Film bol inšpirovaný životným príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky na slávnej Princetonskej univerzite, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť - lásku. Krátko po sobáši mu diagnostikovali schizofréniu a v jeho "slabých chvíľach" mu je manželka najväčšou oporou. (RTVS)

Attta

Důstojně a přitom docela přijatelně zfilmovaný životní příběh Forbese pro oko diváka. Tvůrci vsadili na klasický příběh, který zbytečně nikam neutíká a drží si svůj vysoký standard po celou dobu. Russellovo ztvárnění postavy bylo vynikající a příběh opravdu pěkně zpracovaný. ()

joker.george

!!!SPOILER!!! První půlka Čisté duše byla prostě ohromující. Ukázání Nashových schopností, fantazie, chování, spolupráce s armádou a poté následné vystřízlivění a ukázání správné reality. Skvělé pohrání si s divákem a ukázání Howardova umu. Jenže od Nasheova uvědomění si rozdílu mezi realitou a fikcí, začal film jakoby ztrácet tempo a nápady, jak diváka překvapit či okouzlit, což se změnilo až při udávání Nobelovy ceny. Je snad náhoda, že když nějaký herec ztvárňuje mentálně odlišného člověka, je z toho vždy excelentní výkon? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak jsem se na Beautiful Mind podíval podruhé a byl jsem naprosto ohromen. Už jsem nenašel žádná hluchá nebo jakákoliv slabší místa, a navíc jsem už mohl obdivovat Howardovu preciznost a jemnou práci s fikcí, která je bez jediné chybičky. ()

WoWoW

Když má Ron Howard dobrý rok, umí udělat úžasné filmy. Čistá duše je přesně ten případ, kdy měl dobrý rok. Filmový přiběh Johna Neshe je naprosto skvostné dílo, ve kterém naprosto exceluje Russell Crowe. Je to ten film, co si můžete pustit stokrát a stejně vás to bude bavit. Je to zkrátka a dobře jedno z těch filmových děl, kvůli kterým kinematografii tak miluji. ()

Streeper

Russell Crowe předvedl skvělý výkon. První polovina filmu mě moc nebrala, ale druhá polovina už byla zajímavější. Hlavně když se všechno vysvětlilo. Ale musím říct, že největším tahounem filmu je bez pochyb hlavní herec. Film je zajímavý, ne sice úplně dokonalý, ale zajímavý a plný emocí. ()

bourec

I tohle je ostuda, že sem tenhle film neviděl.Možná proto, že filmy o psychicky nemocnejch jedincích většinou rád nemám.K tomuhle ale budu shovívavej.Skvěle zahraný,a na konci plný zadostiučinění.70%. ()

JohnRambo

Tento film je unikátny. Je to skvost medzi drámami. Russel Crowe predviedol viac než skvelý herecký výkon. Pri niektorých scénach sa mi až slzy tlačili do očí. Bravó! ()

cubajz

brilantní výkon Russella Crowea i Jennifer Connelly - zbytek filmu je prostě klasická biografie, které i přes delší stopáž nelze upřít řemeslnou preciznost a dojemnost. 4, 5 hvězdičky ()

DruidKarel

707. hodnocený film: O tomto filmu jsem poprvé slyšel od své "prazvláštní" profesorky sociologie a psychologie, která nám o něm vyprávěla. Dlouho jsem se pak k filmu Čistá duše nemohl dostat, až se to nakonce povedlo. Film je zasazen do mně zajímavé doby a je ozvláštněn krásnou Jennifer Connely a skvělým Russellem Crowem. Navíc se zde také předvedl ve vedlejší roli Ed Harris, který je vždy obsazován do charakterních, leč druhořadých rolí. Film má spád a skvěle je vyprávěn. Dobré herecké výkony, takže si film zaslouží 5*. 5* je tedy jistých, ale není zase něčím, z čeho bych se posadil na zadek (asi jsem se pořádně nesoustředil nebo jinak si to nedokážu vysvětlit). Věřím, že kvalitu snímku budu moci ještě mnohokrát ocenit. 5* ()

