Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Bratr

Zatímco jsem si od začátku užíval nádhernou vizuální stránku, dechberoucí "výtvarno a vynikající herecké výkony, chbělo mi jasnější a detailnější prokreslení společenské situace a poselství toho všeho. ()

Apoxyomenos

hrozna vizia sveta kde vladne zlo, intolerancia, bezpravie nenavist, anarchia a vsetko zle co ludstvo nosi zo sebou zasadene do hrdej Britanie, ktora sa pysni svojou toleranciou a demokraciou. vizia alebo upozonenie na dnesne problemy ? ()

papuchalk

I když občas mám rád filmy, které postrádají logiku (např. Deadman), u filmu jako Potomci Lidí ji tvrdě vyžaduji, protože jinak se tomu nedá věřit a nemůže to mít hodnocení 3 plus. Pochopil jsem to tak, že Británie je jediná země na světě kde ještě funguje stát a nějaká organizovaná vláda. Všichni se snaží dostat tam, naši hrdinové z ní naopak utíkají. Proč? Co by v okolních zemích kde vládne anarchie chtěli dokázat, jak a pod čí záštitou by chtěli v necivilizované zemi ochránit a bez lékařské péče zajistit přežití Potomka lidí, to je mi záhadou. Loď Human Projectu, na kterou se snaží dostat, má zřejmě symbolizovat Noemovu archu. Ovšem když se k ní nakonec dostanou a má nastat vysvětlení, že to celé nepodstupovali zbytečně, naskočí tam titulky. Což je taková facka logicky uvažujícímu divákovi, který potřebuje příběh rozklíčovat, a ne jen sledovat obrazy z ponuré budoucnosti. Už jsem to viděl dávno, ale mohu hodnocení uzavřít tím, že film je založený pouze na adrenalinu z útěku. Dvě, tři dlouhé dechberoucí scény. To je na toto téma dost málo. Zoufale nevyužitý potenciál. Jó, někomu stačí málo, ale uplně strašně málo. Můžu jenom vzpomínat na ty zážitky, když jsem poprvé viděl 12 opic, nebo když jsem četl Den Trifidů. Potomci lidí jsou proti tomu odpad s třemi hvězdami. ()

Ereniss

Cuarón nezklamal a i přes slabší začátek mě dokázal na necelé dvě hodiny přikovat k obrazovce. Dokonalá kamera a střih. Tak realistické, že scéna porodu mě bude strašit pěkně dlouho. Věřím, že z posledních 20ti minut by změklo i máslo, protože tak silný konec určitě nenechá nikoho chladným. Herecké obsazení skvělé. Owen hrát umí, to bez debat. Michael Caine coby hipík od lesa vynikající. Ovšem pro mě největším a velice příjemným překvapením byla Claire-Hope Ashitey, pro kterou (kdybych byla chlap) ten krk taky obětuji. ()

rogger

No ja neviem. Vás to fakt bavilo? Veď tam nebola štipka napätia, vierohodnosti či aspoň vtipu! A že sci-fi, thriller dokonca dráma, to ťažko. Kďe,čo ako, prečo? Úvod, jadro, záver- zápletka, rozuzlenie. Z boha nič! To si má divák vycucať s prsta? Pre mňa veľké sklamanie. A prirovnania k filmu Ja, Legenda, nie sú na mieste, bo tam bol aspoň do polovice filmu jeden sympatický hrdina so psom. ()

Don Kryspin

Další velice rozporuplný film. Jedna jeho vrstva mi přijde geniální, jiná hloupá. Na tomhle filmu miluji všechno to, co je na pozadí hlavního děje: atmosféru, prostředí, kulisy, propracovanost detailů... Neznám žádný jiný film, který by dokázal ukázat budoucnost tak věrně, přesvědčivě a do nejmenších podrobností. Jiné snímky s podobnými ambicemi (Minority Report, Já robot...) se ve srovnání s Potomky Lidí najednou jeví nějak nedotaženě a nepřesvědčivě. Lidé, kteří mají tohle na svědomí, by zasloužili medaili. Ovšem na druhou stranu je na tohle úžasné pozadí, do tohoto geniálně propracovaného světa, zasazený tak divný a triviální příběh až to bolí. Děj se zarputile ubírá poměrně nelogickým směrem a navíc je každou chvíli opepřen hloupým nebo iracionálním jednáním hlavních postav. Vše korunuje takový myšlenkově levný konec-nekonec. Ach jo. Tenhle film mohla být naprostá bomba. Ale není. ()

Saljack

Po druhém shlédnutí jsem musel z původních 2* změnit na 5*. To jsem udělal po shlédnutí podobného snímku The Road. Ovšem tomu chybělo co vše tady bylo. Bylo to prostě uvěřitelnější a závěrečná scéna úchvatná. Scéna, kde sestupují s dítětem po schodech, je úžasná. ()

reAnimat0r

Vizualny skovst, o tom niet pochyb. Hlavne jedna z najdlhsich scen bez strihu, ktore sa len tak nevidia. Uzasne prostredie, hudba, rezia. Perfektne Sci-Fi v blizekej buducnosti ako mam rad, niet co dodat. Velke jedine minus reklama na nie prilis pekny (imho) model Renaultu :/ Celkovo by som auta prerobil do krajsieho modelu, prip. uplne vymenil modely. Tento snimok nam dokazal, ze sa da este stale vylepsovat co do digitalno-grafickej tvorby filmov. Celkove hodnotenie 9/10 ()

djbarrel

Zajímavý námět, dokonalá truchlivá atmosféra, plná všudypřítomného strachu a násilí, protkaná střípky naděje. Naprosto fantastické akční scény, skvělá kamera, perfektní hudba. Co víc si přát. Scéna kdy oba s novorozencem scházejí ze schodů a jak vojáci, tak povstalci najednou utiší palbu a v němém úžasu a s nadějí sledují (možná) nový začátek, byla velmi dobrá a určitě ji z paměti hned tak nevymažu. Celkově je snímek maximálně zdařilý a proto nemůžu hodnotit jinak než 5 ***** 100 % ()

Dave_ff

Na tomto filmu se mi nic nelíbilo! Scénář sice asi nějaký ten potenciál měl, ale onen potenciál nebyl využit ani na půl procenta. Děj je nudný, nesmyslně natahovaný, vleče se jako já z hospody po deseti pivech a to, co je dle mého názoru opravdu nejotřesnější je střih!!!!! ()

Darth Kedr

Bravurní ztvárnění strašlivé budoucnosti. Atmosféra mi dost připomínala orwellovskou klasiku 1984. Nečekaný zvrat přišel hned v úvodu, potom už se to odvíjelo dle očekávání. Film je velmi originální, moc takových asi neuvidíme, což je škoda, protože tohle se fakt povedlo. Jenom doufám, že nás nečeká tak děsivá budoucnost. ()

Mira00

Po vizuální stránce velice přitažlivé ač depresivně reálné ztvárnění nedaleké budoucnosti. Hlavní myšlenka, která se týká neplodnosti je taky naprosto brilantní a uvěřitelná. Clive Owen je taky uvěřitelný člověk. Kulisy Anglie a přistěhovaleckých měst spolu s akčními scénami tvoří opravdu výjimečný filmový zážitek, ze kterého vás bude mrazit v zádech. ()

futbalista

Alfonso Cuarón predviedol svoje druhe naj dielo. Efekty idú bokom, ale tak ako v prípade Bourne Ultimatum je sila filmu inde... Herci výborný, scenár tiež... Vymyslené perfektne pre dnešných ľudí, ktorý robia... Ale malo to na viac. Hodnotenie 4/5 alebo 83 % ()

pali87

Dokonale natočený film a klobúk dole pred Cuarónom. Film ktorý tak sebavedomo funguje v akčných scénach ako aj v scénach zachytajúcich reálnosť apokalyptického sveta sa len tak nevidí. ()

Glukoza

Jediný povedený katastrofický film, co jsem zatím viděla. Narozdíl od ostatních originální a velice realisticky natočený. A prasátko Pink floydů a písnička od King Crimson, to je třešnička na dortu. ()

nikkittka

Zmiňovanou genialitu jsem nakonec v Potomcích lidí nenašla,přesto Cuarónovu strhující apokalyptickou jízdu musím ocenit pro její technickou dokonalost a kouzelného Michaela Cainea.Práce s kamerou je nevídaná stejně jako realistické vyobrazení budoucnosti,škoda že mě to jen tak pramálo dostalo jak na emocionální,tak filozofické rovině. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)