Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

zdenny

V kontextu čtyř Hitchcockových filmů, které jsem přes Vánoce 2013 zhlédl, byl tento takový celkem nudný, třebaže oku diváka lahodící. Jenže Hitchcock je Hitchcock a méně než tři hvězdy si nezaslouží, ani kdyby se v jeho filmu nedělo vůbec nic. ()

mandlova

Jojo, tak po tomto filmu si říkám, že nejsem blázen :-D koho nikdy nenapadlo, že se jeho sousedi chovají divně? Viděla jsem i TV remake s Christopherem Reevem, ale tomuto zpracování to nesahá ani po kotníky. ()

s.e.p.p

Stejně jako u Psycha jsem měl v první půlce s Hitchcockem trochu problém. Strašně dlouho trvá než se prokoušeme k něčemu vzrušujícímu. U Rear Window je toto ještě podpořeno faktem, že se odehrává pouze v jedné místnosti a hodinu sledujete muže, který má dolní půlku těla v sádře a šmíruje v celku nudné okolí. I to ale asi bude Hitchcockův mistrný záměr a buduje si tím od začátku klaustrofobickou atmosféru. Navíc se tak za tu dobu stihnete vžít do pozice v jaké se hlavní hrdina nachází a když v závěru dochází ke konfrontaci mezi ním a potencionálním vrahem, byl jsem stejně jako on nehybně přikovaný do křesla a tlačil i očima v napětí jak to dopadne. Herecké výkony byly bezvyjímky skvělé a nutno podotknout, že charismatický Stewart ve spojení s dobře napsanými dialogy baví i v trochu uzívané první polovině.(v několika momentech a některými sarkastickými hláškami mi projevem trochu připomínal Shiu LaBeoufa v Disturbii, kde je na Okno do dvora hodně odkazováno). Celkově 80% ()

R´Hell

Tenhle film je důkazem mých tvrzení, že je obrovská škoda, když tvůrci ve velkém upustili od kvalitních příběhů a přešli k efektům na oko, které tvoří hlavní páteř filmu. Okno do dvora je prostě skvělé, zábavné, svěží, nenucené a napínavé. Ani minutu z těch celkových 112 mě nenapadlo, že je zvláštní, či nějak nepřirozené, že se příběh odehrává jen na jednom místě a že postavy jen přicházejí, odcházejí a míjejí se. Hitchcock dokázal vytvořit barvitý svět sám pro sebe na tak malém prostoru a vdechnout mu život. Perfektně obsazená klasika, kterou by měl dříve či později vidět každý. ()

vyfuk

Krásný film, o kterém jsem slýchával již dříve a je na něj více odkazováno. Úžasný příběh od krále hororů pojatý místo hororu thrillerově. Tato podoba je pěkná, ale zajímala by mě podoba Okna do dvora v hororové podobě, ale né podobě masakrů, ale podobě většího napětí. Okno bylo výborné, ale ještě před Oknem jsem viděl Disturbii a ta mně příšla více příběhově obsáhlejší. Okno se fyzicky odehrává pouze v jedné místnosti a to mně přišlo prostě méně obsáhlejší. Ale samozřejmě super film... ()

J-o-k-e-r

Zřejmě inspirace pro novější film Disturbia. Ovšem Hitchcockova klasika přece jen působí o něco kvalitněji. Poctivý a velmi napínavý thriller v typickém stylu s působivou atmosférou, kterou umí vykouzlit pouze on. Dvorní herec J. Stewart (ten není špatný nikde), kterému tu sekunduje kráska své doby G. Kelly! Jeden z nejlepších mistrových kousků. ()

TheRoller

"A woman never goes anywhere but the hospital without packing makeup, clothes, and jewelry." Hitchcockovská klasika, ktorá mi vôbec neprišla hitchcockovsky. Predpoklady boli sľubné - dobrá predloha a úžasné obsadenie. Stewart tradične vynikajúci. Grace, striedajúc šaty ako na prehliadke, neodolateľná. Čakal som ale viac. Najmä akcia a napätia bolo to, čo mi chýbalo. Aj metronóm udávajúci tempo pre Hitcha tak charakteristické bol tento raz nastavený až na neobvykle nízkej frekvencii. Vôbec sa netajím tým, že moderné spracovanie v podobe Disturbii ma zaujalo viac, až na obsadenie (tak, kto by prekonal duo Stewart & Kelly?), vo všetkých smeroch. Pre mňa zatiaľ najslabší počin od Hitchcocka, ktorý si nezachoval status perfektný, ale obmedzil sa na skromné “fajn“. Nebyť spomínanej dvojice a hlavne Grace, 4* by som dával len s ťažkým svedomím. /EDIT/: Po opätovnom pozretí a odstránení šošoviek kritika jedným poriadnym flashom z Jimmyho foťáku prehlasujem, že posledné dve tohto komentára nie sú pravdivé. To "fajn" nebolo vôbec skromné a tie 4* nie sú vôbec tak slabé, ako sa pôvodne zdali. ()

