Hořkých sedmnáct

• USA The Edge of Seventeen (viac)

Nadine (Hailee Steinfeldová) a Krista (Hayley Lu Richardsonová) jsou dvě nerozlučné nejlepší kamarádky, které se snaží protloukat střední školou společně... dokud Nadine nezjistí, že se jí Krista za zády tajně schází s jejím starším bratrem. Dívky si brzy uvědomí, jak tenká je hranice mezi nejlepšími kamarádkami a úhlavními nepřítelkyněmi. Herecké obsazení doplňují Kyra Sedgwicková, která hraje Nadineinu dobrosrdečnou, ale naprosto neschopnou matku, a Woody Harrelson, jenž exceluje v roli pana Brunera, Nadineina učitele Angličtiny a mentora, který se až podezřele dobře vyzná v dívčích neshodách. (Cinemax)

Torgal

Vyrovnávanie sa tínedžerov s dospievaním je populárna téma, ale aj tento film má čo ponúknuť. Hlavná hrdinka je čistá drama queen, ktorá neuveriteľne nafukuje a vzťahuje na seba všetko čo sa okolo nej deje (hlavne vzťah jej kamarátky s jej bratom) a absolútne nevidí za hranice svojho ega - a tým je zaujímavá. Vďaka Hailee Steinfeld s ňou budete ale aj tak sympatizovať, hoci v tomto prípade skôr budete dúfať aby sa konečne uvedomila a prestala všetko prežívať tak emocionálne. K tomu síce v závere aj príde, no ten prerod je skokový a udeje sa doslova pár minút pred koncom, čo pre mňa nebolo veľmi uspokojujúce. Asi by sa mi viac páčilo, keby tvorcovia nabrali odvahu a prišli s nejakým temnejším rozuzlením, ktoré by iné podobne zmýšľajúce dievčatá pekne prefackalo. 7+/10 PS: Woody Harrelson bol vy-ni-ka-jú-ci, čo veta, to perla. ()

pepa3rd

Trochu slabší rozjezd, ale pak se z toho vyklubala vyvážená kombinace dramatu a komedie a především, i přes to, že je hlavní hrdinka děsná, člověk přesně chápe proč a dokáže si k ní najít vztah. Rozhodně slušných 70 % ()

Pichloza

Hezké pubertální drama/komedie s výbornou Hailee v hlavní roli, sympatickými postavami a vyváženým množstvím mezi humorem a vážnými scénami. Osobně bych, ale víc rozvinul postavy Kristy a mámy Nadine, dal víc prostoru vztahu mezi Nadine a panem Brunerem kdy ty jejich rozhovory byly asi mé nejoblíbenější části filmu a dopiloval závěr, který působil trochu zvláštním dojmem že jsou najednou spolu všichni v pořádku. I tak se mi to, ale líbilo a jsem rád že jsem se k tomu konečně dokopal. ()

Vabr

Zdálo by se, že to bude jedna z těch kvalitních teen dramkomedií (už i podle hodnocení), bohužel se ale ve skutečnosti jedná o jednu z mnoha jiných. Hlavní představitelka je extrémně nesympatická svině. Zezačátku jsem pro ni ještě nějaké to pochopení měl, ovšem po krádeži auta u mě skončila jako totální hysterická 3,14ča, která si takovou "nespravedlnost" ve svém životě po právu za své chování zaslouží. Sice jsem rozuměl jejímu rozčilení nad nejlepší kamarádkou (sám teď zažívám podobnou situaci, kdy mě kamarád značně odstrčil kvůli holce; taky jsem se tu i proto (jen tak z nudy) "snažil najít" nějakou katarzi, kterou bych mohl vztáhnout na svůj případ), jenomže, co pak předváděla po zbytek stopáže, bylo na solidní propleskání. Tím už u mě film značně padá. Dalším problémem je komedie, která funguje tak na 50%. Je buď povedená, anebo ultimátně cringe, až mi bylo trapností úzko. Povedeným vtipem byla např. úspěšná lobotomie. Ty nepovedené potom častěji prováděla Nadine. Dalším, a posledním významným negativem bylo pro mě procitnutí hlavní představitelky ze dne na den. Snad mi film nechtěl opravdu říct, že se přes noc celý její život obrátil naruby a nabral ten správný měr. Jaká pohádka! Musím ale jinak říct, že jsem si Hořkých sedmnáct na poměry filmů, co si pouštíme před Vánoci ve škole, vcelku užil. Za mě tedy sice docela spokojenost, zároveň si však říkám, že to šlo líp. Vyhodnocení: Ta její kamarádka na ni aspoň tolik nes*ala na rozdíl od toho mého ()

