Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

cross

Občas jsem si až říkal, jestli má cenu trávit čas u takové blbiny....nakonec jsem se smíchy válel skoro pod stolem a musím přiznat že ač spousta rádoby vtipů vypršela do prázna a nebo se svojí trapností vysloveně nepovedla, díky dílům kde se výrazná část gagů směruje směrem na naše nejbližší sousedy - tedy Poláky a Slováky - dávám čtyři hvězdy a přiznávám, že rozhovor se slovenským Úřadem pro málo pravděpodobné jevy jsem si musel pustit několikrát, protože mě totálně odrovnal a považuji ho za jednu z nejvtipnějších seriálových scének ever!!!:) ()

vyfuk

Kosmo jednoznačně není žádný zázrak, ale já osobně v něj vkládal velké naděje. Baldýnský má na svém kontě hlavně seriál jako Comeback, který oplývá jistou dávkou humoru, ale samotná Nova předpovídá, že ta kvalita tam tak zjevná nebude. Proto jsem od Kosma čekal něco lehce intelektuálnějšího. V jistém ohledu jsem dostal, to co jsem chtěl, ale stejně v tom je něco, co mi nedá spát. Samozřejmě, že tam musel být aspekt někoho hloupějšího, v tomto případě skvěle ztvárněno slečnou Josefíkovou, ale pokaždé když takovouto postavu v poslední době vidím ve filmu nebo tak, tak to na mne spíše dělá dojem ubohosti. Musím se poklonit výkonům Martina Myšičky a Kuby Žáčka, kteří zde ukazují v jistém ohledu své maximum. Bonusové body má Jiří Hána, který natož, že jsem ho nikdy snad v ničem neviděl ukázal svůj herecký talent ve velkém stylu. Jediné, co mne štve, je to, že seriál má problém v tom něco dokončit. Nevíme, co se stalo s některými důležitými postavami celkově. A vlastně ani s celou pointou seriálu. Baldýnský posouvá český humor na filmovém plátně nebo televizní obrazovce na novou úroveň, ale stále je tu něco, co je potřeba doplňovat. ()

PollyJean

ten humbuk kolem způsobil v důsledku při prvním sledování mírné zklamání. A to je jako všechno? Ale pustit si to skoro po dvou letech pomohlo. Není to žádná bomba, ale nezapadne. Na to se trefuje příliš dobře. ()

Vironey

Až na tři bezděčná uchrochtnutí zoufale nevtipné. Nalákali mě Pšonkové ve vesmíru, ale ani to v závěru nebyla taková bžunda, materiál šlo podojit určitě víc. ()

manonfire

Pro mě velice milé překvapení, místy v některých aspektech dokonce lepší než Trpaslík. Není to ani nejapné jako S politiky netančím, ani sofistikované jako Jistě, pane ministře, což v obou případech kvituji, jelikož nemám rád ani bezduchost ani politickou satiru, a to ani tu kvalitní v případě britské klasiky. Kdo hledal něco podobného a nyní to seriálu nepochopitelně vyčítá, pláče na špatném hrobě. Mně to přišlo prostě zábavné, což je u tuzemských porevolučních seriálů, s výjimkou Okresního přeboru, věc nevídaná. Vím o sobě, že jsem v oblasti sitcomů extrémně náročný a alergický na trapnost, ovšem zde si to našlo hladinu, která je mile přiblblá, ale ne bez nápadu, satirická, nikoliv suchopárná. Nečekaný projekt formou i obsahem. "Tak, a jsme v prdeli! Zasraný ochránci zvířat! Hnízdí tam Sluka Jarní, až do konce podzimu tam nikdo nesmí..... A co až skončí podzim?....Pak přiletí Sluka Zimní." 80% ()

Darth_AK

Ve finálním součtu tři hvězdy. První díl měl několik zábavných momentů (louka Brdy 2, ministrovy trable), ale jako celek byl nezajímavý a nerozjetý. Druhý díl byl vrcholem, jednání s Rusy a Američany, celé okolí ministra, to vše bylo super. Třetí a čtvrtý díl si zachovávaly tříhvězdičkou kvalitu, konstantně stojící na výborných momentech a nevýrazném zbytku. 5. díl byl katastrofou a nikdo kdo by chtěl tento seriál doporučit by rozhodně neměl používat ukázky z tohoto dílu, který byl natočen a sepsán zjevně pod vlivem. Celkově 3*, na české poměry relativně dobré, ale pořád je na víc, každopádně je to dobrý start podobných věcí. "Generál je hrdina. Byl zraněn při osvobozování Československa." "Nevypadá tak starý." "On myslí to druhé osvobozování Československa" :) ()

