Film bol inšpirovaný životným príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky na slávnej Princetonskej univerzite, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť - lásku. Krátko po sobáši mu diagnostikovali schizofréniu a v jeho "slabých chvíľach" mu je manželka najväčšou oporou. (RTVS)

Pajky3

Kdoví proč jsem měl utkvělou představu o tom, že v tomhle filmu hraje R. Crowe nějakýho boxera. A místo toho jsem narazil na velice zajímavé drama. Ve kterém podal skvělý výkon právě Crowe, ale i J. Connelly. U té se mi podařilo už poněkolikáté narazit na velmi dobrý film a v mém žebříčku stoupá. Scénář byl skvělej, halucinace byly fakt dobrý a krásný bylo když si je uvědomil a dokázal je překonávat. Dopadlo to jak to mělo a ode mě to má zasloužených 5 hvězd ()

Zlosyn.dna

Fantastický scenáristický počin, ktorý z veľkej časti autenticky sleduje príbeh ekonóma svetového merítka Johna Forbsa Nasha, ktorý si prechádza neľahkými životnými fázami spôsobenými mizantropiou a pokročilou fázou schizofrénie. Ako mladý ambiciózny študent matematiky sa snaží dosiahnuť niečo veľkolepé, po prvotných neúspechoch vytvára teóriu za ktorú ako vyslúžilý profesor dostáva Nobelovu cenu za ekonómiu. Po ukončení štúdia zostáva na univerzite ako profesor matematiky, popri tom však dostáva zaujímavú ponuku od americkej kontrašpionáže, kde môže naplno uplatniť svoj talent. Má však problém odlíšiť realitu od fikcie, priatelia a spolupracovníci sa zrazu stávajú iba výplodom jeho mysle. Otázka znie : Odchod od rodiny a život mimo society, alebo riskovať a snažiť sa začleniť sa do spoločnosti? Tak toto je asi najsilnejší moment, ktorý sa vo filme rieši. Netreba opomenúť skvelé výkony Russella Crowa a šarmantnej herečky Jennifer Connelly. V skratke, výborný film! ()

zette

Na film jsem se dival, aniz bych vedel o cem je. Musim rict, ze nez ho odvezli do lecebny, neveril jsem vlastnim ocim, na jakou pitomost se divam. Cim byl Crowe ve filmu starsi, tim hral lepe. Univerzitu ale hodnotim jako jeho strasny herecky vykon, k tomu jeste pripocist nezazivny scenar. Pak se to ale rozjelo a jeho pokracujici nemoc byla vystizena velice dobre a to po vsech strankach. Urcite zajimavy film, na ktery se dobre diva. Ale ctyri Oscary? Tak maximalne ctyri hodne slabe hvezdicky. ()

pakobylka

----- "Možná že ti chybí probuzení ze sna ..." ----- Neobyčejně podmanivé, empatické vyprávění - o tom, jaké to je, když vás ovládnou vaše vlastní sny ... a o tom, že šílenství a genialita k sobě mají velice blízko. Vychází ze skutečného životního příběhu Johna Forbese Nashe Jr., držitele Nobelovy ceny za ekonomii. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Měl nevýslovné štěstí, že mu doslova a do písmene "v dobrém i ve zlém, ve zdraví i v nemoci" věrně stála po boku milující bytost s neobyčejnou vnitřní silou. Ale to není třeba zdůrazňovat ... za prvé to vyplývá z děje a za druhé - on to věděl. ()

Martrix

Ten film je inspirovaný skutečným životem Nashe natolik volně, že nemůže být v žádném případě považován za životopisný. Nash netrpěl optickými halucinacemi, ale pouze sluchovými. A nepovažoval se za agenta, ale tvrdil, že k němu promlouvají mimozemšťani. A navíc to byl pěkný prevít a Nobelovu cenu nedostal on sám, ale dostal ji se dvěma kolegy... .Ten film je LEŽ a bez ohledu na to, jak skvěle je zahraný a natočený, neodpustím tvůrcům, že nás záměrně dezinformovali. Stačilo změnit jména... nebo popsat skutečný život Nashe. ()

necisty

Učím se o jeho teoriích her ve škole a vůbec nevím co je to za člověka, že vlastně ještě žije a trpí schizofrenií, ale už vůbec jsem nevěděl, že o něm natočili tak krásný film. Russella bych tu málem nepoznal a i s Jennifer jsou naprosto úžasní. Je jasné, že s obsazením tvůrci sázeli na jistotu. Zvrat zhruba po hodině stojí za to a na konci i slza ukápne. Je škoda, že žádný takový proslov se doopravdy neuskutečnil. Tenhle skvost není povinností jen pro ty, co se učí o jeho teoriích, ale prostě pro všechny. ()