mira.l

Výborná Hailee Steinfeld, která prakticky neslezla z obrazovky, ale i Woody coby takový trochu flegmatický učitel. Komedie, která zase tak úplně na 100% komedií vlastně není, takový film "ze života". Ano, Nadine v podání Hailee je neskutečně protivná, nesympatická, a já nevím, co ještě, ale není to nakonec to, co dělá její postavu reálnější a uvěřitelnější? Zážitek přece nemusí být pozitivní (v tomto případě ve smyslu humorný), jen když je silný. v neposlední řadě nutno zmínit velmi poslouchatelnou hudbu. ()

spacylemon

Každý teenager je k nesnesení a zaslouží si trpět! A z toho důvodu já fandím filmům o trpících nesnesitelných teenagerech. A fandím i tomuto. Jedinou výtku bych měl, že z řady podobných hrdinek chybí Nadine něco navíc... V Ghost Worldu se Enid vědomě vymezovala a odmítala zařadit, v MSCL Angela vzbuzovala ochranitelské city, jaká byla k uňufání. Rory Gilmorová byla protivně dokonalá (ta ale vlastně moc netrpěla) a Eva van End z její Ztráty panenství či holka ze Solondzova Welcome to the Dollhouse byly skoro retardované brutální loserky. Nadine je jen obyčejná loserka, ničím výjimečná, ale zase snazší na ztotožnění. ()

Denila

Spokojenost, člověk se dost zasmál. Nejvíc mě pobavila situace s velmi moudrým starým mužem, který je v domově důchodců – LICHOTKA. Hudba skvělá, teenage příběh taky fajn a dost reálně pojatý. Taky se mi moc líbil kraťas na závěr. Summa summarum ★★★★. ()

Likan7

Kelly Freemon má zdá se talent pro sociální drama. Nevěřím totiž, že Hořkých sedmnáct je výjimka, která se už nemůže opakovat. Její výběr herců, ať už dospělých (naprosto boží Woody Harrelson!) ale i mladých je tak dobrý, že jsem přemýšlel, zda jsem v poslední době viděl lepší casting. Filmu sice v posledních 20 minutách lehce dochází dech a vyznívá trochu doztracena, ale pro mě je a bude zajímavým pohledem pod pokličku moderní mladé generace, která neví co chce. Tohle se mi líbí! ()

GTS_PUNK

Filmy pre tínedžerov sa dejovo zväčša točia okolo tém, ktoré sa tínedžerov bytostne dotýkajú. Logicky. A keďže aj tento snímok je určený práve pre túto divácku kategóriu, o tom, čo bude počas hodiny a štyridsiatich minút svojej stopáže rozoberať, je viac-menej jasné hneď na začiatku. Divákovi sa predstavuje sympatická 17-ročná Nadine (Hailee Steinfeld), ktorá, aspoň podľa seba, nemá v živote šťastie a nikdy ho mať nebude. Od tejto chvíle je jasné, že sa dejová línia celého filmu bude uberať smerom, na ktorého konci bude po akejsi metamorfóze z outsiderského charakteru úplne iný človek s úplne iným pohľadom na svet. Pomerne vysoko predvídateľné, ale lámať nad filmom palicu hneď na začiatku určite nie je dobrý nápad. Dať mu šancu sa oplatí z viacerých dôvodov, hoci nie sú ničím prelomovým. Vybrať jeden hlavný je však pomerne ťažké, keďže spomínaná dejová línia nie je niečím, čo by sa dalo označiť za silnú stránku snímku. V tomto smere sa totižto jedná o hoci sympatickú, ale nie veľmi zaujímavú záležitosť. Ak možno aplikovať pojem "filmová jednohubka" v praxi, sem pasuje perfektne. Aj keď je príbeh relatívne predvídateľný, nenudí a sem-tam dokáže aj úprimne diváka pobaviť, inokedy sa dokáže dostať až do trošku serióznejších vôd, okolo ktorých vlastne celý čas tak potichšie chodí. Celú dobu v spoločnosti sympatickej Hailee Steinfeld, pri ktorej vo vedľajších úlohách najviac zo všetkých pobavia Woody Harrelson či Hayden Szeto. Harrelsonovi rola toho jedného "cool" učiteľa na škole pasuje a nemožno sa čudovať, že najlepšie z tých pár hlášok patria práve jemu. Neurazí ani výprava, ale treba podotknúť, že jej potenciál nie je ani zďaleka využitý naplno. Prostredie strednej školy, obzvlášť tých amerických filmových stredných škôl, je neskutočne vďačným miestom, ktoré dokáže na kamere vyniknúť. Tu sa to, bohužiaľ, nedeje a spoločne s výpravou nie je naplno využitá vlastne ani tá kamera. Viacero záberov je zaujímavých, ale nič svetoborné neponúkajú. The Edge of Seventeen je filmom, ktorý je taký celý. Vyslovene nenudí, vyslovene neurazí, ale divák sa určite nepôjde utĺcť za tým, aby si ho mohol pozrieť znovu. Jedná sa o veľmi priemernú tínedžerskú komédiu s prvkami drámy, ktorá je však veľmi predvídateľnou záležitosťou. Tá navyše celú dobu plynie veľmi pomaly, miestami sa dokonca zdá, ako keby bola zaseknutá, aby sa na konci rozbehla relatívne rýchlym tempom do finišu, v ktorom skončí pomerne zvláštne. Niekomu sa môže zdať, že priam až nasilu. Rozhodne treba povedať, že snaha o aspoň ako takú atmosféru z deja sa na konci stráca úplne. Divák sa párkrát zasmeje, raz či dvakrát sa možno zamyslí, ale to je tak všetko. Žiadna extra výnimočná záležitosť sa v tomto prípade nekoná. Raz vidieť stačí. ()

