá o minulosti Ethel, Legless Suzi, Paula and Elsy. Po vypočutí ich príbehov si chce so sebou vziať Elsa, avšak začuje zvuk detskej hračky a navštíví klauna. Twisty predtým za pomoci Dandyho uväzní aj Jimmyho s Maggie. Rozhodnú sa im predviesť predstavenie, Jimmymu sa však podarí oslobodiť a premôže Dandyho a vďaka nemu deti a Maggie utečú. Twisty však Jimmyho chytí, vtedy sa však objaví Mordrake a vypočuje si klaunov príbeh. Nakoniec sa rozhodne vziať si jeho dušu. Dandy objaví Twistyho telo a vyberie sa domov. Maggie privolá políciu a celé mesto sa cirkusu freaky Show, najmä však Jimmymu, príde poďakovať za záchranu ich detí. Dandy si nasadí Twistyho masku a doma zavraždí afroamerickú rasistickú slúžku, ktorá ma dosť prania slipov os...ých jeho bielymi...ďalej si domyslite.V kontexte obidvoch častí sú epizódy s Edwardom Mordrakeom nakoniec vynikajúce, nakoľko sa dozvedáme veľa z minulosti jednotlivých postáv. ()

Ružové košíčky (2014) (S04E05)

Stanley sa pokúša získať Elsu tak, že sa jej snaží nahovoriť že bude mať vlastnú show v televízii. Jimmy nájde opitú Desiree pri hľadaní Della, a začnú sa bozkávať, Jimmy začne s rukami hladiť Desiree, začne krvácanie z jej vagíny a neskôr doktor zistí, že potratila rovnako ako jej oznámi že je plnohodnotnou ženou a nie hermafrodit. Gloria prezradí Dandymu, že v dôsledku sobášov medzi príbuznými, ktorými si zbohatlíci chránia svoj majetok má zrejme psychickú poruchu po svojom otcovi. Dell sa stretáva so svojim pravidelným milencom, Andym (Mattom Bomérom) v bare pre homosexuálov. Dandy nájde Andyho a obaja idú do Twistyho autobusu, kde ho Dandy zabije. Gloria obdrží hovor od dcérky Dory, Reginy Rossovej (Gabourey Sidibe), ktorá žiada hovoriť so svojou matkou, ale Gloria klame a povie jej, že sa na chvíľu nebude môcť spojiť s matkou. Elsa vidí, že Stanley pozval dvojčatá na piknik a začne na nich ešte viac žiarliť. Neskôr klame dvojčatám keď im povie, že ich vezme na výlet , ale skutočne ich vedie priamo do domu Glorie a Dandyho.Dell vyhľadá doktora, ktorý chcel operovať Desiree a poláme mu všetky prsty. Zatiaľ najslabšia časť série. ()

Do čierneho (2014) (S04E06)

Elsa prinesie staré koleso a trénuje vrhania nožmi, ktoré má byť vystúpením v jej televíznej šou. Paul ju podozrieva zo zmiznutia dvojčiat a zverí sa Jimmymu. Pred oslavou narodenín Elsa pri tréningu zasiahne Paula nožom.Stanley a Maggie plánujú speňažiť jedno z monštier, Maggie však nedokáže ublížiť Ma Petite. Stanley je rozhodnutý získať Jimmyho ruky a tak Maggie navrhne Jimmymu aby spolu utiekli. vojičky si zvykajú na bývanie u Dandho veľmi ťažko. Jimmy navštívi Danyho vjeho dome a chce dvojičky odviesť naspäť "domov".Opäť iba priemer. ()

Skúška sily (2014) (S04E07)

Dvojčatá po návšteve Jimmyho opúšťajú nový domov, čo Dandyho rozzúri. Jimmy po návrate do Freak Show konfrontuje Elsu, avšak dvojičky klamú a tvrdia, že Elsa ich odviezla dobrovoľne, začo neskôr získajú 50% podiel zo zisku. Penny po tom, čo otcovi oznámi zámer vydať sa za Paula a odísť s ním je otcovým kamarátom vďaka tetovaniu premenená na hadiu ženu. Stanley zbadá Della v bare pre homosexuálov a vydiera ho. Ten mu má zabiť jedno z "monštier". Po neúspešnom pokuse zabiť Amazonku Eve sa rozhodne v bare opiť Jimmyho a zabiť jeho, nedokáže to však a prvýkrát sa prizná že je jeho otcom a zblížia sa. Nakoniec kúpi nové šaty Ma Petite a rozhodne sa obetovať ju. Jej telo je vystavené v múzeu kuriozít. Jimmyho matka si počas Elsinej večery so Stanley vypočuje ich rozhovor o tom, že Elsa by mala pomôcť dvojičkám ukončiť ich trápenie. Intrigy v seriály naberajú na obrátkach. ()

Krvavý kúpeľ (2014) (S04E08)

