Svět legendárního spisovatele J.D. Salingera působivě ožívá v tomto snímku odhalujícím detailní pohled do životních zkušeností, které formovaly jednoho z nejproslulejších, nejkontroverznějších a nejtajemnějších spisovatelů naší doby. Snímek "Rebel v žitě", odehrávající se v barvitém prostředí New Yorku poloviny 20. století, sleduje mladého Salingera (Nicholas Hoult), který se snaží hlasitě vyjádřit, udržuje bouřlivý vztah s mladou hvězdičkou Oonou O'Neillovou (Zoey Deutchová) a přežívá hrůzy druhé světové války na evropských bojištích. Právě tyto zážitky daly vzniknout jeho mistrovskému dílu Kdo chytá v žitě, které mu přes noc přineslo slávu (i neblahou proslulost) a přimělo jej stáhnout se na zbytek života z očí veřejnosti. Film, v jehož hlavních rolích se představují Kevin Spacey a Sarah Paulsonová, nabízí vábivou sondu do života a doby nepochopeného génia, který porušil pravidla a redefinoval americkou literaturu. (Cinemax)

Amonasr

Zajímavě zpracovaný a vcelku střízlivě podaný příběh slavného spisovatele, jehož největší předností je, že nepodlehl pokušení ho idealizovat a zachoval si od něj misty až mrazivý odstup. O to ale vyznívá pravdivěji. Divák je tak nucen i po skončení filmu o Salingerovi přemýšlet o to hlouběji a hledat klíč k porozumění jeho složité osobnosti. ()

mac000

Citlivě natočený film, který vypovídá hodně o Salingerovi, okolnostech za nichž se zrodil jeho úspěch a současně jej začal vtahovat do izolace. Výjimečný autor píše výjimečné věci a to je i příběh jednoho z nejznámějších amerických spisovatelů. Výborný výkon Nicholase Houlta, zobrazující vnitřní prožitky excentrického spisovatele i dilemata, s kterými bojoval. (Roku 2013 byl natočen životopisný dokument "Salinger" s hranými scénami, v nichž účinkovali Philipp S.Hoffman či Edward Norton) ()

ostravak30

Rebel v žitě popisuje v první řadě složitost povolání spisovatelova. Stejně třeba jako krasobruslení je psaní závislé v první řadě na tom, zda se bude líbit nakladateli. Jestli si stokrát budou myslet, že nejste dobří, nikdy vás nevydají a vy ani nezjistíte, zda by někdo z lidí měl podobný názor. Přitom jiný nakladatel může zastávat názor zcela opačný. 2. světová válka pak svými hrůzami zničila mnoho životů. Osobně jsem Kdo chytá v žitě neznal, ani jsem ho nečetl a nikdy jsem neslyšel ani o jeho autorovi. Film je ale vytvořen velmi dobře, především se mi líbil výkon Nicholase Houlta a Kevina Spaceyho. ()

solisoli

Každý životopisný príbeh je špecifický pojem o niekom inom. Každý takýto príbeh ma vystihnúť skutočnosť akou ta osoba bola, ako ju verejnosť v jej v súkromnej mysli nepoznala. Je to len o schopnosti réžie to dokázať tak skutočne príbehovo podať. Myslím si, že v tomto príbehu sa to réžii podarilo, lenže v tom prípade, nie je tento príbeh tak pôsobivý a pútavý pre širokú škálu diváka. Viac sa tu skutočne zinscenovať nedalo. ()

vodkasesemte

Jerry. You are phony. Aha, už vím, proč jsem to stáhnul. Kvuli Ooaně (Zoey Deutch). Díval jsem se na to přes tlustý sklo, abych z toho buzeranta nedostal vyrážku. I m a dash man, not a miler. You only say that bcs you are lazy. Imagine the book that you would want to read. And then go write it. Jak mohli v tý době psát na psacím stroji? Bych nenapsal jednu větu správně. A to píšu pořád. Okej, používám víc než dva prsty jako on, ale těch překlepu je pořád stejně. Bombing of Perarl Harbor by army planes. Undoubtedly Japanese. Its no joke. Its a real war. Jerry is going off to war. Perhaps this will turn him into the man (nemyslím si). I know he is destinated to become. I would like to propose a toast. Jerry - to je tak sklonovaný. Řekni mi, pamatuješ si jméno jinýho fízla v tom druhým filmu? Its pretty nuts. Chaplins old enough to be her father. Well, what can I say? Everyone loves that little tramp. If there is one world I hate, its grand. Its so PHONY. Další sklonovaný slovo ve filmu. This is a momentous hour in world history. D-Day. Men fighting their way up the beaches in fire and blood into the fortress of Nazi Europe. Chtěl bych bejt ve druhý linii, abych se dostal až do vnitrozemí. To musel bajt super zážitek. Casualties (Myth 2) in this mammoth operation may reach a dreadful toll (mýtné). I did everything I could to keep on writing. No pen. No typewriter. No notebook. Jak tidle vyklepaní sráčové mohli porazit nacistické Německo, to nechápu. Myslíte, že mezi nimi byl někdo, kdo usiloval o srdce nějaký pyče a psal o rom románky, zatímco občas vystřelil přes barikádu? Pneumonia. To je nějaká kočičí nemoc. And have you been painting, at all? No bcs I m not a painter. I m a writer. To je typickej psycholok. Sometimes I have flashbacks of the camps during the day too. Its almost like I m there. I can smell… These are all very common occurrences from soldiers returning from combat. A stejnej příběh v pozadí - oba filmy. Váleční veteráni, jen každej se s tím vyrovnal jinak. To už není náhoda. Respektive je to další shoda. A není to proto, že by v nich hráli stejní herci. Rozdíl je v tom, že tendle příběh jako film nedávám. Ale je to slušně napsaný. Nedám tomu uplnej odpad. The Young English. ()