Juto

Film má výnimočný príbeh, ale je to úžasný film vďaka svojmu režisérovi. Ron Howard odvádza úžasnú prácu, keď zaujme svoje publikum, predstaví vynikajúcu hlavnú postavu a nechá divákov zažiť realitu duševnej choroby. 9/10 ()

blitzer

Herecký koncert Russella Crowa, co jiného k tomu říci. Prostě dokonalé. EDIT 7.1.2012: čerstvý rozhovor s Johnem Nashem... jeho vyjádření k filmu: "Film Čistá duše ze mě dělá kritika Adama Smithe – tím jsem nikdy nebyl. Raději bych byl, kdyby mě ten snímek vykresloval coby Smithova stoupence – to bylo mnohem blíž skutečnosti."; "Ten snímek nikdy neměl ambici být dokumentem. Už třeba jen pro ten fakt, že začíná mým příchodem na Princeton – přitom v mém skutečném životě se toho hodně podstatného odehrálo už před tím. Také jsem ve filmu ztvárněn coby výrazně starší, než tomu bylo v reálu. Vždyť v době příchodu na univerzitu mi bylo kolem dvaceti" (Crowe měl v době natáčení 35 let). ()

chlupatec

Ta pětka by byla mnohem hezčí, nebýt toho Hollywoodského konce a špatného nalíčení Jennifer Conelly při scéně předávání Nobelovky :). Jinak chválím hudbu, perfektní honičku, roli Edda Harrise a nepředvídatelně dalšího perfekně zahraného autistu, Russella Crowea. ()

Ice123

Nikdy ale vážně nikdy bych nevěřil, že Russell Crowe by mohl zahrát schizofrenika a společensky nesmělého člověka, ikdyž jsem Russellův velký fanda. Opak je však naprostou pravdou, zahrál roli Johna Nashe na stéjné úrovni jako Dustin Hoffman Raymonda ve filmu Rain man ( v tomto případě hodnotím zcela objektivně, jelikož až do dnešního večera bych nikdy netušil, že se Hoffmanovi někdo v roli narušeného člověka vyrovná ). Všechno ostatní, tedy kamera, střih, hudba atd. je taky bezvadný ale hl. role mě dostala do naprostého úžasu, vážně jsem to nečekal a Russell tím jen dokazuje, že je hercem nejvyšší kategorie a nemusí hrát jen tvrďáky. Nechápu proč akademie udělila oscara za hlavní roli D. Washingtonovi ve filmu Training day, to vážně nepochopim.... 100% a ani o kokusek míň ;) ()

Maty85

Popravdě řečeno sem před spuštěním příliš něvěřil, že by zrovna R. Crowe mohl zahrát roli geniálního matematika tak jak se sluší a patří, ale nakonec sem byl velmi mile překvapen. Zvládnul to na jedničku. O zbytek skvělého filmu se postaral sám autentický příběh. ()

campix

Ron Howard je výborný režisér a když se mu dostane pod ruku skutečně zajímavý životní příběh, kterým ten Johna Nashe bezpochyby je, vznikne něco unikátního. Po všech stránkách nemám naprosto co vytknout Crowe dokazuje ne potřebuje mít ten jeho " hero cool look", ale že mu i tato pozice velmi svědčí a Jennifer Connellyová je naprosto překrásná a vynikající. Nejsilnější částí bych řekl, že je zhruba prostředek filmu, kdy se střetává realita s fikcí a pak ještě bezkonkurenční závěr filmu, umocněný skvělým soundtrackem, ale na to jsem už u Howarda zvyklý. Podobné filmy mám opravdu rád a když se u působivého tématu spojí skvělá režie, výborní herci a podmanivá hudba, tak není co řešit. ()

Carrie_3

Skvělé bilancování mezi skutečností a fikcí, kdy divák zpočátku ani neví, na které straně se právě nachází. Režisér Ron Howard si prostě s diváky dokáže hrát tak dlouho, než i oni začnou pochybovat, jestli je vše opravdu všechno v jejich životě skutečné či nikoli. Russel Crowe zde podle mě podává excelentní výkon, ač je k neuvěření, že si za roli Johna Nashe neodnesl Oscara ale jen nominaci. Podle mě jsou zde výborně vykresleny i ty nejniternější pocity postav, za pochvalu také stojí velmi dobré obsazení vedlejších rolí. ()

Saraswati

Jedno z mojich najobľúbenejších filmových rozuzlení v skvele vystavanom príbehu s výbornými hercami a výbornou hudbou. Možno by som oželela posledných pár minút, ktoré boli pre mňa už navyše, no film ostáva aj tak veľkým zážitkom. ()

WolfR

Čistá duše je strašně přeceněný snímek. Dalo by se říct, že se mi až tak nelíbil jelikož matematiku nesnáším a ono je to o matematikovi. Ale i tak, nic moc se tam neděje, žádné srdcervoucí ani jiné zapamatovatelné scény tam nejsou, což je u drama chyba. Russell Crowe se v hlavní roli snažil a James Horner složil pěkný soundtrack, ovšem na víc jak 3 hvězdy to prostě není. ()

KajusaK

Starší film, to jde vidět na první pohled, ale nic to nemění. Velice pěkně zpracované i když na můj vkus až moc natažené. Polovina se dala vklidu ubrat.Russel Crowe zahrál roli perfektně, to se musí nechat. Krásný,dojemný, dramatický příběh. ()

filmharmony

Russell ve vyjímečné roli... silné téma... silná režie... nádherná hudba... ten, kdo je výjimečný to má těžké... zbývá jen najít odpověď proč... protože škatule jsou nám nadevše a běda tomu, kdo se do žádné nenacpe... jsem mimoškatulová a říkám, vem je čert... ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)