Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

/Pablo

Především vynikající nápad v podobě místa děje a zápletky. "Okno do dvora" je zároveň předzvěstí pozdějšího Coppolova "Rozhovoru" nebo Antonioniho "Zvětšeniny" čili špionážních děl vykazujících určitou paranoiu a mysteriozitu. Nebýt toho užvaněného začátku uvažoval bych o nejvyšším hodnocení. ()

Lischai

Nejoblíbenější postavou se jednoznačně stává postarší domovnice se svými morbidními komentáři o tom, jak se řeže manželka. ()

Martin741

Maestro Alfred Hitchcock proste vie, ako natocit peckovy film, o tom myslim, bez diskusie. Scenar je vyborny : invalid J. B. Jeffries /Stewart/ je priputany vdaka sadre na stolicku, a preto si dlhy cas zahana pozorovanim susedov /co sa da robit, ked clovek ma sadru, a vie sa maximalne dotrepat len k najblizsiemu oknu ?/. A tu sa zacne odvijat perfektna detektivna zapletka a podozrenie, ze jeden zo susedov zabil a rozstvrtil manzelku. Hitchcock je majster vo filmovani, a to sa netreba ani hnut z jednej miestnosti. Filmu Rear Window herecky suverenne vladne James Stewart, ktory tymto filmom opat potvrdil, ze patri medzi najlepsich hercov vsetkych cias, a uspesne mu sekunduje krasna Grace Kelly, aby spolu rozluskli vrazdu. Zaver filmu je hitchcockovsky premakany s kvalitnym subojom Jeffriesa s vrahom. Nadhera : 100 % ()

peiton

Snímka odohrávajúca sa po celý čas na jednom a tom samom mieste,v tomto prípade v jednej miestnosti na spôsob inscenácie,patrí k tým vzácnejším druhom,ktoré sa vyskytujú vo filmovom svete zriedka kedy,no napriek tomu dokáže očariť,udržať diváka v postrehu,napätí a neposlednom rade baviť po celú dobu.Bravúrne vyvstavané dileko,ktoré ide ruka v ruke s presným načasovaním jednotlivých sekvencií/kapitol je dokonalé.Kulisy v skutku detailne prepracované-tvorcovia si teda dali tú námahu a pohrali sa :) chválim.Samotná Grace Kellyová vniesla do hutnej,dusnej atmosféry filmu kúsok zo svojej noblesy,šarmu a elegancie.Ved ako inak.Dychvyrážajúci záver filmu nepríjemne desivý,kedy mi nebolo všetko jedno a tuhla mi krv v žilách.Aby som len nechválila jedna výtka avšak,samotná vražda a to ako k nej došlo mohla byť k záveru sofistikovanejšia a čakala som obrazovú rekonštrukciu,no zostalo len pri opisnej ústnej forme.Aj to iba dietne.Preto 4/5 hviezd.No celkovú dusnú atmosféru bolo cítiť počas celého filmu a čas pri tomto odsýpal neuveriteľne rýchle.Odporúčam pre všetkých,ktorý radi pozerajú z okna a pozorujú svojich susedov,ak majú takú možnosť.Smele do toho :) ()

(mOnkey)

Hitchcock zbožňoval svoje blondýny. V Oknu do dvora využívá zkraje nedůvěřivou Grace Kelly k tomu, aby se nakonec přidala na stranu Jimmyho Stewarta a vyšetřování hypotetické vraždy v domě naproti tak mohlo naplno odstartovat. Dělá to z lásky, a aby mohla být Stewartově postavě nablízku. Hitchcock byl však svými blondýnami okouzlen do takové míry, že u tohoto snímku opomenul jednu scenáristikou nevěrohodnost gigantických rozměrů – Grace musí Jimmymu neustále nadbíhat a on se z důvodu lásky k ní a zároveň své práci stále nemůže rozhoupat k tomu, aby si ji vzal za ženu. TU Grace Kelly, no chápete to?! Ale ne, to já toho starého lišáka jen tak škádlím, však on moc dobře věděl, co dělá a chemie mezi oběma hvězdami je bezchybná a Okno do dvora se u obou řadí k tomu úplně nejlepšímu, co během své kariéry natočili. A to samé platí i pro Hitche, který stvořil na ploše jednoho dvora svébytný, uvěřitelný, romantikou a černým humorem nasáklý krásný mikrosvět, v jehož útrobách nám umožnil se pohybovat prostřednictvím promyšlených a na chlup přesných kamerových jízd (kdo by to byl řekl, že film odehrávající se na tak malém prostoru bude mít jednu z nejlepších kamer vůbec). Čím víckrát Okno do dvora vidíte, tím víc si všímáte drobných detailů a užíváte si nepatřičný, škodolibý „šmírung“ ostatních obyvatel domu v choulostivých situacích. Zbožňuju Hitche a ten jeho smysl pro humor. ()

Garson

Romantická detektivka která mě utvrdila v tom že Grace Kelly byla právem prohlášena nejkrásnější ženou všech dob,že exhibicionismus jde ruku v ruce se šmírováním a že když se zdá něco podezřelého tak lhostejnost odsunout stranou a nepodlehnout nevšímavosti.Jinak Grace Kelly po všech stránkách ukázala tu ženskou obětavost,tedy tu stránku kterou muži nejvíce oceňují a když v tomto filmu prohlásila větu:"TO JE PRO ŽENU TEN NEJTĚŽŠÍ ÚKOL KLIČKOVAT MEZI VLKY" tak okamžitě jsem věděl že ona samotná to uměla dokonale a dokličkovala ve skutečnosti až do Monackého knížectví.Alfred Hitchcock uměl detektivku zasadit do romantického stylu a vykreslit příběhy mnoha lidí i když jen za oknem tak ale v pohybu. ()

Vyhy

Naprosto dokonalé! Člověk by neřekl, že příběh, který sledujete z okna, by mohl být tak nápaditý, poutavý a zajímavý. Nemám co vytknout. A klobouk dolů, že se jednalo o studio a vše byly kulisy. Nepřečíst si to, tak myslím, že natáčeli fakt na nějakém dvoře. ()

vydumnica

Ak mám byť úprimná, od Hitchcocka som už videla o dosť lepšie filmy, napríklad The Birds ma bavili oveľa viac. Ak by som udelila tomuto filmu 4*, štvrtá by bola za krásu Grace Kelly a to by nebolo fér voči iným filmom. Rear Window má zopár nezabudnuteľných scénok, no taktiež aj niekoľko nudných momentov. Najlepšia bola Miss Lonelyhearts, ako si pripíjala s imaginárnym priateľom. Grace Kelly bola ako stvorená na to byť pred kamerou, až som prekvapená, ako málo filmov natočila, očividne mala potom už monacká kňažná iné povinnosti a žiaľ aj krátky život. Na Hitchcocka je Okno do dvora dosť málo hitchcockovské, neviem no čakala som asi viac. Až ma to mrzí, že nedávam vyššie hodnotenie, každopádne sú to pekné 3* a možno aj 3 a pol. A vôbec, koho by bavilo celé hodiny pozerať z okna? Síce ešte nebol internet a susedia boli zaujímaví, ale mal fešandu priateľku a on radšej z okna pozeral! A tie krásne šaty, ktoré mala Lisa v prvej scénke s tou bielou sukňou, wow, také chcem🙂. ()

Rocky88

Jednoduchý námět, ze kterého Hitch udělal skvost. Opět jsem si mohl užít výtečných dialogů, které ani jednou nezaskřípou, výborných herců a neskutečně husté atmosféry. Spolu s "Na sever severozápadní linkou" nejlepší Hitchcock, kterého jsem měl tu čest vidět. ()

MrPierc

Je úžasné, že na tak malém prostoru lze udělat takové napětí. Děsivá je myšlenka, že vrahem je někdo odnaproti a je jen kousek od nás. Příjemné postavy a pomalá detektivní-voayerská práce, která dokáže strašit i po tolika letech ! ()

Lopic

Hlavně za úžasnou Grace Kelly a vynikajícího Jamese Stewarta. Jinak jako thriller už do v dnešní době zase tak moc nepúsobí, ale milostná linka je živá i dnes. ()

