Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

Ivoshek

Příjemná krimi s takovou tou pomalou starosvětskou atmosférou. Bavilo mě to nápadem i dialogy, místy to ma i dost příjemný humor. ()

Pítrs85

Výtečný thriller, Hitchcock tu rozehrál šachovou partii na velmi malém prostoru, vlastně celý děj se odehrává jen na jedné pavlači, napětím se tu sice trochu šetří, ale to nahradí skvěle gradující konec. O obsazení škoda mluvit, Grace Kelly je úžasná (budu si muset její filmografii více nastudovat), ale zaujal mě hlavně James Stewart, jenž se tu ani nemusí hnout z kolečkového křesla (na které ho připoutala zlomenina nohy), aby na sebe strhl takřka veškerou pozornost. Hlavním kladem je však samotná atmosféra z ospalých parných dní (takže vzhledem k posledním dnům tady jak dělaná). ()

Scrytcher

Jeff Jeffries je fotograf, který má svou práci rád, ale náhoda tomu přála a on si zlomil nohu. Díky této nehodě je upoután na kolečkové křeslo. Sám v malinkém bytě, kam ho chodí navštěvovat akorát služebná Stella a jeho přítelkyně Lisa. Zábavou se mu stalo pozorování z okna do dvora a do oken sousedů. Sledování životů jiných ho uchvátilo a nedělá mu problém u okna strávit i několik hodin. Když jednou uvidí svého souseda, kterého začne podezírat,že zabil svou manželku. Alfred opět boduje. Alfred dokáže skvěle pracovat se světlem a ponurá kamera v zatemněných místnostech (podotknu, že většina filmu se odehrává v noci) působí strašidelně a napínavě. Nemá cenu se o filmu hluboce a dlouze rozepisovat. Je jedním slovem Geniální, to mluví za vše. Kdo nevěří, ať se přesvědčí sám. ()

špaček421

James Stewart v roli zvědavého invalidy Jirky Karáska, který sleduje, co se děje naproti v baráku, a když něčemu nerozumí, pošle tam Grace Kelly. TOP 3 Hitchcock. ()

Ištván87

Když se ohlédnu za filmy Alfreda Hitchcocka z padesátých let, tak stále nemůžu věřit, že si ho většina lidí spojuje s Psychem nebos Ptáky. Ty totiž ani zdaleka nedosahují kvality jeho předchozích snímků. Okno do dvora by se dalo označit jako malé veledílo. Stejně jako např. 12 rozhněvaných mužů Sidneyho Lumeta totiž buduje atmosféru na velmi malém prostoru. Narozdíl od výše zmíněného ovšem atmosféra houstne až na hranici snesitelnosti. Film začíná jako dosti komorní drama s prvky komedie o fotografovi dočasně upoutaném na vozíček, který nudu všedních dnů, kdy nevychází z bytu, vyplňuje sledováním mikrokosmu sousedních bytů. Pokračuje jako krimi, během něhož divák neustále hádá, co bude následovat a co se vlastně stalo. Pak ovšem přijde závěrečná čtvrthodinka, při níž se slabším povahám začnou třást kolena. Je neuvěřitelné, jakým způsobem film ke konci graduje. Už scéna v níž se Lisa ocitá sama v bytě vraha je dost velkým náporem na divákovy nervy, ale ještě to není nic proti tomu, když si vrah konečně všimne svého souseda a rozhodne se ho navštívit... Mistr zde opět dokazuje, že dokáže vytesat klenot z čehokoliv. K tomu mu pomáhá nejen kamera, ale také skvělí herci. Jako vždy perfektní a sympatický Stewart, nádherná Grace Kelly, skvěle užvaněná Thelma Ritter a též démonicky obyčejný Raymond "Perry Mason" Burr. ()

ARI50

Ano když už dostanu super film tak automaticky vyhledávám podobné filmy a ne vždycky dostanu co hledám viz příklad tohohle filmu. Který celkem dost nepůsobí zajímavě. ()

veru_needy

Klasika mistra hororu Alfreda Hitchcocka. Ve srovnání se současnými filmy doslova nadupanými akcí, působí tento snímek až příliš poklidným dojmem. Dlouhá úvodní pasáž nás seznamuje prostřednictvím intelektuálních dialogů s hlavními postavami. Do samotného děje vplouváme pomalými krůčky, kdy se snímek s narůstajícími minutami pomalu dostává do tempa ke slušnému akčnímu závěru. Film je postaven na hereckých výkonech několika málo postav. Je to komorní příběh, který na to, že se odehrává ve dvou bytech a na dvorku, poskytuje přece jen slušnou porci napětí. A stejně tak jako jeho novodobý remake Disturbia, je i tento snímek pro mě dostatečně dobrý a napínavý. Prostě klasika, která nenudí. - "Nothing has caused the human race so much trouble as intelligence." ()

becki_tu

Nebýt pomalejšího rozjezdu a několika málo míst, které jsou zbytečně a neúčelně natahovány, nejspíš bych přemýšlel i o pěti hvězdách. Ne že by to nějak podstatně sráželo kvalitu filmu, ale tentokrát mistr Hitchcock občas lehce přešlápnul za hranice zdravé únosnosti do oblasti mírné nudy. I přes tyhle mé malé výtky se však jedná o další vyšperkované dílo s dávkou napětí, které dnes už zaslouženě patří ke klasice žánru. ()

