Príbeh komédie Zdeňka Trošku, ktorý bol inšpirovaný nespočetným množstvom „kamenných" vtipov, nás zavedie do pokojného juhočeského mestečka. Žije tu svojím nemenným rytmom celý rad typicky českých postavičiek i „prototypových" rodín. Tak napríklad Novákovci. Otec Pepa je kapitánom mestskej polície, jeho žena Vilma je učiteľka, dcéra Julie študuje zdravotnú školu a deväťročný Pepíček svojským spôsobom komentuje všetko, čo sa v okolí udeje. Doslova údiv na jeho tvári vyvolá situácia, keď príde do Kameňákova šľachtický pár z Anglicka, ktorému v reštitúcii navrátili tamojší zámok. V malom meste sa nič neutají a tak hneď všetci vedia, že lord sem prišiel hľadať poklad po svojom otcovi. Taká správa postaví celý Kameňákov na nohy a trom miestnym mafiánom doslova nedá spať. A až potom sa začnú diať veci... (TV JOJ)

Rangifer

Dobrý nápad udělat z vtipů film. U dost vtipů jsem se nasmál, i když jsem ty vtipy už několikrát slyšel, v podání herců jako je Vydra je to mnohem zábavnější. "Promiňte lorde, ale váš komorník s tou pokojskou..." "Ano, souloží. To neznáte?" Film na mě působí takovým klidným dojmem, dobře se u filmu jako je tenhle odreaguji a i nasměju. Ale jak tak vidím u jiných kritiků zde na ČSFD, tak těm víc přijde vtipný hovno na chodníku, než ta scéna, kde pes veze toho stopaře. Těm chci vzkázat, jste suchaři a nic pro vás není dobrý. ()

Maaarc

Film asi spíš docení až další generace jako přehled folklóru 20. století a sbírku vtipů, kterými se baví současná společnost. Děj je zde samozřejmě nepodstatný. Výběr vtipů do filmu napříč tématy - na policajty, židy, tchýně, učitelky,... Jako archiv anekdot vynikající film. ()

Vassago

Tohle se snad nedá ani nazvat filmem. Něco tak ubohého a trapného se jen tak nevidí. Než bych se na to podíval podruhé tak si raději vypíchnu oči! ()

Falkenstein

Není to žádná hitparáda, ale odpad si to nezaslouží. Sice jsou ty fóry provařené, ale alespoň se trochu člověk zasměje. Je to lepší než některé rádoby umělecké snímky z produkce České televize. ()

Wasabi89

Hodnotím 5* protože film je skvělý. Každá věta je vtip a směji se vlastně neustále i když jsem to viděl už X krát. Velice doporučuji lidem co se chtějí zasmát a nehledají silný psychologický sci-fi příběh :-) Wasabi ()

Schkeble

naprostá číčovina, ale svůj účel to určitě plní a cílovka je bezesporu spokojená. nadhodnocuji už jen z principu, že spousta fylmových znaltfů hází odpady a to Zdendovi nikdo dělat nebude, jasný?!?! ()

absurdian odpad!

Nevím, jestli můžu hodnotit film, z něhož jsem viděl jen útržky, ale víc jsem zhlédnout prostě nedokázal. Navázat stovky prastarých a provařených fórů za sebe a pokusit se na to naroubovat děj, to prostě nefunguje (alespoň pro většinu lidí). Vysvětlovat a zdůrazňovat, že jde o vtip tím, že se Vydra zašklebí a vyplázne jazyk, to už je prostě moc. Za mě čirý a jednoznačný odpad. ()

