Záhada Silver Lake

• Česko Záhada Silver Lake (viac)

Po znamenitom metahorore Neutečieš sa osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogénny výlet po Los Angeles: jeho meandrujúci neonoir Záhada Silver Lake sa točí okolo tridsaťtriročného Sama, ktorý sa po zmiznutí svojej záhadnej susedky Sarah púšťa do surreálneho pátrania, aby dekódoval tajomstvá, škandály a konšpirácie ukrývajúce sa v hlbinách Mesta anjelov. Hypnotický a zábavný triler bezmála lynchovského razenia poháňa tak ústredná obsedantná figúra, ako aj vycibrený soundtrack, dejové zvraty a nespočetné popkultúrne referencie, z čoho sa napokon skladá tajná história L. A. Film, ktorý je zároveň subverzívnou hračkou i netradičnou poctou ére klasického Hollywoodu. (Film Europe)

chelseaman22

Záhada Silver Lake je unikem, který neocení každý. Film plný pop kulturních odkazů, hřbitovních párty či dívek s balónky na rukou postupně graduje takovým způsobem, až přijde ve finále v podobě krále bezdomovců. Tenhle film nelze popisovat, o se prostě musí vidět. 87% Celosvětový příjem k 21. 1. 2019: $1,700,000 ()

sugythesugar

Asi jeden z najdivnejších filmov, aké som za posledné roky videl - a bavil ma. Asi by som ho kategorizoval, ako neo-neo-noir. Žiadny iný názov to pre mňa lepšie nevystihuje. Garfield tu hrá veľmi dobre mladého chlapa, žijúceho na hranici bielej lúzy. Divnými udalosťami sa pripletie ešte do divnejšieho prípadu/komplódu, ktorý sa (aj napriek tomu, že sa mal venovať vlastným problémom) snaží za každú cenu vyriešiť. Ukazuje tu L.A. z iného uhlu, než ako je nám prezentované v klasickej produkcii. Páči sa mi bezprostrednosť, s akou autor chrlí nápady, aj keď sú často iba zvláštnymi odbočkami od "deja", len preto lebo ho napadli a hodili sa mu k tomu aby dovŕšil divnosť svojho diela. Silver Lake má veľmi citelnú štylizáciu a neviem prečo, ale cítil som v tom nádych Hollywoodu 70. rokov. Neviem či si tento film ešte niekedy pozriem ale bez problémov dám 6-7/10. ()

UhLee

(5/10). Tady se někdo snažil všem vytřít zrak se svým plottwistem, ale moc se mu to nepovedlo.. Bylo to spíš divné a hrozně náhodné.. Na tohle by člověk ani za nic nepřišel.. Viz. Časopis a Lupínky.. Jediné co to drží nad vodou je Andrew, který je hrozný sympaťák a krade si ten film pro sebe.. Jinak jsem byl hodně zklamaný a vůbec to na mě jako celek nezafungovalo. ()

Carra

Film na který budu dlouho vzpomínat. Prošpikovaný narážkami na dřívější filmovou stylistickou tvorbu a slavné vyprávěcí postupy známých režisérů (neo-noir, mysteriózní thriller, Hitchock, Lynch,...). Frustrující, ojedinělý, zábavný filmový zážitek. Nic takového jsem v moderní tvorbě ještě neviděl, leč není to pro každého. ()

Dado

"Mierne" zvrátená podivnosť, v ktorej naozaj dobre funguje asi iba atmosféra svojsky odkazujúca na noirovú vlnu spred 70 rokov. Mohol by som ďalej bližšie rozoberať scenár, ktorý podľa môjho názoru padá na snahe čo najviac zamotať hlavu divákovi, či kritizovať tempo, ktorému veľmi rýchlo dochádza dych, ale to by bolo asi zbytočné. Bohato totiž postačí povedať, že Záhade Silver Lake zaručene rozdelí ľudí do dvoch skupín (tí, ktorí ho nepochopili a tí, ktorí si myslia, že ho pochopili) a ja mám tú smolu, že patrím medzi prvých menovaných. (45%) ()

Qitek

Silná atmosféra pomrkávající na kloubouček Hollywoodu a noiru v plné kráse. Úmyslný (ne)děj mě ale v Mitchellově filmu nedokázal nijak zaujmout. Rádoby mindfuckové scény už vůbec ne. Nerdi budou u odkazů jistě honit a v mnoha ohledech může bejt novou modlou. Pro mě Under the silver lake velmi milou, přesto poněkud bohužel jen "zamilovanou kulisou" u které když vám něco unikne, vůbec, ale vůbec nic se nestane. Je úplně jedno, kdy do ní nastoupíte a kdy vystoupíte. Můžete jej pustit na párty, jen tak do pozadí, klidně u toho malujte, želhlete, vychovávejte... Příjemně zhulenej Garfield tomu dává sympatický punc. Ale tak nějak... Jé kozy! Tak snad docením při druhém a zhuleném sledování. Někdy, možná. Pro mě o chlup lepší Brick od Riana Johnsona. Update: na podruhé, bez očekávání a vědomí - very good)) ()

