Ostré předměty

USA, 2018, 7 h 51 min (Minutáž: 53–62 min)

Tvorcovia:

Marti Noxon

Predloha:

Gillian Flynn (kniha)

Amy Adams, Eliza Scanlen, Chris Messina, Patricia Clarkson, April Brinson, Violet Brinson, Taylor John Smith, Will Chase, Jackson Hurst, Catherine Carlen (viac)

V osmidílné dramatické minisérii "Ostré předměty" inspirované stejnojmenným bestselerovým románem od spisovatelky Gillian Flynnové (Zmizelá), hraje držitelka pěti nominací na Oscara® Amy Adamsová v hlavní roli Camille Preakerové. Novinářka, která se v minulosti potýkala s duševními problémy, se vrací do rodného městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu zjevných vražd dvou malých dívek. Zatímco se Camille snaží poskládat střípky traumatické události ze své minulosti, dostane se do konfliktu s panovačnou matkou Adorou (Patricia Clarksonová), znovu se uchýlí k řadě nebezpečných sebedestruktivních zlozvyků a až příliš se ztotožní s mladými oběťmi vraždy. (HBO Europe)

DannyBoy80

Sorry, ale víc jak 3 díly jsem nedal. Nic se tam neděje, o žádnou kriminálku se tam nejedná, thriler nula. Takže zbylo neuvěřitelné táhnoucí se drama. Vlastně ten začátek byl o babě, která ve 40 je naprosto nevyzrálá a do toho se promítá špatný vztah s jeblou matkou. Natočeno moderně s neuvěřitelným množstvím zbytečných prostřihů a flashbacků, víc než co jiné, tak samoúčelné. Dalších 5 hodin života už tomu dát nechci. Neuvěřitelná nuda, kdy žena u každého dílu usla a já jsem k tomu neměl daleko. ()

angloumene

Ostré předměty skvěle navozují atmosféru dílka o ničem a vlastně o všem. V prvních dílech se seznamujeme s Větrnou dírou a hlavně s novinářkou Camille. Během na oko stagnujícího děje se dovídáme vlastně vše k vyřešení celého případu. Jenže mít vedle sebe hromadu stop ještě neznamená, pochopit co a jak se vlastně stalo. Překvapivé rozuzlení, temná atmosféra a fungující postavy tvoří jeden z nejlepších seriálů roku. ()

xmatysekx

WTF? Proč to má 8 dílů, když reálně se něco děje ve dvou? Naprosto nepochopitelný chování postav v posledním díle, ve kterém jakoby se najednou snaží všechno stihnout a vysvětlit. Naprosto nedají prostor divákovi na to přijít v jakémkoliv z předešlých ze 7 dílů. Bohužel, jinak je to pěkně natočené... ()

santiamén

MOŽNÉ SPOILERY. Autorka předlohy s oblibou rve do každého svého románu ten samý zvrat, takže ohraná písnička. Neskutečně přeceněný seriál. Hlavní hrdinka chlastá a má trauma. Tvůrci potřebují SEDM HODIN (!) na to, aby tuto skutečnost divákovi sdělili. Nekonečný kolovrátek téměř identických scén (hospoda, auto, večerka s chlastem) je proložený problikávajícími vteřinovými flashbacky, které se pro jistotu opakují pořád dokola taky. Nebetyčná nuda. Není to krimi, není to thriller (po ničem se nepátrá, žádné vyšetřování neprobíhá). Je to drama, které sedm z osmi epizod rozplizle odhaluje unylý příběh o devíti set traumatech hlavní hrdinky, která nonstop chlastá a hlavně u toho nonstop řídí. Sympatie ke všem postavám na bodu mrazu. A jako dovršení všeho celé velkolepé odhalení toho, co za tím vším vězí, má režisér tu drzost narvat po závěrečných titulcích! Po mučení diváka nulovým dějem SEDM HODIN V KUSE! Nedoporučuju vůbec nikomu. Zachraňte se, my už nemůžeme. | Jedna hvězda za architekturu a interiérový design toho zeleného domu. ()

Pannutella

Prvotní zklamání z úvodních dílů ty další napravily. Série postupně buduje napětí (občas sice dost zdlouhavě) a je postavena tak, aby diváka bavila.Spíš než o zodpovězení hlavní narativní otázky (who done it?) jde o vykreslení amerického jihu a typického maloměsta. Vyvrcholení děje pak sledujeme výhradně v posledních dvou dílech, které jsou zase ochuzeni o popis amerického buranství. Jednu hvězdu ubírám za nevyrovnanost kvality jednotlivých dílů a přebytek flashbacků. ()