Bauer

Alfred Hitchcock byl génius, je a bude pro mně vždy tím člověkem, který dokázal natočit film, jak by to nikdo jiný nedokázal! Už jen tento film to dokazuje. Celý film se odehrává jen v dvoubytovém bytě, kde hlavní hrdina má zlomenou nohu, tak nemá co dělat, a proto šmíruje sousedy. Sousedi dělají opravdu zajímavé věci a je dobré vidět, jak každý je jiný. Ovšem z jednoho se vyklube vrah. Hlavní hrdina povolá do akce svou přítelkyni, pečovatlku a svého přítele, který je detektiv. A to všechno v roce 1954. Naprosto geniální!!! James Stewart, ačkoliv jen sedí, tak podává výborný výkon, zejména mně přesvědčil, když hrál strach. Jenže je tu problém! Samozřejmně jistá dávka napětí tu je. Ale od začátku víme, kdo je oním vrahem a jak se vše bude dál vyvíjet. Nedočkáme se žádných strašidelných scén, jako například v Psychu, kde byli třeba i nějaké ty scény u kterých jsem se lekl! A právě proto dávám 4*!!! ()

oLí

Dlouho jsem se OKNU DO DVORA při vyběru na filmovej večer vyhýbal a čekal další "klasiku" pro takový ty Douglase a jemu podobný eskamotéry, kteří si u filmu všímají 10x víc věcí než filmovej vidlák jako já a že se bude jednat o nudný dvě hodiny sledování. Počkal jsem do setmění, zhasl všechna světla v pokoji, uvařil si kávu a hodil se do tej pravej nálady no a vida. Nenudil jsem se ani na chvíli, tenhle film mi přišel tak "skromně bohatej", nebo jak to říct. Prostě Hitchcock pro diváka uplácal z mála ingrediencí dort o mnoha chutích. Moc příjemné postavy ( zejména James Stewart a Grace Kelly úžasný sympaťáci ), pár vtipnejch hlášek, který u mě fakt zabodovaly, rozhodně né zbytečné životy sousedů, příjemná hudba, atmosféra letních dnů, zvuky z dvorku a silnice a zejména napětí. Dnes je člověk namlsanej tolika filmy a je těžký ho něčím upoutat, ale já to celý prožíval jako dlouho nic. Celý tenhle zážitek umocňuje dobový obraz a zvuk. I ten pitomej namalovanej západ slunce jsem mu s chutí sežral. Tenhle koment si po sobě rači ani nebudu číst, to je děs, ale tenhle film je LAHŮDKA od začátku do konce. Jsem vážně ohromen a nezbývá než nechápavě obdivovat. Já nemám co vytknout a jdu se shánět po dalších filmech Alfreda Hitchcocka a Jamese Stewarta, protože tihle pánové mi opět ukázali, jak rozmanitý svět filmu je a že vás v něm může kdykoliv cokoliv příjemně překvapit. [9.5/10 duben 2009] ()

Sawy

Pro mě nejlepší Hitchcockův film z toho mála,které jsem od něj viděl.A to především kvůli charismatickému Jamesi Stewartovi a překrásné Grace Kelly.Tvoří spolu jeden z nejkrásnějších párů starého Hollywoodu.Mistr Alfred si s filmem hodně pohrál a natočil prakticky dokonalý thriller.V žádném jiném filmu jsem neviděl tak dokonale vystupňované napětí,od počátečního relativního klídku až k totálně nervydrásajícímu závěru.Jeden z mých nejoblíbenějších starých filmů. 90 % ()

Richie666

Okno do dvora je z pohledu dnešního diváka brilantně natočené, avšak nudné a vleklé, z převážné části taktéž absolutně nenapínavé dílo s předvídatelným dějem i koncem, dokreslené naprosto mdlou a naivní hudbou. Kdo chce, ať pěti hvězdičkami ohodnotí bezpochyby výborný nápad a Hitchcockovu režii, já se na to dívám z trochu jiného úhlu pohledu. ()

aniiicka

Jeden z Hitchcockových pokladů z jeho zlatých padesátých let, opět hvězdná charizmatická dvojice hollywoodských velikánů - mnou velmi oblíbený sympaťák Jimmy Stewart a dokonale krásná Grace Kelly, vtipné vybroušené dialogy a mistrem připravená porce napětí. Ukázka dokonalého filmového skvostu! ()

Jansen

Natočit film, odehrávající se pouze v jedné místnosti a v okolí, kam pozorovatel z této místnosti dohlédne, přitom neztratit pozornost diváka a ještě udržet napětí, dokáže jen málo režisérů. Alfred Hitchcock je v tomto jedním z nejlepších. ()

ScarPoul

Jedna z Hitchcocových najlepších prác. Kriminálna zápletka je podávaná opatrne a pomaly. Dáva tým vyznieť dvojici charakterov Stewart a Kelly. Finále je potom tradičná príčina a následok, ale kvôli ľúbivosti postáv a charakterov, napätie funguje. Odohráva sa to v jednom priestore ale režisér z toho vyťažil maximum. Videl som to kedysi dávno a teraz som si to pripomenul. A funguje to rovnako dokonale, ako po prvý krát. Stewartove herectvo môžem. Má v sebe akúsi nonšalantnosť a hravosť a Kellyová má šarm a krásu. A do toho je zapojená plejáda mikropríbehov, ktoré rovnako fungujú a dopĺňajú hlavnú zápletku. Majstrovstvo. ()

maseer2

nemůžu si pomoct.. narozdíl například od Psycha tenhle film naprosto postrádá jakýkoliv překvapivý zvrat či nějaký moment, který diváka nenechá vydechnout.. rozjezd je nudný, pak se to na chvíli rozjede a zrovna, když máte pocit, že to začíný být "ono", tak film v prostřední pasáži opět zabředne do nudných vod, ze kterých se vyhrabe až ke konci, kdy si divák užije i nějaké to napětí.. ke spokojenosti to ale (alespoň v mém případě) zdaleka nestačí.. od mistra Hitchcocka jsem v tomto případě čekal daleko víc.. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011