Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

MP4-24

Pre mňa osobne dosť ťažko pozeratelný film ale to asi preto že som pred tým kukal komédiu.Kamera absolútna bomba prišlo mi to tak realistické že tomu dávam 4/5. ()

Inner

Zjevení,nadšení z průzračně drsné sci-fi. Nepředstavitelná technická stránka. Inteligentní režie a scénář. Film roku 2006? Možná... ještě počkám na Dokonalý trik, Fontánu a Let č. 93. A pocty Pink Floydům si všimne snad každý kdo je kdy poslouchal. 95% ()

Astu.

Hodně povedená vize blízké bezútěšné budoucnosti, ve které se nerodí děti a tím pádem lidstvo propadá většímu a většímu zoufalství. Potomci lidí reflektují spoustu věcí: Od bujícího nacionalismu po celém světě, přes ekologicko-kritický podtext až po apokalypsu a druhý příchod Nejvyššího šéfa. Alfonso Cuaron je jednoduše génius - celý snímek působí kompaktně, nepodbízivě a ŠEDIVĚ. Na nic si to nehraje - syrově a realisticky popisuje možnou budoucnost, kdy se každý musí postarat sám o sebe a v celém světě se schyluje k anarchii. Úzkostná, špinavá, depresivní atmosféra, která je tak reálná a uvěřitelná, že se do Potomků lidí propadnete po hlavě. Kamera je výtečná - neustále v pohybu, ale nedostávají se z ní epileptické záchvaty, záběry (a hlavně ty dlouhé) na vás působí, jako by jste byli v centru dění. Kdeže Harry Potter. Potomci lidí jsou zatím Cuaronovým nejpovedenějším snímkem. 10/10 ()

CrashHP

Alfonso Cuarón patrí medzi mojich top najobľúbenejších režisérov. To, že vie urobiť skvelý film, už dokázal nie prvýkrát(Mexická jazda, Harry Potter a Väzeň z Azkabanu). Už len nápad je vynikajúci, skvelý scenár, kamera. Clive Owen v hlavnej úlohe, ktorý to zvládol nadmieru dobre a jeho výkon bol bravúrny. ()

lexmark

Tak tohle bylo skvělý, ještě teď jsem rozhozený s kvalitně budované atmosféry a to zpočátku nato nevypadá. Po příběhový stránce sem čekal pravda víc, zápletka však není důležitá, tady se hraje na ztvárnění totalitní společnosti bez naděje. Cuarón film zabarvil do šedé, okořenil emotivními scénami (Bojová vřava a plačící dítě) a vytvořil realistickou ponurou budoucnost, na kterou se tak dobře kouká. ()

TenSpravny

Kdybych chtěl být někdy režisér (a taky že chci), tohle by mi jako stěžejní vrchol mé kariéry úplně postačilo. Zřejmě nedospělost a nevyzrálost je příčinou mé naivity. ()

Scorepetitor

Nepochopil jsem, jak by mohlo jedno narozené dítě zachránit lidstvo... Mnohem cennější byla jeho matka, který byla jako jediná na zemi plodná, takže mohla porodit další děti. ()

JerryPilsen

Technická paráda,strhující scény bez střihu naplno vtahující do děje!Třeba ta s porodem byla vynikající.Dokonalá režie a velmi emotivní momenty.Pomalu rozjížděný příběh vrcholí v přetřelce,kde člověk ani nedýchá.Výborná práce! ()

Ludva

[2010-04-24] * Zajímavý námět a působivé zpracování, ale přelom v kinematografii by mne tu nenapadlo hledat ani v nejmenším. * U porodu jsem s napětím čekal, jestli Clive Owen ustřihne pupeční šňůru stejně originálně jako v Sejmi je všechny. ()

Fujin

Film je to skutečně pozoruhodný. Velmi přirozená a vnímavá kamera je jen přínosem. Začátek je bohužel pomalu až na přetrpění, což vynahradí finále. Owen sem opravdu padne a ta myšlenka nastíněné budoucnosti mě nadchla mnohem víc než film samotný. ()

Toja34

Já se nechytla, v půli usnula. Herecké výkony asi skvělé, prostředí zřejmě dobře zachycené, ale já měla jiná očekávání. Film jsem si vybrala na základě hodnocení ostatních a asi mám hodně komerční vkus. Ale jen namátkou- podpásovka- Julianne Moore je jako druhá v titulcích a přitom na začátku ji během pěti minut zabijí. Takže jsem chvíli čekala, že se zase tajemně objeví, aby si zasloužila jméno na plakátu :))) ()

Winterday

Zajímavé zpracování budoucnosti ani ruční kamera nezachrání tento film. Příběh je předvídatelný, místy nelogický. Silných scén je minimum. Pokud jste dostatečně cyničtí, občas se i pobavíte. Jinak je to nuda. ()

Koubes

Výborně ztvárnění kolapsu světa kde výjimku tvoří pouze Velká Británie a originálně zfilmovaná myšlenka o lidstvu, kterému hrozí zánik. Místy nudné zdlouhavé scény, ale film určitě stojí za to vidět. ()

vojtazz

Ufff. Moc moc přehodnocené. Sice řemeslně celkem slušně zrežírované, ale ten scénář patří do smetí, vážně děs a bída. Nelogičnost děje nemá obdoby. Připomíná to zombie movie, kde hrdinové kamsi prchají před nemyslícími lidskými zrůdami, ale ta snaha naroubovat to na rádoby (hrozně slabé slovo) hlouboký (ve skutečnosti plitký až hanba) scénář je vážně trapné a vskutku se divím, jak málo lidem to tady vadí........ Nerodí se děti, hmm tak celou dobu čekám, že mi třeba někdo vysvětlí proč, leč nikdo se neobtěžuje. I nejdebilnější katostrofické filmy si najdou nějakou, třeba hloupou, příčinu, ale tady to prostě nikdo neřeší, zvláštní. Nerodí se tedy děti, akceptuji tento fakt a hned jsem postaven před další postulát, a to jest chování lidí. Nerodí se děti => totální chaozz ve světě a chování lidí jako šílenců. Copak vám nechybí jako mě nějaké logické vysvětlucící mezičlánky? Nevím jak by lidstvo reagovalo, ale těžko jako v tomto filmu. Takovéto chování by se dalo očekávat při naprosto vyeskalované sociálně-ekonomické krizi, kdy lidé často ztrácejí morální hodnoty, tak si mohli tvůrci alespoň dát tu práci a vysvětlit, proč se kvůli neplození dětí vyvyne takováto situace. A určitě se objevila spousta dalších nesmyslností a nelogičností, ale to už si teď nevybavím, přeci jen jsem to viděl více jak před rokem. Závěrem - prostě špatný film. ()

myst3ry

Film má velmi živou a dobře udělanou kameru, která by diváka mohla vtáhnout úžasně do děje. V tom je ale ten problémem. Děj zde podle mě není zrovna nějak extra záživný. Po tom, co jsem o tomto filmu slyšel, jsem očekával asi něco víc. ()

Kyberswat

hudební podkres výborně zesiluje zážitek z tohoto bijáku :-) velmi se mi líbí logické úvahy, které už v roce 2006 dokázali předpověděť některé další události v budoucnu . skvělý film, dobrá atmosféra, doporučuji ! ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)