Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Stanley

Jednoznačně nejsilnější stránkou tohoto výjimečného filmu je jeho ryzí AUTENTIČNOST! Po pár minutách sledování si uvědomíte, že typických filmových klišé se zde nedočkáte a že veškerá přednastavená očekávání můžete hodit za hlavu. Pocítíte, že tady nikdy nemůžete vědět, co se za chvilku stane a jak všechno dopadne, což výrazně napne pozornost k přijímání toho, co se ve filmu odehrává... S blížícím se koncem filmu sice poněkud vyprchá nadšení, jelikož příběh, o který tu jde, vlastně není natolik strhující, jak vysoko staví laťku zdejší audiovizuální stránka (forma vítězí nad obsahem), nic to však nemění na tom, že tento vpravdě ojedinělý film lze rozhodně doporučit ke zhlédnutí. Dočkáme se několika neuvěřitelně hmatatelných filmových scén, díky kterým Potomky lidí leckdo považuje za doslova přelom k novému pojetí filmové tvorby vůbec. A nevyhneme se zamyšlení nad tím, co vlastně lidstvo dělá lidstvem a jak málo stačí k tomu, aby se podobné katastrofické scénáře dříve či později skutečně naplnily. ()

joker.george

Cuarón snímku vtiskl vlastní sugestivní vizi. Podobně jak Mad Max je i toto nepříjemná, nepříznivá a depresivní vize budoucnosti a stejně tak i možná, blízká a nevyhnutelná... A dokud se obejde bez vojenského zásahu na konci, tak se jedná o precizní práci plnou silných a do paměti se vryjících momentů. ()

Crawler-D

Theo Faron nás zavádí do světa ponuré deprese, z něhož vymizel dětský smích a společnost se zastavila v jakékoliv snaze něco zlepšit či se stát lepší. Hrdina zcela proti své vůli bojuje o podstatu lidství skrývající se v luně mladé uprchlice. Příběh je na povrchu jednoduchý, ale v tom, o čem vypovídá, předčí nejkomplikovanější dramata. Neuvěřitelně komplexně se vyjadřují k dnešnímu světu - úbytku porodnosti, ztrátě víry, migraci, terorismu. Mimo to oplývá úžasným vizuálem z očí Alfonsa Cuaróna a nejlepšího kameramana pod sluncem Emmanuela Lubezkiho. Dovolují si dráždit naše smysly neobyčejným pohledem na budoucnost, syrová dokumentárnost podtrhuje veškerou beznaděj a sílu, kterou navzdory své neschopnosti Theo vyzařuje. ()

ad

Minimálně 4* si Potomci llidí zcela jistě zaslouží, ale bohužel nepůsobí tak suveréně a dokonale jako například Babel, nebo Let číslo 93 a jejich první polovina je spíše nudná... Druhá ale vše vynahrazuje a veliké absulotorium zde zasluhuje především ďábelsky režírující Alfonso Cuarón, který se tentokrát opravdu předvedl!!! Dlouhá nestříhaná scéna, ve které Theo probíhá městem podobnému peklu, aby našel Kee je naprosto brilantní, jedinečná a zkrátka nezpomenutelná,p otom scéna v autě a další a další, ale nechci kazit zážitek, je lepší to vidět na vlastní oči... ()

MadBigMax

Kamera: Emauel Lubezki(!) Jeden z největších skvostů světové filmografie. Film, který předbíhá mílovými kroky všechny ostatní. Cuaronův tým si pohrál skvostně s filmovou řečí. ()

ifa

Může být filmové absolutno? Dokáže film drásat myšlení a nutit vás zamyslet se nad dobou, která přijde? Children of men to umí a ještě víc. Jedna z nejlepších filmových scén, jistě nemusím zdůrazňovat, kterou myslím. ()

DruidKarel

667. hodnocený film: Velice sci-fi a hodně depresivní. Vynikající Clive Owen a úchvatná atmosféra celého filmu. Moc povedené kulisy a skvělá hudba dělají z tohoto snímku film, ukazující apokalypsu 21. století. Skvělé a bravo. 4* jsou možná málo, ale 5* je příliš. Díky Owenovi má tenhle film váhu a smysl. Bravo! 4* ()

starbrejkr

Asi jako všichni jsem byl po většinu filmu zvědav hlavně na otázku PROČ? A ona jaksi nepřišla....přesto mi to nevadí, ba jsem naopak rád. Ona je tam totiž trochu paralela se "Stalo se" od Shyamalana, který se na konci pokusil dát nějakou divnou odpověď a už tak rozporuplný film shodil úplně. Po doběhnutí filmu je jasné, že vymýšlení nějaké obskurní odpovědi by na 99% bylo pouze pokusem o zpřístupnění filmu méně přemýšlivým a udělalo by z něj víc zábavu. Takhle tu však máme dílo, které hlavně svým závěrem nepřipomíná nic jiného příběh biblického charakteru. V podstatě je to taková mnohem reálnější a taky lidštější variace na Matrix:-)) Samotnou kapitolou je ztvárnění budoucnosti, kde se ukazuje, že svět může vypadat postapokalypticky i bez nějaké klasické vnější apokalypsy. Tvůrci nám během filmu předkládají sbírku motivů, které jsou v podstatě velkým varováním před současným během společnosti (přistěhovalectví, náboženský extrémismus, politická manipulace) a na mě z toho jasně vyplynulo - Svět je časovaná bomba, která jen potřebuje něco, co jí odpálí (a nemusí to být zrovna neplodnost, jak je tomu ve filmu)....Velmi zajímavou položkou je hudba, z niž je jasné, že nejspíš režisér je fanouškem klasického rocku (King Crimson, Deep Purple, pinkfloydovské prase...), což na jednu stranu působí vzhledem k filmu zvláštně, ale u mě si sympatie rozhodně získal. K hereckým výkonům žádných výtek - snad jen že Michael Caine se zhostil svojí opravdu krásné role s ohromnou chutí. U Clive Owena mě jen napadlo - sakra, tohle by byl parádní Bond (ne že by tato role byla bondovská, ale prostě takhle nějak by Bond měl vypadat), nemyslíte?? ()

dubinak

Neskutečně smutný, reálný film, který chytne za srdce a postraší svoji až moc přesvědčivou krutou realitou a hloupostí lidí. U tohoto snímku mě utěšovalo snad jen to, že absolutní neplodnost celé světové populace je doufejme nemožná. ()