Jirkacek

V roce 2003 režisér Zdeněk Troška natočil první ze série komedií s názvem Kameňák a podle mého názoru tak stvořil nový poddruh v tomto žánru. Na všech kameňácích je totiž pozoruhodné, že dialogy jsou ve velké míře tvořeny vtipy, leckdy těmi z kategorie kameňáků a odtud tedy pochází i název filmového díla. Podle hodnocení zde na ČSFD se režisér výpravných pohádek a nyní prostoduchých komedií netrefil do vkusu diváků a já se tomu vůbec nedivím. Bláznivé komedie se totiž vždycky špatně hodnotí, neboť po stránce umělecké to hodně skřípe, ovšem herecké výkony mohou doslova hrát svou roli a také kvalita scénáře a tím pádem i průběh děje mají na diváka určitě velký vliv. Po stránce zábavné to u Kameňáků nebylo až tak špatné, nicméně se domnívám, že právě to ostatní, co jsem vyjmenoval (scénář, herci, děj), to bylo špatně. A zřejmě humor bez kvality patrně ovlivnil hodnocení diváků. A co to moje ? První díl nás premiérově přenesl do jihočeského Kameňákova, v němž žili různí lidé všech možných povah a profesí. Nejvýraznější filmovou rodinou byli Novákovi, žijící v běžné rodinném domě. Otec Pepa byl náčelníkem policie (Václav Vydra nejml.), jeho žena Vilma (Jana Paulová) učitelkou v místní škole, dcera Julie (Věra Kuchtová) studovala zdravotní školu a devítiletý Pepíček (Tomáš Lipský) komentoval všechno, co se jen v okolí šustne a hlavně domů nosil ze školy jednu pětku za druhou. Z Anglie do Kameňákova přijel šlechtický pár (Jana Andresíková a Oleg Reif), kterému byl v rámci restituce navrácen zdejší zámek. Na malém městě se ale nic neutají, a tak záhy všichni věděli, že lord sem přijel hledat poklad po svém otci, na který má zálusk i jeho zrádný komorník (Marcel Vašinka). Zpráva o pokladu nedala spát továrníku Kohnovi (Josef Laufer), chtěl by ho i playboyský primář (Marek Vašut), ale také matka představená zdejšího kláštera (Václav Glazar), v němž se místo jeptišek ukrývaly prostitutky a zloději na útěku. Hledání pokladu pak zabralo většinu děje, ale režisér Troška nezapomněl i na vedlejší příběhy postav, kde dominoval vztah Julie s vojínem Rodeem a pak novým učitelem ze školy, které velel postarší ředitel (Ladislav Županič). Došlo i na první rozbroje mezi zmíněným továrníkem Kohnem a jeho tchýní (Eva Tauchenová), čímž trpěl vtah s jeho manželkou (Hana Čížková). Nesmím zapomenout na výborného důchodce (Jan Skopeček), který se pořád hádal se svou bábou a nejraději by pořád seděl v hospodě se svými kumpány (Lubomír Lipský st.), kde pivo čepoval typický hostinský s břichem (Karel Liebl). Z dalších rolí bych ještě vyjmenoval svůdníka zdravotních sestřiček doktora Víťu (Petr Pěknic), vojáka s přezdívkou Rodeo, který chodil s Julií (Nikola Navrátil), důležitou roli sehrála stará babka Kropáčková (Anna Vejvodová), zaujal mne i tragikomický pacient Uzlíček (Zdeněk Kozák) a major armády, který se marně ptal vojáků, kdo zmáčkl to červené tlačítko (Vladimír T. Gottwald). Nemá cenu více rozepisovat děj, jednalo se opravdu o zábavu bez nutnosti zapínat mozek, ale i to je někdy potřeba a člověk si musí odpočinout třeba právě sledováním jednoduchých komedií. A tím všechny Kameňáky beze sporu jsou. Tomu odpovídá i moje hodnocení prvního dílu, k němuž bych poznamenal, že právě jednička se mi líbila ze všech nejvíce a vtipům použitým v premiérové komedii jsem se zasmál nejvíce. Suma sumárum, první Kameňák ode mne získal tři kamenné hvězdy ***. () (menej) (viac)

Typek45

Moc nechápu, proč je zde tolik odpadu. Myslím, že v Česku bylo natočeno mnohem horších filmů, které člověk doslova protrpí. Kameňák si na nic nehraje a nebere se vážně, což se mi líbí. OK, není to nikterak inteligentní humor, ale o to tady nejde. Je to prostě typická česká blbost, která mě dokáže rozesmát i po letech. Navíc je to prošpikovaný skvělýma hláškama, který prostě nezevšední. ()

Barkasss odpad!

