Najhorší zvuk, ktorý môžete počuť v raji, je zaklopanie na dvere. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrajú v thrilleri matka! manželský pár. Ich idylické spolužitie v krásnom dome v lone prírody naruší príchod nezvaných hostí, ktorých počet neustále narastá. (Cinemart SK)

Kalimero13

Popravdě moc nepobírám ty nechápavé komentáře s nízkým hodnocením. Respektive mi je těch lidí líto, že u filmu nebyly schopni zažít, co já. Mother! Je po dlouhé době film, který jsem nesledoval jako dění na obrazovce, ale byl jsem doslova vtažen dovnitř. Téměř celý film jsem se cítil jako ve snu. Přesněji řečeno jsem zažíval přesně ty tíživé pocity, bezmoc a nereálno, které ve snech je. Závěrečnou fázi filmu jsem seděl s rukou přikrytými ústy, aniž bych si to uvědomoval. Celé to byl neuvěřitelně silný a hlavně hluboký zážitek. Ten film má navíc velice silné poselství a nemyslím si, že je nějak těžké film pochopit. Například identitu muže v domácnosti jsem si tipl v první minutě filmu. Nějaké biblické narážky jsem pobral až po druhém zhlédnutí, ale to proto, že nejsem žádný expert na Bibli. Pohrával jsem si i s dalšími výklady, ale to je ta krása nedoslovných příběhů, že člověk musí zapojit fantazii. Přesto je Mother! Dostatečně konkrétní a nese jasnou zprávu. Cítit se na konci úzkostlivě až depresivně je přesně to, co tvůrce zamýšlel. Protože bychom se jako lidstvo nad sebou měli sakra zamyslet! Mother! Je pravý opak například pozérského Larsova Melancholia, které onanuje nad sebou samým a svou formou, ale hodnota filmu a poselství nulové. V mých očích je tak Aronofsky opravdový pan režisér, oproti například právě Lars von Trierovi. ()

Cinematrix

Mladá holka žije sama v baráku se starym cikánem, kterýmu se nechce makat, což je to jediné, co je na tomhle filmu uvěřitelné. Holka ten barák opravuje a cikán nic nedělá, protože čeká, až ho políbí můza a on napíše tak krásnou báseň, že zase nebude muset další spoustu let makat. Kdyby chtěl alespoň napsat román, ale to né, to je moc práce, báseň musí stačit! Do baráku choděj podivní lidé, kteří toho cikána obdivují, až ten cikán nakonec nějakou báseň sesmolí. Ve své samolibosti mladou holku přehlíží, protože napsal báseň, jakou svět neviděl (ani divák) a blondýně se vše hroutí před očima. Já osobně nevim, co si myslela, když se rozhodla pro život s línym cikánem, ale dobře jí tak... ()

Jakubik

Tohle je dost možná dost rozporuplný film. Na jednu stranu natočený tak, že to prostě musíte dokoukat do konce, protože to fakt šíleně graduje a na druhou stranu jste už několikrát na hraně snesitelnosti a říkáte si „když už tahle píčovina skončí“. Každopádně je to celkem slušná jízda. Bejt pod vlivem tak snad i umřete, protože to je fakt šílený. Dokonce mám podezření, že musíte být i na drogách abyste napsal a pak natočil tohle šílené běsnění. Jako opravdu musím uznat, že tenhle film se do vás doslova vbourá a možná na něj hned tak nezapomenete. Ale za jakou cenu. Tohle je opravdu mimo a spíše jsem měl nutkání ten film vypnout ale s vypětím všech fyzických a psychických sil jsem to dokoukal a musím říct: „Již nikdy více“ ()

Biopler

Starý zákon, príbeh Kaina a Ábela, Nový zákon, Ježišove slová ľudu, Očistec, Peklo... smrť a na záver bájny Fénix. Aronofsky má rád mixéry a pomixuje si čo chce... aj klince s hruškami. Biblické metafory si vytrháva ako chce a lepí kam chce. Psychologicky slušne budovaná prvá polovica snímky, kde si ma Jennifer Lawrence získala a rozumel som jej pocitom, jej túžbam, je v druhej polovici premenená na maniakálne besnenie, ktoré ma unavovalo sledovať a fakt som pritom vypol. Film pojednávajúci o neľahkom údele matky, o tom, že je tak vymyslená, že musí prijať, aby mohla dávať, dávať, dávať, i keď vždy nie je dosť, je niečo čo je holá pravda. Tak to bolo a tak to bude. Načo o tom musíme natáčať metafyzickú fantazmagóriu? ()

