Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

Javert

Alfred v nejlepší formě...brilantně natočený film o jednom špionovi, který vlastně neexistoval...poklona Cary Grantovi za jeho herecký um! ()

Vavča

Hitchcock je génius, jeho filmy úspěšně odolávají času a poráží stále spoustu dnešních nedávných filmů podobného ražení. Ať už jde o kameru, zápletku, dialogy, pořád je možné se z toho filmu učit. Úchvatné herecké výkony hlavního obsazení, kromě dvojice Cary Grant a Eve Marie Saint, vyniká i záporák James Mason. Prokombinování žánru thriller/romantika v dobrodružném hávu je rovněž velmi lehkonohé, nepůsobí nijak násilně. Napětí a tajemno v správném poměru, ani akce neztratila ze své působivosti. Potěší i lehký humor a úroveň dialogů, hudba. Pro mě po všech stránkách dokonalý film. ()

Goldbeater

Jednoho krásného dne roku 1959 se Alfred Hitchcock zvedl z křesla a natočil možná nejlepší dobrodružný thriller všech dob. Ale tak jedoduché to asi nebylo. Cary Grant je skvělý a jeho scény na Mt. Rushmore a útěk před letadlem se nesmazatelně vepsaly do filmové historie. Moc zábavný film se skvělým obsazením, hudbou a nádherným prostředím. Vedle Psycha a Ptáků je tohle pro mne nejlepší Hitchův film. ()

Snorlax

Být tenhle film rtuť v teploměru, tak i při mrazu vyrazí vrchem mimo stupnici, tak je rozpínavý, ucajdaný a utahaný. Jsem ochotna připustit, že na hlavní představitele se dobře kouká. Ale to mi pocity napětí nezprostředkovalo. Je to taková obstarožní dobrodružná pohádka postavená na všemožných klišé. Asi tak, pokud bych chtěla napjatě sledovat film o chlápkovi, který se bez vlastního přičinění dostal do spárů tajných služeb a dělá vše proto, aby uhájil holý život, sáhnu po o čtrnáct let mladším bratříčkovi s názvem Mlčenlivý. Na tenhle nudný čajíček skutečně koukat nepotřebuji. ()

Legas

Úžasný filmový zážitek (v kině v rámci Projektu 100). Při sledování tohoto klenotu jsem měl neustále pocit, že se právě dívám na jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec, což se ovšem potvrdí až časem. Velice poutavý děj v technicolorovém obalu, s příchutí dobrodružného thrilleru, dokořeněný sympaticky humornými pasážemi a především výtečnými dialogy, mi místy připomněl klasické bondovky se Seanem Connerym, ale scény, které se staly klasikou (např. dvojplošník), jsou pochopitelně nefalšovaným podpisem mistra Hitchcocka a můžem klidně debatovat o tom, zda se Terence Young nechal dvojplošníkem inspirovat třebas právě v Srdečných pozdraveh z Ruska (helikoptéra). Osobně na mě krom dvojplošníku zapůsobila scéna s nožem a neuvěřitelně mě pobavil dialog ve vlaku v jídelním voze. Bravo mistře! ()

Webb

Výborný svěží námět, parádní scénář, perfektní ústřední dvojice a výtečná Hitchcockova režie s hudbou, která by měla potěšit snad každé srdce filmového diváka. [8/10] (MGM) (Technicolor /// Produkce: Alfred Hitchcock /// Scénář: Ernest Lehman /// Kamera: Robert Burks /// Hudba: Bernard Herrmann /// Nominace na Oscara: Ernest Lehman (scénář), William A. Horning, Robert F. Boyle, Merrill Pye, Henry Grace, Frank R. McKelvy (výprava), George Tomasini (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sobis87

Když odhlédneme od hlavního hrdiny, který je klasicky „hitchcockovský“ („nepravý“ muž, který se k nadcházejícím událostem připlete dílem náhody), lze Na sever severozápadní linkou nazvat celkem přesnou variací na rané bondovky (tedy ty se Seanem Connerym), kde se dere do popředí špionážní zápletka. Roger Thornhill sice ve hře intrik neúčinkuje jako profesionál, avšak jakožto běžný občan uvrhnutý do špionážní hry funguje jako spouštěč mnoha komediálních momentů a osobně si troufám říct, že humor Hitchcockova Thornhilla je ještě lepší a údernější než ten Bondův, na čemž má samozřejmě lví podíl samotný Cary Grant se svou osobitou komikou. ___Hitchcockova režie je jako vždy precizní a z každé potenciálně divácky silné scény těží maximum, přičemž takovými scénami scénárista Ernest Lehman při psaní svého vrcholného díla rozhodně nešetřil. Na sever severozápadní linkou je studnicí ikonických momentů kinematografie, ať už se jedná o legendární a až na hranu napínanou scénu s práškovacím letadlem nebo o finální střet na Mount Rushmore, a i dnešnímu divákovi dokáže nabídnout poutavý příběh plný akce, napětí a trefného humoru. Žádná atrakce zde není pouze na efekt, vše slouží primárně příběhu a kdyby dnešní blockbusterová dobrodružství vypadala stejně jako Na sever severozápadní linkou, vůbec bych se nezlobil. ()

