Záskok

(divadelný záznam)

K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o odchod domluvený domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se dostává do rukou svědectví z této oblasti mistrova života, v níž se nejvíc naplnil jeho osud - z divadla. (oficiálny text distribútora)

Mistr119

Konečně jsem to viděl v celku!! :) Nesmrtelné hlášky, výborný intelektuální humor založený na fiktivní postavě zasazené do skutečných reálií, k tomu samotná hra výborná, každý herec se musí bavit, protože Záskok a Zvědavý invalida, to je snad zlý sen každé inscenace a tady vyjel hned několikrát... :D ()

the_weaver

Hoci hra Záskok bola uvedená až v roku 1994, tak to našťastie nie je klasická vyčpelá adorácia Cimrmana ale omnoho znesiteľnejšia sebairónia. Po dátume minimálnej spotreby (ale stále jedlé) sú akurát vtipy o Rusku a o blbcoch v hľadisku naľavo, ktoré by boli omnoho šťavnatejšie, keby boli vyrieknuté o desať rokov skôr. Naopak, prekvapivo svieže a trvanlivé je úplne prirodzené osvojenie si "džendžer" ideológie (už v roku 1994) a celkom obstoja aj tie narážky na desatoro začínajúceho herca. Napriek tomu sa domnievam, že Zdeněk Svěrák si vezme Cimrmana so sebou do hrobu (ako herec, na ktorom Cimrman stojí a padá), čo vypovedá mnohé o mojom názore na "kvalitu" "Cimrmanových" hier. ()

W00DY

Kam se hrabe Bittner na Karla Infelda Prácheňského v podání génia jménem Svěrák. Ten herce s děsným pamatovákem ztvárňuje nezaměnitelným "buranským" stylem, a to v nejlepší Cimrmanovce, co byla kdy napsána. Jsem neskutečně rád, že jsem mohl tento český dramatický poklad vidět na vlastní oči. Bohužel jsem seděl vlevo :D ()

Pan_Jouda

Kdybych si měl vybrat jen jednu cimrmanovskou hru nebo určit nejlepší ze všech, v obou případech bych zvolil stejně - Záskok. Jedno z nejlepších divadelních představení, jaké jsem kdy viděl. ()

Infernor

Snad všechno z plodného scénáristického pera dua Smoljak-Svěrák stalo se již, anebo se jenom stane, zlidověnou klasikou, která bude ještě velice dlouho, ne-li navždy (doufejme), parafrázovaná v slovním projevu nejedného fanouška DJC při pivku v hospodě, ale nejen tam.. Sám jsem, při svém vlastním výzkumu problematiky J.C. zjistil, že prakticky není životní situace, na kterou by nebylo možné aplikovat adekvátní výňatek z některého díla výšezmiňovaného tvůrčího dua parafrázující danou vzniklou situaci. Toto jenom dokazuje, že nejlepší hry píše sám život a že pánové Smoljak a Svěrák jsou jeho geniálními pozorovateli, kteří zvládají své životní zkušenosti bezbolestně, citlivo a s jakýmsi laskavým humorem přenést do svých krásných a vtipných her. Děkuji Vám, pánové.. Avšak bavíme li se o hodnocení jednotlivých snímků, kde ne každá hra splnila mé očekávání, tady dle mého názoru saháme k metám nejvyšším, jelikož osobně považuji hru Záskok za třetí vrchol jejich tvůrčích dovedností a na pomyslném piedestálu zastává tato hra stupínek jenom o dva nižší, než nejvyšší.. ()

Astu.

Společně s Dobytím severního polu nejlepší Cimrman. Nemohl jsem jet bryčkou, tak jsem pššřšepššřšáhl do saní:) ()

Thorian

Fenomén Cimrman pro mě zůstává záhadou. Velkou tajuplnou záhodou s velkým Z. Asi jsem divný. Asi jsem jiný. Jak k tomu došlo?___ Byl jednou jeden student a ten se rozhodl, že by bylo krásné vidět nějaké představení Divadla Járy Cimrmana přímo na Žižkově. Do té doby o těchto divadelních hrách nic moc nevěděl a říkal si, že to musí být asi fakt pecka, když mu to všichni doporučují. Student se tedy rozhodl zakoupit si lístky na nové ČESKÉ NEBE. Přišel do divadla, viděl hru a řekl si: "Je to dobrý, ale že by se kvůli muselo stanovat před divadlem? Zas tak moc bych to nepřeháněl..." Ale kamarádi mu řekli: "To zdaleka nebylo to nejlepší, koukni se na ZÁSKOK!" Náš milý student poslechl a nestačil se divit...___ Dobrá, konec slohového cvičení, abych to zkrátil, Záskok se mi prostě nelíbil. Podle mého jde o tuctovou lidovou frašku, která s inteligentím humorem (narozdíl od zmiňovaného Českého nebe) nemá vůbec nic společného. Za 95 minut jsem se bavil tak čtyřmi až pěti scénami (vtip s honoráři, zvědavý invalida, Svěrákova proklamace "Tak končí naše komédie" a Svěrákovo nařčení, že "takhle by mohl dědit každý"), zbytek mě donutil tak maximálně k mírnému pousmání. Možná jsem něco přehlédl, možná jsem nedokázal nahlédnout do hloubky téhle hry, možná mi prostě něco uteklo, ale když se kouknu do zdejších komentářů na ty nejcitovanější scény, tak jsou to přesně ty samé, které by zřejmě měly být nějakým způsobem vtipné, mě nicméně vůbec neoslovily ("Ty nejsi Vlasta... Ty jsi... Vlasta!" To je vtipné?). Ujel mi u nějakých scén vlak? Možná. Nic to ale nemění na tom, že jsem se nesmál. Proto za 2*. ()

