Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

silvusaak

Hitchcocka tezko popisovat, aby se clovek neopakoval se superlativy. Je to proste legenda, o tom zadna. V tomto pripade zaslouzi podrbani za uchem i Waxman jakozto mistr napinani. ()

fooggyy7

Nádhera. Ostatně jako většina Hitchcockových filmů. A nejvíc mě trápí kritici Hitchcockových filmů, kteří milují třeba Schindler List. Smutné. ()

Anetulicek

V tomto filme sme mohli vidieť určití druh Voyerstva, samozrejme s kvapkou nadhľadu.. Grace bola veľmi pekným spestrením tejto snímky. Asi zo 2 krát ma napadlo, prečo všetko nenafotil... keď bol fotograf, ale nakoniec vtedy asi také možnosti neboli... Film určite bavil... preto za 4 * ()

Dacsus

Naozaj nedokážem už dnes prehryznúť to teatrálne neherectvo z tých čias - ako dieťaťu mi to nevadilo, aj preto, že v osemdesiatych rokoch bolo "herectvo" takmer na rovnakej úrovni ako v tých päťdesiatych (aj to už preháňam). Žiaľ, ak to porovnám s dnešnými skvostami filmového neba (a kľudne to môžu byť aj seriály ako Fargo, alebo True Detective), je to k smiechu. ()

Montcalm

Šokujúci a nečakaný záver, či nejaký prekvapujúci zvrat, ktorý vyvráti môj predpoklad sa nekonal. Škoda. Vyvrcholenie bolo teda dosť komické a hlavne očakávateľné. ()

Syndrom

Nesourodá směsice až screwball konverzačky s vizuálně nápaditým thrillerem. Srandovní finále, ale jako celek má film zvláštní (ale pochopitelnou) kompoziční sílu a když vrah vstoupí do Jeffriesova bytu je to jako kdyby vstoupil do naší reality. Čekal jsem od toho víc napínavou atmosféru, ale to by zvládli asi až o dekadu pozdejc. Kdyby se Hitch nemrcasil se žvatláním a děj zkoncentroval na zápletku. ()

ZetDaElO

Grace Kelly a James Stewart sú brilantní pár, dej je jednoduchý a pomerne priamočiary, ale napriek tomu ťažko predvídateľný. Zaujímavá je aj pre daný žáner nezvyklá rošáfna letná atmosféra. ()

r007

Příjemný James a nádherná Grace. Nejen napínavé, ale i zajímavý vztah mezi hlavními postavami. Ale bez takových hereckých es by to asi nebylo ono. ()

Fender

Ač jsem celou dobu čekal nějakou závratnou postupně vypointovanou zápletku, která nakonec nepřišla, tak jsem film opravdu velice zhltnul, hlavně díky stupňovanému napětí, které se zde opravdu velmi povedlo. Inovativní je také kamera a její hra s prostorem - nahlédnutí do budov, což dělá z tohoto tvůrce skutečně nadčasového umělce. Tento snímek je dle mého velmi nedoceněný z Hitchcockovy tvorby, což je velká škoda, zasluhuje mnohem větší uznání. ()

Tunheber

Dokonalé ve všech ohledech. Přímo ukázková gradace děje, vzrůst napětí až do úplného konce. Hitchcock si krásně dokázal pohrát s tím faktem, že celý film byl v podstatě natočen v jedné místnosti (tedy kromě konce). Na tu dobu úžasná kamerová a obrazová stránka. A jakožto třešničku na vrcholu tohoto dortu mi byl podán brilantní vedlejší dějová linka o lásce pianisty a osamocené dívky. perfekce ve své pravé definici! ()

PeteBuck

Stará známa klasika. Paradoxne som skôr videl remaky než originál. Ale tak radšej neskoro ako nikdy. Treba povedať, že na tú dobu to musela byť pecka. Už len to, že celý ten barák s atriom bol vytvorený iba pre natáčanie. Hitchcock dávkuje všetko postupne, kľudne, necháva diváka oboznámiť sa s prostredím, aktérmi a hlavne so šmírakom v podaní Jamesa Stewarta a jeho kočky, ktorú hrá božská Grace Kelly, na ktorú by som sa vedel pozerať aj keby bol film iba jej 2-hodinový statický obraz. Je inak neskutočné, ako bol tento film parodovaný v neskorších filmoch či seriáloch. Napadajú ma napr. Muži v práci. Tento film je slušná klasika, funguje aj dnes. Jednou z najzábavnejších vecí na tomto filme sú asi práve tie mikrosvety jednotlivých obyvateľov baráku v podaní objektívu fotografa Jeffa. Či už ide o osamelú, nešťastnú ženskú, čerstvo zosobášený mladý párik, rozvedeného klaviristu, páriku, čo prespáva na balkóne, baletku, čo ju obletuje more chlapov a hlavne záludného kurevníka, ktorého už nebaví starať sa o svoju postihnutú manželku, a tak upečie drsnú vraždu s pomocou svojej milenky. Jeden by neveril, čo všetko sa odohráva na pár štvorcových metroch. Keď sa tak nad tým zamyslím, tak tam všetci sú asi exhibicionisti, pretože ich tam človek vidí pri všetkom okrem sexu a som rád, že nebývam v takomto baráku, kde máte osudy susedov ako na tanieri. ()

SaxGuy

Je fascinující, jak Hitchcock dokáže z naprosto jednoduché zápletky vytvořit tak vtahující záležitost. Divák se s použitím jediné místnosti a záběrů do interiérů sousedních domácností stává naprostou součástí děje a snaží se vyřešit záhadu "podezřelého souseda" spolu s hlavními postavami. Po tomhle už se nikdy na svoje sousedy nebudete dívat stejně! Tleskám jak skvělou práci dokáže člověk provést i s konceptem, který by jinému přišel "nudný" a "banální", když kurde fakt umí. Nádhera. ()

PTuranyi

Výborne natočený príbeh alebo aplikácia sokratovej jaskyne v praxi. Horúce dni v meste nútia ľudí otvoriť svoje okná a poodhaliť tak svoje súkromie. Vďaka tomu môže fotograf Jeff, pripútaný dočasne na vozík, sledovať dianie u svojich susedov a správanie Larsa Thorwalda je veľmi podozrivé. Spolu s priateľkou Lisou a zdravotnou sestrou Stellou sa rozhodnú prísť veci na kĺb. Pokojný mestský ruch, ktorý nekončí ani v noci robí rozprávaniu skvelú kulisu. Atmosféra postupne hustne a napriek veku si udržiava napätie aj keď so súčasnými thrillermi nestačí udržiavať tempo. ()

PavHer

James Stewart v roli muže odkázaného na 4 stěny pokoje a jedno okno. Okno, skrz nějž pozoruje sousedy a jejich všední starosti. Zahlédne však i něco podezřelého a snaží se tomu přijít na kloub. Výborná detektivka se skvělým koncem (jedna scéna z finále se natáčela na tu dobu překvapující technikou, ale nebudu víc prozrazovat) 89% ()

WHMMD

Teraz už vidím súvislosti s Disturbiou (2007). Musím povedať, že ak ste teenager, tak dvojica Shia LaBeouf a Sarah Roemer, vám bude bližšia ako Grace Kelly a James Stewart. Okno do dvora ****, Disturbia *****. Sorry Alfred... ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011