boni

To jsem takhle jednou viděl mimořádně svěží film pro teenagery (Něco jako komedie), a tak jsem si řekl, že mám chuť ještě na nějaký novější filmík z tohoto subžánru, leč bohužel naladěnost na příjemnou notu moc dlouho nevydržela a já tvrdě narazil. Naprosto zásadní problém tohoto filmu je fakt, že hlavní protagonistka je naprosto nesnesitelná a nesympatická kráva, které prostě nemůže nikdo fandit, takže jakákoli podstata je rozmetána již na začátku velmi krutým prozřením. Celou dobu jsem jen čekal, kdy jí máma, brácha, nejlepší kamarádka či třeba kameraman uštědří pravý hák, aby se konečně probrala. Ale zase klobouk dolů před Hailee Steinfeld, protože jestli je v reálném životě jen trochu normální, tak tohle zahrála neskutečně přesvědčivě. Škoda toho výsledku, neb potenciál tam byl slušný. ()

Kritik.

Depresívna hlúposť plná primitívnych charakterov, nechutných sexistických narážok a navyše to nemá ani žiadny dej. Scenáristicky úbohý príbeh (ehm, ako som už písal, príbeh to vlastne nemá) o frustrovanej dievčine. ()

DD

Asi jsem už starej, ale tohle fakt není dalších 10 důvodů, proč tě nenávidím. Možná je to tou dobou, ale ty snahy mít za každou cenu hrozně 'cool' a 'cute' hlubokou a hláškující hrdinku mě nějak míjí. Zlaté Juno nebo Easy A. ()

FIAT 500

Já ani nevím, co jsem čekal, podle traileru ale snad něco víc než jsem dostal. Nejsem určitě cílovka, to každopádně. Ale tak otravnou a blbou hlavní hrdinku aby člověk pohledal. Na jednu stranu OK, její jednání se dá nějak pochopit, ale na tu druhou wtf? No nic, světlým bodem budiž geniální postava Harrelsona, která mě jako jediná donutila se zasmát... ()

Franche

Asi tak v půlce filmu si uvědomíte pár věcí - že tohle je z 50% komedie a z dalších 50% drama, že je jasný, proč tu holku vlastně nikdo nemá rád, že Woody je nejlepší učitel všech dob a že Hailee skončí s mr. X. I tak je to dost podařený obraz jedné psycho ale vlastně uplně normální rodiny, která je postižena hodně nepříjemným ale bohužel častým osudem. Já se občas vážně zasmála a celkově mi to přišlo více než průměrné. 4* za ideální odpolední film k ponurému počasí. ()

Don82

Znáte to: je vám 17, nic se vám nedaří, nevíte, kdo jste a pomalu ale jistě skouzáváte do depresí. Ale celé je to takové neúplné, protože sami nevíte, jestli tomu podlehnout nebo ne. A přesně takový je tento film. Dějově poměrně ploché a tak nějak stereotypní ale občas s velmi dobře zahranými scénami. Nevím co víc napsat, protože hlavní motiv motiv je celkem průhledný a nepopiratelný, ale jinak je film klasická feels good jednohubka, co vám moc dlouho v hlavě nezůstane. ()