neo93

Asi jsem to měl čekat. Bohužel jsem na to nemyslel. Darren Aronofsky točí filmy, které už od začátku budí velký poprask, šok, bouřlivé reakce, při nejmenším údiv, zkrátka umí svými snímky na sebe upozornit. Ani není tomu jinak, ani v případě mother! (ten vykřičník tam má své zasloužené místo). Bud si vás jeho filmy získají, naprosto odrovnají, jako např. snímkem Requiem za sen, nebo úplně propadnou, což je pro mne zrovna případ mother!. Přitom již úvodní několika vteřinové záběry, nám mají přesně ukázat, co máme v následujících minutách očekávat. Jenže těmto signálům jsem nevěnoval žádnou pozornost. Naopak, jsem se naplno ponořil do příběhu ženy, která začíná čelit všem okolo. Od začátku sledujeme její nelehké manželství se spisovatelem někde v obrovském domě na opuštěném místě. Když jednoho dne přijde neznámý muž do jejich domu a následně jeho příbuzní, dostaví se také s nimi problémy a mladá žena začne pochybovat o svých plánech, vytvořit z onoho domu ráj. V tomto ohledu je Jennifer Lawrence skvělá, naprosto sem s ní ztotožnil a stejně jako ona, jsem nechápal, co tam ti lidé dělají, popř. proč dělají, to co dělají. Vše se odehrávalo, tak jak asi mělo, až do závěrečné asi půlhodiny (asi byla delší ta šílená pasáž). To, co nám režisér následně zprostředkovává je už pro mě příliš. Mohl to být takový výborný dramaticko-psychologický snímek, o vztahu dvou manželů, jenž naruší příchod jiných lidí, ale tento výsledek je jednoduše moc. Nemůžu hodnotit líp, ale alespoň za Jennifer a zpracování filmového řemesla, si to dvě hvězdy zaslouží. ()

255085349

Enviromentalistická a antikřesťanská agitka neskutečně povrchních a stupidních rozměrů. Jedna velká přehlídka doslovnosti a didaktismu. Existuje zřetelná hranice mezi smysluplně vypovídajícím filmem a opulentním manýrismem vzniklým z přebujelé ješitnosti svého tvůrce. Tuhle hranici Aronofosky matkou! již definitivně překročil a já už jeho další "díla" asi vidět nechci. Film není obohacující z žádného možného hlediska - očividně jsou to převyprávěné mezníky celé Bible, ale ty většina lidí stejně zná. Z hlediska umělecko-tvůrčího ani feministického to zase nedává žádný smysl. Mimochodem, přišlo mi, jako by postava Javiera Bardema zcela a nezáměrně odrážela samotného Aronofského jako režiséra. Film rozhodně nedoporučuji lidem s rysy sociální fobie či introvertům - pro mě osobně bylo sledování filmu dost trýznivé. Dvě jediné hvězdičky jsou za skvělé technické provedení, tedy slídivou kameru, perfektní zvuk (protože za hudbu se to považovat nedá) a výkon Jennifer Lawrence a Michelle Pfeifer. Never more. ()

VanMagnifico

I když poslední dva Darrenovo snímky byly inspirované biblí, tak oba byly pojaty trochu jinak. Zatímco v Noemovi byl Bůh odproštěn od lidských vlastností a razantně proti lidstvu vystoupil v podobě jeho "odstranění" z Ráje, tak v matce to byl pravý opak. Vykreslení Boha jako sobeckého spisovatele (tvořitele) je vskutku hodně kontroverzní, ale o to více zajímavé. Rovněž celkem zvláštní byly místy až nadmíru agresivní scény v hlavní roli s "lidstvem", které Darren vykreslil jakožto destrukční nástroj, u kterého si Bůh do poslední chvíle nedokázal přiznat, že jeho stvoření bylo šlápnutím vedle. Celkově film měl zásadní myšlenku (jak už to u Darrena bývá), která byla místy až násilně vecpaná divákovi do chřtánu, tím pádem na atmosféru tenhle snímek rozhodně netrpěl. Nutno ocenit i průsvitný outfit nespoutané Jennifer a celkově herecké obsazení. A myšlenka na Závěr? Kdepak Bůh, ale naše planeta se bude muset popasovat s činy lidské populace. ()

Wybez

POZOR - SPOILERY ! Na hodnocení filmu podle CSFD vůbec nehleďte, protože jde vidět, že diváci film vůbec nepochopili a šli na něj jen proto, že bylo u něj označení horor, nejedná se totiž o horor jako takový. Za mě je Mother! nejlepším filmem roku, protože po zkončení jsem nad ním přemýšlel ještě 3 týdny. Film je podobenstvím o 6 tém dnu božího stvoření, spisovatel - bůh, matka - matka příroda, stařec - adam, jeho žena - eva, jejich děti - kajin a ábel, lidé co přicházejí do domu (dílo matky přírody) jsou potomci adama a evy (my lidé). Dům, který všichni ničí je matka příroda samotná a způsob, jak se k ní chováme a dítě narozené v místnosti spisovatele (ráj - odkud samozřejmě bůh vykázal adama a evu po zničení tzv. zakázaného ovoce) je symbolika Ježíše. Když se pod "navštěvníky" podlomí kuchyňský dřez a začne stříkat voda, jedná se o podobenství potopy, které spláchlo lidstvo. Opravdu Aronofsky mě tímhle filmem zcela uvařil a nic takového jsem snad nikdy nezažil. ()