Georgex

Kosmo chtělo udělat ve zdejších vodách dusno, ale opět se dostavilo pouze trapno. Nechápu, jak je možné, že se zdejším tvůrcům ještě nepodařilo vytvořit alespoň jeden snesitelný sitcom, jelikož pokud toto srovnám s desítky let starými britskými seriály, tak se mi chce zvracet a rozhodně to není způsobeno specifičností českého humoru. Chápu, že se tvůrci snažili o politickou satiru, což se jim také z části povedlo, ale forma, jakou to prezentovali, je mi až odporná. Pokud čekáte nějakou inteligentní zábavu, tak se tomuto dílu vyhněte velkým obloukem, jelikož je to celé založeno na stereotypních vtipech třetí cenové kategorie, které přestanou být vtipné po prvním díle a proti kterým je i Comeback skvělá zábava. Upřímně, nechápu tak vysoké hodnocení, ale pro mě to bylo každým dalším dílem větší a větší utrpení. Moje hodnocení 25%. ()

venca163

Je to sice trochu nevyvážený (semtam nějakej fór jak z Kameňáku), ale postupně se to víc rozjede a stane se z toho docela dobrá satira. (75%) ()

Hollohlaway

Ale tak dalo se. Nejvíc mě bavilo obsazení. Vtip byl generován čistě nahodile, některé části dost drhnou, což je podle mě dáno vyslovenou absurditou tématu, to scénáři vždycky klade laťku mnohem výš. Ale rozhodně to lepší z posledních let, i když Čtvrtá hvězda a Okresní přebor jsou podle mne kvalitnější. ()

netahlo odpad!

Takovej ten kavarenskej vysokoskolskej humor jako vsichni ti Trpaslici, Ministri nebo Teorie. Tedy na me moc inteligentni. Ja se nejvic nasmeju, kdyz nekdo uklouzne po bananovy slupce nebo dostane dortem do ksichtu. ()

Babous

Díl od dílu lepší, takže doporučuju vydržet do konce (zas tak dlouhé to není). Povedená satira na současné Česko - od prezidenta ruské matrjošky přes podnikatele, který by nejraději z celé země udělal jednu velkou drůbežárnu, až po Televarieté, které prostě televize reprízovat bude, i kdyby Češi přistávali na Marsu. Vynikající! ()

3 AM Code

Na Českou Sodu to nemá, na druhou stranu je to ale na veřejnoprávní TV jediný počin za hodně dlouhou dobu, který si nebere servítky a dělá policky nekorektní humor a často to dělá moc dobře. PS: druhý díl "Česká škola" je jednoznačně za 5*, ty šlehy stojej za to. "Slyšim".. "Dneska prejt.".."Co je salát?!". "Generál je hrdina, byl zraněn při osvobozování Československa." "Nevypadá tak staře.." "Myslí to druhé osvobozování Československa"; "Dále Polynézie, někdy přístí měsíc jí budeme vyhlašovat válku" "Polynézii?" "Ano, naši experti tam udělali pár vrtů a zjistili, že je tam ohrožená demokracie" xD ()

klukluka

Trefa! Tohle je za sto bodů! A zhruba za stejně korun. Seriál v ceně jednoho dílu Pustiny. Tím se ale nenechte odradit, nepoznali byste to. Škoda Transport holt umí. Když děláte kvalitní tramvaje, tak je pak pro vás taková raketa úplná hračka. Jsme světoví. Na poli TV seriálu po tomhle tedy určitě. ()

Vajonek

Místy už mi to připadalo až moc vyhnané do extrému, někdy jinak dobrý vtípek poněkud pohřbilo herecké podání (týká se zejména Jakuba Žáčka, Petra Vančury, místy i Jiřího Hány), které občas šlo moc na sílu, bylo přehnaně seriózní, až to pak působilo nepřirozeně (vzhledem k obsahu promluvy). Také mi připadalo, že je hercům někdy hůře rozumět (špatná artikulace? špatný zvuk?). Celkově mě ale tahle satira na všechno a na všechny moc bavila, míst, kde jsem se zasmála nebo alespoň pousmála, bylo určitě více než těch, která mi připadala trapná. Bylo to nápadité, mělo to spád, bylo to tak akorát dlouhé (celkově i co se týče stopáže jednotlivých dílů). A užívala jsem si po celou dobu ten stav, kdy se díváte a víte, že další okamžik může přijít naprosto cokoli, bude to třeba totální obrat v ději, bude to úplně šílené, ale zapadne to do celkového konceptu a ve výsledku vás to bude bavit, i když u každého jiného seriálu, který si vybavíte, by vám to vadilo. A kdyby už úplně došly nápady, vyřeší se to ve stylu "deus ex machina" a vy to jako divák zase s nadšením a někdy skoro až úžasem přijmete. Originální počin, u kterého jsem ráda, že jsem se k němu, ač se zpožděním, nakonec dostala, byla by škoda nechat si ho ujít. 80 %. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (viac)

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

24.04.2017

Produkční dům Davida Ondříčka Lucky Man Films má za sebou práci na celovečerních trhácích, jako jsou Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid. Novinkou v už tak pestrém portfoliu je seriál… (viac)

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

14.04.2017

Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž… (viac)