Záskok

(divadelný záznam)

K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o odchod domluvený domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se dostává do rukou svědectví z této oblasti mistrova života, v níž se nejvíc naplnil jeho osud - z divadla. (oficiálny text distribútora)

Jino

Svěrák a jeho jedna z nejlepších rolí vůbec. Tahle hra se neomrzí a zůstane vždy dobrá, ostatně jako všechny hry divadla Járy Cimrmana. ()

ad

"Tady jsem hrál!" Můj vůbec nejoblíbenější Cimrman. "Při potlesku na otevřené scéně se neukláněj, patrně nepatří tobě." nebo "Po nápovědě neopakuj všechno, některé věty patří kolegům." ()

exitak

"Neřikejte mi co tam není, já mám totiž děsnýho pamatováka, já to z tý hlavy prostě nedostanu!" :D Pro mě zatím nejlepší Cimrman co jsem viděl. ()

tomtomtoma

Nádherný kousek Divadla Járy Cimrmana, tak hravý, svěží, bublající a zkvétající. Přednáška se věnuje Cimrmanově divadelnímu spolku Lipany, jejich harcováním, jeho předěláváním známých her, nutnému uvádění Vichru z hor na konci představení a jeho radami pro začínající herce. A když někdo z herců vypadne, či zmizí? O tom je nádherné představení Záskok, aneb nepovedená premiéra divadelní hry Šárka, ve kterém exceluje Karel Infeld Prácheňský (skvělý Zdeněk Svěrák) z Budilova divadelního spolku, který ve hře hostuje a má roli Vavrocha. Ale na roli rozhodně nepřipraven čerpá z her jiných, až příliš často musí na scénu principál společnosti, ve hře zvědavý invalida Karásek (Jan Kašpar), aby se hra alespoň částečně dostala do těch správných linií. Vynikající je též šikovatel Vogeltanz (skvělý Miloň Čepelka), když se při verbování do armády na první pohled zamiluje do dívky Vlasty (dobrý Petr Bruckner). A rozhodně mu nevadí, když se z Vlasty vyklube muž. Láska je zkrátka láska. Pak je tu postava doktora Vypicha (Bořivoj Penc), která se nejvíce snaží nahrávat Prácheňskému a tím zachraňovat hru, leč většinou marně. Neboť tu lípu nedáme, paní kněžno! A poddruh Bárta (Marek Šimon), u kterého je vidět, že Cimrmanovi rady pro začínající herce jsou více než nutné. Příjemně zábavné, zurčivě bizardní a já se smál a smál. A Cimrman? Ten také položil základy k rozhlasovým hrám. ()

C0r0ner

U Záskoku napíšu nejdřív samotné hodnocení a pak kompletní hodnocení všech Cimrmanů a budu sem odkazovat. Součást mojí rozšířené TOP 10. Viděl jsem ho mnohokrát a pořád celou dobu řvu smíchy, tečou mi slzy a bolí břicho. Neskutečná věc, která se povedla skupině kolem Smoljaka a Svěráka. Nejenom, že to je geniálně vymyšlené - hra o hře, ale především je každý charakter tak neuvěřitelně promyšlený a tak skvěle zahraný, až to bere dech. Tohle je pro mě divadlo, na které bych šel. Jak seminář, tak především hra samotná jsou absolutní klenot jakékoli české tvorby ve všech odvětvích, ke které se dá přirovnat tak možná Jágr, pivo a Škodovka...... Samotný nápad Járy Cimrmana je neskutečnou invencí několika běžných lidí, kteří dokázali stvořit kult Největšího Čecha, kterého zná snad každý. Nevím, jestli mají ostatní národy něco podobného, ale dost o tom pochybuji. A i kdyby, tak to rozhodně nebude dosahovat takových kvalit. Legenda, kterou zná každý a kterou musí mít každý rád. Neopakovatelný zážitek, který mě samotného dělá hrdým na to, kde žiju. Díky, pane Cimrmane, Váš život opravdu stál za to. 100% ()

dubinak

Parádní výkon Zdeňka Svěráka ve stěžejní roli. Fakt jsem se válela smíchy. Divadlo Járy Cimrmana mi​ zažene i ty největší chmury a speciálně Záskok je velice nadprůměrný. ()

Ice123

"Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!" Tohle herecké obsazení (hlavně Svěrák a Brukner), vás dostane v této hře do naprosté křeči z neustálého smíchu ;) Cimmrman a jeho povídky jsou neuvěřitelné a ti kdo je mají rádi, tak tuto inscenaci nesmí propásnout ;) 100%. ()

Riley

Kam se hrabe Bitner, to se nedá srovnávat...:) Že v českých budějovicích by chtěl žít každý? Tak to jsem slyšel i tam, ale nevěřil jsem, že takovou blbost opravdu říkáte...:) To po mě nemůžete chtít takové riskantní toulky po jevišti. :) Jedna hláška za druhou. :))) ()

PADDY

Dilo Zaskok je po Dobyti severniho polu asi nejlepsi Cimrman.Dukladne propracovana, a pritom jednoducha, s uvodnim seminarem perfektne spojena a branici trhajici hra, která je skoro celou dobu o nicem a pak poslednich par minut uplne o vsem.Jinymi slovy nic nerikajici a pak vse vysvetlujici ()

tom88

Jeden z najlepších cimrmanov, no stále to nie je na 5*. Svěrák a Brukner moc potešili. Vtipu je až až, a zase kopec veľmi vydarených hlášok. Dej je kjlasicky dobrý a navyše kamera sa zlepšila. Kameraman už konečne zachytil to čo bolo treba, aj keď nie vždy bolo všetko vidieť. 82% ()

wendelin9

Není co dodat. Geniální, jako vždycky.. Koukala jsem na tohle představení v den, kdy mistr humoru L. Smoljak zemřel a myslím že počínaje rokem 2010, si 6. června budu pravidelně každý rok, jedno z veleděl z Divadla Járy Cimrmana pouštět.. Ať je Vám v tom Českém nebi krásně :) ()

vesper001

„Ale té LÍPY se NEVZDÁÁÁM!“ Jedna z mých nejoblíbenějších cimrmanovek (ovšem pouze se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli). Navíc Jirka Karásek, chlapec zvědavá, je spolu s mamkou Žílovou z Aktu má nejmilejší postava. ()

Radiq

Chch, to byla ale taškařice. Zdeněk Svěrák coby Karel Infeld Prácheňský předvedl nejbrilantnější herectví a vyloženě si to užíval. Marek Šimon mezi ostatní herce pěkně zapadl a byl stejně srandovní jak ostatní. "Jakoby tady někdo mluvil." Ale hlavní je tady ten děj - divák často ani netuší, co je ještě scénářem Cimrmana a co je scénářem Svěráka/Smoljaka, takže o vtipné situace není nouze. "Kam se hrabe Bitner, to se nedá srovnat." Také seminář - už klasicky - se poved. Cimrmanův herec Ota Plk je bůh - kam se na něj hrabou hollywoodští velikáni. "Kromě toho skončily i jeho periodicky se opakující měsíční dny nervozity a hysterie." Jedna z jejich nejlepších her. ()

CinemaRanger

Leč má Záskok možná nejlepší seminář, Dobytí severního pólu nebylo překonáno. První část hry s příjezdem hostujícího herce je dokonalá. Samotná hra Vlasta pomalu ale jistě ztrácí s časem dech. Opakují se vtipy a dojezd je únavný a zdlouhavý. ()