Mitisko

Takovéhle klavstrofobické pocity nezažijete ani v rakve, jak u tohoto filmu ... Dílo se rve až pod kůži a člověk už má toho fakt dost ke konci... Nic takovéhle jsem do teď neviděl. ()

Rawar

What a fuck was that shit ??? No jestli to byl příběh o chlapovi co využívá ženské, tak to bylo obalené teda rjadnou dávkou humusu a sraček. Takové předpeklí jsem dlouho neviděl. Nějakým zvráceným způsobem se mi však tento prapodivný snímek zamlouval. Jenny tam s těma lajdákama dobře vyvíjela a Chavié byl naprosto ohavný, šklebící se polozmrd. Maminky budoucí i čerstvé by se jistě neměli dát zmást názvem a tento "árt" odložit na později, nejlépe zcela vynechat. Vám ostatním dobrou moč ()

Franc1s

Do prde** to jsem z toho jelen. Aronofsky nezklamal a je tu další pěkný úlet mimo realitu. Rozhodně to není pro kohokoliv, ale stojí to za kouknutí. ()

Kingjiri

POZOR SPOILERY. Trailer je jeden velkej podvod a vůbec nejde o nějakej rozjetej (zdánlivě sektářskej nebo duchařskej) hororovej thriller. Pro mě, jakožto hrdýho ateistu, kterej nikdy nedržel Bibli v ruce, byla projekce jeden velkej WTF. Pak jsem si dohledal vysvětlení, díky kterýmu sice do sebe většina WTF scén jakž takž zapadla. Jenže kdybych věděl, že jde o Aronofskyho pokus provokovat a šokovat (nejen) americký pánbíčkáře svym podobenstvim Bible, neztrácel bych s projekcí čas (stejně jako nehodlám ztrácet čas praktikovánim jakýhokoliv náboženství). Za mě nejslabší Aronofskyho kousek a uplně zbytečnej film. Druhá hvězda za casting (ačkoliv byli Ed Harris s Michelle Pfeiffer jen do počtu) a filmařinu. ()

Maximilianus

Stiesňujúci až znepokojivý a divný film. Neviem, či si už zvykám na herectvo Jennifer Lawrence alebo sa v tomto filme tak hecla, ale zdalo sa mi, že (aspoň v prvej polovici) hrá výrazne dobre. 7/10. ()

Likan7

No...zírám s otevřenou pusou. Posledních 30 minut je hodně i na mě, a to se považuju za diváka, co dokáže strávit fakt všechno. Ale třeba i potrat v Nymfomance byl oproti finálnímu šoku jen polívčička. Bohužel to ale vůbec nefunguje a jen šokuje. První hodina je ještě fajn, je zajímavý sledovat, kam se až může Jennifer dostat se svými ústupky. Hlavně postavy Eda Harrise a Michelle Pfeiffer byly hodně povedený a skvěle zahraný. Bohužel se to pak strhne do biblicko-šokujících vod, který mi ale sami o sobě moc neříkají a nepřijdou mi ani zajímavý. Prostě a jednoduše to Aronofsky přepískl a přerostlo mu to přes hlavu. ()

DarthFailord

Já prostě nevím jak to ohodnotit...po totálním sračkoidním pánbíčkářském Noem, který dostal dvě hvězdy jen z milosti nám Aronofski seslal další šílenost. S tím rozdílem, že Noe si na nic nehrál a prostě to byl filmařský hnůj. U Matka! Prostě naprosto nevím co s tím. Precizní práce s kamerou rozhodně velké plus a film si opravdu umě buduje stísněnou psycho atmosféru. Lawrence jako obvykle vyniká a urvala si film pro sebe. Navíc je to fakt kus. Nicméně netuším jestli to tentokrát stačilo. Celý je to tak nějak postavený na hlavu a to co režisér celý film buduje tak potom během jednoho zařvání JLaw zničí jako zlomením tužky. To co nastalo poté, se dá jen těžko popsat slovy. Poprvé za hodnocení na ČSFD naprosto nevím jak to ohodnotit. Jestli to bylo tak geniální, tak šíleně brilantní, nebo prostě jen ujetej brak, kde přeceňovaný režisér nabyl mylné představy, že mu takovou věc bude někdo žrát a že si může dovolit natočit cokoliv..já fakt nevím. Je to na odpad a zároveň na pět hvězd..fuuu... ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson