Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Abes

Před Hitchcockem klobouček. Nekompromisní mord na schodišti předběhl dobu. Jako bychom sledovali Leatherface. Oběť je kusem hadru a ikdyž víme co přijde, útok 'zpoza' otevřených dveří je po všech čertech šokující. Uživatel J*A*S*M to popsal přesně. K režisérovu citu pro timing, navíc Herrmann zavdal pocitem kudly v břiše servírovaným na magnetofonovém pásku. ()

ad

Rána do hlavy!! Naprostá klasika!! Jeden z mála filmů, při kterém vám mrazí v zádech daleko víc na druhé zhlédnutí (např. při rozhovorech Normana s matkou). ()

Lopic

Hitche mám rád, ale tento dnes legendární film mě z dosu viděné jeho tvorby chytnul nejmíň. Přišlo mi že dosti zestárl a nijak se tam nic moc neděje. Moje hodnocení ovšem nic nemění na tom, že postava Normana Batese je výborná a Anthony Perkins ji sehrál na výbornou. ()

Trainspotter

Tuto horovou klasiku jsem chtěl vidět už dávno a při jednom rozhovoru s mými prarodiči, kteří na tom byli před mnoha lety v kině a pěli na to samou chválu, jsem se na Psycho těšil ještě víc! Začátek filmu je umírněný, buduje se zde podloží pro budoucí zápletku, která nakonec, i když je to docela i nečekané, bazíruje spíše na náhodě než na úvodní expozici, která se v jistém slova smyslu stává bezvýznamnou. Hlavní část filmu spíše než jako horor působí jako velmi napínavý thriller, protože je zde perfektně vykonstruována hutně tíživá atmosféra strachu a neustále se zvyšujícího napětí (starý dům ve viktoriánském stylu na návrší obklopen težkou klenbou zlověstných mračen je dokonalým prototypem strašidelného domu, kde vás jistě žádné štěstí nečeká) a explicitních horových scén je jako šafránu, ale když už jsou, tak stojí za to. Obrovský podíl na sugestivním podání šokujících scén má hudba, která se tak stala dalším milníkem v žánru, který určoval další vývoj. Vůbec v celém filmu se objeví nemalé množství novátorských přístupu, které byly prvně viděny právě u Hitchcocka, škoda jen je, že za poslední dobu objevilo nesčetné množství napodobenin a rychlokvašných hororů vykrádající Psycho a zapřičiňující takové vyznění pro dnešního diváka, který už nemůže být tak konsternován, jako ti na premiéře v roce 1960. Patou hvězdičku ubírá filmu samotný závěr, kdy se zase někdo snaží vysvětlovat příčiny a důsledky, jako bych byl úplně blbej a nepřišel na to sám. Toto mi ve filmech fakt leze krkem! ()

nithiel

Skvělý film, nepůsopil na mě sice příliš děsivě, ale to málokterý horor. Zato pointa byla naprosto dokonalá, věděl jsem, že ve všem bude nějaký háček, ale že až takovýhle?! Výborné bylo, že Hitchcock se ničím nezdržoval a mířil rovnou k dokonalému závěru. Ze snímku čiší režisérův um, v každém zaběru je něco zajímavého. Jedinou výtku bych měl k závěru, vysvětlující proslov mi ho dost zkazil. Zastávám názor, že když to někdo nepochopil, tak si nezaslouží, aby mu to bylo vysvětleno. ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Psycho je nejproslavenějším Hitchcockovým filmem. Psycho je fenomén, ke kterému se mnohý další filmař snaží přiblížit a touží na chvíli setrvat v nasvětleném stínu filmové fascinace. Psycho je netradičně pojatý kriminální thriller s hororovým prvkem určení. Logika se dostává do křížku s nepředvídatelností schizofrenní psychopatie a stopy zločinu se ztrácí v nepřehledné pustině beze známek pohybu a výskytu. Hitchcock dělá z cynického osudu krutou bestii a po zdárném dovršení očistných procesů s dekadentním potěšením stíná hlavy vítězů soukromých řevnivých klání. Silnou stránkou jsou obrazové kompozice a hitchcockovsky navozené prostředí napětí a strachu. Mrazení v zádech je podstatou fenoménu, nazývaného Psycho. Hlavním bodem osobitě nekompromisní kriminálky je Norman Bates (dobrý Anthony Perkins), mladý a osamělý majitel pitoreskního motorestu na opuštěném místě a psychicky vykořeněný schizofrenní transvestita. Močál odvrácené strany lidské duše pohřbil nejedno šokující tajemství. Logika majetkového zločinu nemá pevnou půdu pod nohama a pokouší se proniknout do zakázaného území nejniternějších tajemstvích. Strach dostal konkrétní podobu a na vše dohlíží z úkrytu. Nejvýraznější ženskou postavou je Marion Crane (pozoruhodná Janet Leigh), atraktivní sekretářka s neuspořádaným soukromým životem. Pokušení má barvu svobody mezi šustěním počítaných bankovek. Únik před svědomím se bojácně ohlíží zpět přes rameno a vystrašeně těká kolem. Vnitřní zápas je rafinovanou filmařinou a niterné očištění naráží na zuřivý odpor osudu. Výraznou postavou je Lila Crane (zajímavá Vera Miles), Marionina sestra s houževnatou vytrvalostí při pátrání po nezvěstné příbuzné s hříchem zkratkovitého jednání. K výraznějším postavám patří Sam Loomis (sympatický John Gavin), mladý Marionin milenec s nevyřešenou stopou existenčně komplikovanější přítomnosti v souvislosti s vlastní minulostí. A také Milton Arbogast (příjemný Martin Balsam), soukromý detektiv, který jakýkoliv náznak nové stopy podrobuje důkladnému vyšetření. Z dalších rolí: opatrný místní zástupce šerifa Al Chambers (John McIntire), jeho bezelstně upřímná manželka (Lurene Tuttle), vysvětlující psychiatr Dr. Fred Richman (Simon Oakland), dětinsky vychloubačný a obchodní smlouvu uzavírající Tom Cassidy (Frank Albertson), Marionina kolygyně z práce Caroline (Patricia Hitchcock), Marionin zaměstnavatel George Lowery (Vaughn Taylor), překvapený prodejce aut (John Anderson), či podezřívavý policejní strážník (Mort Mills). Psycho hyzdí závěrečné psychoanalytické polopatické vysvětlování Strhující atmosféra napětí a strachu je podepřena hereckými výkony a žánrová zábava získala jeden ze svých nejsilnějších kultů. ()

starbrejkr

Těžko po padesáti letech od uvedení Psycha o něm něco psát. Snad jen, že ten film prakticky nezestárnu tak jako mnozí vrstevníci. Nic tu nepůsobí úsměvně či nepatřičně a mnohé z filmových postupů se používají dodnes. Není tu snad jedináý zbytečná odbočka. Jednoduchý příběh plyne rychle a mocně pro něj pracuje atmosféra budovaná zejména parádní hudbou ve stylu klasických předválečných hororů. Nevím, jestli se mi před kultovní scénou zastavoval dech jen prostě proto, že jsem věděl, co přijde nebo proto, že mě k tomu mistr svým uměním donutil a nechci o tom dál přemýšlet. Jediné, co mě trošku mrzí, že jsem před pár lety vidět ten zbytečný remake z roku 1998 a znal tak příběh do jeho detailů. ()

ash99

Jedine Alfred Hitchcock vie pospriadať pár povrázkou zaujímavých scén a pár strhujúcich hororových okamihov. Filmy nie sú kúsky života, ale kúsky torty , ako sám povedal. Pre takéto filmy sa oplatí hodnotiť na CSFD. Proste tento bighorrormovie spolu s ostatnými legendami filmového plátna (príklady určite viete), stojí na filmovom Mount Evereste. Všetky tie filmové krámiky- (kamera, scenár,...) sú vrele impozantné. Krvák bez krvi, a pritom si diváci pred 50. rokmi zakrývali oči a báli sa. Toto teda dokáže málokto. Keby asi nevznikla a neozvučila sa kúpeľňová scéna, tak by všetky tie horory, ktoré si trošku vypomohli týmto výjavom, pripadali akosi menejcenné. Naozajstný 5*čkový film spoznám vtedy, keď k nemu nemám čo napísať. PSYCHu dávam - C %. ()