V lese "monštrá" nájdu zakrvavené šaty Ma Petite a tak Elsa vysloví predpoklad, že ju v lese pravdepodobne roztrhalo divoké zviera. Elsa však obviní z jej zmiznutia Gloriu a tá sa, vďaka tomu, že Elsu postrelí do nohy dozvie o jej minulosti. Ethel, ktorá umiera na cirhózu sa sklame aj v poslednom človeku, ktorému verila a chce zabiť Elsu a potom seba, Elsa sa však zachráni vrhnutím noža do Ethelinho oko. So Stanleyho pomocou potom zinscenujú Ethelinu samovraždu. Žiaľ nad stratou mamy zapíja Jimmy v alkohole, zatiaľčo Elsa prinesie veľmi obéznu dievčinu, ktorá bude novou členkou Freak Show pod menom Ima Wigglesová. Dcéra slúžky Dory Regina prichádza za Gloriou, aby sa stretla s matkou s tým, že neodíde, pokiaľ ju neuvidí. Gloria sa postará, aby Dandy navštevoval psychiatra, avšak neskôr sa s matkou pohádajú a tak Gloriu zastrelí a vykúpe sa v jej krvi. Ženská časť Freak Show sa pomstí otcovi Paulovej priateľky zato, že ju znetvoril tetovaním hadej ženy, avšak nechajú ho nažive. Zatiaľ táto séria prináša asi najviac úmrtí zo všetkých sérií a do príbehu sa v tejto epizóde opäť vracia napätie a je ťažké predpokladať, ako sa dej bude odvíjať ďalej. ()

Večierok smrti (2014) (S04E09)

Potom ako Dandy zavrždí Dandy matku, navštíví Freak Show a nechá si čítať z ruky od Maggie. Pri odchode sa dostane do konfliktu s Jimmym a sľúbi mu, že ho zničí. Dell sa nevie vyrovnať so svojou sexualitou a zmiznutím Ma Petite a pokúsi sa o samovraždu, zachráni ho však Desiree. Potom, ako Jimmy opúšťa "Tupperware party", kam chodil miestne paničky "obšťastňovať" prichádza do domu Dandy a všetky ženy povraždí. Regina konfrontuje Dandyho, ktorý sa prizná že jej mamu zabil a že si práve chystá krvavý kúpeľ z krvi žien, ktoré pred chvíľou zabil. Reginu pustí, tá sa však do jeho domu vráti s detektívom Colquittom. Dandy mu ponúkne milión dolárov ak ho zbaví obvinenia a tak detektív Reginu zastrelí. Dvojičky sa vrátia do Freak Show a vyznajú sa z lásky k Jimmymu, ten šak povie, že jeho srdce patrí inej. Do Freak Show prichádza polícia a zatkne Jimmyho, pretože na mieste jatiek sa nájdu jeho rukavice. Dandyho šialenstvo nemá chybu, konkuruje Normanovi Batesovi zo seriálu Batesov motel. ()

Siroty (2014) (S04E10)

Život Pepper sa zrúti potom, ako zistí že jej muž Sandy umrel v spánku. Elsa vysvetľuje Desiree, ako sa dostala k nápadu založiť Freak Show, ako postupne pre Pepper postupne získala M Petite čoby dcéru a Sandyho ako muža. Po týchto udalostiach sa Elsa rozhodne Pepper odviesť k jej sestre a presvedčí ju, aby sa o ňu postarala. Jej sestre sa narodí postihnuté dieťa, ktoré jej manžel zabije a spolu so ženou z vraždy obvinia Pepper, ktorá je umiestnené do ústavu v Baltimore, dobre známeho z druhej série AHS Asylum. Stanley nájde spôso ako nájsť Jimmymu obhajcu a Maggie presvedčí Desiree aby s ňou navštívila múzeum kuriozít, kde spolu uvidia nielen Ma Petite, ale a hlavu Saltyho či Jimmyho ruky, všetko zaliate vo fľašiach s formaldehydom. Pepper v ústave pomáha s upratovaním knižnice, de narazí na časopisna obálke ktorého je Elsa a článok o jej večernej show v televízii. Prepojenie Freak Show a Asylum si zaslúži veľký obdiv. ()

Kúzlo ľudskej mysle (2015) (S04E11)

Stanley presvedčí Jimmyho, že jediným spôsobom, ako sa zahrániť je predať svoju ľavú ruku. Jimmy mu uverí, Stanley s komplicom zinscenujú Jimmyho nevoľnosť a s pripravenou sanitkou ho odvážajú do nemocnice, kde mu však amputujú obe ruky. Pri prevoze jimmyho naspäť do väznice eskortu napadne Dell s Amazonkou a Jimmyho oslobodia. Do Freak Show prichádza kúzelník Chester a dvojičko sa doňho zamilujú. Je to vojnový veterán a bruchomluvec, rovnako však schizofrenik. Dandy vďaka svojmu súkromnému očku objaví jeho tajomstvo a chce ho prinútiť, aby počas predstavenia prerezal dvojičky. Desiree po návrate z múzea kuriozít vyhľadá Della a Maggie Elsu. Keď sa Elsa dozvie o osude Ma Petite, strelí Della do zátylku. Nová postava Chestera dej celkom oživila a Dandymu priniesla čo sa šialenosti týka konkurenciu. ()