Mr.KarlAdler

Atmosféra, atmosféra a zase atmosféra. Jak dokázat natočit film v jedné místnosti, s pár herci a s potenciálně tak omezenými možnostmi na pestrost záběrů? Evidentně jednoduše. Prostě stačí kouzlit z minima a mistrovsky si hrát se zvuky - ruchy ulice, dvora, hudba z bytů. Znám tyhle horké dny, kdy se dá takhle krásně sedět u okna a pozorovat životy lidí z okolí... Jenom mě Okno do dvora v tom zásadním nedokázalo přesvědčit, a to o vině vraha, což je pro mě velká vypravěčská kaňka (ale třeba je to mnou). Nicméně řemeslně opravdu inspirující. ()

Autogram

Nevedieť rozlúštiť záhadné správanie susedov je ešte horšie ako nemôcť sa v horúčave poškriabať pod sadrou. Filmy odohrávajúce sa v jednej miestnosti mávajú niečo do seba. Okno do dvora tento princíp povýšilo o jeden výhľad na susedov a na to, čo sa u niekoľkých z nich odohráva. Bezmocnosť so zlomenou nohou do situácie akokoľvek zasiahnuť čiastočne stotožňuje hlavného hrdinu s divákom. Spočiatku je trochu veľa filozofovania nad manželstvom, ale potom sa to rozbehne do strhujúceho záveru. Ten všetko dokonale nevysvetlí, ale vysvetľovania a hádania bolo dosť už predtým. –––– Ako sa máte? – Myslíme, že Thorwald je vinný. ()

akvatam

Wow. Tak toto bola úplna pecka. Zamiloval som sa. Ten film je dokonalý. Úplne všetko je naprosto dokonalé (ok, úplne na konci možno 1 minúta filmu trochu zostarla, ale mimo to, toto je dokonalosť). Tak premyslený scenár, každá veta, každý pohyb, každý detail rekvizity. Každá postava. Toľko vyjadrovaní vecí len skrz to, čo je ukázané. Tá neustála hudba u suseda s klavírom (dokonca na malý okamžik aj s Hitchovým cameom :) ), tie neustále zvuky rozhovorov od baletky, novomanželia, osamelá pani, ulica, kaviareň naproti. Ja absolútne nemám slov a práve  som sa totálne zamiloval. Ak som u Vertiga písal, že to patrí niekde do prvej stovky, tak toto patri do mojej osobnej veľmi úzkej špičky. Kto ma pozná, tak vie, že ja s tými desinkami zrovna moc nerozhadzujem, ale toto je 10/10 a ešte neviem za čo to vymením, ale toto ide okamžite do mojej osobnej top 10 na na CSFD. Ešte aj ten Granger si tentokrát nevybral svoje povestné slabšie chvíľky. Bol skvelý. Grace Kelly, opatrovateľka, nádhera, paráda, nemám čo dodať, toto ma zasiahlo tak vysoko ako len veľmi málo čo. Bravo maestro ()

Almásy

tak xurevsky napinavy film som nevidel ani nepamatam a dokazuje to aky bol stary hitch majster. skutocne fantasticke vykony stewarta a kelly. takto kvalitny thriller som skutocne davno nevidel. berte setkymi desiatimi. predstavte si to od cronenberga, to by jaka supa bola! ()

Pecival

Ukamenujte mě, ale podle mě to je hrozná nuda. Ne, Hitchock fanda ze mě asi nebude. Nějakou gradaci napětí jsem vůbec nezaznamenal, objekt sledování nepůsobil vůbec tajemně ani hrůzu nenaháněl. První hodinu se nedělo vůbec nic, druhou to bylo trochu lepší ale na thriller? Jediné co film zachraňuje je Grace Kelly (má to prostě v sobě ) a smysluplné dialogy - tedy řekněme ta romantická stránka filmu. To je ale jaksi málo, na to jsme si navíc lístek nekoupili ne ? ()

Josefin

Naprostá žánrová špička, Hitchock pan mistr svých děl.Napínavá atmosféra, perfektní dialogy. Prostě skvělé, skvělé ! ()

Lektor

Pro mě bez debat nejlepší Hitchcock. Skvostná režie, skvostná kamera, skvostný scénář a ta nejkrásnější "blonde from the north" ze všech - Grace Kelly. ()

Jello Biafra

Precízne budované napätie, najlepší herci svojej doby a brilantne vygradované finále. Rear Window je prvý film, ktorý som zatiaľ od pána Hitchcocka videl a myslím, že odteraz je mojou povinnosťou zhliadnuť ďalšie jeho oceňované diela. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011