Trainspotter

Asi si pořídím ke své zrcadlovce pořádnej teleobjektiv, přestěhuju se do paneláku a budu šmírovat ostatní a třeba odhalím nějakej mord, i když by mi stačila jen sličná baletka tančící v protějším okně každé ráno. --- Hitchcock skvěle rozehrál nervydrádající (hlavně ke konci) hru a to jen na několika málo metrech čtverečních jednoho bytečku s jednou zásadní vlastností: dokonalým výhledem do dvora. James Stewart zahrál skvěle, ale nemusel mít celou dobu tak ulízlou patku, Grace Kelly je zase pro mě nejpůvabnější Hitchcock-girl a příběh skvěle doplňovaly background stories s ostatními sousedy, až se nabízela skoro psychosociální studie sousedských vztahů a otázka, že narušování soukromých záležistostí šmírováním někdy nemusí být tak zavrženíhodná věc, ačkoliv v tomhle případě to život stejně nikomu nezachránilo. ()

Topco

Majstrovský thriller odohrávajúci sa prakticky iba v jednej izbe. Film, ktorý inšpiroval celú radu ďalších žánrových filmov. 10/10 ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Okno do dvora je příjemně zábavnou detektivní hrou. Neschází intimita, jízlivost a odlehčení, Kultivovanost je nadáním, gejzíry slov se valí v mohutných proudech, slovní přestřelky jsou abstraktním tancem a předhání se v důvtipu. Realita nabízí vícero rovin a voyer má o pestrost hemžení postaráno. Okno do dvora je prohlubující se paranoiou osamělého jedince na okraji životního dění, chce se zapojit do hry a neodbytnost se promítá do formy davové psychózy. Obrazové hrátky osvěží, zvídavý pohled do malé části lidského mraveniště je oslavným hymnem života, kde vítězem je rozverná hravost a prožitek. Hlavní postavou šarmantní detektivní zvědavosti je L.B. "Jeff" Jefferies (velmi zajímavý James Stewart), uznávaný fotograf dobrodružství, upoutaný nehodou na krátký čas do kolečkového křesla. Osamělost pokouší představivost, závan dokonalé vidiny budoucí spořádané zodpovědnosti nahání husí kůži a nevolnost strachu. Vysvobozením je šmírování a vytváření jiných životních příběhů. A krvavý zločin vždy budí vášně na všech úrovních. Hlavní ženskou postavou je Lisa Carol Fremont (elegantní Grace Kelly), dokonalá mladá žena. Ze všech duševních sil hledá další stupeň přiblížení ke svému vyvolenému. Možná přítomnost zločinu nabízí bližší semknutí. Skutečnost se mihotavě vzdaluje a bezstarostně si pohrává. Výraznou postavou je Stella (dobrá Thelma Ritter), dobrosrdečná zdravotní sestra s pohotovou vyřídilkou i vytříbenými komentáři situací. A život je touha. Výraznější místo zaujímá také Thomas "Tom" J. Doyle (příjemný Wendell Corey), policejní detektiv poručík a Jeffův dlouholetý kamarád. Je opatrným hlasem přítele a trpělivě nabádá k obezřetnosti. Z dalších rolí: podezřele odtažitý obchodní cestující a nevrlý pěstitel květin Lars Thorwald (Raymond Burr), psychicky nevyrovnaná a k alkoholu přítulná slečna Osamělá (Judith Evelyn), melancholicky rozjitřený hudební skladatel (Ross Bagdasarian), obletovaná baletka slečna Torso (Georgine Darcy), nerozluční manželé a majitelé psíčka (Frank Cady a Sara Berner), invalidní sekýrnice Anna Thorwald (Irene Winston), či úslužný číšník Carl (Ralph Smiley). Okno do dvora je inteligentní detektivka se vzdušným šarmem staré školy. Stylová zábava ve znamení hravosti potěší i po letech. ()

zuzinka2

Moje první seznámení s tvorbou A. Hitchcocka dopadlo velmi dobře i když trošku překvapivě. Čekala jsem thriller u kterého se budu bát od začátku až do konce, ale pořádného napětí jsem se dočkala až v poslední půl hodince. O to víc jsem si ale užila romatickou linie a výborné dialogy mezi charismatickým J. Stewardem a okouzlující G. Kelly. Velmi se mi také líbil nápad se sledování sousedů naproti v baráku a i když odhlédnu od bytu, ke kterému je upřena největší pozornost, i příběhy obyvatel ostatních bytů byly zajímavé a příjemně doplňovaly příběh. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011