Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Melpomene

predzvesť apokalypsy v blízkej budúcnosti v skvelom cuarónovom prevedení, vypustenie teplých farieb len potvrdzuje celkovú atmosféru filmu. uchvátil ma hlavne poslednou pol hodinou a niekoľkominútovou scénou úteku na jeden záber s kvapkami krvi... zážitok sledovať tento film ()

Hydr0gen

Jeden z filmů dekády? Rozhodně bych napočítal asi tak na jeden a půl ruky počet filmů, které mě smetly jako tenhle, nechaly mě sedět s otevřenou pusou a nutily mě o nich přemýšlet ještě týdny po tom. Brilantní! ()

Pitryx odpad!

No, já tyto „sci – fi“ nemusím. Zde je divákovi předložen vcelku primitivní příběh na trochu zajímavém pozadí. Snímek je prost efektů, děj pomalý s větším počtem hluchých míst. Ke konci sice trochu nabere spád, ale ani to není nic moc. Celkově tedy z mého hlediska nelze hodnotit než jako podprůměrnou podívanou. Neshledal jsem na snímku žádná pozitiva, a tudíž dávám odpad. Prima 17042010 9603/10431 ()

angyy

Příběh takovej nemastej neslanej. Něják jsem tam teda 76 mil. neviděl. Ale ty dvě scény .... klobouček pane Alfonso. Rychle natočit nějákej válečnej film. No šup. 80% Nejlepší scéna : V autě, v Gettu ... ()

Arcipes

Nejděsivější vize osudu lidstva vedle 1984 a My. Cuarónův génius té vizi dává trýznivě lyrickou audiovizuální přidanou hodnotu (příliš mnoho přívlastků). 5/5 ()

Dinsberg

Po druhém souvislém shlednutí musím uznat že Alfonso Cuarón věděl přesně co dělá. Země by se pravděpodobně ocitla na kulturní úrovni caligulovského Říma, vekterém by vládla nejhorší forma anarchie, pokud by lidstvo mělo odepřenou kontinuitu svého druhu. Pocit syrovosti této vize pak dodává roční kamera, která provádí neskutečné pohyby a dodává klidu před bouří ještě větší kontrast. Trochu mě mrzí obsazení Clivea Owena, kterého moc nemusím. ()

USBejs

Někdo natočil svou vlastní vizi o blízké budoucnosti a pro mě to jednoduše bylo moc přeumělkovité, chaotické, fanatické. Dějově to na mě nezapůsobilo vůbec a nebýt efektů nejspíš bych to ani nedokoukal. Tohle nebyl můj šálek kávy. ()

konysua

Neskutečná kamera a dlouhé záběry plné dech beroucí akce, kterým se může rovnat jen málo který snímek. Bohužel mě příběh neoslovil jak by nejspíš měl, ale to z Potomků lidí nedělá nijak méněcenným filmem. 8/10 ()

whysoserious

Brilantní tísnivá atmosféra postapokalyptického světa lidí nedaleké budoucnosti dýchá z každého záběru a z každé vteřiny filmu (scénáristům a kameramanům tleskám). Ve spojení s představou o problému s potomstvem, výborně vybranými herci a jejich výbornými výkony se jedná o mistrovský kousek:) ()

kirmakX6on

eh, tak to jsem zase jednou nepobral, co na tomto filmu kdo vidí. Reálnost zápletky je opravdu obtížně uvěřitelná -- najednou ženy prostě přestaly rodit. Nikdo si toho v podstatě nevšiml (stará sestřička tam popisuje, jak si "uvědomila" že "něco je špatně" tak, že si najednou "všimla", že jejich nemocnice je vyprázdněná ..tak volala svým kamarádkám-sestřičkám do jiných nemocnic a zjistili, že taky nemají těhotné.......to si snad scénárista dělal srandu) a nikomu se ani nepodařilo zjistit, co neplodnost zapříčinilo (srov. se současnou úrovní medicíny a genetiky). Pak se tam objeví ta jedna těhotná a působí skoro jak nějaká novodobá Eva, kterou všichni uctívají (viz křižující se vojáci) a která v budoucnu založí nové lidstvo. No, to by byl opět nesmysl, velikost minimální životaschopné populace musí být alespoň 50 jedinců, jinak populace s velkou pravděpodobností zajde kvůli imbreedingu. Obsahově je film prostě konina. Bohužel toho nenabízí nijak moc ani po jiných stránkách. Je pomalý, nenapínavý, bez žádného výraznějšího překvapení - snadno předvídatelný. Bez pointy. Bez ničeho, co by se dalo obdivovat, co by zaujalo. Ocenit se dají jen dvě věci. V první třetině charisma hlavního hrdiny a jeho smysl pro humor, v druhé části je dost dobře uděláno pár akčních scén, které jsou pojaty velmi naturalisticky, skoro jak nějakej válečnej dokument...to se povedlo. Jinak je to ale slabé. Celkově se na to dalo dívat, ale to současné hodnocení na csfd (79%) je hodně přemrštěné. Maximálně 45%, víc rozhodně ne. ()

thomasnikrs

Film s dokonalou kamerou. Poprvé jsem se setkal s tak dlouhými záběry, kdy se dějově odehraje strašně moc akcí se změnou míst.. Od záběru v autě s pingpongovým míčkem, její prostorové záběry, až po honičku s motocyklem a kamera pak opustí interiér vozidla.. úžasný... Když s autem bez motoru ujíždí ze statku, tak jsem málem urval madla u křesla, jako bych jel v autě s nimi.. Porod dítěte.. dobře udělané, ale dlouhý záběr na přestřelku s procházením paneláku byl naprosto dokonalý... fakt SUPER.. Jednu hvězdičku si schovávám za poněkud slabší konec... jinak opravdu famózní ()

Esdälon

Tak hutnou atmosféru jakou má Children of Men jenom tak nevidíte. Vynikající Clive Owen, vtipně praštěný můj oblíbenec Michael Caine, k tomu smečka dalších výborných britských herců, postapo Londýn a Alfonso Cuarón celý ten kolosální atmosférický epos řídí jako Pán. ()

yaqwsx

Na filmy se dívám kvůli formě. Mám radost z audiovizuálního zážitku. Z tohoto filmu jsem byl unašen. Brilantnost, co se zpracování týče. Nápadité, megalomanské scény z výbornou kamerou podbarvené ne hudbou, ale ruchy, které dokonale dotváří atmoséfu. Seděl jsem, hleděl jsem a nemohl jsem mrkat. Surové zpracování, které mě dostalo - naposledy jsem něco takového zažil u filmu District 9. Je mi jedno, že scénář místy pokulhával. Tady to byl grandiózní koncert formy, obsah je vedlejší. ()

Mr.Atsor

Mne to bohužel příliš nezaujalo. Chvílemi jsme se pohybovali v budoucnosti, ale chvílemi mi to připadalo jako dávná minulost. Některé scény jsou skutečně až moc sci-fi a já od toho očekával trochu reálnější a zajímavější pohled na naši budoucnosti. Škoda, že obsah nebyl více promyšlený a propracovaný. ()

rezistence

Ach, ta nadčasovost. Takové ty malé fragmenty propojující se současností. Přemýšlím, jaké filmy za posledních 10 let nabízely podobný vizuální zážitek, spojený s hudbou, kamerou, se scénářem, který právě nelpí na přemrštěné hloubce, ale totálně zaujme diváka, ani se nechceš ptát proč. Tipy District 9, Edge of Tomorrow, možná Best Offer. Některé výjevy řvou po velkém plátně. A mám další plusy. Jedna z mála nových rolí M. Caina, kde mě jeho osoba nerozčilovala, to můžu říct i o C.Owenovi, J.Moore. Song Ruby Tuesday. Clive má hodinky na pravé ruce. Lituji lidi, co tenhle film nedocení. 90% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)