TommyLeeJape

Alfred Hitchcock je velký umělec a průkopník ve světě filmu. Jsem si téměř naprosto jistý, že kdybych viděl Psycho v roce 1960 tak bych z kina odcházel s otevřenou hubou. Bohužel zub času se na snímku podepsal a zejména zástupce mladší generace, jako jsem já (který je mimochodem nakrmený Fincherem, Tarantinem, Nolanem, a podobnými) prostě nedokáže tento film objektivně posoudit, hlavně protože srovnává se současnou kinematografií, což tak úplně nejde. Myslím, že POMO moc hezky popsal Hitchcockovu genilaitu, na druhé straně uživatel dobytek zase napsal názor diváka, který filmy sleduje pro pobavení a ne kvůli jejich renomé. ()

dubinak

Abych pravdu řekla, já o tomto veleznámém filmu nikdy nic nehledala, vůbec jsem ho nezkoumala a nepídila se po příběhu. Nakonec jsem dostala velmi milé překvapení, kdy samozřejmě není hlavní pointa dnešní nevídanou záležitostí a tak mě nemá jakkoliv více uchvátit. Každopádně hodnotím, jako bych žila právě v 70. letech a jak by to na mě asi v té době zapůsobilo. Možná mi vadilo trochu nevvážené tempo, v první polovině mě to až tak nebavilo, naopak druhá mě chytla a nepustila. Herci byli výteční a sympatičtí. Hitchcock na svou dobu dokázal tímto dílem nevídané věci. ()

laik_60

k tomu snad komentár netreba. Povazujem za vrchol hitsccoocka, kto nevidel, nech urcite pozrie. Aj po rokoch v naskakuje husia koza v spomienke na veru miles v sprche. ()

C0r0ner

Taková bomba, jakou jsem čekal, to zas nebyla. Hitchcockovi se ale nedá upřít nesporný talent ve vytváření atmosféry ve filmech a Psycho je v tom opravdu exkluzivní. Perkins absolutně exceluje a jméno Norman Bates je jedno z mála záporáckých, které vůbec znám. Pointa samozřejmě dávno provařená, ale i tak, díky režisérovi, nervy drásající. 90% ()

Cheeter

Pojem Hitchcock u mě dlouhou dobu vyvolával obavy, že půjde asi o ty nejhorší horory, co můžou být. Ty obecně moc nemusím. Ale pak jsem viděl Spalovače mrtvol a toho mám rád, protože je to spíš psychologický snímek, než dnešní obvyklé potoky krve. Zase o něco později jsem se dozvěděl, že Spalovač mrtvol je inspirován Hitchcockem. A postupně docházelo, že to tím pádem nemůže být tak hrozné. Dnes jsem poprvé viděl Hitchcockův film a zajímavý byl, jen co je pravda. Ale Spalovače mrtvol mám stále radši. Přijde mi takový propracovanější, tady byl děj více přímočarý. ()

Wormboy

Je scestne hodnotit film,ktory ine hodnotenie nemoze dostat a ktoreho superlativy by sa dali pocitat na vsetkych prstoch ruk niekolkych ludi, pocinajuc uvodnymi titulkami nekonciac vsak fenomenalnou hudbou Bernarda Herrmanna, Hitchcockove dielo pise dejiny filmu a polemizovat,alebo spochybnovat to, je ako presviedcat Pinheada,aby sa nehral s tymi retiazkami:) ()

lakikaki

Psycho, ako celok, nie je dokonalým filmom. Prvá polovica snímku má slabšie pasáže, počas ktorých sa divák môže na chvíľočku nudiť, ale všetko to potom maximálne vynahradzuje dokonalá druhá polovica a najmä geniálna, skvostná, výnimočná, nenahraditeľná, a skutočne DOKONALÁ posledná polhodina. A to hlavné: Konečne som videl Psycho, už môžem zomrieť... ()