Tak to bohužel ne. Primitivní humor, otřepané vtipy a o hereckém obsazení ani nemluvím. Trilogie Slunce seno....byla alespoň vtipná, ale tohle je jedna z nejhorších věcí, co česká kinematografie nabídla. ()

Updated_Cake

Mně 1. Kameňák přišel jako docela svěží film s humorem a odlehčenou náladou. Chápu, že se to mezi zdejšími kritiky nenosí, ale není to tak hrozný film, jak tu někteří popisují. ()

Enon

Upřímně jsem to čekal horší. Je to extrémní hloupost, ale je to ještě jakžtakž koukatelný. Dvakrát jsem se snad i upřímně zasmál, čemuž se i já upřímně divím. Takže to sice nedoporučuji, ale pokud je vám přes padesát, tak jako hloupé odlehčení po HODNĚ náročném dni v práci si myslím, že zas tak extrémní chybu neuděláte. 22% ()

KritAIk

Film Kameňák z roku 2003 je představitelem nekvalitní produkce, která se snaží vtěsnat do svých nedbale postavených základů neúspěšně několik klišé. Příběh filmu působí chaoticky a nekonzistentně a postavy se zdají být pouze povrchními karikaturami bez hloubky. Herci, pokud to vůbec můžeme tak nazvat, se snaží zachránit to, co se zachránit nedá, ale jejich výkon je spíše trapný než přesvědčivý. Vizuálně je film nízké kvality, přičemž neustále se opakující scény a nekvalitní střih mohou diváka zbytečně rozptylovat a odradit ho od sledování. Hudba je monotónní a bez nápadu, což vše dohromady tvoří nezajímavý celek. Pokud jde o postavy, je zřejmé, že se tvůrci snažili vtěsnat do filmu několik stereotypů a klišé, což vede ke strnulému zobrazení postav bez hloubky. Všechny jsou redukovány na jednoduché archetypy, což je pro diváka velmi frustrující a nedostatečné. Celkově je film Kameňák z roku 2003 zklamáním, které nijak nevyčnívá z řady průměrných a nekvalitních filmů. Je to jasný příklad neúspěšného pokusu o vytvoření něčeho originálního a zajímavého, což nás učí, že kvalitní film je náročná práce, která vyžaduje věnování pozornosti každému detailu. ()

panbrat

Primárne odmietavé stanovisko - sfilmované známe vtipy ? Trápne. No lepšie ako v slunce seno sa podarilo zobraziť mestečko s originálnymi figúrkami ktoré sú sympatické, vtipne trápne a ich život v súkromí a na verejnosti mesta len dopĺňajú obľúbené vtipy. Vypočuť si príhody o Kohnovi, policajtoch či manželstve sa dá, ale dobre ich zahrať – to vtipy obohatí o rozmer figurálnej komiky. A tu sa to podarilo. Keďže sa to dá pozerať opakovane, musím dať ****. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)

Mannovo Impérium vrací úder

Mannovo Impérium vrací úder

15.10.2007

Michael Mann je tvůrce báječných filmů, ať už je režíruje (Miami Vice) nebo produkuje (Království). Jenže ty báječné filmy nevydělávají. Jistě, nakonec se jakž-takž zaplatí, ale rozhodně to nejsou… (viac)

O starších, ale nejen pro ně

O starších, ale nejen pro ně

16.06.2006

Je vždy příjemné, když filmy neoplývající obří reklamou, za nimiž nestojí balík akcií nadnárodní filmové společnosti ani megahvězdy protřelých jmen, jejichž rozpočet byl spíše nižšího kalibru a… (viac)