Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Ywec

Velice sugestivní zážitek, při kterém si díky vynikající kameře připadáte jako byste tam s hrdiny byli. Skutečně, už doluho jsem neviděl tak vtahující snímek. To co je ve filmu zobrazeno jako strašlivá budoucnost, se bohužel už leckde odehrává - viz Čečensko. Neblahá předtucha, že by se nám matička příroda za její šikanování mohla spravedlivě odměnit je dotažena do extrému. Je to opravdu silný zážitek a vyplatí se na to jít do kina na pořádné plátno. ()

D_Cooper

Oskar pro kameru a zvuk. Upřímě musím říct, že jsem čekal trochu jiný děj a prostředí, ale celkem mě to dostalo. Je to vlastně takové poslání, že dítě dokázalo zastavit střelbu vojáků. Snad to tak bude i v reálném světě. ()

Painer

Krása, kdybych se necítil jako, kdybych sledoval 12 opic v jiném kabátě, tak bych dal 100% hodnocení. Tento film však nabízí mnoho z lidského myšlení a životní filozofie a navíc režie se ujal Alfonso Cuaron, který si dal pozor na melancholii a především kameru, jenž vás ohromí už při první akční scéně před obchodem, kde si Clive Owen kupuje kafe. Nádhera, i když opravdu velice připomíná film 12 opic. ()

Tunisanka

Pro me neprijemny film.....a prece skvely! Po cely film jsem mela sklicujici pocity, v nekterych scenach jsem az zatajovala dech a mela chut vypnout dvd, ale neslo to...Neskutecne realisticky depresivni budoucnost. Kdyz se divam v televizy na zabery lidi zadrzenych v integracnich taborech a nebo zabery z irackych veznic, nemam stejne pocity, jako ze sceny kdy lide kleci pred vojakama, ti jim natahuji cerne pytle pres hlavu a kousek dal uz lezi mrtva tela...Syrovost z tohohle filmu doslova strika....a tomu odpovida i konec.... Co se tyce hercu, zadny si "neuloupil" film pro sebe, kazda postava je skvele zahrana, at uz na platne vidim velke hvezdy a nebo nezname herce...Fuj, bylo to skvely ()

Bow-Z

Dobrá atmosféra, nádherný exteriéry a kamera. Trošku mě mrzel postupný úbytek hlavních spoluhrdinů. Když na konci procházel Clive Owen uličkou mezi přistěhovalci a vojáky, vyskočila mi husí kůže a trochu mě zamrazilo. Taky jsem chtěl hned zplodit nějaký to dítě, dokud to ještě jde. 4,5* ()

pistolpete

Tento film je taký zvláštny, nie každému sadne, to som si istý. Ja mám tú smolu, že patrím do tej polovičky, ktorej sa film až tak nepáčil. Snažil sa hrať príliš na city. Nápad bol dobrý ale jednoducho ma nezaujal aj keď očakávania som mal veľké vďaka hodnoteniam na imdb, rottentomatoes, aj csfd. Viac vážne nemám potrebu o tom písať. Podľa mňa priemerný a nadhodnotený film. ()

noi

Úžasně depresivní atmosféra, bravurní kamera. Stále se z toho nemůžu vzpamatovat. P.S. Naprosto nechápu, jak natočili ten porod. ()

mitush

fakt,fakt,fakt dobrý film. Jeden z mála, pri ktorom som rozmýšľal, že by to tak za pár rokov mohlo naozaj byť. Inak súhlasím s POMO-m. ()

JRun

Velmi dobře zvládnutý film, jenž mě v záplavě nových filmových slátanim oslovil. Ruční kamera nemá chybu, např. při útěku do baráku v jednom zaběru, atd... Skvělý sirový zvuk výbuchů a zbraní, atmosféra filmu výborná, v některých situacích neočekávána(výbuchy, padaní náhodných střelených lidí,..).Příběh není zas tak pro mě zatěžující, zde stačil. Mé hodnocení je prostě pro celkové zpracování filmu. 95 % ()

kuchtajz

Tak tohle je neskutečná jízda,obzvlášť nonstop dlouhé kamerové pasáže při akčních scénách,kde vybuchuje vše kolem a kamera ani na jeden okamžik neudělá střih,ale jede dál....WAAUUUUUUUUUUUUU ()

WestX

FILM ROKU 2006! Nejlepší katastrofické sci-fi / postkatastrofické sci-fi / sci-fi z nepříliš vzdálené budoucnosti / totalitní (=diktátorské) sci-fi všech dob. Žádné sra**y typu Armageddon, Den nezávislosti, Den poté, Drtivý dopad, V jako Vendeta na TOHLE prostě nemají! Jedním slovem: PŮSOBIVÉ. ()

Cyco_Mike

Nebetyčná nuda rámovaná skvělou kamerou. Nevím, zda scénář přísně kopíruje předlohu P.D. James, ale pochybuji, poněvadž taková nuda by byla zřejmě neprodejná. Film lze předvídat, dějová zápletka víceméně nevysvětlena, fnále nudné. Jediné dvě zajímavé věci na celém filmu jsou kamera (jak jsem již uvedl) a vize světa, v němž se prostě děti nerodí... Škoda, jindy bezvadnému Cuarónovi se tentokrát prostě nenarodil dobrý film. ()

Vinczent

Apokalyptická road movie s atmosférou, že by se dala krájet. Film nese poselství, které by se dle mého mohlo v budoucnu vyplnit. Plno vynikajících herců jako třeba Michael Caine v roli zčaděnýho uprděnýho hipíka je k popukání, rovněž i zevlácký ochlasta Clive Owen. Scény šílených bez střihu točených honiček vás připoutají k sedačce a na ústech budete mít jenom "No tý krávo!", jiné vás naopak zasáhnou do srdce jako třeba sestup po schodech ve stylu dítě vs. zbraň. Přiznám se že tahle scéna mi přišla tak hrozně nádherná že jsem málem ukanul i slzu. Cuarón je čím dál zajímavějšía zručnější jestli tak bude pokračovat i dál má místo v dějinách filmů jistý. ()

Svratkin

Velký potenciál tématu, bohužel docela prázdně využitý. Jedna dějová linie, kdy je divák postaven do pozice, kdy o situaci ve světě filmu neví téměř nic, působí, jako by celé okolí děje byly jen kulisy, za kterými je filmový štáb a zase reálný svět. Celý film vyzdvihuje především výtečná kamera, ale jinak spíše slabší průměr.. ()

Kňour

Jak už bylo řečeno, forma naprosto válcuje obsah. Filmová verze se obejde bez hlavních nosných pilířů knihy, totiž úvah a vzpomínek hlavní postavy, a zaměřuje se jen na cestu těhotné matky k lodi, ve víru všeho, co doba bez plodných žen nabízí. To sice samo o sobě není špatné, ale ten, kdo zná knihu, se musí cítíit lehce ošizen. Nicméně výsledný produkt působí velmi přesvědčivě a tak není problém přistoupit na režisérovu hru a dobře se filmem bavit, protože to za to stojí. ()

Brky77

najlepšie zobrazenie reálnej budúcnosti vo filme..nie až tak apokalpyptická ako viac anarchistická spoločnosť...zobrazenie skutočných problémov..terorizmus,kriminalita žiadne lietajúce autá a technický pokrok...proste realita..s príliš krátkou stopážou ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)