Amroth666

Scéna na konci, kdy každý voják jenom kouká, tu si budu pamatovat do konce svýho života. Tenhle film ale rozhodně není jenom o jedné scéně. To provedení, jak se svět bortí, dostává se do trosek, také obdivuhodné. Ta scéna, kdy vyběhnou z lesa lidi proti jedné partičce, další emotivní moment. Scéna, kdy se rodí dítě, tak ta by ještě stála za připomenutí. A proč si to někdy zase nezopakovat, když to bylo takhle dobré? Pravda, filmu jsem musel přijít na chuť, ale během půlhodinky si mě získal a na to, že nesnáším filmy z Britského prostředí to bylo mimořádné a tady mi to zase tak úplně nevadilo. Co jsem si vybavil, když jsem na tohle koukal byla Krvavá neděle od Greengrasse a také Válka světů od Spielberga. Podobnost podobností. ____ Children of Men ____ OST 5/5 ____ ()

Azrael515

To je tak hlupy film!! Vsetko tam nasilu krici. Myslienky by mi mali byt blizke, no su podavane sposobom, ktory je prilis opulentny, aby bol plne funkcny. Vsetky tie dredy, moderna hudba a mega dojimave sceny.. Jedine co filmu nejde vytknut, su subjektivizovane snimane akcne sceny. Dialogy umele, jak sumienka za 4 koruny. Pribeh naivny, jak texty 16-rocnych anarchopunkacov. Ten mysticky patos ohladom decka,a a nefunkcny sub-plot ohladom minulosti hlavneho hrdiny. VSETKO MA TAM SERE :D Zostrihat na 15 minut, recyklovat najlepsie sceny a urobit z toho videoklip pre Atari Teenage Riot.. Zbytok zapalit. ()

C0r0ner

Úvod excelentní, nápad perfektní, provedení špičkové a obsah takové prázdné nic, které sice vyvrcholilo skvělou závěrečnou půlhodinou, ale hodina mezi tím byla naplněna pouze prázdnými řečmi a plácáním se od ničeho k ničemu. Cuaróna jako režiséra uznávám, ale tenhle film podle mě potřeboval lepší scénář, než který dostal. Pro mě velká škoda a zklamání. 65% ()

Flynn

Tento film je skutečně jeden z nejlepších co jsem letos viděl, neskutečná práce s kamerou, když tam tak ta kamera pobíhá společně s Clive Owenem po pojišti tak mi to trochu připomnělo vylodění z Ryana :o), prostě paráda, seděl jsem v kině a pořád mi běhal mráz po zádech a místy se mi skoro draly slzy do očí... skutečně to stojí za to jít na to do kina a prohloubit si zážitek z tak silného filmu. ()

BUD-SFIS

Čekal jsem více sci-fi ale nastesti opak byl pravou. Doba je vyobrazena uplne k mym predstavam a neni zde pretrvajici predstava, ze za 20 let budou auta letat a budou jen hvezdne dalnice, kdyz clovek neni schopny vyrabet auta na alternativni pohon v nasi dobe. A potesilo mne, ze trava porad roste :D ()

iommi

Ten film je plný drobných prekapení, ako hudba (King Crimson), malé detaily (lietajúce prasa nad továrňou), celková atmosféra a exteriéry. Detaily robia tento film dokonalým. Po chvíľke som dokonca začal veriť, že je to všetko možné. ()

Wormboy

Cuaronovi sa skvelym sposobom podarila dosiahnut harmonia formy a obsahu a tym na pripravil jeden z najlepsich filmov roku 2006. *Film som druhy krat zhliadol s odstupom casu v roku 2019 a mozem povedat, ze zo svojej intenzity nestratil nic, pricom jeho myslienka sa stala zial este aktualnejsou. ()

lakikaki

Po prečítaní niekoľkých recenzií na CSFD a v niekoľkých časopisoch som čakal naozaj jeden z najlepších filmov roka a veľmi som sa naň tešil. Ale už počas premietania som si uvedomil, že až tak dokonalý film to rozhodne nie je. Je pravda, že réžia a najmä strih sú skvelé, ale predsa len mi film pripadal chvíľami nudný, sklamal som sa tiež vo krátkej účasti Julianne Moore (na film som sa tešil aj kvôli nej). Zopár scenáristických prešľapov sa síce vyskytlo, ale nemôžem posúdiť, či ide o chybu scenáristov, či o nedotiahnuté nápady knižnej predlohy, ktorú som nečítal. Tak pesimistickú, depresívnu a temnú víziu budúcnosti, aká bola vykreslená v tomto filme, som ešte nevidel (ani budúcnosť z filmu 12 Opíc mi nepripadala tak strašne), takže minimálne kvôli tomu musím film odporúčať absolútne každému. Opäť musím dodať, že réžia a strih sú takmer bezchybné, ale celkový dojem z filmu ma sklamal. Možno to bolo mojimi príliš vysokými očakávaniami, možno nie... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)