Mimomisu

To pomale tempo je po vetsinu casu v pohode, ale obcas by nevadilo trochu slapnout na plyn. to udelaji az posledni dva dily (tedy ocividna bezradnost scenare), ktere na sebe kupi predvidatelne zvraty dohromady s nekolika nelogickými faily. Strasna otrava ve vysledku. Vsechno je to pekne nasnimany a zahrany, ale ta snaha o to se tvarit o hodne chytreji, nez na co ta latka opravdu ma, bije do oci. Aspon u me tedy. Gillian to u me mela nahnuty uz od Gone Girl a za to, ze mymu oblibenymu reziserovi dala do rukou takovou pofiderni latku, Zena ve vlaku na tom byla o trosku lip, ale timhle si u me definitivne zavrela dvere. ()

Mikeel

Parádně komorní seriál, který je spíše než kriminálkou tíživým osobním dramatem. Režijně zvládnuté na jedničku, ačkoli to pro někoho může být rozvleklé. Spíš bych řekl, že atmosféra se buduje hezky zvolna, má vystihnout náladu ospalého městečka a charaktery jeho obyvatel. A to se daří na jedničku i díky skvělým hereckým výkonům, zejména Amy Adams a Patricie Clarkson. Samozřejmě roli hraje, že scénář měl oporu v knize od Gillian Flynn, která tyhle tísnivé rodinné thrillery zkrátka umí psát. ()

Renfield

Jean-Marc Vallée pojal Ostré předměty po svém, je to celé mnohem více o atmosféře a už podstatně méně o samotném vyšetřování. Ono také proč ne, když jde primárně o Camille a její matku Adoru... alespoň mě tento pocit po celý příběh neopustil. Wind Gap je potom dokonale své, jeho často velmi podivné postavy, občas dávají vzpomenout na "klasiku žánru", Twin Peaks. Určité nadpřirozeno je přeci i zde, i když jen v náznacích, většinou je jednoduše vysvětleno, alkohol. Alkoholicko-drogové scény jsou výborně natočeny, podobně jako veškeré flashbacky, ty dokonce často hraničí s hororem... to ticho v nich, či zvuky přírody! Tím nejlepším budiž "přístav klidu", alespoň by jim měl být, ale často není... domov. Beznaděj a deprese v něm vrcholí v posledních dvou epizodách, jsou všudypřítomné a téměř závěrečné scény s Camille a Adorou (Amy Adams a Patricia Clarkson dokonalé), ty nejsilnější. Snad i proto ten již naprostý závěr... no nevím, hold dle knihy. Celkově mi ovšem Valléeho pojetí opravdu sedne, atmosféra, ale i jednotlivé postavy jsou výborné. A co teprve kamera a hudba, tak důležitá hudba, vůbec pro ten dům... a hraje stále! 80% ()

Dunadan

Verím, že to pomalé tempo mnohých divák odradilo, v tom horšom prípade zabilo. Ja som si ale Sharp Objects aj vďaka poctivej remeselnej stránke, parádnej atmosfére, výborne zvolenej hudbe či famóznym hereckým výkonom (najmä) ženského osadenstva dokázal väčšinou naozaj užiť. A TO FINÁLE! 8/10 (viac tu) ()

rotel

Po 4. časti som na pochybách, čo to vlastne je. Strašné psycho! Aj po 8. časti - psycho, nič na tom namení ani záver. ()

Sunny.69

Hlavní hrdinka seriálu je neuvěřitelně afektovaná a "edgy as fuck". Stejně otravná je i v knžní předloze k seriálu. Díky tomu, jak jsou všechny postavy akorát nanervyjdoucí, je chvílema utrpení tento příběh sledovat. ()