Amroth666

"Vážení", nevzdávejte to po 45 minutách. Co příjde po nich vám vyrazí dech, nahradí předešlé minuty a řekne vám dívejte se a chápejte. Mám rád, když mně tvůrci zhruba polovinu filmu tahají za nos a pak mně kopnou do prdele a předloží nový důkaz, nová fakta, která úplně převrátí celý děj. Nejlepší film, Režie, Herečka VR - Jennifer Connelly, Scénář - A. Čtyři proměněné oskary. Škoda jenom za neproměněné další oskary - 4 nominace: Herec HR - Russell Crowe, Střih, Masky, Hudba. Tyhle oskary by si film taky zasloužil. Především si ale Čístá duše zaslouží moje velké uznání. Příběh se mnou manipuloval, hrál si s čísly a s city a nutil mně počítat důsledky všech okolností ve filmu. Rovnice byly hodně těžké, ale přeci jen jsme se dobrali výsledku. Nejlepší film roku to sice není, ale je to rozhodně film hodný minimálně čtyřem hvězdám. Po tom, co si vybavím můj obličej před druhou polovinou filmu a po ní, je to rozdíl jako sčítání a odčítání. Psycho-drama je odnož, kterou se v druhé polovině filmu tvůrci vydají. Stálo to za to dokoukat to a přesvědčilo mně to v to, že na filmy se má koukat do konce. OST 5/5. ____ Matematici vyhráli válku. Matematici rozluštili Japonské kody a vyrobili atomovou bombu. Matematici, jako vy. ____ SONG ! - http://www.youtube.com/watch?v=nddjxc2k_6Y ____ ()

Wladi.mir

Je až skoro neuvěřitelné, že je to podle skutečnosti. Jinak skvělý výkon Crowe a vynikající hudba. Málo co dodávat, jde opravdu o hezky udělaný film. ()

vykur!

I don't exactly know what I am required to say in order for you to have intercourse with me. But could we assume that I said all that. I mean essentially we are talking about fluid exchange right? So could we go just straight to the sex. ()

TommyLeeJape

Velmi precizně natočený životní příběh člověka, který z části kvůli své genialitě, ale hlavně kvůli své nemoci nedokáže vidět, jaké štěstí ho na cestě životem potkalo v podobě milující ženy (nevím jak je to v reálu, ale ve filmu také neuvěřitelně krásné... Nemáš zač Jennifer). Trošku to sice vypadá, že pan Howard si vybral zrovna tohle povídání jen proto, aby mohl akademii okrást o zlaté sošky, ale i přesto jsem mu vděčný za film o takto výjimečném muži. Velmi mile mě překvapil hlavně Russell Crowe, kterého bych si nikdy předtím nedokázal představit jako bláznivého matematika. Až na zbytečně sentimentální závěr a fakt, že skutečný John Nash se hodně odlišuje od toho filmového (říkal Djkoma), nemám Čisté duši co vytknout. ()

Flynn

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Krásný příběh genia (blázna?) který si žije svůj život aniž by vnímal co je realita a co je představa... skvělé herecké výkony, skutečný filmový zážitek.... ()

iommi

Napriek tomu, že som z tých matematických teórií nepochopil ani ň (čo by ste chceli od človeka, ktorému robí problémy veľká násobilka), a zobrazenie schizofrénie mi tiež neprišlo veľmi vierohodné, je tento film pre mňa jednoznačnou päťhviezdičkovou záležitosťou. Veľký podiel na tom má dokonalý Crowe (kde je Oscar?) a samozrejme krásna Jennifer. ()

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Russell Crowe, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jennifer Connelly, *Nejlepší scénář - Akiva Goldsman + nominace (2) - Nejlepší režie - Ron Howard, Nejlepší hudba - James Horner ()

asinus

Stylově čistý, chtělo by se říct téměř dokonalý film. Schází mu ale něco navíc, šťáva, která by ochutila dílo jako celek. Takhle nezbývá, než se zařadit na konec zástupu obdivovatelů hereckého ansámblu. O Jennifer Connelly nepochybuji-jednou z ní nejspíš bude velká a skvělá Herečka. Zatím však vedle Herců se jmény Russell Crowe či Paul Bettany bledne. O Russellovi asi není třeba nic moc říkat, to se musí vidět. Ještě snad více mě ale zaujali Ed Harris a Paul Bettany, --- *SPOILER* --- kterým jsem až do poslední chvíle nevěřil, že jsou pouze výplody fantazie. Prostě jsem chtěl, aby byl Charles skutečný a nesmířil jsem se s jeho skutečnou podstatou, téměř do samotného konce filmu. Velmi tím oba napomohli vykreslit tu ztrátu, kterou Nash prožil, když přišel o svůj "druhý svět". ()

Matrinx

No, někteří kámoši prý z toho brečeli. Takže jsem očekával vážně něco víc. Na to aby mě to nějak vzalo to bohužel nebylo dostatečně silné, chtělo by to jinačí vyprávění - místy jsem se celkem nudil, a jak tu už někdo psal, nevybočovalo to z řady dalších životopisných filmů, jako kdyby to byla nějaká epizoda ze seriálu Životopisy. Akorát na herecké obsazení si vážně nemohu stěžovat, Russell Crowe a Jennifer Connelly(mimochodem, velmi swééét :D) byli fakt bezvadný, a taky vlastně hudba :) Takže nakonec čtyři hvězdičky. Další matematik, který přišel na to, že se to nejdůležitější na světě neschovává v číslech... ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)