Sfinkter

Tento snímek je na hranici hodnocení, je dobře natočený, mystery atmosféra je poutavá, stejně jako exteriéry a noční život LA a například taneček na REM v podzemním klubu je výborný. Celé to však plyne k relativně trapnému rozuzlení a prakticky do ztracena. Stopáž je navíc krutá pro diváka. ()

venison

Jop, tak to je přesně ten případ, kdy naprosto a beze zbytku chápu modré hodnocení.. Film „Záhada Silver Lake“ je totiž vystavěna na klišé noirových detektivních filmů.. David Robert Mitchell vzal obrovský hrnec a nacpal do něj neoMarlowa bez chlastu, hollywoodské tupé čičinky, Los Angeles, vraždy, místní historky, sekty, drogy, popkulturu, konspirační teorie, paranoiu, lynchovský mindfuck, nasládlou lacinou muziku, šifry, Ježíše a pořádně to celé zamíchal.. Snad jen UFO tu chybí.. Pro všechny diváky, kteří mají v devadesátkách nakoukáno je snímek zábavný a oplývá příjemně sebeironií žánru.. Pro neznalce a omladinu, kteří budou zákonitě v příběhu hledat hlubší přesah, to celé bude k nepochopení.. Obsazení Andrewa Garfielda celou atmosféru jenom podtrhlo a já si užila 140 minut skvělé zábavy.. Ale jak říkám, pouze pro znalce.. ()

rowdys

Veľká škoda, že toto nenatočil Richard Kelly, v rukách ktorého by z toho podľa mňa dnes bol minimálne rovnaký kult ako Southland Tales. Príbeh plný hlavolamov, ktoré už z podstaty deja schválne nikam nevedú, no trefne kritizujú konšpiračnú scénu a povrchnú popkultúru. Krásne LA, ešte krajší Disasterpeace podmaz a odkazy na starý Hollywood. Akurát, že nie je zábavné sa na to s výnimkou pár scén (elite scheme) dívať, čo ma po výbornom It Follows zaskočilo nepripraveného. ()

Yoda sama

Čudesne čarovný neonoirový konšpiračný trip, ktorý vás prinúti spochybňovať šálku rannej kávy (a pri vlastnom šťastí nadobudne vlastný kultový status, rovnako tak, ako filmy na ktoré odkazuje). ()

VanTom

Přes všechnu tu konzistentní bizarnost a až "lynchovskou" WTF mimóznost osob, událostí a vodítek se pátrání po zmizelé sousedce (a mimochodné odkrývání letitého hudebního spiknutí) drží v pevně stanovených mantinelech "hitchcockovské" (soundtrack i halucinogenní nálada na něho jasně odkazují) neo-noirové kriminálky. Proto diváka stále zajímá, co se stane dál, i když pozvolnost vyprávění přeci jen unaví. Nakonec dám za lepší 3*, jelikož vyústění bych si klidně představil i šílenější a spousta věcí zbyla nevysvětlena. ()

Tft

Andrew Garfield Follows. Under the Silver Lake je jako houba na nádobí nasáklá vodou ze starých hollywoodských noirových filmů, David Robert Mitchell jí ještě namočil v široké paletě barev a postupně ždímal až vznikl neo-noir na drogách, který bude podobně jako Big Lebowski, Donnie Darko nebo Mullholand Drive po další léta vyvolávat vášnivé debaty o každém maličkém detailu, který se ve filmu objevil. Při vysvětlování děje přátelům se budete cítit jako Charlie v It's Always Sunny In Philadelphia, ve slavné Pepe Silvia scéně. Jestli Under the Silver Lake dosahuje kvalit Lynchovy nebo Coenovic klasiky se dá těžko posoudit, jak už to u podobných filmů bývá, jestli se z nich stanou kultovní klasiky ukáže jen čas. Potenciál je ovšem veliký, protože Under the Silver Lake dokáže být otravně frustrující, staromilsky okouzlující, matoucí, zábavné, svěží a hlavně zvláštní v tom dobrém slova smyslu. Navíc vybízí k opětovnému sledování a to je u kultovních klasik základ. U mě je každý film, ve kterém hlavní protagonista někomu rozmlátí hlavu na kaši kytarou Kurta Cobaina instantní klasikou, takže já mám celkem jasno. 86% ()

blackJag

Táhlá věc, se zvláštní atmosférou, u které bych nevěřil, že se doplazí ke smysluplnému konci :-) Body navíc za to, že to v tomto ohledu klaplo. Svým způsobem to stálo za to. 70% ()

blackkocour

Někdo nám tu vypálil rybník, a rovnou celé křišťálové jezero! Andrew Garfield, který v poslední době hrál třeba ve válečném krváku "Hacksaw Ridge", zde hraje spoceného úchyla, špehujicího svou šukózní sousedku. Nevím, čím se Garfield a celý štáb sjel, ale příjde mi, že tohle někdo až moc přesolil popkulturními odkazy. Asi ta největší zvláštnost filmu je, že je strašně random. Jak jsem už zmínil, film je až moc nadopován tou zhulenou atmosférou, až je to někdy vtipně a zhuleně pojato. Děj a zápletku jsem, ani za holý kokot, nepochopil. Myslím si, že temhle škvár ani nic logického neměl. Film se taky dost strefuje do Hitchockovi tvorby, no a takovej špatnej film si nezaslouží ani nemá právo odkazovat na lepší filmy! ()

andalin

Hrozně dlouhé, hodně zvláštní, ale napínavé. Garfield tu hraje postavu kluka, co se fláká životem, spí s kde kým, neplatí nájem, lže svý mámě a rád šmíruje. Tak se taky zaplete do jisté "záhady", které se snaží přijít na kloub. Začne se dít hromada random věcí, začne potkávat random lidi, kteří spolu nějak souvisejí, začne ve všem vidět skryté zprávy a znamení, dokonce brutálně zavraždí jednoho dědu. Jako hudba byla super a byla jsem napnutá jak struna, ale vlastně byl konec takový mdlý - mám totiž ráda, když mi věci dávají alespoň trochu smysl. "We crave mystery 'cause there's none left." Lehký odvar Mullholand Drive. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

20.09.2018

Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film   Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů… (viac)