Makadan

Nejlepší hra dvou geniálních lidí!!!! Smála jsem se po celou dobu a hlášky u nás doma frčí pořád. Někteří lidé jejich humor nechápou, ale jak podotkla kdysi moje učitelka...holt inteligentní humor! Nemám výtku!! Pět hvězdiček...a klidně bych dala i více. :) ()

Peregrina

říkám manželovi: (kluk z vesnice, nijak nedotčený kulturou) - hej, něco ti pustím..... Záskok. Odvětil: "nějaká divadelní hra, nestraš, to není nic pro mě!!!!" I založila jsem dvd a donutila ho shlédnout seminář. Asi třikrát mi chtěl utéct na pivo se slovy, že je to nebetyčná blbost poslouchat plky pánů v obleku...Jenže!!!!!! Začala Vlasta. A byl konec manželových představ o nudném divadle. Válel se doslova a do písmene smíchy po zemi při prvním vyjetí na scénu zvědavého invalidy Jirky Karáska, neuvěřitelně ho chytilo po shlédnutí Záskoku celé DJC, nyní zná všechny hry nazpaměť a většího CImrmanofila by člověk hledal světa kraj. A nejoblíbenější je právě Záskok. I můj..Stojí nastejno s Dobytím severního polu a Dlouhým, širokým a krátkozrakým. Pro mě to prostě nemá ani jednu chybu.:-D ()

Alenuch

Moje naprosto nejoblíbenější hra o našem zneuznaném géniovi. Znám pouze verzi se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli, ale neváhám napsat, že je mu ušita přímo na tělo. Svého zmateného slavného herce Prácheňského ("Tak já si zahraju se samotným Prácheňským!") si naprosto užívá a je to potom požitek i pro diváka. Na ostatní herce by ovšem byl hřích zapomenout, ať už jde o Miloně Čepelku posádkou v Českých Budějovicích nebo třeba o Vlastu a její žéhlení, žééhlééní. Všichni jsou jední slovem dokonalí a jelikož se mi podařilo minulý rok vidět hru i naživo, nejraději bych udělila aspoň osm hvězd. ()

bivoj1970

Nejlepší hra z dílny mistrů Smoljaka a Svěráka , pro lidi kteří si čichli k divadlu zevnitř má Záskok neuvěřitelné kouzlo. Ač to tak nevypadá je v tom spousta pravdy , viz Herecké desatero. Geniální ()

willik256

Moje nejoblíbenější hra z pera Járy Cimrmana ;) Přímo studnice hlášek, který jsme si nedávno s kámoškou přeříkávaly při protrhávce jablek a krásně nám to uteklo :) Hlášky jako: "...ALE PAK JSEM PŘŘEPŘŘÁHL DO KONÍ!...TAK A MÁM NAKRROPENO!", "KAM KRÁČÍŠ KUZMO KUZMIČIIII?...NO, NEMÁ TALENT. KUZMA JE TÁÁÁMHLE!!!", "MRRRTVÁ RRRUKA, ŘŘŘÍKÁTE, MRRRTVÁ RRRUKA?...TO VY ŘÍKÁTE MRRTVÁ RRRUKA, JÁ ŘÍKÁM ÚPLNĚ NORMÁLNĚ MRTVÁ RUKA!" jsou prostě záruka, že se budu smát kdekoliv a kdykoliv si na ně vzpomenu!!! ()

Frank234

Málokdo nezná tvorbu Járy Cimrmana. Mohu jen konstatovat, že tohle je jedna z těch her, která si zaslouží být viděna jako jedna z prvních. Na tisíce kilometrů vzdáleně a přesto na dohled mi to trochu připomíná film Trhák, kdy se vlastně hraje "hra o hře" a působí to celé velmi sympaticky. Role Prácheňského si zaslouží rozhodně pozvednout nad ostatními a dostává jednoznačných 100%. ()