Parádny kúsok (2015) (S04E12)

Elsa privedie lekára Massima, ktorý jej spravil protézy na nohy aby pomohol Jimmymu z jeho rukami. Maggie monštrám prinesie dôkaz o Stanleyho vine a monštrá sa mu pomstia. Tiež sa rozhodnú pomstiť Else za smrť Ethel, avšak dvojičky ju varujú a tak narýchlo odíde z Freak Show a atrakciu predá dandymu. Chester chce predviesť nový trik z rozpílením človeka, dvojičky mu odmietnu asistovať a ich miesto zaujme Maggie a Chester ju prepíli na dve polovice. Následne "zabije" svoju bábiku a ide sa udať za jej vraždu na políciu. Dandy sa stáva šéfom Freak Show a Massimo nasadí Jimmymu jeho nové ruky. Tri skvelé momenty, odkaz na film Freaks, Jimmyho voľba tvaru protéz a osud Stanleyho a Maggie. Skvelý záver a to nás čaká ešte jedna epizóda. ()

Opona padá (2015) (S04E13)

Monštrá sa vzoprú despotickému vedeniu Freak Show pod Dandym. Ten sa počas jedného zo svojich záchvatov rozhodne monštrá pozabíjať. Jimmy sa vráti do cirkusu a nájde všetkých okrem desiree mŕtvych. Dandy, ktorý uniesol dvojičky a zosobášil sa s nimi je počas večere uspatý nápojom, ktorý mu namieša Desiree, ktorú najmä ako slúžku, kedže si ju nepamätá. Potom mu Jimmy, dvojičky a Desiree venujú jedno číslo v ich show - može sa dostať ako slávny Houdini z nádoby, ktorá sa napĺňa vodou. Kedže Dandy nie je žiadny kúzelník, umrie pred očami trojčlenného publika monštier, ktoré prežili. Elsa má svoju vlastnú show v televízii a vydá sa, Jimmy žije s dvojičkami a čakajú spolu dieťa a Desiree je so svojim priateľom. Elsu prinútia vďaka zmluve vystupovať počas Halloweenskej noci, kam si po ňu príde Mordrake. Tak sa Elsa stretne so svojimi priateľmi Ma Petite či Elsou v posmrtnom živote. Záver o ničo slabší, ale Dandyho vyčínanie aj jeho koniec bolo dôstojným koncom tejto série. ()

Hotel (2015) (S05)

Séria Hotel má veľmi sľubný začiatok, pátranie po vrahovi sľubuje napínavý príbeh a hneď v úvode je jasné, že s obyvateľmi hotelu Cortez nie je všetko v poriadku. Napriek tomu že Hotel trochu pripomína prvú sériu AHS, Evan Peters opäť podáva skvelý výkon a kedže osvedčené osadenstvo seriálu sme si obľúbili tak piatej sérii odpustíme aj úplne odfláknutú záverečnú časť. Upíri, pátranie po sériovom vrahovi a samotná história hotela Cortez sú dostatočne zaujímavé k tomu, aby bolo možné aj toto pokračovanie seriálu ohodnotiť ako úspešné. ()

Vitajte v hoteli (2015) (S05E01)

Osvedčení herci v nových úlohách priniesli veľmi sľubný začiatok, ktorý bude opäť z úplne iného súdka ako predchádzajúca séria. Podľa úvodnej epizódy to vyzerá na kombináciu prvej série s Kubrickovým Osvietením. Samotné prostredie hotela má dobrú atmosféru, ktorú v prvej časti dopnil vynikajúci výber skladieb. Viac ako sľubný začiatok. ()

Padáky a rebríky (2015) (S05E02)

Druhá epizóda nám priblížila vznik a založenie hotela Cortez a jeho neslávnu minulosť, rovnako ako priniesla prvé nezhody medzi jeho obyvateľmi. Aj keď upíri nie sú mojou práve najobľúbenejšou témou (okrem Stokerovho Drakulu, pravdou ale je že tak skvelému príbehu je ťažké sa čo i len priblížiť) v AHS to aj vďaka hercom, na ktorých sme zo seriálu zvyknutý vyzerá zatiaľ veľmi nádejne. Bar v Corteze nápadne pripomína večery Jocka Torrenca v Osvietení, rovnako odmietanie alkoholu detektívom a tvorcom sa decentne darí ulahodiť fanúšikom tohto skvelého filmu a určite si prídu na svoje aj ostatní fanúšikovia dobrých filmov a seriálov. ()

Maminka (2015) (S05E03)

Dej sa sústredí na vzťah Donovana a jeho matky a na plán Elizabeth a Tristana ako sa vysporiadať s Willom. Johnovi oznámi manželka Alex, že sa chce rozviesť, pri odchode z hotela Cortez však narazí na ich strateného syna Holdena. Ramona plánuje pomstiť sa Elizabeth s pomocou Donovana. Dej napreduje pomerne pomaly, avšak je to vyvážené skvelou hudbou a atmosférou hotela Cortez. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)