MarekT

Nejpreciznější Hitchcockův film. Když jsem jej viděl poprvé v prosinci roku 2008, vnímal jsem jej čistě thrillerovými měřítky - ať už prožívání všech znepokojivých pasáží i přemýšlení nad vyvrcholením celého díla, kdy jsem se pro jistotu udržoval v nejistotě až do samotného konce, co kdyby náhodou... I takto bráno se jedná o velice působivý celek, i po tolika letech, kdy samotnému mi tenkrát stačil k nadšení už jen tento fakt, nicméně nejsilnějším článkem je skvěle vystavěný scénář, kdy napínavá je již většina scén v první půli (např. cesta v dešti z perspektivy auta). Až se zdá, že název filmu je charakteristikou chování Marion, a nikoli toho, čeho se dočkáme posléze... Se znalostí Hitchcockovy tvorby vyniká i další ojedinělá vlastnost snímku. Dosud byl podepsán převážně pod snímky, které by se jedním slovem daly popsat jako "ušlechtilé" - vystupovali zde kladní, nebo aspoň kladně působící hrdinové, ztvárněné osobnostmi typu Caryho Granta nebo Jamese Stewarta, doplněné o elegantní herečky jako Ingrid Bergman či Grace Kelly, takže při všem tom napětí byla přirozená chvíle i na něco příjemného, láskyplného. Psycho bych však popsal jako zcela "špinavý" film, ať už chováním všech postav bez rozdílu či ne až tak výrazným obsazením (Perkinse vytáhlo dílo, nikoli naopak) - když si ony jednotlivé "kousky dortu" postavím vedle sebe, nelze nevidět značný kontrast. I díky tomu doceňuji onu radost, pro kterou se Hitch pustil do natáčení, radost z toho, že natáčím úplně jinak, než dosud. Přes tuto svoji vlastnost je ale film velmi sofistikovaný, neboť napětí nespočívá jenom v naturalistickém zobrazení činů nebo v co nejbláznivěji posazeném nápadu. Posiluje se zde myšlenka, že ta největší hrůza je kolikrát vlastně úplně obyčejná věc - ostatně hezky o tom hovoří zákaznice v obchodě, když jako hodná teta vypráví o hmyzu a člověku... Což je další věc, která vynikne s opakovanou projekcí a znalostí veškerého rozuzlení příběhu - režisérův černý humor, kdy některé věty včetně té nejznámější o vztahu syna a matky působí svým způsobem i velmi vtipně. Akorát to při seznamování s dílem možná tak nevynikne, a pochopitelně záleží na vkusu jednotlivce. I přes všechny vyjmenované klady a postřehy však předem doporučuji o Psychu nic nevědět, protože jedině tak zapůsobí, jak má - Hitchcock správně věděl, proč zakázat pozdní vpouštění do kinosálu... Stejně jako měl přesný odhad na to, kdo nejvíce přispěl k celkovému úspěchu, a to Bernard Herrmann svým taktéž proslaveným soundtrackem. Aneb - není to jen film jedné scény, byť brilantně natočené a i opakovaně působivé - tato pověst totiž dílu spíše ubližuje, než prospívá. 100% ()

Flynn

Černobílý svět Psycha musí zasáhnout snad každého diváka. Temná atmosféra v prostředí jednoho strašidelného domu na kopečku a přilehlého motelu je težší než duchny našich babiček. Film pod skvostnou taktovkou Alfreda s nezapomenutelnou hudbou....skloubení zvuků je zde prostě děsivě úžasné. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)