IQ Tiqe

Počáteční záměna osob je možná lehce naivní, ale co se rozjede potom dokáže dost dobře udržet pozornost, hon za očištěním své osoby funguje, pak jakoby střih a romantická pasáž, a když máte pocit, že by to chtělo změnu, ona přijde! A jak se blíží závěr a člověk si říká, že ta pointa je nějak nemastná neslaná, Hitchcock zase ukáže, že ještě není konec. Musí se mu nechat, že to měl promyšlený a především bez výrazných hluchých míst, asi nejlepší film, jaký jsem od něj zatím viděl. Drobné nedodělky (sáhnout si na vražedný nůž a nechat tam otisky, nepřesvědčivé držení se na stěně) mu odpustím. Žánr naplněn dopuntíku. Občas jsem měl pocit, že koukám na Bonda. [viděno: TV, 5.1] # příběh 9 | hudba 7 | humor 1 | akce 3 | napětí 4 | pustil bych si znovu 7 ()

Anderton

Tento film som pri pozeraní vnímal ako fajn inteligentnú krimi oddychovku, potom som si prečítal na nete podrobný rozbor tohto diela a zistil, že som ho vobec nepochopil a radšej by som mal pozerať iba Dannyho parťákov. Kamarát mi na tento článok povedal, že jeho autor vidí aj to, čo vo filme nie je a ja som mu radšej dal za pravdu, aby som sa cítil inteligentnejšie. Stále to ale výborne funguje aj bez odborného výkladu každej vety a záberu vo filme. Na tretí krát mením názor a pridávam poslednú hviezdu, napínavé od začiatku do konca s množstvom inteligentných detailov. Hitch sa zameral na dopravné prostriedky a pridal k tomu obligátnu krásnu ženu so zbraňou, ktorá v krimi nesmie chýbať. Ona síce strieľa slepými nábojmi, režisér ale na diváka ostrými a my sa chytaním guliek náramne bavíme. ()

Frajer42

Jak tak koukám, tak Hitchcock by se určitě neztratil ani v jiných žánrech. Celkem jednoduchý příběh, který se však neustále více a více zaplétá. Film neustále graduje a graduje a přesně to se mi zamlouvá. Dialogy na zcela jiné úrovni než mnoho dnešních i nednešních filmů. Musím vyzvednout i velmi vydařený český dabing všech důležitějších postav. Rovněž je vše zahráno s takovou samozřejmostí a lehkostí. Cary Grant byl skvělý, ale nebyl jediný a ani jeden ze dvou. Tady je zkrátka těch výborných výkonů více. Všem vřele doporučuji vidět tento film. Nenechte se zmást rokem vzniku. Film je vysoce nadčasový. Dokonce je i vtipný, což jsem nečekal vůbec. 4*. ()

boshke

Norh by Northwest začíná více než slibně, ale postupem času nadšení silně ochládalo. Zhruba tak od okamžiku, kdy bylo nutno vplést do špionážního filmu povinnou (?) romantickou linku, která se následně prodrala až na samé popředí filmu. Já jsem ochoten je skousnout, když tak nějak (ne)zbytně děj rámují, ale ne když mu zcela vévodí. Zároveň si neodpustím zmínit nadměrnou papundeklovost filmu. Je mi jasné, že v roce ´59 panovaly jisté limity, co se filmařských možností týče, ale stromy ve studiu před lajntuchem a "grand finale" komplet v kulisách...?! 60% ()

Kothy

Další klasika od Alfreda Hitchcocka. Pomalu v jeho filmech začínám nalézat zálibu. Film by se dal nazvat předchůdcem bondovek, přestože hlavní postava není agent. Celé je to vlastně obráceně a Roger jako agent jenom působí. Prostě byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Následný sled událostí už mu nedává na vybranou a on musí svou roli hrát až do konce. Samozřejmě by to nebylo ono, pokud by film neobsahoval i romantickou linku. Dost mě zaujalo pár akčních scén s ohledem na tu dobu a to ať už scéna s letadlem nebo závěrečná honička po Mount Rushmore. No zřejmě je stále co objevovat. "Držím nad vodou dva barmany a nerad bych je zklamal." :D ()

