Koruna - Série 1

(séria)
Veľká Británia / USA, 2016, 9 h 43 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, Eileen Atkins, Jeremy Northam, Victoria Hamilton, Ben Miles, Greg Wise, Jared Harris, Simon Chandler, Nigel Cooke (viac)

Mladá Alžběta se stává královnou a musí řešit zásadní politická témata i osobní záležitosti, které ale často stojí v nečekaném protikladu. (Netflix)

bonovox

The Crown je seriál, ktorý excelentným spôsobom predstavuje dôležité momenty nielen britskej histórie. Nástup kráľovny Alžbyty II na trón v pozadí politických zmien po II. svetovej vojne je v I. sérii dôkladne predstavený, taktiež jej vzťah s mladšou sestrou a hlavne s W.Churchillom. Po hereckej stránke dokonalé, hlavne Claire Foy a John Lithgow sú dokonalí...Čo dodať...jedine God save the Queen! ()

Tomas_PO

Zo stopáže je zrejmé, že tvorcovia si verili v niekoľko-sériové pokračovanie. A to je trochu na škodu, predsa len takmer 60 minútová stopáž spôsobuje viacero nadbytočných, či príliš natiahnutých scén. Precíznej faktografie sa nedočkáme, séria je spracovaná mainstreamovo, pre mnohých však stále edukatívne, v zmysle zorientovania sa v rokoch, dôvodoch následníctva trónu, politických súvislosti, či rodinných vzťahov. Prvá séria sa odohráva predovšetkým v 50tych rokoch 20. storočia, s návratmi do rokov 30tych, s niekoľkými hlavnými témami (Churchill, manžel Filip, sestra Margaret, či strýko Edward a samozrejme vnútorné vysporadúvanie sa s pozíciou kráľovej). Každý si teda nájde to svoje, či už love story, politiku, alebo len pohľad na život monarchov. Herci sú vybraní skvele, rola im sadla a skrátka sú uveriteľní. Najväčšia pozornosť smeruje samozrejme ku Claire Foy, ktorá stvárňuje kráľovnú Alžbetu...a subjektívny dojem - výborný. Bude zaujímavé sledovať ďalšie série, ako (a či) stvárni Alžbetu aj v neskoršom veku. No tento vek je sadol skvele. Vidieť neistotu, mladosť, no zároveň zodpovednosť a smerovanie k dospelosti, dokonca aj istú charizmu. Najlepšie scény - Churchill vs kráľovná, najslabšie Edward a jeho príbeh. 1 hviezda dole za dlhšiu stopáž a menej záživné scény. ()

kolly13

Detailní zpracování kralování Alžběty je doplněno již historickými aspekty, což ale neumocňuje její životní příběh a lidskost (v dobré i zlém) aktérů z nejbližšího okolí. Jak být součástí rodiny a zároveň následník rodové linie střežící monarchii a tím i své bohatství, slávu a moc? PS: z herců zdůrazněme Foy a Lithgowa. ()

Grázl83

Skvělá hudba, výprava včetně kostýmů a dokonalá Claire Foy. Naproti tomu obsazení 2metroveho herce do role Churchila, který byl malého vzrůstu, je přeslap. Dějově je to bohužel místy nudné, nezajímavé, jindy naopak strhující. Dějově za 3*, vizual 5* hodnocení je tedy jasné. ()

kamigava13

Technicky sice dobře zvládnuté, ale po první sérii mám pocit, že je to dost chladné a suché jako sám britský humor. Ve výsledku mě to nebavilo až uspávalo. Další série v plánu nemám. Aspoň Claire Foy jako královna stála za to. ()

gatuso

Kdyz si kralovna matka, cela zahalena v cernem, klekla pred novou kralovnou Elizabeth II, pusobilo to desive a zaroven naskakovala husi kuze...vyborny serial.. Co bych uvital by byly informacni popisky u jendotlivych postav. Koho znazornuji. Clovek, ktery se v kralovske rodine moc nevyzna by to jiste ocenil... ()

Dupac

Těžko najít atraktivnější způsob, jak ukázat členy instituce britské královské rodiny jako lidské bytosti a nahlédnout pod vosk jejich veřejných (sebe)prezentací. Oni sami to udělat nemůžou, a pokud se o to pokusí, nedopadá to pro monarchii příliš slavně. Kdyby nic jiného, tohle ze seriálu vyplývá poměrně jasně, tedy aspoň co se týče první série. Nemám nastudované dějiny monarchie ve 20. století, takže neumím zhodnotit míru fabulace historických událostí ani to, nakolik je seriál k jednotlivým historickým osobnostem (abdikující král-kreatura Edward VIII., princezna Margaret,...) spravedlivý, ale pro divácký zážitek to není podstatné. Notabene když si produkce dala tolik záležet na výpravě a vizuální podobě hereckých představitelů (Winstone!). Užívám si nový návyk a těším se na každý díl směrem do současnosti. ()

Updated_Cake

Zajímavé převyprávění začátku života Alžběty, se spoustou emocí, doplněným o historická fakta. Nemám rád historické filmy, seriály, povídky, nic... Přijde mi to nudné a není to můj šálek. Ale The Crown skutečně překvapil. Doplněný o zajímavé herecké obsazení, vrcholící jejich výkony. A vlastně, proč ne? Hromadu lidí zajímá historie královské rodiny a pohled na vnitřní logiku jejího fungování. I když si každý může o královně a její rodině myslet, co chce, většina Británie ji dodnes uznává a ctí. A pořád to je "jen člověk", který přebral tuto funkci nedobrovolně. Rozumný člověk tam nevidí jen ty výhody, ale hlavně ten obrovský tlak a zodpovědnost. Seriál to vše krásně přenáší na diváka. ()

ZekiZeki

Vzhledem k událostem posledních dní (skon královny Alžběty II.) jsem si pustil první sérii po 5 a půl letech znovu a musí říct, že nyní je zážitek ze sledování ještě mocnější a v některých momentech až dechberoucí! ()

Monika95

Miluju historii a zvlášť Anglie a britské královské rodiny. Takže za mě naprostá nádhera! Jak role, tak hudba, kulisy, naprostá pecka. Alžběta je tady nádherná, za to vévoda Philip mě mrzí :), samozřejmě nemůžeme brát vše vážně a stoprocentně, ale jistá pravda se na povahách i dialozích určitě objevila. ()

unitedfan

Velkolepá královská freska popisující začátky mladé Alžbety II. na trůně. První dva díly a předposlední díl o konci Winstona Churchilla naprosto strhující a dechberoucí, zbylé jsou kvalitní řemeslo. Herecké výkony, režie, výprava a v neposlední řadě i hudba jsou perfektní. Akorát jako celek mě to tak nedokázalo strhnout a některé epizody mě lehce nudily, ale jinak pěkná podívaná. ()

Mazmen

Skvěle natočené a zahrané, ale tento žánr bohužel není můj šálek čaje, tak dále asi už sledovat nebudu. Edit: Beru zpět a sleduji dále. ()