Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Akatsuki

Momentálně ještě prožívám otřes...Kam až může lidská bezcitnost, nebo naopak empatie dojít? Už dlouho mi během nějakého filmu nenaskočila husí kůže. Cuarónovi se to povedlo. Pachuť budoucnosti je nám servírována z různých úhlů pohledu v různých filmech - ať už přetechnizovaná vize plná robotů (Já, robot), budoucnost plná virů (Já, legenda), budoucnost bez dětí... Ve všech třech mnou zmíněných případech je tu ale vždy naděje na spásu. Emocionální stránka v tomto snímku je jednoznačně tahounem a v podstatě protagonistou. Jen osobně doufám v lepší budoucnost... ()

hanzikk

Takovýhle scénář lidské "katastrofy" mne velice zaujal. Do toho výborně zahrané role a fakt úžasná práce s kamerou, ta mne asi nadchla nejvíce. Po druhém shlédnutí jsem měl slzy v očích, je to něco úžasného. ()

Brain32

No abych byl zcela upřímný, čekal jsem daleko více. Ano reálné to určitě je - dokážu si svět představit v podobné situaci, že by reagoval zcela stejně (stávky, sekty, vzpoury apod.) ovšem mě tam něco chybí, něco co by mě nutilo koukat plná napětí až do konce (samozřejmě do-koukal jsem to, ale ne z nějakým údivem jak jsem čekal) chybí mi tam to něco, co nejde slovy vyjádřit. Omlouvám se, ale nemůžu si pomoct u mě jen průměr. ()

silverfuck

Miluji apokalyptické vize budoucnosti, k tomuto filmu jsem tedy měl velmi vysoké očekávání. Moje očekávání bylo nakonec nejen naplněno, ale dokonce mnohonásobně překonáno. Tak dokonale depresivní, ale zároveň až děsivě reálná vize budoucnosti nemá ve filmu odboby. Dokonalé kulisy, dokonalá atmosféra, skvělá kamera a sympatický Clive Owen v hlavní roli. ()

nihiliste

Svou formou mi "Potomci lidí" připomněli "District 9" nebo "Avatar" a to tím, že mají skrytý význam. Ukazují nám, jak jsou lidé chamtiví, zlí a neúprosní, když nejvíce potřebujeme pomoci. Ukazují nám, jak se státní činitelé zachovají v případě něčeho nového, neznámého, jak se lidé k sobě navzájem chovají...jak ničíme svůj vlastní svět! Alfonso Cuarón natočil brilantní snímek, který má nějaký smysl, snímek, který není jen pro pobavení lidí v kině. Snímek, který se zapíše do filmových dějin a jednou, až dospějeme do této fáze - budeme litovat, že jsme se nepoučili. ()

LooLaa

Další z postapokaliptických perel. Naposledy, co jsem viděl film na tyto motivy, jednalo se o Babylon A.D. v hlavní roli s Vin Dieselem. Zcela otevřené: Potomci lidí slupli Babylon A.D. jako malinu. Už první souvětí filmu Vás nenechá chladnými a budete ostřit všechny smysly, jestli jste slyšeli správně. Vše zde má význam. Stará žena žebrající o jídlo, auto značky Rolls-Royce i to pitomé vznášející se prase, Theo s mikinou, na které je logo Olympiády v Londýně z roku 2012, až po loď s nápisem Tomorrow. Promyšleno do detailu. ()

misiacik

Jednoznačne kôly tej kamere za 5, je to presne TÁ kamera ktorú potrebujem k dokonalému uspokojeniu mojej bažiacej umeleckej duše. Famózne. ()

neli13

Perfektní námět a strhující atmosféra! Film mě zaujal především svým originálním námětem. Propagační text slibuje velmi zajímavou podívanou. A rozhodně je se na co dívat. Technicky bych řekl že téměř dokonalé, perfektní je i herecký výkon a námět je dobře zpracován. Chyba je, že je zpracován "dobře". Šlo by vytěžit mnohem více a i závěr filmu mohl být lehce pompéznější. Ale to je můj názor. Rozhodně ale příznivce nadchne. ()

silencewater

Tak jsme si tak jednou zasli do kina bez planu a byl tam film s Clivem Owenem, rikam si, toho mam rada... Odchazela jsem a byla naprosto plna dojmu, emoci, vzteku a radosti. Okamzite jsem vedela, ze na tento film uz nezapomenu. Premyslela jsem nad nim pak jeste dlouho...ta myslenka je oto desivejsi, ze to vlastne neni zas az takove sci-fi a zpusoub jak to natocili byl nemylosrdne realny, mrazilo me od zacatku az do konce. Krasny zazitek se zdvyhnutym ukazovackem. ()

shakeXL

Zajímavý nápad, film má tempo a hercké obsazení OK. Nejvíc se mi líbí Michael Caine. :) Na můj styl moc zvláštní konec. 4 hvězdy. ()

pupidup

Nezbývá, než ty hvězdy dát, ale i přes brilantní natočení je to pro mě film, na který se nechci koukat znovu..."rebel bez naděje"....je to tak "dekadentní", až je to skutečné...a takovou skutečnost nechceme, ne? Po letech doplnuji hodnocení... film se od roku 2020 stava skutečností. ()