Warhorr

Jedna z nejzvláštnějších minisérií co jsem viděl. Vyšetřování zde probíhá ale rozhodně nečekejte nějakou kriminálku. Přišlo mi to jako takový mix Městečka Twin Peaks a Veronicy Mars. Amy Adams přijíždí do svého rodného maloměsta, aby napsala článek a zároveň tak trochu přišla na kloub místním vraždám mladých dívek. Vystupuje zde několik postav a ze začátku jsem vůbec nevěděl, o kom si mám co myslet. Podivná a krapet despotická matka, prazvláštní sestra ( která mimochodem podává výborný herecký výkon ), nicneříkající nevlastní otec, no a celkově podivní obyvatelé z okolí, kteří drbou či skrývají tajemství. Začátek moc chytlavý není a možná, že to někdo bude chtít po prvním nebo druhém díle vypnout a už nekoukat. Pak se to ale začne zajímavě rozjíždět a chytat docela obrátky, i když se všechny díly vezou pomalým tempem. Konec, a to až do úplně závěrečné scény, je drtivě překvapující, alespoň já to tak měl. Jak jsem nastiňoval, možná to nebude pro každého a fanoušci strhujících vyšetřování by si měli nechat zajít chuť. Pořád se však jedná o velmi zajímavý seriál se skvělými hereckými výkony a zaslouženým překvapivým rozuzlením. ()

honelnik

Pri prechadzke mesteckom Wind Gap si clovek uvedomi, ze chemicke zbrane nie su az tak sprosty napad ako nam tvrdia Spojene Narody a ine obcianske zdruzenia. Clovek ma chut to cele mesto aj s podou, na ktorej stoji spalit a popol vystrelit do vesmiru ako varovanie buducim generaciam, ze takychto dediniek tu mame dost a viac nam ich netreba....Po famoznych Big Little Lies sa Valle vracia s este posahanejsim mesteckom a potvrdzuje, ze na TV mu to svedci ovela viac ako na velkom platne, kde jeho psycho-introspektivny strih proste nemal dostatocny priestor. Zdanlivo nikam neveduce sceny, s nic nehovoriacimi, sekundovymi prestrihmi na flashbacky dostanu zmysel o 4-5 dielov neskor a ked si to divak zacne v gebuli davat dokopy, ma chut si zapalit doutnik aby sa citil ako hotovy Columbo. Uplne chapem namietky voci dlzke, serial by sa dal pohodlne skratit na 3-5 dielov a niektore nikam neveduce dejove linky aj s postavami vyskrtnut, ale mna tato zumpa ludskych osudov proste ocarila a zluskol som ju za vikend. Zaujimalo by ma ako by vyzerala Valleho vysnivana verzia - kedze podla klebiet z natacania chcel povodne Valle vyskrtat velke mnozstvo dialogov a nechat vsetko na rozpravanie obrazom a divaka. Skoda...Kazdopadne, je to skvely serial s bezchybnym obsadenim a este druhy den po dopozrani poslednej sceny si zo zeme zbieram moju rozsypanu celust. Gillian Flynn je posahana defka a ja ju uplne zboznujem. A odporucam nezabudnut na spravne Marvelacku po-titulkovu scenu pre vsetkych labuznikov, ktorych zivot este aspon trochu bavi. ()

Bozvav

První díl jen tak plyne, nic se vlastně neděje a i to nic, je tak nějak bez emocí. O ničem nevypovídá, nikam nás neuvádí ani neposouvá. Postupně se pomalu až skoro líně začíná vybarvovat. Toto zoufale táhlé dění začíná naplno fungovat až v posledních dvou dílech, při čemž závěr by měl být překvapivý, ale zas tak moc není. Většina aktérů byla padlá na hlavu, nebo alespoň jednala zcela nelogicky. Atmosféra za mne nulová, napětí minimum. Už od třetího dílu jsem si přála, aby je někdo pozabíjel všechny a to jakýmkoliv rychlým způsobem. Možná, kdyby se jednalo o dvou hodinový film, bylo by to jinčí kafe. Jako celek totální blbost, co už si nikdy nepustím. Za mne jedna uzívaná a zklamaná hvězdička. ()

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

02.02.2024

Režisér Tim Burton se v současnosti plně věnuje postprodukčním pracím na svém nejnovějším snímku Beetlejuice Beetlejuice, jenž by měl vzít světová kina útokem letos v září, nicméně ani toto pracovní… (viac)

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Velice nepříjemná zpráva nás zasáhla krátce před koncem roku – oceňovaný kanadský režisér Jean-Marc Vallée zemřel nečekaně v pouhých 58 letech. Filmař stojící za oscarovým Klubem poslední naděje,… (viac)

Nové Mise uvítají starou tvář

Nové Mise uvítají starou tvář

03.02.2020

A teď jedna z těch hezčích castingových zpráv za poslední měsíce. Sedmý a osmý film v sérii Mission: Impossible přivítají zpět starého známého. Do akční franšízy Toma Cruise se totiž vrací kanadský… (viac)

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

07.07.2019

54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem… (viac)