AllShallFall

Geniální Alfred Hitchcock vytvořil jedinečnou dobrodružnou podívanou. V tomto filmu si snad nechybělo nic. Akce, napětí, humor a samožejmě mystérium. Herecké obsazení bylo na výbornou. Cary Grant je naprostá špička. ()

swamp

Jsem uchvácen.. tak dlouho se o North by northwest čte, až se jednou zkoukne a člověka dostane. :) Souhlasím třeba s kleopatrou..téměř půl století starý film nelze posuzovat nynějšími měřítky. Snímek byl ve své době jistě něčím velmi nadčasovým, vždyť i teď stále dostává mnoho a mnoho diváků..konspirační teorie, scéna s práškovacím letadlem či závěr na Mount Rushmore patří ke klenotům světové kinematografie. Díky Hitchi. ()

Mariin

Nechápu to nadšení. Podle mého názoru příliš dlouhé, přespříliš agentské a za vlasy přitažené, zejména ten závěr. Slabší tři hvězdičky. ()

nascendi

Starý, dobrý Hitchcockov film, ktorý som prekvapujúco videl prvýkrát v živote. Po happy ende som nebol ani tak rozladený, ako majster na začiatku filmu, keď mu zavreli dvere autobusu pred nosom, ale ani extrémne nadšený, pretože párkrát to neprehliadnuteľne zavŕzgalo. A nemám pritom na mysli slávnu scénu, v ktorej sa Cary Grant hrá s práškovacím lietadlom na Jožina z Bažin. Hitchcockove filmy majú niečo spoločné s Chaplinovými. Vyzerajú na prvý pohľad iba ako priemerné, či nadpriemerné filmy, u ktorých máte často dojem, že ste to už niekde videli, že nasledujúci dejový obrat sa dal čakať atď. Navyše je to všetko také staromódne, silne poznačené dobou vzniku. Pozornejší pohľad však odhalí to cenné, zbežnému pohľadu skryté, to, čo pretrváva. A to nenájdete ani pod mikroskopom u väčšiny moderných, technicky dokonalých a dokonale prázdnych filmov. ()

Zodd

Ta scéna s letadlem už je tak ikonická, že byla parodována snad milionkrát. Skvělá dramedy a můj nejoblíbenější Hichcockův film. ()

PetrPan

Opět jsem nasedl do Hitchcockova vlaku a nechal se vézt krajinou napětí, jemného humoru a skvělého filmového řemesla. Přes 60 let od vzniku filmu a pořád má větší grády a spád než spousta jeho mladších následovníků, které jsem na podobné téma viděl. ()

Slarque

Mistrovský kousek! Špionážní thriller s Hitchcockovým oblíbeným motivem nepravého muže je okořeněn vydatným množstvím humoru. Řada scén (nálet práškovacího letadla, souboj na Mount Rushmoru) se stala žánrovou klasikou. K tomu výborná hudba, výprava, kamera i střih, zkrátka dokonalost sama. Viděl jsem to několikrát a stále mě to ještě nepřestává bavit ani na vteřinu. ()

Willy Kufalt

Po minulo-týdenním nadšení z Vraždy na objednávku mám tentokrát z Hitchcockova filmu zase jednou rozpačité a nevyrovnané dojmy. Ač nepochybuji, že v roce 1959 mohlo jít o velkolepou podívanou a ještě spoustu dalších let mohl znamenat tento snímek také inspirační zdroj pro další tvůrce, přeci jenom zub času se zde silně podepsal. Pominu-li třeba z dnešního pohledu již úsměvné vyznění závěrečné akce na skalách, problém mám zejména s podivným scénářem, který na velkém prostoru přináší někdy až neúnosné množství překombinovaně vykonstruovaných zápletek. Například: SPOILER! Žena postřelí muže v restauraci, on padne zraněný na zem – ale o chvíli už ho vidíme zcela v pořádku, kdežto žena muži pak řekne, že použila jen slepé náboje a muž jí pro změnu přiznává, že zranění pouze před lidmi zahrál... KONEC SPOILERU a takových mystifikací, nečekaných náhod či podivných zvratů je zde postupně tolik, až se dříve napínavý děj stával pro mě v rozvleklé stopáži spíše únavným a nepřehledným. Hollywoodský závěr to opravdu napravit nedokázal. Zručná filmařina ve znamení kvalitního budování napětí a několika originálních nápadů (úchvatně nasmímaná slavná část na poli, z převažně delších statistických záběrů!) sice můj celkový dojem výrazně z filmu zachraňuje a zhruba do výše popsané scény mě film i hodně bavil, nicméně poslední půlhodinu jsem už ztrácel větší zájem o osudy postav a další vývoj děje. S politováním musím napsat, že ani podruhé mě Cary Grant (kterého jsem již před časem viděl v Šarádě) nijak neoslnil, nedokázal si mě získat a v roli špiona bez vlastního přičinění mě příliš nepřesvědčil. Na druhé straně pohledná Eva Maria Saint dovedla moje oko velmi potěšit a vyzdvihl bych i velmi povedený hudební motiv u romantických scén. [65%] ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)