Vertigo

• Česko Závrať (viac)

Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závratmi a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine... (STV)

Kmotr76

Začátek vypadal slibně. Oko a následující akční úvod. Detektivní prostředek byl ale pozvolný, někdy možná až moc. Mou pozornost udržovala snad jen Kim Novak, Hermannova hudba a nádherné kulisy San Francisca (že se Závrať odehrává zrovna v tomto kopcovitém městě nemůže být náhoda). Mírná nuda je ale dostatečně vynahrazena gradujícím závěrem. Pointa je opravdu překvapivá, rozuzlení překvapivě racionální, vše do sebe zapadlo. A závěrečná scéna bezchybná a opravdu děsivá (na rozdíl od dnes už spíš směšně působícího konce Okna do dvora). ()

Minimie

Hitchcockově tvorbě jsem se dlouho vyhýbala, hlavně proto, že jeho hlavní žánr mi není úplně blízký a jeho filmy mě nelákaly. K mému překvapení mě ale Vertigo uchvátilo a určitě nezůstanu jen u tohohle díla. Není totiž nejmenších pochyb o tom, že tenhle pán prostě uměl. Propracovaná podívaná do nejmenších detailů, včetně červenozelené hry s barvami. ()

elanius

(80/2016) / Dokonalo vystavaný, komorno-konverzačný mystery thriller. Ako zvyčajne, Hitchcockovi stačili dvaja herci a jeden špecifický motív, ktorým je tentokrát zdanlivo nevinná (pre hlavnú pointu ale nevyhnutná) fóbia z výšok detektíva Johna "Scottieho" Fergusona. Takmer každá scéna filmu je venovaná Stewartovi a Kim Novak, každý detail je podriadený atmosfére a buduje emóciu pre každú scénu nasledujúcu. Majster bol skutočne v 50-tych rokoch v top forme. (9/10) ()

Antek

Hitchcocka považuji za Davida Lynche let minulých. Jeho filmy jsou vizuálně úžasné, ale nejsou tím, čím se v prvním plánu zdají být (až na pár výjimek). Nejlepším případem je toto mistrovské dílo, které nám nabízí zvláštní detektivku a v druhém pohledu úvahu o životě a smrti s nejasnými scénami, za které by se nestyděl ani výše jmenovaný mistr. ()

dANo

K tejto hororovej klasike niet čo dodať, snáď len to, že ovplyvnila veľké množstvo tvorcov hororov a thrillerov, ktorí ale častokrát nesiahajú Hitchcockovi ani po členky. ()

hroubek

Vertigo je působivé a napínavé dílo mistra hrůzy Alfreda Hitchococka. Vyprávění soukromého detektiva hledajícího pravdu o nádherné blondýnce je napínavé od začátku až do konce. Snímek je pomalejší, ale pointa je strhující. ()

Brain-D

Pěkně propracovaný Mysteriózní Thriller. Ke kterému bych ještě připíchl "romantický". JInak hudba skvělé seděla, ale bylo to trochu nudné. ()

Brandon

Z padesátiletého, prošedivělého, spořádaného policisty, starého mládence se ze dne na den stane nadrženej pomatenej králík. Poblázní ho bloňďatej přelud, žena dobrého přítele. Dobře, možná věřím, ale ne Fredyho zpracování. P.S. To Herrmannovo zběsilý fidlání je tak na bolehlav. ()

Tomatáš

Alespoň pro sebe jsem konečně našel pana Hitchcocka. Skvělý herecký výkon obou ústředních představitelů a precizní režie zařazuje tento film mezi naprostou elitu tohoto těžko definovatelného žánru mystérie-drama-thriller. Z mého pohledu jde o nejlepší Hitchcockův film a pouze nechápu, že není ověnčen Oskarem. Pointu a závěrečné vyvrcholení filmu bych si rád nechal zarámovat a pověsit na zeď. Bravo. ()

mab

Nesedlo mi, opravdu ne - nudné, vláčivé, místy zběsilé. Jako pětiminutový výcuc k romantické písni Britney Spears možná dobré, ale takhle tragédie, nebýt to Hitchcock, neustálo by to ani ty dvě hvězdičky, ale beru to sportovně, každý režisér občas ustřelí. ()

zdenny

Legendární film Alfreda Hitchcocka, který má svou tajemnou atmosféru. Myslím si, že se Hitchcockovou prací a zejména tímto filmem inspiroval David Lynch, jehož filmy se vyznačují právě onou tajemnou a táhlou atmosférou. ()

Krustyburg

Na úvod budete doslova přikovaník obrazovce nádhernými exteriéry (město) a nádhernými interiéry (pracovna malířky a pracovna majitele továrny). Závěrečná půlhodina je také strhující. Střední část filmu se však neuvěřitelně vleče. ()

ZeroCZ1233

Psychu se záměrně vyhýbám a proto moje druhé rande s majstrem Hitchcockem bylo po Rear Window znovu za dohledu Jamese Stewarta. Tentokráte v lokacích San Francisca v nadpozemsky obdivovaném Vertigu a byl jsem maximálně uchvácen. Mistrův cit pro režii je dobově výjimečný, Hitchcock si vyhrává s každým záběrem, vypiplanost rámování a snímání představuje geniální práci s mizanscénou a celkovou narací u níž nemůžete jen tak vypnout, je nutné vnímat jak jen to jde a vychutnávat si tak kvalitně provedené řemeslo, jež je cítit starou Hollywoodskou tradicí, avšak s poznatelnou kapkou vlastního vizionářstí. To se nejvíce projevilo v ladné chameleonské proměně žánrů, kdy se z humorné nedějovosti stala zajímavá detektivka, jež se posléze přirozeně vyvinula na silně mysteriózní thriller, jenž se následně snesl z nebes do hnízda romantického dramatu se záchvěvy jisté formy deprese. Všechny tyto změny přijdou vždy v perfektně vypointovaných částěch vyprávění, díky čemuž si jich divák všimne, ale nijak to nepokazí budované tempo. To je podepřeno nezničitelnými sloupy božského soundtracku, jenž se hlavně projeví u mysteriózní části snímku a díky němuž se mráz na zádech drží bež sebemenší ochoty se pustit. James Stewart a Kim Novak nemohou pod jistou Alfredovou rukou dělat nic špatně, čímž chci říct, že jejich výkon je znamenitý a Vertigovský pár je dle mě jeden z nejvíce ikonickách milostných párů filmové historie. 10/10, totální žrádlo a vlhký sen pro cinefily. ()

TheRoller

"Túlať sa môže len jeden. Dvaja ľudia vždy niekam idú." Hitchcock BOL filmársky génius. Po Vertigu o tom musí byť presvedčený aj jednooký daltonik. V hlavnom obsadení filmu býva vždy ten "dominantný", ten "lepší". Pri Vertigu som tento pocit absolútne nemal, pretože Kim Novak bola rovnako fenomenálna ako už aj bez toho neprekonateľný Stewart. Bravúrna hudba od Herrmanna, každý kamerový detail vyšperkovaný do detailu, neprekonateľná réžia, úžasná zápletka aj finále. To sú atribúty, na ktoré sa nezabudlo a nezabudne. Ďakujem, pán Hitchcock! ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (viac)