Fajolo

Človek by povedal, že neexistuje nudnejšie povolanie ako spisovateľ. Veď čo už môže byť zaujímavé na tom, že niekto sedí na zadku a píše. Našťastie však spisovatelia (tí dobrí) skôr než niečo napíšu, tak aj niečo zažijú. Salinger toho nepublikoval veľa, preto nie je problém si väčšinu toho prečítať v dvoch knihách. Z toho, čo som čítal, som usudzoval, čo asi zažil. Teraz konečne viem, že som sa trafil len čiastočne a skutočnosť je zaujímavejšia ako to, čo som si predstavoval. To je dobre, lebo film podľa mojich predstáv by nebol zďaleka taký dobrý. Aj keď . . . úplne ma neuchvátil. ()

Fzux

Snímek mě opravdu vtáhnul do děje. Chvílemi jsem zapomněl, že koukám na film. Jisté scény byli slabší, ale celkový výkon hlavního hrdiny v průběhu filmu mě velice nadchnul. 85 % ()

rigby

Opravdu výborně natočený životopis autora jedné z nejznámějších knih a zároveň jedné z mých neoblíbenějších. Úchvatná kamera, režie a zejména scénář tvoří společně podmanivé dílo s jinak na tu dobu obvyklým životním příběhem. Film má skvělou atmosféru, výběr představitele hlavní role je vydařený. Film o spisovateli jsem si představoval nudnější. ()

wick

Slušný životopisný film...který se drží osvědčené šablony podobných filmů, a zaujme, i když nemusíte jeho román. ()

bonovox

Slušný životopisný snímok o velikánovi americkej literatúry a o procese vzniku slávneho románu. Hlavne herci sú veľmi presvedčiví. ()

taibrek

Tento film v podstate nič nepokazil. Však čo by sme aj chceli od životopisného filmu. Film vykreslil Sallingera tak ako mal, mno nebyť Spaceyho tak by sme sa asi aj dobre unudili k smrti. Tie ich dialógy boli asi najlepšie. ()

kokofek

Knihu "Kdo chytá v žitě" vnímáte podle toho kolik je vám právě let při jejím čtení. Možná,že za 30 let by se na ni díval jinak i její autor. Její napsání mu pomohlo v těžkých chvílích,které si ani neumíme představit. Proto už dle mého názoru nechtěl dál vydávat. Měl strach , že si za svým dílem za pár let nebude stát. ()

PTuranyi

Rebel v žite v mnohom pripomína film Tolkien. Je to možno tým, že obaja spisovatelia prežili peklo vojny, ktoré ich ovplyvnilo. Produkcia aj herci sú perfektní a vytvárajú okolo postavy J.D. Salingera atmosféru jedinečnej osobnosti talentovaného autora. Kevin Spacey vo vedľajšej úlohe je malou čerešničkou na torte, ale predstaviteľ hlavnej role Nicholas Hoult sa vedľa neho nestratí. 75% ()

Velislav

„Nebyť tej knihy, asi by som nebol nažive.“ Pomerne pútavý príbeh kultového spisovateľa a autora trochu preceňovaného (nielen podľa môjho názoru), ale zároveň ešte kultovejšieho románu, natočený chronologicky, slúžiaci na dovysvetlenie príčin a následkov jeho tvorby. Pri čítaní spomínaného diela o hlase povojnovej americkej mládeže, som si asi takto predstavoval hlavného hrdinu, ako ho stvárnil a zobrazil Nicholas Hoult, ktorému zdatne sekundoval Kevin Spacey. Nič viac, nič menej, ale presvedčil ma na opätovné prečítanie a možno dôslednejšie pochopenie novely, ktorá sa postupom času aj vďaka istej kontroverzii stala populárnou. 7/10 (ČT Art) ()

V.Sawyer

Za mě teda výborný film. Skvěle natočený životopis jednoho z největších spisovatelů. Nicholas Hoult si mě jednoduše získal a jeho roli jsem mu skutečně uvěřila. Kevin Spacey je prostě Bůh a dokáže zahrát naprosto cokoliv (ať si každý říká, co chce). The Catcher in The Rye je pro mě jedna z nejlepších knih vůbec, a po tomhle skvělém kousku se na ní dívám úplně jinak. ()

gizi

Před pár dny jsem přečetl román Kdo chytá v žitě, který mě nezaujal a moc se mi ani nelíbil. Tento film mě zaujal o něco víc, ale je to prostě jen další z řady životopisných filmů. 65%. ()

Kdo si zahraje mladého Tolkiena?

Kdo si zahraje mladého Tolkiena?

29.07.2017

Když se na velkém plátně objevili Truman Capote, Jane Austenová, James Barrie, Edgar Allan Poe nebo P. L. Travers (a brzy nás čeká A. A. Milne), proč by neměl dostat biografii J. R. R. Tolkien? Jak… (viac)