Necrophobic

Nedokážu se ubránit dojmu ,že mě film trochu zklamal .Nějak mě to trochu nudilo .Možná to bylo momentálním duševním rozpoložením nebo co ,ale dle mého si ten film ty superlativy nezaslouží. Za 3 ()

alphatown

Cuarón natočil nejlepšího Harryho Pottera,a v tomto filmu je vidět stejné zacházení s kamerou.Nazval jsem to chodící kamera,která vás dokonale dostane do děje,zvláště,když na ni dopadají kapičky krve.Ze začátku se člověk diví,čím by tento film mohl být zajímavý.Hlavní hrdina prožívá běžný den v napjatém světě a postupně je zavlečen do naprosté krize.Začínáme ve městě,kdy se nás světové napětí dotýká jen okrajově a na konci jsme ponořeni do genocidy.Na začátku si dáváme kávu v baru a na konci kolem nás vybuchují bomby a umírají hromadně lidi.Atmosféra houstne a uprostřed zabíjení se zrodí nový život,který je třeba chránit.Svět umírá,ale možná s cela nezanikne. ()

MHJ1999L

Tohle je pecka z roku 2006, z té krásné doby, kdy si ještě lidé mysleli, že budoucnost čeká za rohem! Tohle je tedy ta krutá realita, to je ten budoucí čas, který co nevidět přijde - a bude to kruté, nebude to ani o trochu méně kruté než tento film, pojednávající o kdysi pro někoho podstatné iluzi týkající se hodnoty člověka, která je přirozeně zanedbávána. Svět se zřítil do propasti a to asi napořád - vymizení lidstva. Takový je tedy plán. Children of Men je film s tím největším poselstvím, jaké kdy bylo lidem přes film vzkázáno a jedním z nejkrásnějšího vizuálního celkového dojmu. Krásná duchovní hudba sice nenahradí dojem skladatelského blaha, který nám přinášejí dnešní skladatelé (někteří - ale není jich málo) ale dává filmu zcela jiný rozměr. Výborní herci ve svých nejosobitějších rolích. Systém světa je zde jednoduchý - dělí se tedy na tři vrstvy, které asi nemá cenu jmenovat. Už samotná podstata toho, že přirozeně dlouhý čas se nenarodilo žádné dítě rozvíjí celé dění a i pláč (úvodní scéna). Dále tento fakt jen vyplývá z televizních reklam - zejména na samotné pilulky smrti, které jsou tím způsobem tedy lidem téměř "vnucovány". Jedná se o opravdu smutné a depresivní dílo - například záběr na fotky (o) minulosti postav Cliva Owna, Michaela Caina a jeho "ženy". Dokonalý střih - prostě krása!!! Kamera Emmanuela Lubezkiho je fascinující (podobnou už jsem ale jen před pár roky viděl - nebyl to náhodou Schindlerův seznam?). Jakýkoliv detail ve filmu, každá vteřina jen stále opisuje jeden a ten samý celek (a to i písničky či jiné skladby ve filmu možno zachytitelné). Přesto je však stále více absurdní ten luxus těch "nejbohatších" (hajzlů), který vypadá v celku s dobou jako idiotský záměr. Nějaké náboženské blouznění tady taky na chvíli nechybělo, ale co z filmu přímo vystupovalo - byl úpadek těch (kdysi) nejdůležitějších lidských materiálů a hodnot - například samotného umění, jedné z nejdůležitějších věcí celých dějin - celého světa (ještě ovšem nenahrazuje vážnost, důležitost a cenu člověka). Hlavní otázka filmu je však prostá - Co je důležitější? Vůle lidí a postavení se proti systému, který se hrne do propasti nebo spása celého dosud zhrouceného a zmírajícího lidstva? Nečekal bych, že v v této době by Alfonso Cuarón přišel s něčím tak výborným. ()

Whyte

Cuarónův talent v nepříliš futuristické sci fi, pracující s “Čapkovským“ námětem neplodnosti lidstva a špinavou atmosférickou stylizací londýnských ulic, prosáklými politickou stísněností. Vypravěčsky originálním realistickým dokumentárním pohledem na nedalekou budoucnost, směřování společnosti, křehkost našeho lidství a jednoduchým, ale efektním “road“ příběhem, který se pomálu vyvíjí, ale o to víc je intenzivní. Ukázka filmového řemesla, (nejlepší práce ruční kamery a choreografie, co jsem kdy viděl) vynalézavá a osobitá režie, výborní herci a famózní minimalistická hudba, dávající dohromady vzniknout natolik hluboké emocionální scéně, až mi vehnala slzy do očí. (Řval jsem jak želva.)//99%// ()

pecolik

Tento film byl pro mě silným zážitkem. Byly okamžiky, kdy jsem z něj nespustil oči, ale pak přišly momenty, kdy jsem na chvilku odešel a nic se zásadního nestalo. K těm silným okamžikům patřilo přepadení, za pomoci hořícího auta, kdy jsem šlapal silně na brzdový pedál a zaujalo mě vůbec celé pojetí uprchlické zóny. Hezky ztvárněnou postavou byl Jesper v podání Michaela Caina, i když jeho osud z hlediska scénáristického, byl od počátku jasný. Celkově Cuarón odvedl dobrou práci v nadstandardní úrovni. 80% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)